Skocz do zawartości

Sferyzacja kształtu


voocoder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Podpowie ktoś w jaki sposób najlepiej opleść sferę kształtem?

chodzi o coś takiego jak w załączonym obrazku, czyli mam wytłoczone kontynenty skonwertowane do EditPoly - i teraz w jaki sposób opleśc nimi sferę? próbowałem bendem, pathdeform, spherify ... jednak to nie to; pewnie jest na to jakis prosty sposób no ale ja niestety nie mogę do niego samodzielnie dojść - pomoże ktoś?

 

nie ma znaczenia czy pod spodem bedzie inna, pełna sfera - można załozyć że nie czyli ze chodzi o efekt jak na tym srebrnym globie na czarnym tle - oczywiście ten bump na kontynentach mnie nie interesuje - sama sferyzacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Trochę od złej strony do tego podchodzisz. Ja bym na sferę, dość gęstą, nałożył teksturę globu, a potem ręcznie bym wyciął co trzeba, po czym dał shella. Ewentualnie, skoro bump Cię nie interesuje, załatwiłbym to mapa kontynentów z alphą. Bez wycinania i użerania się z geometrią. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zrobić tak: Ściągnij teksturę, którą dałem ci w załączniku, albo użyj podobnej. Utwórz kulę, daj jej subdivide i ustaw to na 1 (przy 32 segmentach kuli). Może ci zmulić kompa. Teraz weź utwórz materiał w którego kolor wstawisz tą teksturkę. Przypisz kuli ten materiał i wyświetl podgląd w viewporcie. Daj kuli modyfikator UVW map i daj spherical i dobierz ustawienia tak, żeby to dobrze wyglądało. Następnie daj kuli modyfikator displacement i daj tą samą teksturę oraz tam gdzie masz mapping to daj use existing mapping. Ustaw odpowiendio strenght. Do środka wsadź mniejszą kulę i voila :P (chociaż siatka będzie w cholerę gęsta, to przynajmniej dobrze to będzie wyglądało. Możesz też skorzystać z pro boolean żeby wyciąć środek tak żeby zostały kontynenty a w środku było puste, jak na twoim pierwsyzm obrazku i po sprawie.

 

PS

Sorry, wstawił się zły załącznik i nie mogę go usunąć xD Po prostu wstaw czarno białą teksturę z kontynentami, tak żeby kontynenty były całkiem białe, a morze całkiem czarne.

 

Ewentualnie możesz zrobić też tak: Użyć tej tekstury jako displacement i zamiast robić cokolwiek booleanem, użyć jej również jako cutout chociażby w materiale architectural, tyle że z odwróconymi kolorami. Efekt będzie znacznie lepszy niż z booleanem.

 

Z kolei jeśli nie chcesz tego robić na rzeczywistej geometrii, to wystarczy sam cutout oraz shell i po sprawie :P

Edytowane przez Aethersis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

najprościej byłoby to zrobić mapa ale najlepiej chciałbym uzyskać coś takiego:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Ka7O4Y94diI

 

a w takim przypadku zostaje chyba dłubanie ręczne o którym pisał Shogun 3D - trochę sporo dłubania ale jeśli nie ma innej opcji ...

Myślałem że jest jakiś prosty myk na przyklejenie tego kształtu do sfery, kiedyś widziałem tutorial w którym ktoś tłumaczył jak przykleić droge do pofałdowanego terenu - poszperam bo to chyba nawet tu na forum było, może ten sposób sprawdziłby się również tutaj

 

dziekuję za rady

 

przy okazji tej kwestii mam inne pytnie które jednak postanowiłem zadać w osobnym wątku (chodzi o zakup gotowego modelu):

 

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=81217&p=1078913#post1078913

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie przeszkadza Ci ilosc poly, to wrzuc to w ZBrusha z mapowaniem i tekstura. Pozniej robisz selection i extract (tak sie chyba ichniejsze shellowanie nazywalo). Zrobione.

 

Zrobilem to kilkukrotnie na roznych projektach i dziala bez zarzutow - jedyny problem to mocny subiv. Ale to tez do przejscia jesli chcesz z retopo, albo jesli nie edytujesz, to jakis optimize w maxie, tudzez inny decimation master w zbrushu. Opcji jest wiele.

 

Powodzenia.

Edytowane przez VoNd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kengi napisał,w maxie tak samo jak w Maya dajesz dwa bendy i masz sfere.Kiedyś robiłem i pamiętam że gdzieś znalazłem jak pogiąć bendami.

 

Edit: Tu masz koleś dokładnie pokazuje jak zrobić :http://area.autodesk.com/forum/191693

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności