Skocz do zawartości

Wersje Basic Unity 3D iOS i android za darmo!


arev

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Szkoda, że te darmowe wersje Unity są praktycznie bezużyteczne, bo są poobcinane ze wszystkiego co ciekawe i jak będziesz chciał używać to i tak musisz kupić wersje Pro.

To taka wersja demo, która ma zdobyć klientów na wersję Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skoti: Nonsens. Większość gier spod Unity na iOSa i Androida nie ma niczego, co wymagałoby kupowania licencji Pro. Na darmowej wersji można naprawdę dużo zrobić, nie ma co marudzić. Mówię tu o rynku mobilnym. Jasne, że do wysokiej klasy produkcji na konsole/PC takie bajery jak Beast, Deferred Rendering, czy RTT są praktycznie nieodzowne, ale te ficzery na telefonach/tabletach póki co w ogóle nie działają, więc to co zostaje z Unity Pro w wersji Free w zupełności wystarczy do zrobienia porządnej gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arev: Podaj jedną (słownie jedną) grę na iOS i Androida która nie wykorzystuje rzeczy z Pro. Wywalenie takich rzeczy jak:

- Lightmapy z GI (wypalone GI na tekstury przez co mamy świetne efekty za darmo (bez dodatkowej mocy obliczeniowej)),

- RTT i efekty postprocess (HDR, radial blur etc to standard w dzisiejszych mobilych grach),

- Deferred Rendering... pokaż mi grę mobilną dziś która nie korzysta z oświetlenia postprocess (nawet durne proste benchmarki jak GLBenchmark korzystają z Deferred Rendering),

- Occlusion Culling - mój faworyt - wywalenie occlusion culling (optymalizacja sceny w drzewie i rysowanie tylko tego co jest widziane) to zabójca wydajności... czyli wychodzi brzydka gra jak kilka lat temu i w dodatku działająca na nowych prockach wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dyskutuje tu o sprawach technicznych bo zapewne Skoti ma racje. Ide jednak o zaklad ze da sie na darmowce zrobic gre ktora osiagnie sukces - trzeba miec tylko cos darmowego czego nie kupi sie za zadne pieniadze. POMYSL. Bez tego to mozemy najwyzej tworzyc klony istniejacych wyscigowek czy strzelanek ale zaloze sie ze same efekty nie zrobia hitu z gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi: pomysł się nie sprzeda bo gry sprzedają screeny i video oraz wspieranie przez Apple, Google, Nvidia (strona główna/polecane w Apple AppStore/Google Play/TegraZone), a tu nie tak łatwo jeśli odstaje technicznie. Nawet bardzo dobra gra nie ma szans, bez promocji ze strony wymienionych firm i efektownego wyglądu... za to jest trochę gier które poza efektami nie oferują nic szczególnego i sporo zarabiają.

Unity darmowe bardzo zasysa, i jeśli chcesz coś wydać to kupisz i tak Pro (głównym powodem są olbrzymie zyski wydajności i jakości grafiki, oraz niska cena - 3k USD to jak za darmo za silnik (1.5k za Unity Pro + Unity Android/iOS Pro też 1.5k USD)... i o to chodzi, żeby ludzie robili w darmowej, a jak się zorientują jak bardzo jest poobcinany, żeby kupili (bo drożej jest zmienić silnik i robić wszystko od nowa niż kupić Pro)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skoti: nie zmyślam tego co piszę. Firma, w której pracuję wypuściła już na iOS/Android trochę gier (Z Unity właśnie). Dość dobrze się przyjęły, ale tytułów nie będę tu podawał. Wiem natomiast jak były robione i ręczę ci, że oprócz Asset Servera funkcje Pro są dość rzadko wykorzystywane. W niektórych projektach w ogóle. Odnosząc się do poszczególnych kwestii, które wymieniłeś:

- Z lightmap można korzystaćw darmowej wersji, tylko nie ma silnika do ich wypalania. Jest więc więcej roboty z wypalaniem GI w zewnętrznym programie, ale nie jest tak, że ficzer jest kompletnie niedostępny. Nie ma Beasta, który lightmapami świetnie zarządza, ale w wielu przypadkach nie jest to konieczne.

- Postpro - nie bardzo wiem skąd masz te informacje nt. standardów, ale mam dość spory przerób gier na iOSie i takie efekty póki co są raczej rzadkością niż normą. Mimo wszystko sporo twórców celuje jeszcze w obsługę starszych urządzeń, których fill rate raczej nie zachęca do używania całoekranowych efektów. To że w marketingowych klipach prezentujących możliwości platformy pokazuje się produkcje na poziomie Infinity Blade to inna sprawa, ale ktoś kto zaczyna od Unity w wersji Basic na pewno nie celuje w ten segment rynku.

- Gry bez DR - każda z Unity. W Unity Deferred Rendering na mobilnych platformach póki co po prostu NIE DZIAŁA. "...it is not currently available on mobile platforms.", że pozwolę sobie przytoczyć cytat z manuala.

- OC - to akurat fajna rzecz, ale znów - nie wszystkie gry składają się z olbrzymich połaci terenu w pełnym 3D.

Zresztą przejrzyj sobie katalog gier: http://unity3d.com/gallery/made-with-unity/game-list (trzeba przełączyć na sam iOS) i zastanów się, które z tych tytułów faktycznie potrzebują rzeczy, które wymieniłeś?

Nie mówimy tu przecież o robieniu gier AAA przez dwóch studentów. Darmowe Unity oferuje naprawdę dużo osobom, dla których koszt zakupu tego softu stanowiłby sporą część budżetu gry. Dla gier robionych w 10 osobowym teamie przez rok wydatek $3k na silnik jest szczegółem, ale jeśli ktoś ma projekt na jedną osobę * pół roku to Unity Free/Basic jest świetną ofertą.

Oczywiście UT wyskoczyło z promocją nie z czystego altruizmu, ale by powiększyć bazę potencjalnych klientów na Pro, ale czy jest w tym coś złego? Dają ludziom za darmo dopracowane, wygodne, multiplatformowe narzędzie, na którym jeszcze można zarobić. Naprawdę nie ma co marudzić :]

Ah, co do sprzedawania się pomysłu - Apple faktycznie chętnie promuje techniczne perełki (Infinity Blade, Shadowgun, Real Racing), ale często też pchają tytuły, które absolutnie drwią z tego wyścigu fajerwerków graficznych, a i tak udaje im się sprzedać miliony egzemplarzy. Czyli że nie do końca tak jest, że tylko najbardziej zaawansowane technologicznie tytuły mają szansę się przebić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skoti Taki Minecraft screenami nie zachwyca a i nie przypominam sobie promocji jakos specjalnie. Generalnie byc moze masz racje - teraz tez masowy odbiorca bardziej docenia fajna grafe a i trudno oczekiwac ze za kazdym razem bedziemy mieli hiper odkrywczy pomysl na gre. Po prostu jakos przesadnie zabrzmial mi twoj komentarz - bo jednak chyba warto docenic jakakolwiek darmoche, tym bardziej taka na ktorej mozna zarobic. Podstawy mozna ogarnac bez bawienia sie w piractwo czy wieczne trialowanie. A do czegos powazniejszego przyjdzie kupic PRO tak jak mowisz. Przy okazji nie wiem czy gdzies tu sie pojawil calkiem fajny filmik dotyczacy nadchodzacego systemu animacji w Unity:

http://video.unity3d.com/video/4655480

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow wziałem. jakoś mi sie szczesliwie zlozylo ze jak fartem ogarnałem telefony na ios i andka to i unity wyszła za free ;)

 

co do ficzersów. jest tyle gier z milionowa iloscią fanów wykonanymi podstawowymi narzędziamy ze nie ma co narzekać.

infrastruktura do produkcji gier na fony - done :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Z lightmap można korzystaćw darmowej wersji, tylko nie ma silnika do ich wypalania. Jest więc więcej roboty z wypalaniem GI w zewnętrznym programie, ale nie jest tak, że ficzer jest kompletnie niedostępny. Nie ma Beasta, który lightmapami świetnie zarządza, ale w wielu przypadkach nie jest to konieczne.

Nie wiem jak to działa w Unity (myślałem, że brak GI wiąże się z tym, że Unity ma jakiś swój VFS i tylko edytor potrafi zapisać w nim lightmapy i/lub jest używany jeden kanał koloru na lightmapę przez co nie ma mowy o GI), ale jeśli jest tak jak mówisz to ok.

 

- Gry bez DR - każda z Unity. W Unity Deferred Rendering na mobilnych platformach póki co po prostu NIE DZIAŁA. "...it is not currently available on mobile platforms.", że pozwolę sobie przytoczyć cytat z manuala.

Faktycznie wersja iOS (co jest dla mnie szokiem, bo na Androidzie w grach jest to praktycznie norma) nie obsługuje DR (na Androidzie jak najbardziej działa).

 

- OC - to akurat fajna rzecz, ale znów - nie wszystkie gry składają się z olbrzymich połaci terenu w pełnym 3D.

Zresztą przejrzyj sobie katalog gier: http://unity3d.com/gallery/made-with-unity/game-list (trzeba przełączyć na sam iOS) i zastanów się, które z tych tytułów faktycznie potrzebują rzeczy, które wymieniłeś?

OC każda gra potrzebuje nawet jeśli dzieje się w 4rech ścianach (możesz zrobić więcej obiektów i bardziej szczegółową siatkę, bez spadku wydajności, bo tego co nie widać nie będzie liczył). Co do tej listy to wszystkie 8 o których słyszałem i odniosły sukces ;p.

 

Nie mówimy tu przecież o robieniu gier AAA przez dwóch studentów.

W wypadku mobilnych gier puki co nie mówimy wcale o grach AAA ;p.

 

Oczywiście UT wyskoczyło z promocją nie z czystego altruizmu, ale by powiększyć bazę potencjalnych klientów na Pro, ale czy jest w tym coś złego?

A czy ja mówię, że to coś złego? Tylko piszę, że "To taka wersja demo, która ma zdobyć klientów na wersję Pro. ".

 

Ah, co do sprzedawania się pomysłu - Apple faktycznie chętnie promuje techniczne perełki (Infinity Blade, Shadowgun, Real Racing), ale często też pchają tytuły, które absolutnie drwią z tego wyścigu fajerwerków graficznych, a i tak udaje im się sprzedać miliony egzemplarzy. Czyli że nie do końca tak jest, że tylko najbardziej zaawansowane technologicznie tytuły mają szansę się przebić.

Te które które nie są tymi perełkami technicznymi to praktycznie zawsze porty gier które już zdobyły sławę dzięki wyróżnieniom na IGF, dzięki czemu są promowane.

 

@Skoti Taki Minecraft screenami nie zachwyca a i nie przypominam sobie promocji jakos specjalnie. Generalnie byc moze masz racje - teraz tez masowy odbiorca bardziej docenia fajna grafe a i trudno oczekiwac ze za kazdym razem bedziemy mieli hiper odkrywczy pomysl na gre. Po prostu jakos przesadnie zabrzmial mi twoj komentarz - bo jednak chyba warto docenic jakakolwiek darmoche, tym bardziej taka na ktorej mozna zarobic. Podstawy mozna ogarnac bez bawienia sie w piractwo czy wieczne trialowanie. A do czegos powazniejszego przyjdzie kupic PRO tak jak mowisz. Przy okazji nie wiem czy gdzies tu sie pojawil calkiem fajny filmik dotyczacy nadchodzacego systemu animacji w Unity:

http://video.unity3d.com/video/4655480

Minecraft wchodził już jako sławna gra i był promowany przez Apple czy Google (wchodził już jako sława bo wygrał nagrodę w IGF (festiwal niezależnych gier - tu faktycznie liczy się świetny pomysł, a nie grafika czy aspekty techniczne) co daje samo w sobie sporą promocję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli takie mobilne AAA : ) Przepaść jakościowa pomiędzy niektórymi tytułami jest już olbrzymia i można spokojnie podzielić cały rynek na ekstraklasę i te niższe. Tutaj celujemy w te niższe chyba.

Te które które nie są tymi perełkami technicznymi to praktycznie zawsze porty gier które już zdobyły sławę dzięki wyróżnieniom na IGF

No bez przesady... Tiny Wings, Tiny Tower (tytuł GOTY), czy aktualna iPad Game Of The Week - Waking Mars - to tylko kilka przykładów gier, które przed debiutem na iOS nie istniały, a mimo to dostały sporego promocyjnego kopa od Apple.

A wracając jeszcze do OC - no nie każda. Mimo, że silnik ma 3D w nazwie, można przecież też robić płaskie gierki na jednym ekranie. Dlaczego niby warto je robić w Unity? Multiplatformowość, PhysX, FMOD, całkiem przyzwoity już system partikli i wiele innych - za darmo, po prostu działające. Poza tym jeśli już ktoś zna Unity to po co przerzucać się na inny silnik tylko po to by zrobić grę w 2D? A nawet w 3D można sobie samemu trochę podrobić OC. Oczywiście nie będzie tak cudnie działać jak Umbra, ale zawsze coś. Nie wiem jak ty, ale ja nie znam innego narzędzia oferującego tak wiele za darmo, mającego przy tym całkiem niezłą licencję.

 

edit: A tak w ogóle to obcinanie obiektów poza kamerą (czyli np. w tych czterech ścianach) załatwia Frustum Culling. OC w sumie zajmuje się obiektami przysłoniętymi przez inne.

Edytowane przez arev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ty, ale ja nie znam innego narzędzia oferującego tak wiele za darmo, mającego przy tym całkiem niezłą licencję.

Oferujące znacznie więcej dla rozpoczynającego przygodę z grami niekomercyjnie UDK, bo ma prawie wszystko czego chcesz, ale licencja z % od zysku jest niezbyt interesująca jeśli chcesz komercyjnie ;p.

 

A tak w ogóle to obcinanie obiektów poza kamerą (czyli np. w tych czterech ścianach) załatwia Frustum Culling. OC w sumie zajmuje się obiektami przysłoniętymi przez inne.

Nie mówiłem o FC, a o OC i scenach indoor (patrząc w jednym pokoju bez OC rysuje Ci 5 pokoi za ścianą razem z obiektami w nich).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności