Skocz do zawartości

Rozgrupowanie modelu 3d gdy funkcja UNIGROUP nie działa?


dwamartini

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkujący w pracy na 3ds maxie więc moje pytanie może starych wyjadaczy rozbawić:) Otóż potrzebuję rozgrupować model 3d ale niestety na pasku menu UNIGROUP jest wygaszony, tak jakby ta funkcja przy danym modelu nie była możliwa do zastosowania. Czy są jakieś inne możliwości rozgrupowania modelu? Swego czasu zauważyłem, że można "skubać" po fejsie ale to czasochłonne i czasem blok wychodzi taki "pokaleczony" gdyż nie wszystko da się równo zrobić.:) Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Znów mam głupie pytanie:) - czy to jest na pasku? Ja mam coś takiego jak Modifiers i tam są różne "selecty" ale nie takie jak mówisz:) Czy może zaznaczyć model i prawym myszy i wtedy rozwinie się okno edycji...ale tam też nie ma tego o czym piszesz:) Tak jak mówiłem - zaczynam przygodę z 3ds maxem więc mogę być trudny do zniesienia!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz jeden obiekt z różnymi materiałami to wchodzisz w zakładkę Polygon, tam znajdujesz Polygon: Material IDs i zaznaczając jedną ściankę wciskasz Select ID. Dzięki temu wszystkie polygony z tym samym materiałem masz zaznaczone i możesz je odłączyć Detachem od modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam kolejny problem. Tym razem dotyczy importowania pliku 3ds. Otóż przy próbie OPEN lub IMPORT wyskakuje mi komunikat INVALID. Czy to oznacza, że plik jest uszkodzony? Poniżej link do modelu :http://www.brokis.cz/?p=produkty&l=EN&type=4&g=Exclusive%20line&c=MUFFINS&pr=PN851 . Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Wszystkim!:) Mam kolejne pytanie - w jaki sposób można sprawić by rozgrupowany model mógł mieć podział tekstur w ramach poszczególnych elementów? Tzn - mam krzesło marki COR ale jest ono zbudowane jako jeden element - siedzisko i stelaż. Jak wrzucam teksturę to mam wszystko w jednym kolorze. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz odpowiednie polygony (np. stelaża) i nadaj im w zakładce "Polygon: material IDs" inny ID niż siedzisku. Potem stwórz materiał "MultiSub" a w nim osobny materiał siedziska i stelaża. I już.

Inny sposób to tak jak juz pisano powyżej. Detach części obiektu (np. stelaża) do nowego obiektu i już możesz każdej części nadać inny materiał. A jeżeli chcesz mimo to nadal operować "niby jednym obiektem" zgrupuj je. A wcześniej nadaj każdemu elementowi modyfikator "material" i tu znowu inne ID dla każdego obiektu. Potem "multiSub" itd.

Możliwości pewnie jest jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zalezy w jakim formacie jest on zapisany jesli w max to niestety zapewn ktos go popełnił w swojej wersji programu, natomiast jesli to byłby obj czy 2ds czy fbx to komunikat ten wskazywałby ze modek jest walniety. w jakiej wersji pracujesz maxa ? bo moze jest mozliwośc aby ktos na forum ci to otworzył i zapisał dla ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam, że przynudzam ale tak jak pisałem - w skali o 1 do 10 - jestem na poziomie 0,5 jeśli idzie o znajomość 3ds maxa. Zwłaszcza, że postanowiłem nauczyć się metodą prób i błędów + trochę popytać na forum:) Tak więc mam kolejne pytanie - otwierając plik z polecenie OTWÓRZ i wskazując miejsce "przebywania" pliku mam taki mały podgląd modelu w małym okienku. Tym razem ten podgląd jest jakiś dziwny, jakby rozpikselowany...W załączeniu podaję stronę, z której go ściągnąłem oraz sam model. Nota bene bardzo fajna strona i trochę modeli za tzw FREE. Strona : http://vargov.ru/product/list/id/13. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności