Skocz do zawartości

2D czy 3D ? Co bardziej opłacalne


Nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie . Chciałbym się Was poradzić co będzie lepszym wyjściem ,grafika 2d czy 3d ? Lepiej robić mniejsze projekty i częściej czy większe i mniej ? Swoje przyszłe życie wiążę właśnie z tym zawodem . Jeżeli kształciłbym się pod kątem 2d to jakie ew. stanowiska na mnie czekają ? Wiem ,że mój post jest dość chaotycznie napisy i może mało zrozumiały ,ale jest późno i w dodatku nie ma prądu w domu ;) .

 

 

Pozdrawiam

 

p.s Mam nadzieję ,że wiecie co chciałem powiedzieć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

jest masa zawodów bardziej opłacalnych niż grafika... Jeżeli ciebie za bardzo nie pociąga (a zgaduje że tak jest, bo gdybyś był bardziej w temacie to wiedziałbyś co ci bardziej leży) to odpuść sobie i poszukaj zawodu w którym łatwiej zarobić pieniądze.

 

OT -> Ostatnio wysyp takich tematów, ciekawe o co biega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT -> Ostatnio wysyp takich tematów, ciekawe o co biega?

 

ostatnio sporo filmów animowanych sie pokazało :P może to przez to :P

 

Jeżeli kształciłbym się pod kątem 2d to jakie ew. stanowiska na mnie czekają ?

 

Jeżeli będziesz kiepski to stanowisko na zmywaku cię czeka...Może to troche wredne, ale poważnie wykształcenie w przypadku grafika jest MAŁO WAŻNE. Owszem, na pewno pomaga, ale jeżeli nie będziesz miał portfolio na poziomie to nikt cię nie zatrudni...

Edytowane przez chudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wysyp takich tematów, ciekawe o co biega?

chyba czas na wybieranie szkoly czy cos takiego.

 

Swoje przyszłe życie wiążę właśnie z tym zawodem

 

Jesli naprawde tak jest, to siadz na swoich 4 literach, i zrob porzadny research w danym temacie. Obacz sobie firmy graficzne, czym sie zajmuja, jakie wymagania stawiaja kandydata w ogloszeniach o prace. Wtedy bedziesz wiedzial duzo wiecej niz poprzez zadawanie glupich pytan w rodzaju "czy lepiej wykopac duzy rów raz na jakis czas, czy pare malych a czesciej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy tylko umiecie "zjechać" kogoś ? Po 2 to szkołę już dawno skończyłem i nie życzę sobie ,żeby ktoś używał takich słów w moją stronę ,może to Ty powinieneś wybrać się do szkoły ?! Pewien czas bawiłem się grafiką 2D i można powiedzieć ,że na lokalnym rynku jestem troszeczkę znany . Interesuję się tym,więc nie można powiedzieć ,że miałbym to robić z przymusu . Oczywiście wiem,że kurs dużo nie daję ,bo 90% sukcesu zależy od zaangażowania swojej osoby ,ale na pewno pomoże w starcie i zrozumieniu funkcji programu .

 

 

Pozdrawiam i czekam na cieplejsze przywitanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak: jak nie znasz 2D to nie zabieraj się za 3D, bo 2D to zaledwie maleńki wycinek w procesie tworzenia 3D i do tego niezbędny. Mówię tu o teksturowaniu.

Co do wyboru drogi życiowej: jak lubisz poligrafie to ostań przy 2d, bo to tez wymaga wbrew pozorom specjalizacji. Wówczas naucz się dobrze Page Makera i Quarka, Photoshopa, Illustratora i Corela. Dobry grafik od DTP może całkiem nieźle zarabiać.

Natomiast jeśli chcesz si zaprzyjaxnić z 3D to poza Photoshopem wybierz sobie jakąś aplikację 3d (masz do wyboru Maykę, maxa, XSI, Cinemę 4D, Houdiniego, Blendera (darmowy), Lightwave i jeszcze kilka, ale te akurat są czołowe) i skup się na nauce jednego z nich. W Polszy najpopularniejszy jest chyba max, ale nie dam głowy. Jak nauczysz się Mayki to tez nie stracisz, na pewno tez nie będziesz narzekał na brak ofert. Podobnie z XSI, choć w Polsce jest on mniej popularny, za to na zachodzie wręcz powszechny.

 

To tak na start.

 

A co do pojęcia "zabawa" z 2d, to proponuję zabawę zamienić na pracę. Praca tym się rózni od zabawy, ze w ramach pracy uczysz się i robisz to, coklient zleca a nie to, na co masz ochotę. Zrób sobie wszechstronne portfolio (w 2D - plakaty, ulotki, kalendzrze, wizytówki itp, zaś w 3D stopniowo coraz trudniejsze: od prostych modeli obiektów, po wizualizacje, organikę (postacie), animacje). Niniejszy program zajęć zapewni Ci zajęcie na najblizse dwa lata. Miłej zabawy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowicjusz, zainstalowałeś już jakiś program do 2D albo 3D?

btw "lepsze" nie istnieje, to subiektywne stwierdzenie, a że my nie jesteśmy Tobą, to nie da się stwierdzić co dla Ciebie będzie "lepsze". Termin 2D (patrząc na dział 2D na tym forum) to tak rozległy temat, że życia Ci nie starczy, żeby to w pełni opanować.

 

If you want to be an artist, you should be working on your art. If you say you want to be an artist, but never work on your art, you only like the idea of being an artist, not the actual act itself.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, sproboje cieplej:

Drogi Nowicjuszu. Juz z samego twojego nicka na tym forum wynika ze jestes doswiadczonym artysta. Jesli jeszcze poprzec to bardzo skladnym i elokwentnym pierwszym postem w tym watku, to odrazu wiadomo ze ma sie doczynienia z dojzalym wyjadaczem swiata grafiki. Wybacz wiec ze potraktowalem cie jak nastepnego nastolatka zadajacego kolejne nieprzemyslanie pytanie, ktorych ostatnio tu mase.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrazaj sie, nic do ciebie prsonalnie nie mam, ale pomysl jak ja odebralem Twoj post:

 

Facet ktory jeszcze nic nie zrobil w dziedzinie grafiki (albo jest bardzo poczatkujacym jak sam przyznajesz) juz na starcie zastanawia sie czy bardziej bedzie sie OPLACALO zajac 2d czy 3d... Naprawde, grafika to nie latwy kawalek chleba, o duza kasek duzo latwiej w innych zawodach, naprawde... Wiec jak chcesz grafike robic dla kasy, to nie polecam.

 

Ja jak zaczynalem z grafika to przez dlugi czas nie traktowalem tego jako sposob na kase, ale po prostu jako hobby czy przyjemny sposob spedzenia czasu. Kiedy zaczelem myslec o zarabianiu na tym, to wiedzialem juz dokladnie co chce robic a nie co bardziej mi sie oplaci.

 

A nawet mimo tego ze praca jako grafik wydawala mi sie kiedys ziszczeniem marzen, to pierwszy crunch uswiadomil mi jak bardzo mozna znienawidzic to co sie kiedys kochalo jezeli jest to w zaduzej dawce ;) Robiac 14 godzin dziennie przez miesiac nie mialem juz ochoty odpalac kompa - no ale musialem to zrobic. Mysle ze ktos kto nie byl tak na ta grafike napalony jak ja na poczatku szybko dalby sobie z nia spokuj po takim doswiadczeniu.

 

A na sam koniec to na twoje pytanie nie ma tak naprawde odpowiedzi - co to oznacza ze bardziej sie oplaca? Zarobki sa bardzo rozne i ciezko jednoznaczenie stwierdzic 'co sie bardziej oplaca' a termin 'grafika 3d' 'grafika 2d' to baaaaardzo rozlegle pojecia i lacza w sobie wiele wiele mozliwych zawodow czy funkcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie . Chciałbym się Was poradzić co będzie lepszym wyjściem ,grafika 2d czy 3d ? Lepiej robić mniejsze projekty i częściej czy większe i mniej ? Swoje przyszłe życie wiążę właśnie z tym zawodem . Jeżeli kształciłbym się pod kątem 2d to jakie ew. stanowiska na mnie czekają ? Wiem ,że mój post jest dość chaotycznie napisy i może mało zrozumiały ,ale jest późno i w dodatku nie ma prądu w domu ;) .

 

 

Pozdrawiam

 

p.s Mam nadzieję ,że wiecie co chciałem powiedzieć .

 

Jeśli chodzi o kasę to najlepiej robić duże projekty raz na jakiś czas.

Popatrz na takiego Pixara w 2005 zarobił prawie 200 milionów dolarów.

Jeżeli patrzysz na sprawę swojego zawodu przez pryzmat kasy to idź zostań prezesem czegoś tam albo zostań politykiem i kradnij nasze pieniądze bo w grafice wypalisz się szybciej niż zapałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ,po moim pierwszym poście różnie można o mnie pomyśleć . Jednak to nie zmienia faktu ,że niezależnie kto zadaję pytanie należy mu odpowiedzieć na tyle ile się potrafi ,prawda ? Grafikę do tej pory traktowałem jako zabawę w której można się pokazać szerszej "publiczności" . Jak wcześniej wspomniałem nadszedł ten czas w którym chciałbym czerpać korzyści finansowe z tego ,zdaję sobie sprawę ,że grafika wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń . Reasumując : znajdę to co mnie kręci i będę brnął przed siebie .

 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi - nawet te mniej przyjemne .

 

Temat uważam za zamknięty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, tak jak w "chłopaki nie płaczą":

"musisz odpowiedzieć sobie na jedno zaje...ście, ale to zaje...ście ważne pytanie - co chcesz w życiu robić. A później zacznij to robić."

 

Samo się wyklaruje co Ci dobrze wychodzi i co się bardziej opłaca i komu to sprzedać.

Na początek i tak Cię czeka albo drobnica albo etat w małej firmie.

 

By sprzedać drobnicę (znaleźć klienta) zrób sobie możliwie najlepiej wyglądające folio, w myśl zasady, że nie ilość prac robi wrażenie, lecz ich jakość (wrzucanie krapu do folio zaniża jego poziom).

Tak jak Shogun pisze, działaj wszechstronnie. Szukaj ogłoszeń, lansuj się wśród znajomych, startuj w konkursach może.. od czasu do czasu coś wpadnie (dla przykładu, moją pierwszą komerę (mapka) użyto do reklamy statycznej w tv regionalnej, zrobiłem też pudełko na ciastka jakieś oraz wizytówkę w tamtym owym śmiesznym czasie, wszystko przez znajomych) , kilka razy zrobisz na darmo bo klient się rozmyśli, pewnie dasz się też wydymać na jakąś niewielką kwotę raz czy dwa, albo źle wycenić zlecenie nad którym będziesz siedział tydzień a zarobisz przysłowiową stówkę.

Możesz też uprawiać wolontariat z braku laku robiąc grafiki dla róznych instytucji społecznych lub jeśli chodzi o gry pracując dla jakiego amatorskiego projektu który i tak nie wypali, ale zawsze się coś nauczysz... itp. To też pomaga w budowaniu folio.

W międzyczasie się specjalizuj w tym co Ci idzie najlepiej i co najbardziej lubisz.

 

Na samym początku zainwestuj w dobry monitor i wygodne krzesło, bo oczy i d..a to części ciała o które w tym zawodzie należy dbać w szczególności.

 

pozdro i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności