Jump to content

Co tak na prawdę zmieni wprowadzenie bmesh?


ikkiz
 Share

Recommended Posts

Oficjalnie zapowiedziano bmesh w blenderze 2.6 i zaczeło się: "końcu ngony, już nie mogłem się doczekać" , "w końcu ngony, po tylu latach blender będzie jak inne normalne programy", ale czy to tylko sztuka dla sztuki i ukrycie przed użytkownikiem pewnych krawędzi, czy na prawdę to coś zmienia?

Innymi słowy jaki jest "main goal" tego bmesha, bo choć nie próbowałem sam, to z tego co widzę nie rozwiązuje on żadnych fundamentalnych problemów z topologi siatki. Kiedy pojawiają się ngony subsurf daje takie same paskudne efekty jak by były tam trójkąty. Podejrzewam że jak by spróbować taką siatkę z ngonami rozciąć i spróbować oteksturować, to też pojawiły by się zniekształcenia tekstury, a animowanie organiczych kształtów też dało by niwne efekry, gdy trzeba by deformować okolicę z ngonem.

czyli przynajmniej w organicznym modelowaniu nie wiele to pomoże.

 

co myślicie o bmesh, jakie macie z tym doświadczenia?

Link to comment
Share on other sites

to nie to samo:

- mając tris i quad po subdivide dostaniesz 7 quadów mając 5 bocznego ngona 5 ;) jest różnica :)

- może nie rozwiązuje fundamentalnych problemów, ale na bank usprawnia pracę, nie musisz ciągle martwić się o topologię, możesz poprawić ją na końcu. Z bmeshem przychodzą narzędzia dzięki, którym możesz wywalić/wstawić edge prawie wszędzie gdzie Ci się podoba.

 

równie dobrze można mówić po co komu quady jak i tak wszystko jest ostatecznie zamieniane na trójkąty ale z quadami jest wygodniej, i z n-gonami też

Link to comment
Share on other sites

n-gony zostawia się jedynie w nielicznych przypadkach, zazwyczaj tam gdzie ich istnienie nie sprawia problemu, a nie ma się czasu tego naprawić

 

same n-gony są przydatne w siatce kiedy jeszcze nad nią pracujesz, dzięki ng nie tworzą się trójkąty przy użyciu niektórych narzędzi, a o wiele łatwiej wyjść z ngon > quad niż trójkąty > quad

 

Po za tym BMESH TO NIE SAME NGONY! N-gon to dodatkowy ficzer, głównym założeniem BMesha jest dostarczyć nowoczesny łatwiejszy w rozwijaniu i pisaniu pod niego narzędzi system edycji siatki.

 

Dzięki BMeshowi możliwe stanie się napisanie narzędzi i modyfikatorów które nie były by możliwe przy aktualnym Edit Mesh.

 

BMesh to naprawdę dużo więcej niż ngony.

 

Dzięki BMeshowi edycja UV dużo zyska, wiele narzędzi aktualnego Edit Mesh nie przenoszą edycji do UV co np. przy mergu vertexów siatki która ma już UV skutkuje rozerwaniem UV.

 

Zalet BMesha jest dużo więcej.

Link to comment
Share on other sites

Siatka nadal będzie musiała być zbudowana z czworokątów. Ale n-gony bardzo usprawnią pracę. Przykładowo: musisz wyciąć jakiś otwór w skomplikowanej siatce. Bez n-gonów musisz kombinować, usuwasz polygony, rysujesz obrys krzywą, a późńiej kombinujesz, jak to ze sobą połączyć itd. Mając n-gony po prostu rysujesz obrys otworu na siatce, nie patrząc, czy dookoła będą trójkąty, czworokąty, czy siedmiokąty, a później łącząc vertexy porządkujesz siatkę. Jest to o wiele wygodniejsze, niż ciągłe kombinowanie, jak opłączyć dwie siatki czworokątami :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy