Skocz do zawartości

Fonty darmowe, a komercyjne


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Serwis WebDesignShock zamieścił jakiś czas temu bardzo interesujący artykuł poświęcony typografii. Serwis ten zebrał w jednym miejscu pokaźny zbiór komercyjnych fontów i ich darmowych odpowiedników. Naprawdę świetne zestawienie i myślę, że skorzystają z niego nie tylko osoby zajmujące się stronami WWW.

 

Więcej: www.webdesignshock.com/web-fonts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Czy tworzenie identycznej, może i do złudzenia podobnej, czy przerabianie czcionek, nie jest łamaniem praw autorskich/licencji?

Poza tym mimo wszystko widać różnice, czasem nawet dość znaczne. Zresztą, tak jak 'makak' pisze, większość darmówek nie posiada polskich znaków, więc w dużej mierze są zwyczajnie bezużyteczne.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makak_ - tu masz dwie darmowki ktore pamietam:

 

Apolonia

Silesiana

Antykwa

Na temat ich jakosci sie nie wypowiadam - nie korzystam z polskich znakow diaktrycznych od lat.

 

A przy okazji polecam darmowy manager fontow NexusFont

Cholernie pomocne narzedzie dla kogos kto tonie w ilosci fontow.

Edytowane przez Nezumi
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nieźle, ja głównie stykałem się że ich brakowało. Jeśli chodzi o web, to akurat siedzę w druku i staram się korzystać jak najbardziej z systemowych fontów, tak aby nikt nie płakał jak będę oddawał projekt.

 

ps. ale oczywiście repy poszły za linki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak to jest z fontem Myriad Pro.

Z racji tego że posiadam legalne oprogramowanie Adobe a ten font jest dostarczany w pakiecie to czy mogę go legalnie użyć do komercyjnych projektów dla swoich klientów? ( w tym przypadku do strony www)

 

Z tego co czytałem to na różnych forach zdania są podzielone. Jedni uważają że można użyć, drudzy twierdzą że nie obejmuje tego licencja a jeszcze inni piszą żeby zaryzykować i użyć tego fontu bo i tak tego nikt nie sprawdza.

 

Ewentualnie może ktoś zna podobny krój tylko że darmowy i z polskimi znakami?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź z supportu Adobe jest taka, że możesz:

http://forums.adobe.com/thread/843478

 

Nie możesz jednak tego fonta dołączać z projektem, w sensie jeśli jest to PDF czy inny format, który potrafi przechowywać fonty w całości. Chodzi o to, że nie możesz go sprzedawać osobno i rozpowszechniać.

 

Więc jeśli tworzysz aplikację i ma ona używać tego fonta, użytkownicy go nie mają domyślnie w systemie, musisz wtedy razem ze swoją aplikacją go dodać. Tego nie możesz zrobić. Ale w projekcie logo, strona www jako obrazek płaski - nie ma problemu.

 

Zresztą przeczytaj. Tam to jest napisane dokładnie. Dodatkowo Adobe ma specjalny support pod kątem fontow: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zaciekawił mnie temat legalności używania fontów na stronach www to podzwoniłem tu i tam.

Okazało się że w u większości autoryzowanych przedstawicieli Adobe nie da się kupić fontu MyriadPro, nie mówiąc już o kupnie tego fontu na oficjalnej stronie Adobe bo tam jest dostępny tylko font bez polskich znaków - więc odpada.

Po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć jedną firmę gdzie mogę kupić MyriadPro z polskimi znakami. Koszt jednego kroju to 145 zł ( jeżeli byście chcieli dokupić MyriadPro Bold to kolejne 145 zł, jeżeli MyriadPro Italic to kolejne 145...itd)za wersje desktopową.

 

Odnośnie wykorzystań na potrzeby stron internetowych należy wykupić dodatkową licencje tzw WebFonts.

Jest to licencja obejmująca niemalże 2000 odmian fontów ( w tym również Miriad Pro) cena licencji uzależniona jest od ilości odsłon danej strony internetowej w skali 1 miesiąca.

Licencje możemy wykupić na 1 rok lub 3 lata.

 

Mam nadzieje że komuś przydadzą się te informacje i że trochę rozjaśniłem temat legalności fontów na stronie.

 

Jak by ktoś potrzebował adres do tej firmy to piszcie na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Ale z tego co pisze Adobe, fonty dodawane do ich pakietów można wykorzystywać komercyjnie tylko nie możesz ich odsprzedawać.

 

Oni faktycznie nie sprzedają ich oddzielnie. To, że można kupić osobne licencje - to normalne. Sam kiedyś kupowałem coś na myfonts.com: http://www.myfonts.com/fonts/adobe/frutiger/

 

I tutaj np. możesz kupić faktycznie osobną licencję jeśli zastosowanie jest inne niż to na które zezwala Adobe. Bo wtedy ich support podaje złe informacje czy jak?

 

Tylko tak jak mówie, z tego co tam pisali - dozwolone jest użycie tego w formie spłaszczonej. Jakbyś chciał to dodać jako font/css - już nie możesz. Potrzebujesz licencji.

 

Tutaj z innego wątku:

As others have said, using Myriad Pro for logo design, desktop publishing, and rasterized images (e.g. Photoshop) is just fine. Distributing the font itself (except when properly embedded in electronic documents like PDF) is not allowed.

Adobe does not license its fonts for hosting as web fonts; you can, however, use Myriad Pro in web pages through Adobe Typekit or Extensis WebINK.

 

Więc licencja domyślna Adobe pokrywa wykorzystanie jedynie w projektach typu logo etc... ale nie możesz udostępniając np. taki wektor logo udostępnić komuś ttfa.

 

Pytanie do czego ty chcesz na tym www to wykorzystać. Jeśli tylko np. w logo na JPG czy na banerze ma być napis tym fontem - to z tego co pisze Adobe możesz. Jeśli chcesz jednak użyć tego jako fonta w CSS - faktycznie potrzebujesz licencji.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie cały tekst na stronie będzie tym fontem więc jednak potrzebuje licencji. A nie chce stosować w formie spłaszczonej bo przy powiększaniu i pomniejszaniu stronki mocno spadnie jakość wizualna.

Tak więc nie pozostaje nic innego jak tylko kupić licencje.

Okazuje się też że zakup fontu to jeden wydatek - w tym przypadku 145 zeta no i jeszcze Adobe sciąga hajs w postaci licencji WebFonts. Wysokość opłat za taką licencje jest zależny od ilości wejść na stronę. Cennik na dzień dzisiejszy wygląda następująco:

 

Free

25,000 Page views/30 days

3,000+ Fonts Available

400+ Hand Tuned Fonts Available

Unlimited Websites

Unlimited Fonts / Websites

Badge Required

 

Standard

20,000+ Fonts Available

1900+ Hand Tuned Fonts Available

Unlimited Websites

Unlimited Fonts / Websites

No Badge Required

5 Desktop Downloads/30 days

Self-hosting

 

250,000 Page views/30 days : cena 139,00 $ netto,

500,000 Page views/30 days : 259,00 $ netto,

1M Page views/30 days : 289,00 $ netto,

1,5M Page views/30 days : 689,00 $ netto,

2M Page views/30 days : 905,00 $ netto,

 

 

 

Professional

20,000+ Fonts Available

1900+ Hand Tuned Fonts Available

Unlimited Websites

Unlimited Fonts / Websites

No Badge Required

50 Desktop Downloads/30 days

 

Self-hosting

2,5M Page views/30 days : 1.139,00 $ netto,

5M Page views/30 days : 2.289,00 $ netto,

 

Adobe widocznie chce uporządkować w internecie kwestie legalności ich fontów i zaczyna ścigać większe firmy.

Jest to jeszcze świeża sprawa bo dopiero wchodzi w życie, ale pewnie coraz częściej się będzie o tym słyszało...

 

Ehhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, jeśli chcesz, aby font był w całości embedowany to fakt. Ale ciekawe to z tymi odwiedzinami! Niezłe. Chociaż wydaje mi się, że limit Free jest całkiem wysoko postawiony. Średnie strony firmowe spokojnie się w tym zmieszczą.

 

To nowość bo dopiero od jakieś czasu popularne jest dołączanie fontów CSS/JS do stron.

 

Dlatego wiele osób korzysta z zasobów fontów dla www od Google. Wybór jest spory, ale niestety sporo mniejszy jeśli chodzi o ilość fontów z polskimi krzaczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności