Skocz do zawartości

jakie farby - ekspresyjne malowanie


dzudzu

Rekomendowane odpowiedzi

pytam praktyków... jakich farb używacie żeby się wyżyć w kolorze; nie chcę malować obrazów tygodniami tylko uzyskać szybki, satysakcjonujący efekt na drodze forma-kolor.

od razu zaznaczam, że poza malowaniem zaschniętymi plakatówkami na lekcjach plastyki nic w życiu nie namalowałem :(

 

p.s. nie wiem nawet czy na dobrym dziale zapostowałem, ale jak ktoś mi coś konkretnego poradzi to coś namaluję, umieszczę tu i będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hehe ... true; człowiek ma ochotę zacząć wyrabiać \"wrażliwoś malarską\" :) ale nie od razu na poziomie tygodniowego studium nad obrazem od taki szybki speed najwyżej kilka godzin żeby odreagować negatywne nastawienie do świata :( ... wiem, że niepracyzyjnie gadam, ale jak ktoś czasem ma takiego spleena to zakuma o co mi biega ...

 

oleje podobno wolno schną, poza tym trochę kosztują nie tylko farby ale i reszta stuff-u; trzeba się na tym znać jako tako ... zanim przygotujesz całą otoczkę to wszystkiego ci się odechciewa

 

akryle, tempery - same nazy mnie przerażają ... nie wiedziałbym jak to ugryźć :)

 

akwarele podobno są wrażliwe na pomyłki; jak od razu nie oddasz tego co byś chciał to po ptakch ... już nie zniwelujesz efektu, trzeba zacząć od nowa ...

 

zresztą nie wiem, nie znam się pewnie każde medium ma swoje plusy, ja pytam tylko o wasze osobiste preferencje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz akdsn, ... chyba ma; poza tym człowiek czasem chce odpocząć od komputera i porobić coś bez szumu wentylatora w tle; no i wiesz ... czuję pociąg do tradycyjnych form a tabletu nie posiadam :( stąd pytanie do praktyków, ludzi którzy lubią pracować pędzlem nie tylko tabletem czy myszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzudzu chyba poprostu chce sobie ramieniem pomachac, z tad ta \'ekspresja\' Cenowo roznica oleje/inne farbki i narzedzia nie jest az taka wielka, poza tym sa farby \'szkolne\' tzn. dla studentow - tansze, i oczywiscie gorsze jakosciowo. akrylami, temperami czy olejami malujesz podobnie przeciesz. co do akwareli i tego mitu o niemozliwosci poprawiania to jest to nie dokonca prawda, ale i tak jak wczesniej kontaktu z farbami nie miales to nie polecam, btw akwarele to tez gwasz, a to juz kryjace farby, i mozesz poprawiac ile sobie chcesz. a. Oleje nie musza schnac \'miesiacami\', kwestia jakiego medium uzyjesz, zreszta schnac to sobie moga, to nie musi miec wplywu na Twoja \'ekspresje\'. Chyba najbardziej przyjazna sa akryle, maja te plusy ktorych nie maja tempery, a nie trzeba sie tak babrac z przygotowaniem do malowania i mediami, bo niemal kazda powierzchnia i grunt sie nada. Konkluzja - nie ma wiekszego znaczenia co wybierzesz, nijak nie wplywa to na to czy prace wykonasz w 15 min. czy bedziesz dziubal obraz przez 3 lata, optimum to wyprobowac wszystkiego, ale rozumiem ze cos musisz wybrac na poczatek.

 

edited:

Mniej kombinuj i teoryzuj, wez te farby i maluj, dopiero wtedy bedziesz wiedzial ktore tobie bardziej pasuja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konkluzja 2:

... a jak nie masz kasy to kup tempery w tubkach na sztuki - takie kolory jak ci pasuja, do tego biala, emulsyjna sniezke 10 litrow+ kawalek dykty, i zelatyne spozywcza na grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hoho, fajowe! Faktycznie sporo w tym ekspresji. Mysle, że szybko zalapiesz te tempery/akryle czy oleje. Ja troche uzywam temper. Dużą rolę odgrywa pędzel, raczej powinieneś mieć twardy, uzywac sporo farby, malo wody zeby to wszystko bylo nasycone, mialo kolor i mięsistosc. Tempera szybko schnie, kolor po tym troche blednie, ale moze to wina moich farb. Uzywam Koh-I-Noor 19,50 zl opakowanie - 10 tubek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dzudzu zaskoczyles mnie pozytywnie. bardzo ciekawa praca.

 

jak chcesz duzo malowac i na wiekszym formacie to na dluzsza mete najtansze beda oleje. troche trzeba sie pobabrac z pigmentami terpentyna ale podstawowe kolory zrobic mozna sobie samemu na kilogramy. do tego siakies gotowe z tubki i dykta pociagnieta emulsja jako podklad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam jestem zakochany w olejach :) duzo farby na pedzel i masz niezla ekspresje a nie schnie az tak dlogo 24h i mozna nakladac ewetualne poprawki (w cieple szybciej tak ostatnio zaobserwowalem a wernix w zimnie ) ale to jest racja ze sie trzeba niezle przygotowac do tego :) chociaz to ma swoj klimat (jakiegos rytulalu hehehe) a no i terpetyna niezle po nosie daje (wernix jeszcze mocniej) ale jak chodzi o ekspresje to takie \"loty\" moga sie nawet przydac:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem akwarele chociaż mówią, że ciężka sprawa ale w sumie najtaniej wyszło ... innymi farbami też się zainteresuję, nie ma bata, ale na pierwszy ogień idą akwarelki :) zobaczymy co te maleństwa potrafią ...

dzięki chłopaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skasowałem poprzednią wersję rysunku bo nie wiedziałem jako podmienić załączniki, a tak mnie raził tamten rysunek, że musiałem zrobić poprawkę ... pewnie nikt ni zauważy zmiany ale mnie to dokuczało :(

finito niech wątek umrze śmiercią naturalną

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tylko ja.

mam taki patent, nieco hardcorowy ale sprobowac warto... kartka papieru typu brystol. pokost lniany do rozcienczania i farby olejne ale te do malowania scian, okiennic i kaloryferow :).

wada jest taka ze jak ich nie przesuszysz wczesniej to sa zbyt rzadkie, chociaz do obrazow typu \'melancholia\' efekt splywajacej farby nadaje sie znakomicie ;). ew. mozna malowac w poziomie. no i niezle blikuja...

mozesz tez walic temperami==plakatowkami a potem walnac na wierzch lakier wtedy kolory sie nasycaja niezle.

 

happy expression :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko kenji, czaję klimat ... nie wiem czemu kojarząc ten pomysł widzę w wyobraźni kosmaty wątek: farba + dziwczyna=bardzo eksperesyjne malowanie ;)

ale poważnie: niezłe, nie znałem wcześniej, thx

 

p.s. patententów na ciekawe malowanie nigdy zawile, macie więcej walcie śmiało ... ja tylko motywu rysunku nie chciałem przeciągać :) see yea

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj kolega kiedys malowal pasta do butów i olejami rozcienczanymi woda...

Tak na serio, to olej daje chyba najwiecej.... mozna sie wyzyc... i ten zapach, kocham go ;)

Akwarelka fajna rzecz, ale troszke mnie stresuje, trzeba miec niezla technike i nienadaje sie raczej do duzych formatow

Temperka/akryl-dobra sprawa, ale na moje oko to nie to co olej i tak jak akwarelka do mniejszych formatow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności