Skocz do zawartości

turbosquid - formalności


Pi0tr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam kilka rzeczy ciekawych i chciałbym sprzedać na turbosquid. W związku z tym będę bardzo wdzięczny za odpowiedz na dwa pytania z tym związanych.

Dodam że mam zarejestrowaną działalność.

 

1. Czy rozliczać muszę się po miesiąc z US? Czy na koniec roku podatkowego?

2. Czy zanim wystawię model muszę tam powypełniać i powysyłać jakieś ich dokumenty podatkowe lub mogę wystawić model i sprzedawać wypełnić to kiedy będę chciał zapłaty ? Chodzi mi o to jak wygląda cała procedura rozpoczęcia sprzedaży.

 

pozdrawiam,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Warto zapoznać się z możliwościami podatkowymi. O ile się nie mylę Polacy jako "poważni sojusznicy i bratni naród" są obłożeni 30% podatkiem który należy pozostawić w USA (mniej płacą np. Rumuni, Mongołowie i oczywiście większość krajów europejskich). Jeżeli dopełnisz formalności i zarejestrujesz się w USA jako podatnik zapłacisz im chyba tylko 10%. Ale wypełniając dokumenty trzeba to robić bardzo uważnie bo najmniejszy błąd powoduje odesłanie dokumentów do poprawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wszystkie informacje znajdziesz na stronie turbosquid (podczas rejestracji). Dokumenty nie są skomplikowane wszelkie odpowiedzi przychodzą dosyć szybko. Natomiast tak jak pisałem trzeba je wypełniać bardzo uważnie i uczulić notariusza, który ma potwierdzić prawdziwość kopii twoich dokumentów (np. paszport), aby zawarł wszystkie wymagane przez urząd w USA klauzule (są tam takie specyficzne, normalnie nie wpisywane wyrażenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wszystkie informacje znajdziesz na stronie turbosquid (podczas rejestracji). Dokumenty nie są skomplikowane wszelkie odpowiedzi przychodzą dosyć szybko. Natomiast tak jak pisałem trzeba je wypełniać bardzo uważnie i uczulić notariusza, który ma potwierdzić prawdziwość kopii twoich dokumentów (np. paszport), aby zawarł wszystkie wymagane przez urząd w USA klauzule (są tam takie specyficzne, normalnie nie wpisywane wyrażenia).

 

To sprawa jest tak poważna, że trzeba do notariusza chodzić aby to pozałatwiać? i co jeśli nie mam paszportu?

Edytowane przez Pi0tr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zacząć sprzedawać na ts wystarczy się tam zarejestrować. Żeby otrzymać pieniądze za sprzedane modele musisz wypełnić jeden formularz (chyba w8-ben), gdzie głównie wpisujesz swoje imię, nazwisko i adres, formularz ten wysyłasz e-mailem. Pieniądze chyba najwygodniej otrzymywać na paypal (tam najlepiej zrobić od razu pełną weryfikację żeby znieść limity).

 

Tymi sprawami, żeby nie płacić 30% podatku od modelu sprzedanego w USA to bym się na początku nie zajmował. Wrzuć modele, zobacz jak się sprzedają, jaki procent idzie do USA i wtedy ewentualnie nad tym pomyśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie "taka poważna" sprawa. Ale jeżeli chcesz uzyskać "numer podatkowy" w USA musisz wysłać kserokopie dokumentów potwierdzających twoją tożsamość, no i te kopie muszą być potwierdzone przez urzędnika (notariusz), że są zgodne z oryginałami. Tak naprawdę kosztuje to kilka złotych i nawet trudno znaleźć notariusza, który zechce poświęcić swój "cenny" czas na takie "pierdoły".

Ale oczywiście, tak jak piszą inni można i bez tego zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odbywa się dokładnie to rozliczenie? Załóżmy że sprzedaje modele w lipcu za 100 dolarów i na koniec miesiąca TS bierze sobie prowizje 60% czyli zostaje mi 40 dolarów ale od tego w tym samym miesiącu podatek do US 30% jeszcze zabierają i zostaje mi 28 dolarów w lipcu i tak w każdym miesiącu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że modele kupił ktoś z poza USA, wtedy zostaje Ci 40 USD. Chyba, że przystąpisz do SquidGuild (sprzedaż modeli tylko na TS) wtedy w zależności ile już sprzedałeś możesz otrzymać do 60 USD. Chyba, że ktoś zakupi przez "Affiliate program", wtedy możesz dostać nawet 80 USD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, chciałbym odkurzyć wątek i spytać kogoś bardziej zorientowanego o rozliczanie sprzedaży z TS w Polsce. Konkretnie:

 

Czy od sprzedanego produktu od ktorego zostanie potrącona marża i podatki z TS (60%) mam jeszcze policzyć podatek w PL? Czyli np 100$ - 60% (TS) = 40$ dla mnie i od tej sumy jeszcze podatek dla PL?

 

Będe wdzieczny za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli jestes w opcji a TS 30% dla nierezydentow to nie musisz, ale w innym wypadku musisz (u nas 19% za licencje)

 

Tak, na opcji bez dokumentacji dla nierezydentów. Czyli skoro miałbym nie odprowadzać od tego podatku już w PL to czy gdzieś muszę uwzględnić ten dochód z TS? Jakiś pit pod koniec roku zeby nasz US wiedzial skad ten dochod który dostaje z TS np na konto Paypal?

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności