Jump to content

Jaka jest roznica pomiedzy php a javascript


setter14

Recommended Posts

Znam PHP dosc dobrze i chcialbym zabrac sie za javascript ale nie bardzo rozumiem do czego sluzy. Widze ze sa tu zmienne, formularze, funckje itd itp czyli to co w php wiec do czego wlasciwie sluzy javascript ?

 

Co to jest XML - do czego sluzy ??

 

*nie odsylajcie mnie do regulek bo mi to nic nie mowi ! potrzebuje konkretnej odpowiedzi ! dzieki

Link to comment
Share on other sites

Różnica jest raczej zasadnicza, tak mniej więcej jak między np. językiem angielskim a rosyjskim. Niby i tu i tu litery i chodzi o to żeby jakąś myśl wyrazić a nie to samo.

 

PHP jako "program" wykonuje się na serwerze a na lokalnym komputerze wyświetla się tylko efekt jego działania. Java natomiast wykonuje program na komputerze lokalnym. To chyba podstawowa różnica, która dyskryminuje zastosowanie poszczególnych języków. To co można osiągnąć za pomocą jednego jest czasami niemożliwe dla drugiego.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisał Dynamico...

 

a tak na chłopski rozum:

to php pracując na serverze może np. wysyłać wiadomości e-mail

czego javascript raczej nie zrobi (o ile mi wiadomo)

 

ale z kolei javascript jest dobry do tworzenia animacji, czego z kolei nie potrafi php...

 

a XML, to coś w rodzaju bazy danych, w którym ustalasz stałe parametry i są później pobierane przez skrypty...

 

(jeśli się mylę to mnie poprawcie)

Link to comment
Share on other sites

XML to standard zapisu danych, do którego obsługi (odczytywania, zapisywania, wyszukiwania) dostępne są obecnie w każdym popularnym środowisku gotowe narzędzia i biblioteki. Nie jest to jednak żaden "system baz danych", tylko pojedyncze pliki, pozwalające odnotować bardzo różnorodne struktury danych (nie tylko proste listy, jak w tablicach baz danych, ale nawet bardzo złożone hierarchie). Aby się dobrze przenosiły przez sieć, pliki XML to pliki tekstowe. Mają wspólnego z HTML "przodka" (SGML), więc obowiązują w nich podobne reguły (znaczniki, zaczynające się na <...> i kończące ).

 

Takie pytania zadaj raczej na jakimś forum poświęconym programowaniu, a nie zawracaj głowy grafikom :)

Link to comment
Share on other sites

JavaScript inaczej JS działa po stronie komputera czyli obsługuje ten język przeglądarka WWW czyli FF, Opera, IE itd. A PHP działa po stronie serwera, PHP obsługuje na tym serwerze oprogramowanie Apache. Zanim dotrze do nas cokolwiek PHP zostanie wykonane na serwerze a my otrzymamy wynik; zupełnie jest inaczej z JS to dopiero się wykona u nas na kompie za pomocą przeglądarki o ile wcześniej nie wyłączyliśmy obsługi JS. W PHP możemy się łączyć z bazą np. MySQL zapisywać dane do bazy czy je pobierać, sortować. JS natomiast może utworzyć rozwijane meny, lightboxy, walidację danych w formularzach itp.

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie to w PHP buduje się stronę (tworzy drzewo DOM), a obsługuje ją m.in. przez Java Script. PHP odpowiada za kontakt z bazą danych, a poprzez Java Script można ewentualnie dynamicznie ładować wyniki interpretacji plików PHP na serwerze (tzw. Ajax). Poza tym przez JS można obsługiwać animacje, zdarzenia, walidację formularzy. Można też ewentualnie ingerować w drzewo DOM, dodawać, podmieniać elementy (np. JQuery).

 

XML to format zapisu strukturalnych danych ( obiektowych? ), może służyć jako nośnik danych przy wymianie z bazą danych na serwerze, może służyć jako mini baza danych 'w pliku'. Standard XML narzuca pewną notację/strukturę/hierarchię i po części nowy HTML zwany XHTML też jest pochodną XML'a (w tym struktura drzewa DOM).

 

Walidacja w PHP obciążą serwer więc warto jak najwięcej zadań przenieść na maszynę klienta.

 

PS: Dopiero teraz zauważyłem, że pytanie było zadane z 3 tyg temu, ale może nie pisze na marne i do tego źle ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy