Skocz do zawartości

Animowanie rysowanych krzywych w przestrzeni :)


Destroyer

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam taki oto problem mam do zrobienie masiv masiv mega uber duże rysowane z kresek :)

 

o coś takiego mam na mysliklik

ech viemo suX!!!

mata ju tjuba :)

 

i moje właściwe pytanie brzmi czy da się to zrobić bardziej z automatu niż przez ręczne animowanie?

to jest extrudowanie po krzywych btw

 

optymalny efekt byłby gdyby w przypadku kiedy np w kwadracie kiedy narysowały się już prawa i lewa linia idąc od dołu zaczęły jednoczesnie budować łączącą ich linię ale ostatecznie tak jak jest na filmiku też mnie urządza bez zbędnych fanaberii :) jak ktoś ma jaiś dobry działający pomysł to stawiam piwo :) what the hell raz się żyje nawet dwa :D

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Prosta sprawa.

 

1. Rysujesz krzywe

2. PaintEffect ->Curve Utilities -> AttachBrushToCurves

3. animujesz parametry MinClip albo Max Clip :)

 

Enjoy

 

Osobiście animowałbym wszystkim bruschom parametr a potem w graphedytorze przemieścił klucze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie ze wzgledu na stwierdzenie Destroyera "masiv masiv mega uber duże rysowane z kresek" odradzalbym powyzsza metode, ale cóż ... do cierpliwych świat należy ... gorzej jak klient zgłosi "malutkie zmiany" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do metody benego całkiem słusznej, dodałbym sensowne podzielenie sceny na warstwy i renderowanie tego na oddzielnych passach. Można potem w poscie sobie wszystko spasować jako tako.

To co Destroyer podał w linku to jest do ogarniecia w kilka minut paintami. nie jest to specjalnie złożona scena.

Przydaje się jeszcze zapisanie ustawień brusha który nam odpowiada do presetu. Niby banał, a czasami się o takim prostym rozwiązaniu zapomina... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie ze wzgledu na stwierdzenie Destroyera "masiv masiv mega uber duże rysowane z kresek" odradzalbym powyzsza metode, ale cóż ... do cierpliwych świat należy ... gorzej jak klient zgłosi "malutkie zmiany" :)

 

Ja to tez mysle jak asblaze ze metoda animowania paintfx'ow jest najlepsza.

Gdzie tylko sie da to probuje unikac mela i programowania.

W takim przypadku gdy mozna spodziewac sie zmian - szczegolnie, mozna zrobic wlasnie klucze, przeniesc to jako charactery do trax editora i szybko edytowac predkosci i czas rysowania linii.

Jesli linii jest duzo to mozna sobie zrobic jakis podglad ladnie rozrysowany w hypergraph z custom view tak zeby sie w tym nie pogubic.

Tak na marginesie wtracilem tylko ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, dajcie ze spokoj - to jest 15 minut i skrypt gotowy .... a jak zanimujesz z palca 10'000 kresek paint effectowych (taka uber duza ilosc kresek) animujaca sie od lewej do prawej a klient póxniej sobie zazyczy sobie żeby jednak szły od dołu bo jednak koncowy packshot jest u gory a nie po lewej jak to bylo na storyboardzie, to żadne skalowania czasu nic tu nie pomoga - od nowa cala robota.

 

No ale jak chcecie ... ja dla odmiany wole rozwalac takie nużące zadania skryptami, moze leniwy jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej dzięki za odpowiedzi, sorki że dopiero teraz odpisuję ale miałem troszkę mało czasu :P

 

do rzeczy

 

pfx to całkiem niezły patent bo linie rysują się z tą samą szybkością i nie musze ich kontrolować ręcznie za pomocą kluczy

 

ale mam kilka drobnych problemów:

 

w maya software nie rednerują mi sie pfx tylko kropki na samych końcach why? :)

-jak przekonwertuję do polygonów to poczatek jest przeskalowany, tz taki strzałkowaty, ostry why? :)

 

chciałbym sobie troszkę ułatwić animowanie tych linii i próbowałem sobie napisać proste skrypty ale nie mogę zneźć interesujących mnie komend :)

 

tj jak sprawdzić aktualną klatkę na timelinie?

i jak wyciągnąć ilość klatek na sekundzie z ustawień sceny (to właściwie nie jest potrzebne ale chciałbym wiedzieć :))

 

chodzi o to że chcę zrobić taki myk że jak zaznaczę pfx w viewporcie i wykonam skrypt to ustali mi startTime na ten w którym się znajduję :)

ale animacja w pfx oparta jest na sekundach a nie klatkach więc musze kaltki podzielić przez ilość kaltek w scenie tj na chwilę obecną 24 ale nie wiem jak pobrać informację o aktualnej klatce w timelinie :/

 

kolejnym problemem jest to że jak zanzaczę w viewporcie pfx do którego chcę zmienić startTime to zaznacza się stroke14 a potrzebuję simpleLine14 i pytanie czy da się jakoś łatwo tam przeskoczyć czy trzeba wyciąć numer i jakoś naokoło to robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W brush profile - Stamp Density - pownno załatwić jakość painta.

Ogólnie jak masz do czynienia z PFX to warto mieć cały czas otwarty Outliner. Wim, ze to oczywista oczywistość... ;) ale czasem się zapomina.

Animować PFXy można na dwa sposoby - w Stroke Shape masz End Bounds. A w samym paintcie masz Flow Animation. I tez parę fajnych ustawień.

powodzenia.

 

"kolejnym problemem jest to że jak zanzaczę w viewporcie pfx do którego chcę zmienić startTime to zaznacza się stroke14 a potrzebuję simpleLine14 i pytanie czy da się jakoś łatwo tam przeskoczyć czy trzeba wyciąć numer i jakoś naokoło to robić?"

 

jak zaznaczysz linie w vievporcie to w Atribute Editor masz i painta wyszczególnionego i stroka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zaznaczysz linie w vievporcie to w Atribute Editor masz i painta wyszczególnionego i stroka.

 

wiem o tym ale próbuje napisać prostego skrypcika który przyspieszy pracę i do tego jest mi potrzebne przeskakiwanie na ten nod pickWalkiem się nie da i trzeba jakoś inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy przypadkiem aktualna klatka to nie currentTime? :)

frame coś mi nie podchodziło mimo że też od tego zacząłem szukać a currentTime sobie poradził :)

 

a co do drugiego problemu to wygląda tak

1. mam krzywe

2. robie z nich tuby za pomocą paint effects

3. ukrywam krzywe

4. zaznaczam tą tubę i chcę za pomocą mela zmienić w tym elemencie pain effects atrybut startTime ale nie zaznacza się ten nod który ma te atrybuty i nie wiem jak na niego przeskoczuyć :/

 

jak zaznaczam w viewporcie to zaznacza się np stroke1 a zależy mi na simpleLine1 gdyby się dało wywalić litery i zostawić samą liczbę i dodać prefix do tej liczby to byłoby ok bo nie wiem czy da się jakoś na tamten nod inaczej przeskoczyć

 

 

-EDIT-

 

Ha znalazłem! ^^

 

string $array[];

$array = stringToStringArray("stroke5", "stroke");

print $array;

string $nazwa[] = ("simpleLine" + $array[0])

pewnie można czyściej ale działa ^^

 

 

-EDIT 3 -

ok już nieażne :P

 

-EDIT 4 -

to moj paskudny ale działający kod

 

// pfx anim control

 

//aktualna kaltka :D

float $kaltka = `currentTime -q`;

//print $kaltka

 

//zmiana line na simpleline

 

string $ZaznaczonyObiekt[] = `ls -sl`;

//print $ZaznaczonyObiekt[0];

string $zmianaNazwy[] = stringToStringArray($ZaznaczonyObiekt[0], "stroke");

clear $ZaznaczonyObiekt;

//print $zmianaNazwy[0];

string $nowaNazwa2 = ("simpleLine" + $zmianaNazwy[0]);

clear $zmianaNazwy;

print $nowaNazwa2;

 

float $nowystartTime = $kaltka/24;

setAttr ($nowaNazwa2 + ".startTime") $nowystartTime;

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki :)

ale i tak przydało by mi się jak przeskoczyć do tego noda po bożemu bo jak sobie zduplikuję jakiś element a potem chciałby sobie go zoffsetować o kilka klatek to dupa bo nazwy się już nie zgadzają :( :(

ahrrrr! :(

 

wie ktoś jak to zrobić? mam czas do wczoraj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

$selection = `ls -sl -dag`;

$simpleLineNodeKtoregoPotrzebujesz = `listConnections -d off -s on ($selection[1] + ".brush")`;

 

Oczywiscie dziala po zaznaczeniu stroke1 :)

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rewelacja działa! :D niesamowite ;)

 

nawet udało mi się to do pętli wrzucić a już kończyłem pisać pytanie jak to zrobić bo mi nie wchodziło :D

 

oj losie losie ;) ile spamu w tym wątku nastukałem ;)

 

beny Mega gigantyczne dzięki za pomoc! zasłuzyłes na wielgachne piwo :) ale reputa to już nie mogę Ci dać, za często mi pomagasz ;)

 

thx!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolomeo Tobie też nie mogę dać ;)

 

I od razu pytanie a właściwie rozmyslanie o renderowaniu pfx

otóż czemu tak kiepawo sie renderują? :)

korzystałem z maya software, renderują się bardzo szybko ale:

 

- jest niezły stairstepping jest gdzieś globalne nastawy żeby to poprtawić bo szukałem i nie mogłem znaleźć nigdzie :/ troszkę czasu już pfx się nie bawiłem ale chyba nie jest to gdzieś ukryte :) ostatecznie konwersja na poly załatwiła sprawę ale tak czy inaczej chcę wiedzieć

 

- renderowałem 600 klatek i render zatrzymał się na 492 i batch render nie mógł tego zrenderować ?! przez render view poszło bez problemu potem załączyłem batch dla dlaszych klatek i bywało że zrenderowało 1 klatkę i zdechło albo z 10 i to samo, renderowałem ręcznie kaltkę i dalej batch renderem itd ze 30 kaltek tek zrenderowałem :/

pytanie mam dlaczego tak sie dzieje?

Próbwałem też za pomocą skryptu z higendu który renderuje w renderview i zapisuje pojedyńcze pliki i też się zacinał a z redner view by hand dawało radę, chodz czasem też się zaciął

czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do "stairsteppingu" to nie wiem ... musialbym spojrzec na render i ustawienia pfx, a co do drugiego to - TAK to jest normalnie standardowy bug Maya jak wszystkie :)), ogolnie batch render jest caly do przepisania i takie rzeczy sie dzieja wlasnie, ale skrypt o ktorym mowisz powinien zalatwic sprawe - to juz nie jest standardowy blad :( moze wersja 2014 bedzie poprawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"stairstepping" wygląda tak :)

klik.jpg

 

f_SNAG0000m_3f7f88f.jpg

 

podciągnięcie stamp do 50 niewiele daje a na animacji to widać :/

 

i btw da się pfx przekonvertować na polygony ale tak żeby polygony były w screen space width tj miały określoną grubość niezlaeżnie od tego jak dalego jest się od obiektu

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności