Skocz do zawartości

Temperatura procka


Amok

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowalem abit EQ , naly programik wyswietlający

temperatue podzespołów , napięcie , obroty wentylatora ..

patrze a tu moje CPU P4 3.0 ghz ma 77 C !!! ,

obroty wentylatora w okolicy 4500 - 5000 RPM ,

zareagowałem na ten problem sciągając obudowe i skierowałem na otwartego kompa normalny domowy wentylator ....

stała się zecz dla mnie bardzo dziwna obroty wentylatora na CPU zaczeły spadać do 2000 RPM , natomiast procesor

skoczył na 80 C !!! ,

 

czemu zwolinił wentylatorek ?

czy mozna w jakiś sposób wymusić obroty wentylatroea na CPU

 

chłodziłem kompa od strony blachy a nie wprost na wentylator by nie zakłucać jego pracy ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nic dziwnego że nie zauważyłeś przyrostu mocy po zmianie sprzętu:) P4 powyżej pewnej granicy znacznie zwalniają ( u mnie jest to bodajze 60*C).

Orion - te 40*C, to chyba w idle :]

 

PS: Dokładne dane dotyczące temperatur procka i związanych z nimi \"niespodziewankami\" znajdziesz na stronie intela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstaluj jakis inny program do sprawdzania temperatury, moze ten jest jakis dzialajacy inaczej...

 

jesli faktycznie masz taka temp. to niedobrze bo te ok 80 st. to jest maximum z maximum. zobacz czy masz dobrze zalozony wiatrak (pozdejmowane wszelakie tasiemki z radiatora) i czy masz paste termoprzewodzaca na rdzeniu. prescotty sie grzeja ale znowu bez przesady. zalezy od chlodzenia, ale temperatura nie powinna przekraczac 55 stopni.

 

virgi-> ciekawa filozofia. jak sie zjara procek to kupi sie nowy....hmm.... a moze po prostu lepiej zainwestowac w wydajne i cichutkie chlodzenie? bo dlugo na tych 80 st. nie pociagniesz cos czuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

program jest chyba ok , zresztą w biosie pokazuje podobne \"winiki\"

 

na razie oddalem calość do serwisu a pracuje na starym

athlonie , jest nie do zdarcia

 

co smieszne w serwisie mlody serwisant o wyglądzie dextera

wyjasnił mi w naukowy sposób że taka temperatura moze być spowodowana przez nie orginalne

oprogramowanie lub internet ,

teraz go będą badać i testować -

czuje że nie obędzie się bez

spalenia sklepu...

 

zaczynam powoli szczrze nienawidziec to cholerne

pentium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz wentylator?, czy podczas jego instalacji nie bylo nic dziwnego?

moze za duzo pasty dales, a moze za malo, no i chyba powinienes rowniez wziasc pod uwage zawyzanie przez abita temperatur, (przynajmniej przez IC-7 (G) )

a jaki to procek, prescott czy northwood?

 

a co do serwisow to wszyscy tak maja, mojej znajomej kiedys chcieli wmowic ze jej monitor nie dziala po miala wirusa w kablu :D (autentyczna historia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentyl boxowy , a paste to mi w sklepie dali ,

co do temp. to praca zaczyna się od 40 przy bierej pracy

procka po 30 min renderu idzie na 80 !!!,

nie wiem czy to prescot czy inny

ale sprawdziłem Wcpuid i pokazał że szyna idzie zamiast

na 800 na 819 , a system 204Mhz , procek 3074

Abit chyba tuninguje bez mojej wiedzy procka !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowe plyty maja opcje automatycznego lekkiego O/C ale takie minimalne przetaktowanie na pewno nie ma wiekszego wplywu na temperature. sama plyta tez na 100% nie ma wplywu na temp. procka [chyba ze jest jakas wlanieta i sama podnosi napiecie na rdzeniu, ale nie slyszalem o czyms takim :) ]

 

ten prescott 3ghz na boxowym wiatraku nie ma prawa przekraczac 60st nawet przy maxymalnym obciazeniu, a juz na pewno nie ma prawa dochodzic do 80 st. to jest temperatura, przy ktorej procek zaczyna juz sporo zwalniac...:/

 

zobacz czy masz wszystko dobrze zamontowane, czy radiato siedzi na rdzeniu (dotknij radiatora czy jest goracy podczas pracy). bradzo wazna tez jest kwestia pasty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wymieniam cały zestaw na Athlona ,

żeby to dobrze chodziło musiałbym dokupić klimatyzator LG za 2400

w sumie temperatura i zwisy nie są najgorsze tylko wydajnośc całej

maszyny , naprwde duże sceny te które robiłem na athlonie

P4 dostaje ostrej zadyszki ,

nie długo będe mieć porzyczone P4 2,8 i athlona 2,8

porównam w tedy obie maszyny pod kontem Vray

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że powinieneś zapomnieć o testach, któe robiłeś jeśli temperatura twoejgo procka wynosi 80*C. Przy takiej temperaturze intele po prostu zwalniają, albo w ogóle sie wyłączają, żeby zapobiec spaleniu układu. Na razie opanuj pożar w obudowie, a potem zajmij się mierzeniem wydajności :)

 

edit

szeryf pierwszy zwrócił uwage - mam słaby lefreks ;)

 

[Wyedytowany dnia 10-7-2004 > kozioo]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prescot to najwiekszy syf na swiecie , testy na nowej płycie ( dwa razy droższej ) topowy model gigabita , wypadły jeszcze gorzej (Abit lekko tuningował P4 ) ,

Scene obliczaną na Athlonie 1,4 (Vray) 3 min

Prescot 3.0 liczy ok 2 min , a tem może dojsć do 80C !!!

i jest to niby normalna temp pracy dla tego procesora , procesor nie zwalnia

przy takiej temp.

Należy też zapomnieć o jakim kolwiek tuningu prescota , odrazu zwis

ewentualnie reset całej maszyny , na standardowym zegarze wydaje się być mocno przetaktowany i chodzi na granicy stabilnośći

zasilacz min 400 W , 350 to za mało dla tego procesora

obecnie jest znowu w serwisie a pracuje na starym Athlonie zwanym grzałką ,....

Prescot w zestawie kosztował mnie 4500 PL i to najgorszy komputer jaki miałem a pracowałem na conajmniej 15 różnych maszynach ,

Co do najnowszej technologi symulacji drógiego procesora HT ,

to dopiero poraszka , w programie typu 3Dstudio jest ok ale ( obsługa 2 CPU)np

photoshop idzie na 50 % wydajności , i całość chodzi wolniej niż athlon 1,4 !!!

Nienawidze tego procesora i teraz intela bo straciłem kupe kasy i nie moge oddać tego syfu , mogłem kupić sprawdzonego athlona

Stanowczo odradzam ten procesor , bo to największy bubel intela

 

Ps.Nigdy wiecej Intela !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amok stary ile ty masz lat ze takie nieprzemyslane bzdury wypisujesz.

 

wyrywkowo odpowiem ze to wlasnie dzieki HT photoshop dostaje skrzydel !!! testy jakis czas temu byly robione w czasopismie poswieconym photoshopowi Art ... cos tam.

zreszta kazdy program wymagajacy duzo licznia skorzysta na HT a w prescotach HT jest ulepszony w stosuku do northwooda. i tak programy 3d, kompresory video czy mp3 popylaja znacznie szybcie w stosunku do procow nie HT. to nie jest moj wymysl to sa testy przeprowadzone przez rozne serwisy komput. na swiecie. (czy myslisz ze oni wszyscy biora kase od intela za klamanie biednym ludziom?)

 

acha jeszcze jedna wazna-dziwna rzecz. napisales ze twoim boxowym radiatorze wentylator kreci sie 4000-5000 obr. a tu Zonk wentylatory z boxowych radiatorow P4 prescotta kreca sie nie wiecej jak 2500 obr. wiec mam podejrzenie ze ten twoj boxowy radiator pochodzi od wczesniejszej wersji P4 w ktorym wentylatory krecily sie wlasnie na poziomie 4000 - 5000 obr.

proponuje ci zdjac ten radiator i sprawdz czy przez cala wysokosc radiatora przechodzi miedziany walec o szerokosci ok. 2 cm. jezeli nie to masz podmieniony moze przez pana Dextera radiator ktory nie daje sobie rady z chlodzeniem. a i wogole sprawdz czy nie masz jakiegos smiecia miedzy radiatorem a procem (sam spotkalem sie z przypadkiem przyklejenia plomby gwarancyjnej na rdzeniu proca).

 

i na koniec bede sie powtarzal po innych ale ty chyba tego nie doczytales albo nie chciales doczytac. przy 80 stopniach P4 ma wlaczony system ochrony przed spaleniem !!! czyli np. przez 2 takty zegara proc robi obliczenia a potem przez 2 takty nie robi nic czyli sie schladza !!! nie trzeba tegiej glowy zeby zrozumiec ze takie dzialanie spowalnia procesor i zwiazene z tym obliczenia.

 

proponuje ci abys stworzyl jakis testowa scene, policzyl ja na swoim kompie z p4 i athlonem a potem podeslij mi ten plik i ja zrobie taki sam test. jestem przekonany ze udowodnie ze prescotty to nie jest najwiekszy syf na swiecie. :-)

 

a do innych i do ciebie temp. granicza (czyli zadnych pustych taktow) procesorow P4 prescott jesli sie nie myle wynosi 67 stopnie + - 3.

 

a i odnosnie zasilacza, zapewniam cie ze wystarczy nawet 300 W tylko markowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe tak czytam np że 90 stopni to max :| gdzie ty to wyczytałeś ??

powyżej 82 stopni każda elektronika się pali!! bez wyjątków!!

dlatego procek zały czas zwalnia taktowanie utrzymując 80stopni żeby sie nie zjarał :)

 

zamiast zmieniać na athlona lepiej by było zamontować WC (chłodzenie wodne) ale tak prawde mówiąc nie lubie intela i tak zmieniłbym na AMD :P

 

mój procek naprzykład to AMD athlon xp 1600+ i wentylatorek titan d5tb. z początku temperatura nie przekraczała nigdy 50 stopni aż se rezystor domontowałem do wiatraka żeby zwolnił i tak nie hałasaował:) pewnego dnia jednak rezystorek się rozłączył przez co wiatrak staną i po chwili poczułem smród :/ zdążyłem zobaczyć w tray'u że mam 80 stopni po czym komp sie zawiesił :( podlutowałem kabelki bez rezystora i śmiga dalej tyle że teraz temperatura wacha się między 60-70 stopni :| dziwne :P chyba się prypalił zdeczka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amok stary ile ty masz lat ze takie nieprzemyslane bzdury wypisujesz.

 

ile mam lat raczej nie odpowiem ..... testy przeprowDZIŁEM

na 3 ciej konfiguracji , kolejny procek i nowa płyta ,

całość chodzi obecnie bardzo stabilnie i temperatura dochodzi do 70C

przy otwartej obudowie po przetaktowaniu

a

, na zimmnym procesorze wyniki są takie same i ne zauważyłem żeby coś

zwalniało

dla tego odwołuje że to syf bo stabilność jest niesamowita nie zawiesił

mi się komp chyba jeszcze ani razu!!!

ale dopiero trzecia konfiguracja działała jak należy

 

ale co do wydajności to jestem pewien po prostu jest jak jest i

podaj mi te twoje testy chętnie zobacze

jestem pewien co do przydatności HT ,

jak może być inaczej jak Photoshop nie korzysta z mocy drugiego procesora

więcej niż 5% !!! ,

HT jest po do żeby robić 10 zeczy naraz lub przynajmniej na dwóch programach jednocześnie wtedy zauważysz zysk ,

najwięcej korzysta na tym właśnie Vray ciągnie dokładnie 100% z każdego

procesora ,

wszystko co wiesz na ten temat to teoria , postaw na biurku dwa komputery

i sam zobaczysz jak to działa w praktyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... dziwna sprawa, swego czasu tez mialem perypetie z procem tylko ze AMD. Byla to wersja 800 MHz chyba, po zainstalowaniu go w domu w biosie mial 70c odrazu po wlaczeniu, co jest rzecza nie mozliwa a ze nowa plyta tez byla to myslalem ze cos z jej pomiarem nie tak.

 

Ale wkoncu odpalilem gre i zaczolem grac zeby sprawdzic ile bedzie mial, doszlo do ponad 90c i nic nadal chodzi zadnego zwisu kompletnie nic. Telefon do sklepu ze z prockiem chyba cos nie tak bo ma ponad 90c co jest granica dla AMD, pytaja sie co robie to mowie ze gram w Quake 3 i mowie ze nie moge go niczym zajechac zeby sie zwiesil, mowili ze to blad w pomiarach pewnie ale zebym go dal do sklepu i sprawdza. Zainstalowali go w sklepie i faktycznie 70c ponad w biosie, odpalili cos 90c ponad, wszyscy zdziwieni.

 

Ale zeby sie upewnic zostal zdemontowany wiatrak i zostala sprawdzona temperatura organoleptycznie ( czyt. paluszkiem hyhy ) co sie skonczylo wypalonym logiem AMD wiecie gdzie ;) nie pozostalo nic jak wydac mi sprawna wersje.

 

Aktualnie posiadam Athlon XP 2400+ temp. 54c na zwyklym Spire dosc marnej jakosci jesli chodzi o radiator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to milo ze odwolujesz herezje ktore wczesniej prawiles i ze sie po czesci nieco polubiles z prescotem tylko jezeli nadal nie widzisz znaczacego przyrostu wydajnosci to w stosunku do amd-ka to smiem twierdzic ze nadal masz cos nie tak w konfiguracji maszyny. to jest poprostu niemozliwe. pierwsze amd-kie mialy duzo slabsze koprocesory niz owczesna konkurencja intela no wiec jak tu porownywac przeszlosc z terazniejszoscia.

 

co do testow to ty miales cos tam stworzyc(przeciez pisales ze robisz jakies tam sceny w vrayu) porobic testy i podeslac mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quadysz ma racje, jeżeli uzywasz płyty abita to możesz na temp. patrzeć z przymrużeniem oka, (mi abit ic7 z p4 northwood 2.8 pokazuje 70 stopni na stresie, co jest wg testów ma innych płytach o 10 za dużo), ale co do HT to głupoty Amok piszesz. Winda pokazuje ci uzycie proca 50% bo w tym czasie korzysta tylko z jednego proca (winda widzi HT jako dwa procy), czyli przekazuje całą moc na jeden wirtualny procesor, czyli chodzi ci tak jak bez HT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności