Skocz do zawartości

Houdini 10 sneak peek


G.P

Rekomendowane odpowiedzi

Kim Davidson prezes i wspolzalozyciel firmy Side Effects dodal ciekawy wpis na swoim blogu, traktujacy o nadchodzacej oznaczonej numerkiem 10 wersji sztandarowego pakietu, jakim jest Houdini.

Edytowane przez G.P
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nom wygląda bardzo fajnie :)

 

Ciekawy koment się tam pojawił

Houdini and Blender are the only 2 apps I use. 3DS, XSI, Lightwave and Maya are dead to me.

Ciekawe połączenie :)

Dla niekomercyjnych projektów Blender 2.5 + Houdini 10 Apprentice HD = 99$ i bije na łeb max, maye i XSI możliwościami i ceną :) no i nie wspominając, że z daleka od zła Autodesku :D

(Tak wiem że nie ma jeszcze ani jendego ani drugiego ale zanim znajdę trochę wolnego czasu to już na bank bedą :D a Houdini to już prawie jest ;))

 

I dwa pytania dla userów Hudego:

 

Czy uzytkownicy Apprentice lub Apprentice HD też mają dostęp do codziennych buildów i beta wersji?

Chyba tak ale wolę zapytać :)

 

I jeszcze ciekawi mnie jak działa ta funkcja z dymkiem, symulacja na 50 Voxelów, a potem upres,

jak on działa? jak szybko? nie przeprowadza symulacji od nowa i nie zmienia ogólnego wyglądu symulacji tylko dodaje więcej szczegółów?

np. w majce to po zwiększeniu ilosci woxelów trzeba wszystko przesymulować od nowa a i zachowanie fluidu się zmienia :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uzytkownicy Apprentice lub Apprentice HD też mają dostęp do codziennych buildów?

Tak :)

i beta wersji?

W przypadku Houdiniego 10 do wersji beta maja dostep uzytkownicy Apprentice HD. SESI zezygnowalo z public beta dostepnej dla kazdego, ktora byla do tej pory, na rzecz closed beta (ciekawe dlaczego?).

 

I jeszcze ciekawi mnie jak działa ta funkcja z dymkiem, symulacja na 50 Voxelów, a potem upres,

jak on działa? jak szybko? nie przeprowadza symulacji od nowa i nie zmienia ogólnego wyglądu symulacji tylko dodaje więcej szczegółów?

np. w majce to po zwiększeniu ilosci woxelów trzeba wszystko przesymulować od nowa a i zachowanie fluidu się zmienia :/

Nie mam pojecia, ale polecam lekture: http://www.cs.cornell.edu/~tedkim/WTURB/

Bo zdaje sie, ze na tym toto bazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za odpowiedź! :)

 

G.P czytalem o tym z wątku "autodesk bashing" na CGTalku zatytułowanym "Maya need total rewrite" :P ktoś zaproponował to jako upgrade do mayi 2010 ale pewnie i tak tego nie będzie :/Ja za to zaproponowałem implementacje badań Rona Fedkiwa ze Stanfordu, a co :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Houdini and Blender are the only 2 apps I use. 3DS, XSI, Lightwave and Maya are dead to me.

A ja sobie obiecałem, że gdy wyjdzie H10 i B2.5 to się im bliżej przyjrzę. Oba wydają się zmierzać w ciekawym kierunku :) Choć w obu przypadkach największą barierą jest chyba ui - w przypadku B sprawa jest dość oczywista, a H - przytłaczający interfejs, mnóstwo ikonek, pasków, zakładek, mnóstwo kolorów i za cho**re nie mogę się połapać (wiem, że wszystko z czasem przyjdzie, ale to miał być ten super user-friendly ui, a nie jest :P przynajmniej dla mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a H - przytłaczający interfejs, mnóstwo ikonek, pasków, zakładek, mnóstwo kolorów i za cho**re nie mogę się połapać (wiem, że wszystko z czasem przyjdzie, ale to miał być ten super user-friendly ui, a nie jest :P przynajmniej dla mnie).
hmm, chyba nie zadales sobie trudu przejrzenia jakichkolwiek tutoriali ;)

 

thumb_49bd3b6539ee4189449471.png

 

thumb_49bd3bdb1df41768788891.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Destroyer - a ja nie mówie, że nie jest ładny dla oka, bo jest. Ja mówie, że jest przytłaczający (mnóstwo ikonek, zakładek etc.) i nie do końca przejrzysty (bo wszystko wywalone na wierzch) i czasem trudno znaleźć to co się chce.

 

SYmek - a po co te screeny jak obaj dobrze wiemy, że dałeś uporządkowane i dostosowane dla konkretnej czynności ui houdiniego, a xsi z wywołanym najbardziej pokręconym oknem czyli render managerem. Nieładnie tak naginać fakty do swoich racji :P

http://streaker.thetastudio.pl/img/xsi_houdini.jpg

 

A swoją drogą co ma xsi do rzeczy ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SYmek - a po co te screeny jak obaj dobrze wiemy, że dałeś uporządkowane i dostosowane dla konkretnej czynności ui houdiniego, a xsi z wywołanym najbardziej pokręconym oknem czyli render managerem. Nieładnie tak naginać fakty do swoich racji :P

http://streaker.thetastudio.pl/img/xsi_houdini.jpg

A swoją drogą co ma xsi do rzeczy ? :P

 

E, hmm, no, zeby sie posmiac :).

Teraz H. w wersji pocket PC (rozmiar okna oryginalny):

 

thumb_49bd51ea6fa39698319863.png

 

Konczac zarty, naprawde nie wydaje mi sie, zeby H. odstawal od reszty peletonu pod wzgledem czytelnosci GUI. Lubie wyglad XSI i uwazam, ze jest swietnie zaprojektowany (choc popup'y niejednego wkurzaja), ale sadze, ze H. tu nie jest w tyle. Gorzej z innymi rzeczami (w XSI wiekszosc operacji w GUI wykonuje sie szybciej, jest bardzo wygody).

Edytowane przez SYmek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość e=mc^2
Destroyer - LOL. Ze schowanym gridem i kulka to juz nie jest "expert mode" tylko... "god mode" :D

 

LOL :)

 

ps. cholera i znowu mniej niż 10 znaków;) jak to omijacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Destroyer - LOL. Ze schowanym gridem i kulka to juz nie jest "expert mode" tylko... "god mode" :D

 

"God mode" to byłby czarny ekran z promptem i komendami w MELu. Na początku było słowo ;)

 

thumb_49bd7dd9d7b03114510941.png

 

 

SYmek - dzieki za linki gnomonowe - fajna sprawa (jakby jeszcze w polowie drugiego filmiku dali im mikrofon jakis to w ogole bylby super -____-). Wiele osob narzeka na Maye (na zasadzie "buuu ale stary soft") a tam co chwilke "we did it in Maya" (jak w 99% making offow jakie widzialem) i od czasu do czasu pojawia sie Houdini do efektów. Stad pytanie - jak tam u chudego z dwoma rzeczami - z modelowaniem w samym Houidinim (wiem wiem - modelować sobie mozna w notatniku nawet ;) i z "Character Animation"?
Narzekają freelensi, bo to nigdy nie był soft pod strzechy, napisano go dla studiów z mocnym supportem developerskim. A że zajęła tam miejsce wiele lat temu po wygryzieniu Softimaga|3D, zostanie tam jeszcze długo ;).

 

 

Wymieniasz akurat dwie rzeczy, do których Houdini jest najrzadziej używany. W przypadku modelowania jest to po prostu sprawa filozofii programu. Trudno się w nim modeluje ręcznie, a tak pracuje większość ludzi. W modelowaniu proceduralnym konkurencją jest dla niego tylko MEL ;).

 

Natomiast w przypadku animacji jest to przede wszystkim kwestia kwalifikacji. Mało kto zna ten toolset na tyle, by w nim sprawnie rigować i animować. Nie wydaje mi się, żeby mu czegoś tu brakowało - nawet jeśli nie wszystko jest dopracowane i błyszczy, ale nie ma też czegoś, czego nie miałbyś w Mai. Wyjątkiem jest to, że w Houdinim możesz bardzo zaawansowany rig zrobić bez jednej linijki kodu. W Mai czy XSI to po prostu niemożliwe.

 

 

pozdr.,

skk.

 

PS Co do prezentacji z Gnomonu, to wybacz, ale źle słuchałeś ;). W 70% wypowiadają się tam użytkownicy Houdiniego o efektach zrobionych w Houdinim. Ciekawostą, choć nie zaskoczeniem dla znających temat, jest to, że Gnomon (sponsorowany przez Autodesk), opisuje sesję a'la "Maya and other tools". Takie kwiatki na cgsociety i innych są na porządku dziennym.

Edytowane przez SYmek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil.ochel niezła fotka :D dobry patent dla dzieciaków, żeby szybko schować kompa gdzy mama idzie i udawać, że się uczą :D

 

kurde zaciekawil mnie ten Houdini i chyba tak jak streaker zrobie podejscie do obojga :D

 

No to kupą mości Panowie !!

Tylko nie we mnie bo się obrażę :D

 

Ciekawe ile osob odpadnie w przedbiegach :) ja od razu mówię, że mam słabą kondycję :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, super :D Nie miałem pojęcia o programie Apprentice.

 

Będzie trzeba kupić sobie Apprentice HD za jakiś czas :) , kiedy moje umiejętności animacji wzrosną.

 

Blender + Houdini Apprentice HD = idealny zestaw na potrzeby własnego, niekomercyjnego, filmu animowanego :)

 

Na stronce Hudego jest mnóstwo filmików szkoleniowych, ale czy ktoś znalazł jakąś pełną dokumentacje, w formie pisemnej? Takie filmiki są dobre by ogarnąć ogół programu, ale potem trzeba się wracać, bo na jeden raz się nie da wszystkiego zapamiętać. Kiedy uczyłem się Blendera najpierw, przeczytałem na jedno kopyto całego manuala, a potem mając go pod ręką, ćwiczyłem z programem.

To dobry i szybki model poznawania programu, ale nie mogę nigdzie znaleźć takiej dokumentacji :/ Ciągłe ładowanie filmików i przewijanie to byłaby katorga xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, super :D Nie miałem pojęcia o programie Apprentice.

 

!?

 

 

Na stronce Hudego jest mnóstwo filmików szkoleniowych, ale czy ktoś znalazł jakąś pełną dokumentacje, w formie pisemnej? Takie filmiki są dobre by ogarnąć ogół programu, ale potem trzeba się wracać, bo na jeden raz się nie da wszystkiego zapamiętać. Kiedy uczyłem się Blendera najpierw, przeczytałem na jedno kopyto całego manuala, a potem mając go pod ręką, ćwiczyłem z programem.

To dobry i szybki model poznawania programu, ale nie mogę nigdzie znaleźć takiej dokumentacji :/ Ciągłe ładowanie filmików i przewijanie to byłaby katorga xD

Dokumentacja do kilku ostatnich wersji jest tutaj. Nie ma natomiast wersji w pdfie, i trudno się ją drukuje. Najlepsza metoda uczenia to video stąd i przede wszystkim otwierania cudzych scen, w której zapisana jest cała historia powstawania. W helpie H. jest też kilkaset(?) scen z przykładami użycia poszczególnych nodów.

 

pozdr.,

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo się tych videotutów porobiło. Jak ostatnio siadałem do Houdiniego, było pod tym względem ubogo. Sidefx idzie we właściwą stronę w promocji programu, który co by tu nie mówić - odbiega filozofią od reszty. Mam ochotę coś wydłubać :]. W takich chwilach nienawidzę moich studiów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SYmek

Wielkie dzięki za linka i rady :D Czegoś takiego szukałem.

 

Na ich stronce nie wczytują się linki do Houdini Online Help i Houdini Example Files, nie wyświetla się link Learn More... obrazek też nie ma hiperłącza :/ , czy tak po prostu jest czy tylko ja mam coś zepsute?

 

!?

 

Co się dziwisz :D nie wiedziałem że udostępniają, po bardzo niskiej cenie, pełny program, prawie bez limitów :P

Hudym jeszcze się nigdy nie bawiłem tylko bajerki oglądałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SYmek

Wielkie dzięki za linka i rady :D Czegoś takiego szukałem.

 

Na ich stronce nie wczytują się linki do Houdini Online Help i Houdini Example Files, nie wyświetla się link Learn More... obrazek też nie ma hiperłącza :/ , czy tak po prostu jest czy tylko ja mam coś zepsute?

 

Do niektórych rzeczy pewnie masz dostęp po zalogowniu na stronę. Przykłady będą natomiast działały tylko lokalnie (po zainstalowaniu H.), bo te linki ładują je z automatu do sceny (to jest ten sam help, który przychodzi z programem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SYmek

Dzięki, się zasysa to zaraz oblukam :)

 

PS

 

No to mi się podoba wersje na Winde, Maca, i prawie wszystkie najważniejsze dystrybucje Linuka + goła instalacja na Linuksa :P Żeby tak zawsze było :)

Edytowane przez n-pigeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom, n-pigeon, to musze przyznac jest duzy plus Houdini´ego, ta wszechstronnosc platformowa. Jakze zadowolony bylem jak ujzalem ze istnieje installka dla Ubuntu. Jak bede mial wiecej czasu to si nim pobawie ale juz mnie zainteresowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SideFx wie co robi. Ten soft istnieje na rynku dłużej niż nie jedno bardziej popularne narzędzie. Pewnie może być proste w użytkowaniu z przyjemniejszym UI, ale chyba nie o to chodzi aby dogodzić rzeszy freelancerów i amatorów tylko poważnym ($) klientom. Zapowiedzi 10 pokazują, że Houdini się jeszcze nie wypalił. Mam tylko nadzieję, że nie zrobią niespodzianki w stylu XSI nowa wersja - nowy właściciel Auto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Destroyer ─ odnoście tego twojego screena ─ się śmiejesz, ale ja gdy jeszcze coś w Maya robiłem to właśnie tak wyglądał u mnie UI. Tyle, że schowany miałem jeszcze pasek tytułowy. Wszsytko było pod Hotkeyami. Wbrew pozorom, bardzo szybki i wygodny UI. ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SYmek

Hehe, dzięki, nie ukrywam że też nie raz widziałem taki entuzjazm, tyle że chodziło o Blendera xD Skoro ogarnąłem Blendera i ZBrusha to pewnie i z Hudym sobie poradzę :) ale nie spieszy mi się.

 

@Dr0cK

Tak jest ale niestety nie DEB, instalka skryptowa wiec trzeba się pobawić w wpisywanie "yes" xD, a potem samemu zrobić aktywatory :P Jeśli będziesz miał problem pisz na PW (ja miałem, nie chciał się zainstalować gdzie ja każe ;/).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnego dnia przyjdzie Autodesk do sidefx, kupi Hudego i wszyscy bedziemy jak jedna wielka kochajaca sie rodzina ;-)

Niejednemu by to poprawilo chumor ;)

 

pozdr.,

skk.

 

 

PS A ze chlopaki zaraz wroca do Maxa i Mai, nie mam zludzien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS A ze chlopaki zaraz wroca do Maxa i Mai, nie mam zludzien :)[/QUOTe]

No pewnie, że wrócimy :P Ja houdiniego jako ciekawostkę traktuję... tzn. sam soft ciekawy, ale średnio podpadający pod moją codzienną robotę (ot choćby te modelowanie)

 

Niejednemu by to poprawilo chumor ;)

No... zarządowi ad na przykład... :P

 

Spoko, tak jest z kazdym softem, gdy wychodzi nowa wersja i zapowiadaja fajne rzeczy. Tylko ze te fajne rzeczy same sie nie robia. Tak bylo z ICE

Ale też nie da się zaprzeczyć, że wspomniany ICE, to zaje***ty kawałek technologii :)

Edytowane przez streaker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ogarnąłem Blendera i ZBrusha to pewnie i z Hudym sobie poradzę :)

 

he, he.

 

(ja miałem, nie chciał się zainstalować gdzie ja każe ;/).
Ręcznie rozpakować i wrzucić gdzie dusza zapragnie. Tutaj najprostszy przepis dla zainteresowanych. Edytowane przez SYmek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma na pewno jedne z najlepszych dostępnych w "stamdardowych" pakietach. jednak drugie na pewno to to, że nie jest to proste i wymaga sporej pracy i znajomości anatomii Hudego. Trzecie na pewno to to, że nie jest to w stylu Pain Effects:)

Tyle ode mnie ale może się mylę- nie przebrnąłem przez prawdziwe podstawy Hudego jedynie się nim bawiłem w miarę swoich możliwości:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko do chudych wymiataczy ;) Na screenie przyuwazylem tam jakis L-system. Czyzby Houdini mial jakos ladnie i latwo (powiedzialem latwo? Mialem na mysli L A T W O :P) rozwiazane roslinki w stylu majowych paint effects? Widzialem kilka miazdzacych renderow roslin z Hudego ale prawde mowiac g.... zrozumialem z matematyczno-fizyczno-bilogicznego wykladu im towarzyszacego... Shame on me.

 

Nie mam zludzen co do opanowania przeze mnie Houdiniego ale to jedno chcialbym wiedziec ;)

Masz na myśli to, lub to? Tutaj komplikacją jest, że autor chciał, aby to wszystko było jakoś "fizyczno-biologiczno" poprawne, ale nie jest to przecież konieczność!

 

Jak by nie było, jak pisze Tomek, wciąż nie jest to paint effect. L-System w H. jest goły jest szkielet nieboszczyka. Dressing musisz sam zrobić ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...niech na razie zostanie w optcie tam gdzie chciał jak wyjdzie 10 i będę przeinstalowywał to skorzystam.

 

Ok, tylko pamiętaj, że możesz mieć wiele wersji jednocześnie, od 8.2 po 10.0, więc nic nie musisz przeinstalowywać ;).

 

pozdr.,

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh nie wiem ja sobie ściągnąłem hudego i przerabiam tutki ze strony producenta i coraz bardziej podoba mi się ten program. Czasami mam wrażenie ze max to sredniowiecze w porównaniu z tym co hudini oferuje w kwestii modelowania proceduralnego, fxów etc. Jedyna niedogodność jest taka, że trzeba pisać dużo skryptów czy też expressions jak to nazywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności