Skocz do zawartości

Temperatura procka


..:: WIKTOR ::..

Rekomendowane odpowiedzi

mkk3a - dziwnie abrdzo bo nie powinien czegoś takiego pokazywać, Temp 1 2 & 3 to temperatury 2 chipsetów, północnego i poludniowegio oraz procesora, a twoja temperatura Temp z niczym to nie wime co to może być.... no i jeszce Temp1 ci się powtarza, bardzo dziwne ??!! może sproboj ze starszą wersja speedfana ?? poszukaj w Google...

 

Edit:

 

U Mnie wygląda to tak:

 

tempmr1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Falcom, to nie chodzi o twoja osobe. Chodzi o to, że pieprzysz głupoty:]

Dla przykładu:

amd athlon 64 na jądrze venice sypie błedami juz przy około 60*

p4 na jądrze prescott SPOKOJNIE wytrzymuje temp. około 70*

 

Mowa oczywiscie o procesorach na std taktowaniu i napieciu, przy podwyższonych parametrach pracy dopuszczalne temp są niższe.

 

Smiem twierdzic ze osoba ktora powinna się czasami uciszyc jestes ty. Wprowadzasz ludzi w błąd. Chociazby zdanie:

wiadome jest że procki intela bardziej się grzeją

Zatrzymałes się w czasach prescottow i a64? Popatrz na yonaha, baniasa i conroe. A potem na ich odpowiedniki ze stajni amd. Widzisz które się bardziej grzeją? Do czasów p3 było tak samo - intel był chłodniejszy, dopiero architektura netburst która jest niedoskonała (bardzo) spowodowała wysokie temperatury pracy procesorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, moze i masz racje, przyznaje to ale mopwie ogółem, Na świecie jest przyjęte że pentiumy się grzeją... nie mówie że w każdym przypadku i nie mowie ze jest tak zawsze anwet z nowszymi produktami, i że intel z tego nie wyszedł i dalej produkuje takie procesory...

 

Jedynym ich procesorem naprawde się grzejącym był prescot.

 

Ogólnie Intel oraz inne firmy nie patrzą aż tak na nagrzewanie sie prcesorów bo w końcu teraz są już takie rozwiązania do chłodzenia że nawet procesory nagorętsze mogą zminic się w jedne z chłodzniejszych :))

 

Miałem doświadczenie z aproma AMD'kami bo od początku na takich prcuje... (386, D800, A2000, S2300@2800) i one nigdy mi się nie grzały a w ręcz przeciwnie, co do Pentiumów wielu moich przyajciuł ma własnie P, no i ciagle sie skarzą na grzanie...

 

Pisze to ajko porównanie do AMD nie psize ze ogółem Intel Pentium jest zlym i bardzo grzejącym procesoem bo tak nie jest :))

 

W wielu przypadkach jest lepszy od AMD choc ostatnimi czasy AMD troszke podwyższyło pałeczke...

 

Z nowinek ze świata:

 

Wykluczając całą akcje AMD oraz ATI...

 

AMD obniżyła ceny swych procesorów, dla przykładu:

 

AMD Athlon 64 X2 5000+ na sokecie AM2 kosztuje około 300$ czyli ok 1000 zł.

 

za taką cene taki procesor, to jest niebywałe :))

 

albo

 

AMD Athlon 64 X2 3800+ na sokecie AM2 kosztuje około 150$ czyli ok 500 zł.

 

Dla porównania, prosze... który byście wybrali ?? ceny są podobne... (Masakra...)

http://allegro.pl/item115902265_amd_barton_xp_3200_400mhz_nowy_gwarancja_faktura.html

http://www.allegro.pl/item117368118_athlon_64_x2_3800_s_939_manchester_box_fw_zabrze.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, panie FAlcom... to jest az smutne, przejrzalem ten watek, nie chce mi sie pisac od poczatku, wiec ogranicze sie do ostatnich 3 stron, lecimy ;) :

 

Ojooj ale żeście się rozpisali, aż nie chce mi się tego wsyztkiego czytac :P os Siebie powiem że widze że granica w Pentiumach jest do 70*C a w AMD do 90*C

Tak? Skad to wiesz? Bo mi sie wydaje, ze to zalezy od procesora, dla przykladu AMD Barton ma Die Temp 80*C, Pentium Mobile ma 75*C, eee nie dosc, ze piszesz glupoty, to jeszcze wprowadzasz ludzi w blad podajac zla relacje dla temperatur.

Oczywiscie zaleznie od modelu, ale ogolnie Intel wytrzymuje wyzsze temperatury niz AMD, co wiecej Intel nie pali sie od razu jak AMDki, tylko zwalnia, zawiesza itd...

 

tylko że AMD się nie grzeją za abrdzo ale za to Pentiumy tak... (szczególnie ten felerny prescot...)
I mowi to ten co ma nF2? Chyba cos Ci sie pokrecilo... :|

 

Jak dla mnie prosta rada, dobry przepływ poeitrza w obudowie i dobrze chlodzenie Aktywne albo wodne :)) (pasywnego odradzam :P )
A widziales wode na oczy kiedys w kompie?...

Pasywne? Czemu nie? A Ninja?

 

Trzeba teestować różne ustawienia np. ja msuze mieć obudowe otwartą ponieważ jak zamkne ją to komputer się moze zacinać :))
A to ciekawie masz, a nie musi byc kolo komputera wiaterka z woda, zeby zle bioprady odprowadzac?...

 

choć teraz msuze to na nowo przetestować... Um nie to nie ma tak łatwo :P wszystko co może mi się angrzewa, bo wsyztsko praktycznie mam podkręcone
Tak, wierzymy, nawet obudowe podkreciles, a glosniki to same lataja po mieszkaniu za Toba... Siur...

 

oprocz Dysku twardego bo to głupota...(ja tak sądze...)
A jak chcesz podkrecic HDD? Chyba ze fizycznie, srubkami do np biurka... :|

 

Jedyne o co nie zadbałem to o Radiatorkach na ram... ten główny(bo ram od karty graf. mam zradiatorowany :) )
Fajnie, dobrze, ze sa tacy ludzie jak Ty, przynajmniej firmy zarabiaja na tych wszystkich ********* chlodzeniach, radiatorach i pastach / klejach termo...

Potrzebny jest w ogole radiator? Czy masz taki kaprys? Bo sadze, ze gdyby byl potrzebny to by Ci teraz komp nie chodzil...

 

Prubowałem już dużo technik chłodzenia, jest to bardzo trudna sztukka uzyskać dobry przepływ powiettrza w obudowie.
A slownik prUbowales?

Bullshit.

 

Dla tego moja obudowa jest otwarta ze wszystkich stron ora mam dodatkowy cooler który dodajepoweitrze jeszcze do procesora... czyli tak jak by podwójne chłodzenie :)) a rzepływ wygląda tak:
Tu masz po czesci racje, tunel do Prescotta jest ciekawy, a otwarta buda daje pare stopni mniej...

 

Cooler od tylnej strony obudowy daje powietrze na cooler procesora, cooler procesora chłodzi procesor oraz powietrze które wydostaje się z pod nóżek radiatora idzie w dwie strony, z jednej strony chłodzi karte graf.(wraz z ramem karty) od tyłu oraz chipset płyty główneja z drugirej streony daje powietrze zasilaczowi... a czamu... bo mój zasilacz ma jeden wieli wiatrak od dołu który zasysa powietrze i wydala na tył obudowy Pućniej jeszce głodzenie karty graf. które uwzględnia jej GPU oraz jej ram od strony GPU. :)) proste no nie :)) jednyną rzeczą która nie koliduje z żadnym chłodzenie ani przepływem ciepła jest Ram... na ktory musze zakupić radiatory :)) bo naweyt na dysku mam radiator :P
Aha, czyli wszystko obradiatorowac! Tak! To jest to!

 

Mam nadzieje ze tym co napsaiłem nie tylko pochwale się swym chodzeniem( bo o to mi raczej nie chodziło gdy to psiałem) ale raczej dam niektórym do myślenia przy zakupowaniu nowego chłodzenie(oprocz tych którzy kupiują chłodzenie wdne :p) by przemyśleli nad kupnem nowych komponentów tak by je dopasować wsyztski do siebie by był dobry przepływ :))
Znowu ********* glupoty, tak i jeszcze dopasowac pod kolor i dlugoscia kabli i ew powierzchnia, ja tam nie lubie wentylatorow z chropowatym plastikiem... :|

 

Po 2 Może i to nie sa prawdziwe swoiste granice ale wiadome jest że procki intela bardziej się grzeją, z resztą na przykładzie Mojego Kolegi.
To on jakis guru jest, wez mnie z nim zapozna, prosze!!

 

On ma P4 2,8 HT Northwood i mu się grzeje dość, tak jak użytkowników w tych posatch, około 60*C.

 

A np. Ja mam AMD'ka 2,8 i temperatura przy tych upałach nie przekracza 45*C , mój kolega też mam AMD'ka tylko że 3,2 Bartona i też raczej jego temperaturki nie przekraczają 50 stopni.

Ma 3,2GHz na Bartonie? To pogratulowac, ale szczerze watpie, Ty nie wiesz nawet jak tyle Mhz osiagnac, wiesz co to sa MODy?

Nie myl oznaczenia z iloscia Mhz 3200+ to nie to samo co 3200Mhz!

 

Jeszcze co do kozioo'ia... Z nim zawsze sa problemy, zawsze napisze ze mu nic nie pasije co Ja napsize :)) nie chce na niego jechać, ale jak ci nie pasuje to co psize to zostaw to sobie dla siebie bo ja w poruwnaniu do Ciebie chce komuś pomóc a nie przy każdym innym poście najezdrzać na Ciebie, sorrry ale gdybyś czytał caly wątek to bys wiedział o co chodzi, a nagle wyjezdrzasz z takimi textami, nieno sory ale tym razem mógł byś się... uciszyć :) rozumiem(a może nie...) że jestes cięty na wsyztsko co napsize bo uważasz ze ja Nic nie wiem a ty wiesz wszystko (tak to wygląda z twoich wywodów na tym forum...) no cóż... heh :)
A moze On chce Ci pomoc? Moze ma w tym jakis cel? Zastanowiles sie nad soba, czy tylko gadasz glupoty?

 

Na koniec dodam że Jest taki ogólnoświatowy standard
I tu sie przewrocilem z krzesla...

, nie mówie że każdy użytkownik powinienen się do niego stowsowac bo naprawde jest tyle procesorów i tyle różnych przypadków i temperatur...

 

Ogółem jest tak:

Chłoodno Tu - 30-40 *C

Jest Idealnie - 40-50 *C

Oj Gorąco - 50-60 *C

Wyłączam Komputer i myśle nad chłodzeniem - 60-70 *C

Aha no tak... A powiedz mi czemu moj staruszek Barto nie ugotowal sie przy 65*C w stresie max na pasywnej wodzie? Ja moze tak obrazowo Ci to przedstawie, to moze zrozumiesz... Patrz, pieczesz ciasto... Czasem ustawiasz 200 czasem 250*C i kazde jest odpowiednie dla danego rodzaju ciasta, ciasto sie udaje i jest smaczne... A Ty piszesz, ze zawsze 200*C... Bedziesz mial zakalec ;]

 

Procesory to mala płytka krzemowa która jak się rozgrzeje, to bez chłodzenia może się spalić, widziałem taki piękny filmik jak z P4 3,2 zdjeli chłodzenie przetaktowali jeszcze do 3,6, puźniej jescze pobawili się na procesorze z napięciem i z zabezpieczeniami, no i ładnie procesor zaczął płonąć, iskry piski i nagle dup.... heh :)

Tak, tylko, ze to byl AMD, a nie Intel, wszyscy widzielismy ten filmik, nic specjalnego...

 

mkk3a - Jakiego masz procka ze taka fajna temperature amsz w takie upały ?? :)) albo jakie chłodzenie... Co do SpeedFana to jest to bardzo fajny i przydatny programik, polecam :)) odczytuje z Sensorów temperature, szybkość wiatraków oraz napięcia. Można nim zmieniać szybkośc wiatraków oraz podkręcać procesor. Można nawet sprawdzać ustawienia Smart :))
Tak samo jak MBM i jeszcze pare innych programow, poza tym znowu klamiesz. Napiecie mierzy sie miernikiem, nie masz pojecia o zaawansowanym grzebaniu w kompie. Zdziwilbys sie jaka jest roznica miedzy miernikiem a wskazaniami programow, co wiecje... regulacia predokosci obrotow wentylatorow nie dziala na kazdej plycie, nie rob ludziom nadzieji.

 

mkk3a - dziwnie abrdzo bo nie powinien czegoś takiego pokazywać, Temp 1 2 & 3 to temperatury 2 chipsetów, północnego i poludniowegio oraz procesora, a twoja temperatura Temp z niczym to nie wime co to może być.... no i jeszce Temp1 ci się powtarza, bardzo dziwne ??!! może sproboj ze starszą wersja speedfana ?? poszukaj w Google...

Znowu gadasz bzdury, temp 1, 2, 3 to temperatury odczytane z kojenych sensorow na plycie, nie musza one miec nic wspolnego z chipsetami czy nawet z samym prockiem. Poza tym podpowiem Ci, bedziesz bardziej el0 i pr0, zmien nazwy w Speedfanie, bedzie c0000l ;)

 

Wiesz, moze i masz racje, przyznaje to ale mopwie ogółem, Na świecie jest przyjęte że pentiumy się grzeją... nie mówie że w każdym przypadku i nie mowie ze jest tak zawsze anwet z nowszymi produktami, i że intel z tego nie wyszedł i dalej produkuje takie procesory...
Dalej swoje mowisz, napisze 3x ***** prawda... Prescott jest wyjatkiem NIE potwierdzajacym reguly.

 

Ogólnie Intel oraz inne firmy nie patrzą aż tak na nagrzewanie sie prcesorów bo w końcu teraz są już takie rozwiązania do chłodzenia że nawet procesory nagorętsze mogą zminic się w jedne z chłodzniejszych :))
To czemu zmienili proces technologiczny na 65?

 

W wielu przypadkach jest lepszy od AMD choc ostatnimi czasy AMD troszke podwyższyło pałeczke...
JAKA PALECZKE do diabla?

 

za taką cene taki procesor, to jest niebywałe :))

Nie niebywale, a rynek? Aby konkurowac z Conroe musza cos zrobic, inaczej zgina...

 

To akurat nie jest takie smieszne jak Ci sie wydaje. Dobry barton, ktory robi na stocku 2700Mhz, zje takiego na sniadanie, bo... poki co malo programow wykorzystuje 64bity czy 2-jajowosc...

 

 

Dobra, naprodukowalem sie, mam nadzieje, ze zobaczysz, ze piszesz glupoty, na to co zacytowalem wycialem ze 3 linijki w tym 1 byla prawdziwa i sensowna...

 

 

I jeszcze takie 2 uwagi / pytania:

czemu piszesz zaimki osobowe typu Ja, Moje wielka litera? Megalomania?

i... popraw strone www, bo masz bledy w angielskim... :|

 

 

edit: nie domknalem jednego quote...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CrazyJohn, masz jakieś problemy...

 

W cale otwarta obudowa coś tam daje.

 

Mam pentium4 2.8ghz Intelowy program Active Monitor. W ciepłe dni przy zamkniętej obudowie odrazu wyskakują mi alerty, komputer piszczy itp.(przy oglądaniu DVD)

 

Jak otworzyłem obudowe, przekręciłem wiatraki które znajdowały się z tyłu obudowy o 90 stopni tak że są skierowane w strone podzespołów płyty głównej, Temperatura (System Zone 2 (bo to właśnie ona sie przegrzewała)) oscyluje w granicach 40 stopni, wcześniej była na poziomie 49-50 stopni i co chwile słyszałem to pipanie:/

Po zabiegu wszystko działa spoko.

 

 

Edit: no tak zauważyłem że pisałeś do Falcona:/ I rzeczywiście pierdoły pisze;) aż sie miło czyta

 

"AMD troszke podwyższyło pałeczke..." - hehehe

 

zwracam honor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bijcie sie o temperature procka ktora zalezy od 321312321321321 skladnikow heheheheh oko traszki , motyla noga, skrzydlo nietoperza, zesa smoka i bum 1 stopien na procku mam nawet jak podgrzewam go palniekiem grubo co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory czy wy nie widzicie ze synek jest nowy, nawet nie przeczytał wątku i pisze takie bzdury że się w głowie nie mieści ?? Nie wiem jak można być takiem *******, jak chcesz na kogoś jechać to wyproboj kolegów ;/

 

Ale nieźle się wkurzyłem, Stary co ty piszesz ?? Gdybyś przeczytał wątek to byś wiedział że wywod że AMD grzeje się do 90 a Intel do 90 jest nie odemnie, tylko od innego użytkownika, Co za...

 

czemu napsiałeś o nForsie ??

 

Dziwne wywody troszke prowadzisz...

 

Nie powiem, nowy na forum a już się od tej najgorszej strony pokazał :/

 

heh, zamiast nie zgadzać się z kimś, a w tym wypadku ze mną, to lepiej napsiał byś oś mondrego, coś od czego by ktoś się nauczył.

 

Widocznie widać po tobie że na tym się wogóle nie znasz, a wiesz... Jak ktoś pisze artuykuł na neta to dokładnie testuje dany sprzęt itd itp... a ja napsiałem, że to są tylko z mojej storny testy, to jest to co zdążyłem zauwazyć żyjąc na tym świecie oraz to co przeczytałem w necie.

 

Dalej aż nie chce mi się pisać, bo po co mam wyjaściać to... Mam andzieje ze ci co wiedzą co i jak... Zrozumią :/

 

CrazyJohn - aha, jeszce w tym co napsiałeś, to stek bzdur, bo to zalezy czy masz ustawione coolery tak że mają dobry opływ powietrza w obudowie, bo jeżeli tak to gdy zdejmiesz ją zacznie się grzać bo powietrze będzie wylatywać tam gdzie nie powinno, widać chłopytsiu jak się ansz na tym...

 

P.S. twoje pierwsze kłamstwo - nie przeczytałeś wsyztskiego, bo nawet o obiegach i o otwartych obudowach też gadaliśmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to wane ze jest dluzej czy nie ?? moze i byc od poczatku ale tym postem raczej nie pokazał się z dobrej strony prawda ?? To co napsiałem to w niektórych przypadkach zbiór mojej wiedzy od czasów w których dostałem PC'ta a z drugiej storny to codzienne wchodzenie na servisy informacyjne z nowinkami i artykułami. Na tym forum myslałem że nie tolerujecie chamstwa jakim popisał się John... MNógł powiedzieć ze z czymś się ine zgadza czy coś, no ale on zorbił jak chciał... Popisał się, ale chamstwem i Głupotą. Mam nadzieje ze John czujesz się lepiej wytykając mi błędy typu

 

czemu piszesz zaimki osobowe typu Ja, Moje wielka litera? Megalomania?

 

sorki ale tak pisze, nic nie zorbisz, tak się nauczyłem i tak będe psiał... Z jednej storny przyzwyczajenie a z drugiej choroba, jestem dyslektykiem :/

 

Naprawde denerwuja mie tacy ludzie którzy umieją przebywać na forum tylko po to by komuś uprzykrzyć życie... pisząc coś w jego stylu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja juz spasuje ;D

Szanowny Pan wybaczy :D polecam google, potem purepc, potem szukajka i moj nick. a co to purepc? hmm dawny tweak, a czemu ppc? to juz sobie sam poczytaj...

ogolnie chce powiedziec, ze to nie forum o sprzecie, a o grafice. a na samym sprzecie znam sie lepiej niz Ty. smiem twiercic 17latku, ze zajmowalem sie nim jak Ciebie jeszcze nie bylo na swiecie. jak widze dalsza dyskusja jest bezcelowa, bo wiesz swoje i na to co ja napisalem dalej piszesz to samo, bez sensu. zyj w swoim swiecie, nikt Ci nie zabrania...

jak juz kome zauwazyl jestem tutaj dluzej niz Ty, niekoniecznie trzeba nabijac posty...

dla mnie EOT :) zdrowia zycze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO JEST STEK BZDUR

bo to zalezy czy masz ustawione coolery tak że mają dobry opływ powietrza w obudowie, bo jeżeli tak to gdy zdejmiesz ją zacznie się grzać bo powietrze będzie wylatywać tam gdzie nie powinno, widać chłopytsiu jak się ansz na tym...

 

Jak moze powietrze wylatywac z obudowy tam gdzie nie powinno?? Niestety Crazy ma duzo racji takze narazie to sam sie pograzasz...

 

ale juz zakonczcie ta bbezsensowna dyskusje bo jest miliony artykulow na temat chlodzenia jak i sa wszedzie dostepne tabelki odnosnie danego procesora - jego optymalnej i granicznej tem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER_OkO - a to żeś się popisał :/ z tyłu lewej storny obudowy jest blacha, którą można zdjąć bądź założyć... W moim przypadku założenie jej jest rózne spadku wydajności oraz zacinania się komputera, ponieważ w tedy blokuje mi to wylot powiettrza z komputera oraz co za tym idzie... z resztą wsyzyscy wiedzą :))

 

Jeżeli nie chciałeś zostać w tyle i mnie najechać to powiedzmy że ci się nie udało...

 

CrazyJohn - nie mam zamiaru powadzić wywodów oraz dyskusji z Tobą, bo po twoim poście widze ze to nie ma całkowitego sensu, Jesteś bardzo sarkastyczny a co za tym idzie nie przyjemny dla otoczenia...

 

Nie chce się kłucić ani nic, bo i tak widze ze nie ma po co, chciałem Ci tylko zwrócić uwagę na styl twojej wypowiedzi, mogłeś mi wytknąć błędy oraz to co ci się nie podoba... Ale nie w taki sarkastyczny sposób.

 

Chciał bym zakończyć całkowicie wszytsko to co się zaczeło i co za tym idzie, i dodam od siebie na koniec...

 

a na samym sprzecie znam sie lepiej niz Ty. smiem twiercic 17latku, ze zajmowalem sie nim jak Ciebie jeszcze nie bylo na swiecie.

Nie będe nas porównywał, możesz być sobie lepszy, nie znam Cie ani nie wiem czym się zajmujesz/pasjonujesz... Widze tylko że jesteś abrdzo skromny :))

 

A stwierdzenie "zajmowalem sie nim jak Ciebie jeszcze nie bylo na swiecie" jest troszke nie na miejscu, o ile dane w GG nie kłamią... ponieważ jak tam psize, masz 19 lat, no ja 17... To znaczy że jak miałeś około 1 rok czy nawet 2 latka, przed moim urodzeniem zajmowałeś się sprzętem ?? no to widocznie bardzo uzdolniony jestes :)) Brawa dla Ciebie kolego :)) no i jeżeli cie w jakiś sposób uraziłem tym wszystkim co tu napsiałem i poprzednio to ze swojej strony przepraszam, nie chciałem ;]

 

Pozdrawaim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh falcu i po co sie droczysz..jestem spokojnym czlowiekiem za starym na takie blache klutnie.. poprostu sie przegrzales od wypowiedzi Creazy i piszesz rzeczy bezsensowne.. odnosnie twojego tekstu :D

 

Wyjasnij mi prosze jak moze powietrze wylatywac z obudowy tam gdzie nie powinno (przeczytaj jeszcze raz - pomysl, przemysl, zastanow sie) X2 :D.. a jechac nie mam zamiaru..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, czy wiecie ile można zrobic fajnych rzeczy zamiast pisac takowych postów. Jedni mają rację inni nie, kogo tak naprawdę to obchodzi. Po prostu dajcie sobie siana z tym. No chyba ze ktos lubi zgrywac twardziela, no to jestem wstanie go zrozumiec. Ja wracam do roboty, hej...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności