Skocz do zawartości

teczka 2d: o r o - 'sztuka niskich lotów'


o r o

Rekomendowane odpowiedzi

ahoj, wątek ten stworzyłem bardziej jako pytanie do grafików z lepszym warsztatem i doświadczeniem.... otóż nie wiem jak poradzić sobie z zachowaniem proporcji kiedy używam jakiejś ciekawszej perspektywy, takiej jak ten model w prawym dolnym rogu.. w przypadku innych używam szkieletu proporcji tak jak widać na szkicu.... więc jak ktoś zna jakiś sposób, to bardzo chciałbym go poznać ;D

 

maz11qx1.gif

Shot at 2007-07-01

 

szkic ten jest jednym ze szkiców, które wykonuje, żeby nauczyć się rysować linearta... jako, że jestem początkujący, jak widać ;D, nie znam anatomii za dobrze... ale nie zamierzam narazie się jej uczyć z braku czasu... który zamierzam poświęcić na spełnienie mojego marzenia - narysowanie krótkiego webkomiksu ;D

 

posiadam samokrytyke i wiem, że te modele są błędnie narysowane, wiem też jak je poprawić, ale jak ktoś chce to może skomentować, natomiast bardziej zależy mi na rozwiązaniu problemu, znam tylko technike renderowania w programie do grafiki 3d modeli i rysowanie po tym, ale zdecydowanie nie zamierzam używać programów do grafiki 3d... przynajmniej narazie....

 

... jak uda mi się wyskrobać coś ciekawego związanego z tym komiksem, gdzieś tak za miesiąc intensywnych treningów kung fu, to tu dorzuce ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

po tym obrazku wnioskuję ze rysujesz na tablecie, jesli tak to dam ci małą prostą radę na początek, nie dotykaj tabletu ucząc sie podstaw anatomii i rysunku, do rysowania uzywaj tylko ołówka i kartki , po prostu na tym początkowym etapie nauki tablet będzie ci tylko zawadzał i moze nawet zwiększać twoje błędy , nawet na intuosie III szkicuje sie mniej komfortowo niz przy uzyciu technik tradycyjnych, powierzchnia jest bardziej sliska no i musisz obserwowac ekran a nie swoje piórko. Podsumowując tablet dotknij dopiero wtedy jak juz będziesz miał pewniejszą rękę i łykniesz troszkę anatomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszke_lenia, domyślałem się, że tak jest, ale pomyślałem se, że może jednak istnieje jakiś upraszczacz ;D ;/.... no ehhh, dzięki za okrutną prawde ;D i za linka, zobacze jak tylko odnowi mi się limit na rapidzie ^^

 

Azakiel, nom rozgryzłeś mnie, skrobe sobie na tanim pentagramie i.... tak zamierzam kupić wacoma, jak będe miał kase ;D, dzięki za rade, ale nie skorzystam... bo to nie tak, że zaczynam rysowanie od tabletu... rysowałem sporo ołówkiem i długopisem po zeszytach, tyle, że tylko dla zabicia czasu, dawno temu i w ogóle jeszcze bardziej amatorsko niż rysuje teraz ;D, a część krzywizn na szkicach jest, bo szkicuje, żeby się nauczyć rysować, a nie robić piękne szkice ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam sposobu nie znam,bardzeij staram sie na oko ocenic czy jest dobrze czy nie. A rysunku z zesztu gowno daja,chyba ze rysowales na nich wzorujac sie na jakims modelu(np. kolega z lawki)-bo tak jak rysujesz z glowy a anatomi nie znasz to tylko pogarszasz cala sytuacje;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thirdeye, nicponim... pisałem w pierwszym poście, że nie zamierzam uczyć się anatomii na wysokim poziomie... zamierzam to zrobić jak już narysuje komiks, a teraz wystarczy mi to co jest na szkicach, jeżeli będe potrafił narysować to poprawnie.... szkicuje, bardziej żeby nauczyć się rysować przestrzennie, opanować proporcje, nauczyć się rysować postacie w ruchu... od strony anatomicznej to najwyżej podglądam swoje ręce... albo zdjęcia z googla, chciałbym też zauważyć, że nie widziałem jeszcze polskiego webkomiksu, który ma chociażby taki poziom... komiksy rysowane są w uproszczeniu... co do tabletu to ma undo, którego nie ma kartka papieru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a teraz wystarczy mi to co jest na szkicach, jeżeli będe potrafił narysować to poprawnie.... szkicuje, bardziej żeby nauczyć się rysować przestrzennie, opanować proporcje, nauczyć się rysować postacie w ruchu"

troszke sie mieszasz kolego. dziwne rozumowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaRoZ... wiem, że się mięszam... tak już mam... chodziło mi o to, że narazie wystarczy mi ta znajomość anatomii, którą prezentuje na szkicach, jeżeli będe potrafił narysować ją poprawnie w przestrzenii i w perspektywie utrzymując poprawne proporcje nie każdego mięśnia, tylko grubości i długości części ciała, a także zawrzeć w postaciach dynamike... precyzyjniej??

 

leszke_lenia, zassałem plik i musze jeszcze raz podziękować ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thirdeye, nicponim... pisałem w pierwszym poście, że nie zamierzam uczyć się anatomii na wysokim poziomie... zamierzam to zrobić jak już narysuje komiks, a teraz wystarczy mi to co jest na szkicach, jeżeli będe potrafił narysować to poprawnie.... szkicuje, bardziej żeby nauczyć się rysować przestrzennie, opanować proporcje, nauczyć się rysować postacie w ruchu... od strony anatomicznej to najwyżej podglądam swoje ręce... albo zdjęcia z googla, chciałbym też zauważyć, że nie widziałem jeszcze polskiego webkomiksu, który ma chociażby taki poziom... komiksy rysowane są w uproszczeniu... co do tabletu to ma undo, którego nie ma kartka papieru...

 

- ucząc sie od podstaw rysunku tabletem moim zdaniem tylko popsujesz sobie kręskę, ołowek na papierze daję duzo większą precyzję i dopóki nie wyrobisz sobie pewnej ręki i nie nauczysz sie rysowac postaci w miare poprawnie nie powinienes zaczynac z tabletem (widac po tych twoich postaciach jak niepewną masz jeszcze kreskę)...co do undo, to przeciez od czego jest gumka.

 

- komiksy rysowane są w pewnym uproszczeniu to prawda, ale autorzy tych komiksów muszą znac dobrze anatomię zeby wiedziec gdzie te uproszczenia zastosować i w jaki sposób upraszczać.

 

- Pozatym są "komiksy" i komiksy..jesli masz na mysli amerykańską masówkę np spidermana to faktycznie anatomia jest tam często bardzo uproszczona a proporcje ciała bardziej heroiczne (małe główki, szerokie bary itp).

Ale są tez komiksy o naprawdę wysokim poziomie anatomii i mimiki.

 

Tyle odemnie, chciałeś porad , doradzilismy ci, czy sie do nich zastosujesz to juz twoja sprawa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azakiel, jak szkicuje tabletem, moge sobie też walnąć pomocniczą kreske z proporcjami na dolną warstwe, a jak już narysuje po niej szkic przesunąć ją obok... możesz tak na kartce??? co do psucia kreski, to imho, eksperyment wyjdzie ;D ... jeżeli chodzi o anatomię ogólnie to ogranicza mnie ilość czasu, który moge poświęcić... mam teraz kilka miesięcy wolnego czasu... moge nauczyć się w tym czasie anatomii, albo narysować komiks... wybieram to drugie... jak nie będe miał czasu to nie będzie mi się chciało... więc robie se amatorski od strony graficznej komiks... dziękuje wszystkim za zalanie mnie poradami... serio, nie spodziewałem się takiego odzewu... całkowicie się z nimi zgadzam, ale wybieram droge większego lenistwa, jakkolwiek szkodliwa będzie... ;D i tak, jestem dziwny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam swój sposób ;]

albumy malarstwa + wszelkie zdjęcia + stos kartek + ołówek automatyczny

 

no i modele, ale to okazjonalnie

 

tablet tylko przeszkadza, nigdy rysując na kompie się nie nauczysz niczego choćby porównywalnie jak na papierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... moge nauczyć się w tym czasie anatomii, albo narysować komiks... wybieram to drugie... .. dziękuje wszystkim za zalanie mnie poradami... serio, nie spodziewałem się takiego odzewu... całkowicie się z nimi zgadzam, ale wybieram droge większego lenistwa, jakkolwiek szkodliwa będzie... ;D i tak, jestem dziwny...

 

to po kij caly ten watek,jezeli wiedziales ze i tak nici z cwiczen ?;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... po to, co napisałem w pierwszym poście... chciałem się dowiedzieć, jak tą anatomie z mego szkicu, narysować w perspektywie tak, żeby nie narysować rąk dłuższych od nóg, głowy wielkości balonu itd., bo tak wychodzi mi na szkicach... leszke_lenia napisał mi, że trzeba to ręcznie jednak i zapodał ciekawe porady pod linkiem... w tym momencie mi starczyło ;D, a że kazdy interpretował inaczej, albo chciał nawrócić mnie na świdrowanie anatomii i inne, to tak wyszło >.> napisałem dokładnie w pierwszym poście, że nie mam czasu na ćwiczenie anatomii...ale to nie tak, że nie przydadzą mi się porady... jak skończe komiks i będzie mi się chciało, to z nich skożystam ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeet, w pyte, dokładnie o to mi chodziło ;D

 

...zainspirowany dokonaniami KChen'a przemyślałem conieco, zmieniłem 'linijke', na 'szkielet z linijką' ;D o wiele łatwiej teraz mi skrobać, a i efekt lepsiejszy...

mazucu2.gif

... zamieściłem ten szkic, tylko po to, żeby pokazać że dzięki waszym poradą, mam już odpowiedź, na moje pytanie ;D, nie potrzebuje już więcej porad w tej kwestii... a drewniany manekin, jest na pierwszym miejscu w liście zakupów ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modele to zly pomysl... i kazdy kto ma do czynienia z plastyka np ludzie z akademii plastycznych powiedza ci to samo.. problem w tym ze moze i ten ludzik ma dobra poze, ale jego anatomia w niczym sie ma do rzeczywistosci!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast drewnianych ludków opcjonalnie polecam nawet starszą wersję Poser-a , jest to o tyle lepsze rozwiązanie ze ludziki z poser-a mają zaznaczone mięsnie a drewniane kukielki nie i do nauki bedzie to lepsze, minusem Poser-a jest to ze ludzika w programie dluzej sie "pozuje" (ustawia) niz manekinka drewnianego ( jak sie nabierze wprawy to idzie jak masełko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yooker, spoko ^^

 

Azakiel, .. pomysł ciekawy, ale narazie nie chce wciągać się w anatomie bardziej, a obawiam się, że jakbym zaczął używać posera, to nie mógłbym się powstrzymać ;D ... narazie wyobraźnia przestrzenna, wspomagana manekinem... jak już skończe z komiksem, to się zainteresuje...

 

...dzienx za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yookeer-Modele to zly pomysl... i kazdy kto ma do czynienia z plastyka np ludzie z akademii plastycznych powiedza ci to samo.. problem w tym ze moze i ten ludzik ma dobra poze, ale jego anatomia w niczym sie ma do rzeczywistosci!
Nie chodzi a anatomię tylko pozy ,które na modelu można ustawić i zobaczyć jak rozkładają sie w przestrzeni. I tylko do tego służą te manekiny .

 

Jeśli ludzie z akademii mówią o anatomii w przypadku tych figurek to powinni dać sobie spokój z nauką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

następny atak na lineart, tym razem próby opanowania ciekawszej perspektywy...

maz14ib8.gif

jednak zerkam sobie od czasu do czasu na 'modele' ze szpecjalnej wersji posera, którą znalazłem i polecam, 'Poser Figure Artist' stworzonej z myślą o grafikach 2d, zerkam tylko, żeby poprawnie narysować taki poziom anatomii, który znam...

 

zeet, heh, no dokładnie o to mi chodzi ;D ja tylko taki grafik amator, bez wykształcenia plastycznego, to nie wiem, jak myślą 'wielkie, mądre plastyczne głowy' ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszke_lenia, hiehie, dzienx za następny ciekawy link, po rusku ;D, nie no żartuje, umiam się uczyć z obrazków... a tam są bardzo pożyteczne, jak będe miał czas, chęci zaczne korzystać, co do perspektywy to troche mam u Loomisa, no i dzienx za pochwałe od plastyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oro:

 

na tym obrazku na samej górze ten ludzik w lewym dolnym rogu ma poważny problem z kolanami (prawa nogę krótsza w łydce), zwróć uwagę na linie perspektywy, jego sąsiad po prawej jest z grubsza okej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fninjaad4.png

...taki szkic, test wiedzy zdobytej na lineart, przy konfrontacji z dp..., nie chciało mi się już kończyć, bo niewyspany jestem... i w ogóle wyprany... mógłbym wrzucić do wątku speedpainting, ale taki obrazek bez pomysłu to wolałem zaśmiecać swój wątek ^^ ...nawet nie starczyło mi, żeby poprawić jej facjate...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem temat, może ten nie będzie sugerował, że mam zamiar robić ogromne postępy w najbliższym czasie...

 

leszek_lenia, to, że obrazek jest kichowaty, wiem, ale nie wstydze się go, bo jest mimo, że małym to jednak postępem w moim zakresie, czasu, chęci i warsztatu... krytyka jak zwykle bardzo konstruktywna, ale nie będe się powtarzał...

 

thirdeye, pisałem już wielokrotnie, że nie zamierzam ustawiać sobie poprzeczki na poziom PRO przez jeszcze dłuuugi czas... przykro mi, że nie zaspokoje Twoich wymagań, ale ja po prostu sobie rysuje...

 

Sandwich, jak bym chciał, to moge zrobić sobie printscreena w poserku a potem ustawić to jako dolną warstwe i będe miał fotorealistyczny obrazek, ale nie o to mi chodzi... i tak wiem, że dzięki temu naczyłbym się wiele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specjalnie dla was 'mój Airbus380' ... skoro nie potraficie sobie wyobraźić jakie, wcześniejszy szkic będzie miał zastosowanie w KOMIKSIE...

 

fblaman6.png

 

...jakbyście nie zauważyli, to jest szkic... szkice mają błędy... na przykład, dlatego, że w linearcie ćwiczyłem narazie męskie modele... albo dlatego, że to następny eksperyment z kategorii 'jak wyglądał będzie mój komiks'.. przez następne dwa tygodnie nie będzie żadnych updatów, bo będe pisał scenariusz do komiksu...

 

..abayo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oro, Ty cholero! jak tylko przyłożyłeś rękę do czegoś na dłużej niż pół minuty, i chcąc czy nie, ten gniot mógłby się zdegniotować, to ty lecisz pisać scenariusz

do tego?! O nie! wracać mi tu i muskać ten "szkic", bo na razie do szkicu nie podobne, ale skrót persp. zdradza że aż tak strasznie nie olewasz sprawy-

zdegniotuj ten szkic, i wewnętrznego lenia, tylko tak możesz osiągnąć jakiś progress...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem wszystkich postów ale ciekawi mnie czy Ty rysujesz to wszystko myszką (bo na tablet mi to nie wygląda) czy najpierw robisz szkic ołówkiem ?

Jeżeli mychą od razu, to polecam najpierw szkicować na papierze, potem ew. obrabiać cyfrowo :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności