Skocz do zawartości

Kalibracja monitora


torm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W zasadzie to nie wiem czy to dobre miejsce, ale kalibrowałem dzisiaj monitor i na zdjęciu, którym się wczoraj bawiłem wyskoczyły artefakty (czyt. monitor jest bardziej rozjaśniony). Teraz nie wiem czy jest dobrze skalibrowany czy nie..:/

 

maluch.jpg

 

Proszę, napiszcie co widzicie na tym zdjęciu, głównie chodzi mi o bok auta... czy jest on ukryty w cieniu, czy rozjaśniony z artefaktami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jest na necie instrukcja jak wykalibrować monitor lcd. Szukaj w google pod hasłem amatorska kalibracja monitora. Jest tam dokładnie napisane jak ustawić jasność i kontrast oraz poszczególne składowe rgb. Jest też wzornik i pokazane co trzeba robić aby było to dobrze zrobione. Ja z tego korzystałem i rzeczywiście widać różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie chce zakładać nowego tematu. Mam pewien problem. Pracuję na HP Pavilion dv7-1040ew, a do niego podpięty mam LCD firmy LG - 23” Full HD (ten z cyfry plus za złotówkę;) Wszystko działa bardzo fajnie, jednak wypadałoby je skalibrować, mniej więcej wiem o co chodzi w teorii, no ale może Wy macie sprawdzony sposób, no i czy w ogóle warto?

Problem jest taki, że jak składam jakąś scenę w udk, albo robię tex. to nie wiem którym obrazem się kierować, bo wygląda to tak: http://manver.nazwa.pl/blog/images/Zdjecie0106.jpg (sorry za jakość), co radzicie? Nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manver. Większość laptopów źle odzwierciedla kolory - zwłaszcza jak patrzeć pod kątem. To samo się dzieje praktycznie ze wszystkimi tańszymi modelami płaskich monitorów... Jak chcesz widzieć prawidłowy obraz na lapie, to musisz mieć oczy na wysokości centrum ekranu. To jest koszmar. Ostatnio klient mi psioczył, że moje prace są matowe, a sprawdzał na kilku monitorach... Sęk w tym, że sprawdzał na 5 ekranach, ale wszystkie były złomami, i przez to że zawsze patrzył pod kątem obraz się kaszanił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz na plazmie na bank jest dobry :)

Jak wspomniałem, jak chcesz zobaczyć bardziej adekwatny obraz na lapie, to trzeba się schylić, żeby mieć go na wysokości oczu, albo ewentualnie mocniej odchylić ekranik do tyłu coby bardziej pod kątem prostym było w stosunku do oczu. Sęk jest w tym, że prawie nikt tak nie robi..., nie bez powodu w gierkach korekcję gamma dają do ustawiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem (czasem bardzo często) tak jest, że skalibrujesz jeden monit i drugi z pomocą tego samego programu do kalibracji/wzornika i będziesz miał różny obraz :(

Pomaga urządzenie do kalibracji, ale "czasem" dzięki niemu odkryjesz tylko, że nigdy nie skalibrujesz monitu do końca prawidłowo (oj dobry ekranik ważna rzecz).

Dla większości najważniejsze będzie, aby różnice przy wyświetlaniu nie były drastyczne - super precyzyjna kalibracja nie zawsze jest koniecznie do szczęścia potrzebna.

Laptopy zazwyczaj nie mają zbyt dobrych wyświetlaczy, no ale może ty masz... Patrząc na lapa z typowym wyświetlaczem - im wyżej masz wzrok, tym bardziej będą blade kolorki, natomiast im niżej masz wzrok tym bardziej kolorki robią się ciemniejsze/przepalone.

Jeśli lap ci rzeczywiście po prostu kaszani obraz (nie jest to problem patrzenia pod kątem), to musisz go skalibrować na tyle, na ile się da (bo masakra jest!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności