Skocz do zawartości

Particle - Strzałki


Biolo_idiota

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

particle.jpg

 

Za zadanie dostałem pokazanie przepływu powietrza w kominku, za pomocą strzałek narysowałem sobie kilka ścieżek dla nich.

 

Jednak doszedłem do wniosku, że ustawianie ich ręczne to (Biolo_)idiotyzm bo mimo dużej kontroli to mam też dużo zabawy. Long story short chcę zrobić to samo za pomocą cząsteczek, jednak nie udało mi się odszukać odpowiednich tutoriali czy informacji które by mi pomogły w tym.

 

Chcę by strzałki równo rozchodziły się na całej powierzchni, niebieskie na wejściu a czerwone na wyjściu.

Bardzo proszę o podanie pomocnej dłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

nie pamietam czy dobra kolejnosc, ale to jedyny szybki sposob,

 

klikasz na obiekty, otwierasz panel animation, dajesz path constrain i wybierasz sciezke, obiekty zaczna same podazac po sciezce, dodatkowo po prawej w panelu motion masz ustawienia dla tego procesu, procent dla danego obiektu na sciezce itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całkiem proste robisz particle co n-tą klatkę. Potem curve folow, particle ma instance strzałkę, dalej można to zrobić na kilka sposobów aby direction zgadzało się z kierunkiem ja preferuje odpowiednie ustawienie normali krzywej. A kolor to już najłatwiejsza część, bo można po prostu znormalizować długość krzywej w stosunku do particla(długość krzywej przez pozycje particla na krzywej) i:

if(pozycja particla > od 0.9(stosunku do długości krzywej) then color=red else color=jakiśtam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam jak to zrobic w maxie to sie lapie zaglowe. W blenderze to wyglada tak modeluje se strzalke robie sobie krzywe do strzalki dodaje modyfikator curve. I od tej port strzalka porusza sie po krzywej. W 1 klatce robie key frame na poczatku krzywej a w ostatniej na koncu i po problemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jak masz jedną strzałkę to działa, ale jak masz 600 na 10 krzywych o różnej długości to bardziej skomplikowane, a np. tym sposobem, którym mówię zabierasz sobie 10 minut(i robisz sobie potem compound z tego i w każdej podobnej okazji masz świetne sterowanie w 3 kliknięciach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam jak to zrobic w maxie to sie lapie zaglowe. W blenderze to wyglada tak modeluje se strzalke robie sobie krzywe do strzalki dodaje modyfikator curve. I od tej port strzalka porusza sie po krzywej. W 1 klatce robie key frame na poczatku krzywej a w ostatniej na koncu i po problemie

 

no to wlasnie tak dziala path constrain o ktorym pisalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jak masz jedną strzałkę to działa, ale jak masz 600 na 10 krzywych o różnej długości to bardziej skomplikowane, a np. tym sposobem, którym mówię zabierasz sobie 10 minut(i robisz sobie potem compound z tego i w każdej podobnej okazji masz świetne sterowanie w 3 kliknięciach)

 

nie? bo wszystko możesz sterować tak zwanym empty i porobić empty i parenty na % oraz grupy? itp? albo do tego jeszcze obiektu cząsteczki innych strzałek? no ale mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem Animation > Constains > Path jest bez sensu bo będę miał ponad 200 tych strzałek, na kilku splinach, a jak mi się nie spodoba rozmiar to będę musiał znowu ręcznie bawić się z 200 elementami, a o materiałach szkoda w ogóle mówić.

 

Muszę mieć sposób na particles, ale na tych się praktycznie nie znam. Gdyby ktoś mógł mi odrobinę pomoc był bym wdzięczny. Legomir to co napisałeś jest nawet zrozumiałe, jednak nie do końca "Mów wolniej" jeśli możesz :)

 

Jeśli jest taka możliwość, chciał bym skontaktować się z Tobą przez GG lub inny komunikator, następnie rozwiązanie problemu opiszę tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak załatwisz tworzenie się nowej strzałki co 2 klatki w 1000 klatkowej animcji? Oczywiście możesz zrobić skrypt ale w tym wypadku będziesz miał powiedzmy 500*10(krzwych) to jest 5000 obiektów i raczej szybkie to nie będzie. Podczas gdy tworząc instancje będziesz miał ten sam obiekt dla każdej instancji wczytywany raz przez render na czym też zyskujesz.

 

@up możesz do mnie się odezwać na skype za pół godziny/godzine nazwe profilu masz na informacjach dotyczących mnie na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu ponieważ jeśli strzałki to emisja ma forme sphere, mogę też emitować ją w lini prostej, ale żeby szła po krzywej to potrzebuje curve follow. Poza tym cząsteczek nie da się animować za bardzo w sposób normalny dlatego, że program je przelicza jako sekwencje tablic, bla, bla.

 

Zamieszczę Ci graph z XSI albo TP(chociaż druga mniej prawdopodobna) i zobaczysz, że to o czym mówię to jest 10 nodów na krzyż i wcale to skomplikowane nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dobrze 3ds maxa ale widze ze turaj jakis problem z tym jest problem ktory opisales nie wystepuje w blenderze

 

Animowac moge jak chce animoje strzalke modyfikator ja porusza po krzywej czasteczkami ja powielam chce pare animacji to robie pare obiektow i pare animacje i dodaje to wszystko do czasteczek ustalam proporcje jakiego obiektu ma byc wiecej a jakiego mniej i tyle. Moge zablokowac os Z tak wiec nie bedzie efektu kuli itp..

 

Napewno w maxie to mozna zrobic bo raczej jest to bardziej zawansowany program ale i bardziej skomplikowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeny, tyle krzyku o taka prosta pierdolke?:) Mozna to zrobic na wiele sposobow, ale jezeli koniecznie chcesz partiklami to uprzedzajac krzyki, ze w maxie sie nic nie da zrobic podrzucam linke:

prev - http://www.cechowski.com/dupa.mov

plik - http://www.cechowski.com/dupa.max

 

Legomir: W PF wyglada to tak:) e.jpg

 

Ups, nie zauwazylem, ze Plasti juz ci podeslal.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, projekt ze strzałkami musiałem odłożyć na później. Teraz chce powrócić do zabawy z całością.

 

Zastanawiam się czy, może ma ktoś ma odrobinę doświadczenia z pisaniem Max Skryptów, doszedłem do następujących wniosków:

Mimo że metoda która mi pokazano tutaj na forum, jest świetna i dokładnie o to mi chodziło. To jednak bez odpowiedniego skryptu jest to nic innego jak żmudne klikanie. Mogę to zrobić, jestem nawet za, jednak problem pojawia się w momencie gdy kominków pojawia się 20 a splinów na każdy około 30.

 

Potrzebuję skryptu który będzie

- Odczytywał ile spline mam zaznaczonych

- Odczytywał długość każdego spline

- Tworzył emiter

- Dla każdego spline przypisywał position icon, oraz emiter object.

- Emiter object ustawiał bez względnie w pozycji vertexa 1, po jednym dla każdego spline.

- Patch constans dla każdej z position icon odpowiedniej względem emitera.

- Ustawiał ratio % względem do największego spline z zaznaczonych.

 

Jak ciężkie jest napisanie skryptu obsługującego tą czynność? Z jakimś prostym UI Dającym kontrole nad globalną, skala, rotacją i gęstością próbkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności