Skocz do zawartości

Inżynieria wsteczna a kanciasta siatka


nas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taką sprawę próbuję importować do Unigraphicsa pewien model z 3d Max'a. W przyszłości chciałbym go sobie wyfrezować albo wydrukować. Aby tego dokonać sama siatka musi być bez zarzutu. Przejścia jak najbardziej płynne, żadnych wielokątów. Nie interesują mnie tekstury ani filtry. Ważny jest goły bardzo precyzyjny mesh. Nie będzie mi przeszkadzać przesadna liczba polygonów , brak płynności w viewportach czy tym podobne.

Teraz do czego zmierzam, mam bardzo dobry model wyciągnięty z gry wymiary odpowiadają w 100% oryginałowi niestety jego minusem jest liczba polygonów ograniczona właśnie z powodu zastosowania (gry) co za tym idzie gdy go eksportuje do stl i otwieram w NX na powiększeniach i przekrojach okazuję się że zamiast płynnych łuków znajdują się wielokąty.

 

Jak to zrobić by jak najbardziej upiększyć siatkę (wygładzić) bez zmian wymiarów modelu. Próbowałem użyć turbosmooth ale wygląda to jeszcze gorzej.

 

ps. Pamiętam że gdy 5 lat temu dość dużo bawiłem się blenderem dało się tam tak zrobić żeby wygładzić całość a jednocześnie nei dopuśćić do zmian wymiarów krawędzi itp. W załączniku model testowy.

 

 

q.zip

 

[ATTACH=CONFIG]91797[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]91796[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Siatka ma trójkąty czy quady?

 

++

 

Ok już ściągnąłem. Houdini ma narzędzie nazywające sie tridivide.

 

Przy chyba 4 krotnym podziale, jego efekty są takie jak w załączonym przeze mnie pliku.

 

Jeżeli to nie komerycjna robota, to mógłbyś śmiało użyć wersji edukacyjnej Hou,

i komunikowac sie z maksem/blenderem za pomocą OBJ.

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/8443715/q_tridivide.zip

Edytowane przez deshu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. siatka podzielona na trójkąty.

Dołączyłem w pierwszym poście nad zdjęciami model nazywa się "q.zip" gdyby komuś się chciało spróbować to bym może coś podejrzał czy to w ogóle możliwe najlepiej gdyby to był fragment drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten efekt z Houdiniego to mniej więcej to samo co mesh smooth x2. To już lepszy efekt można uzyskać w 3ds max: geometry all>quadrify all, potem zweldować niepołączone wierzchołki i wtedy turbosmooth. A przygotować ładną siatkę na podstawie tego modelu pod TS np. drzwi to góra 20 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot z exportem na NURBS jest taki iż to ma trójkąty przez do trudno to przekonwertować przez Mayke musiałbyś skończyć model i poprawić topologie aby nie było z tym problemu minus jest taki, że musisz trzymać się quadów inna opcja to użycie Houdiniego legalnie przez tri divide albo mniej legalnie(bo studencka ma wyłączone export geo do komercyjnych pakietów) przez node do konwertowania na NURBs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quadriangle użyłem, ale to nie kasuje wszystkich trójkątów związanych z topologią, a nie będę 2h jej poprawiał. Bo, żeby dojść do NURBS muszę przejść przez Subdivision a Subdivision nie akceptuje z jakiegoś powodu tri(chyba, że gdzieś mi uciekła opcja konwertu do NURBS).

 

NURBS to powierzchnia parametryczna, więc powiedzmy w miarę możliwości komputera idealna lepiej się nadaje do freezerki czy innego ustrojstwa niż poly przynajmniej tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quadriangle użyłem, ale to nie kasuje wszystkich trójkątów związanych z topologią, a nie będę 2h jej poprawiał.

 

Właśnie to miałem na myśli. Samo się nie naprawi z automatu, nieważne czy pod NURBS czy pod subdivide poly. Trzeba ręcznie, nie ma ze boli;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności