Skocz do zawartości

[architektura]zabudowa szeregowa


Sypo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Załączam taki oto projekt zabudowy mieszkaniowej, szeregowej. W skład takiego budynku wchodzą cztery dwukondygnacyjne mieszkania.Garaże są poniżej poziomu terenu.

Moim celem było zróżnicowanie poszczególnych segmentów(zmienione trochę wejścia, inne okna) jednocześnie zachowując pewną ich powtarzalność.

Ps. Na stropodachu są rzędy ogniw fotovoltaicznych.

 

ds01.jpg

 

ds03.jpg

 

ds04.jpg

 

ds05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Patrzę i widzę - betonową dżunglę... Chyba nieprzyjemnie było by tu mieszkać. Bardzo kanciaste jest to wszystko, brakuje łagodnych kształtów. Sprawia wrażenie takiej surowości i wątpię, że po wymalowaniu i urozmaiceniu otoczenia to wrażenie miało by się zmienić. Nie wiem gdzie byś chciał taki obiekt umieścić, ale ja bym to zbudował najchętniej na KSIĘŻYCU (albo na MARSIE)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam miód. bardzo dobra architektura i bardzo chciałbym tam mieszkac a nie w jakiej postmodernistycznej g**** kamienicy ;)

gratuluje. wspaniały projekt. ci co narzekaja sie nieznaja :P

 

robiłes to moze na PK? w zakładize Kozłowskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spasiony, betonowy budynek.

 

Uwielbiam "architektoniczny" beton, ale to naprawdę wygląda jak bunkier. Sypnęły Ci się proporcje, takie to wszystko grube, ciężkie i przez to szkaradne, a można budować z betonu pięknie i lekko. Dlaczego te ogniwa leżą na tak grubym i ciężkim stelażu w dodatku zupełnie nie ciekawym architektonicznie, poco tak gruby i głęboki gzyms ? Poco tak grube obramowania wokół okien ? Dlaczego w tym wszystkim takie małe okienka i brzydka gruba zupełnie nie pasująca stolarka ?

 

Według mnie projekt jest nie ciekawy, ale brutalny, natomiast renderingi niczego sobie, fajnie było by ujżeć ten budynek w jakimś kontekście.

 

>ps Czy mógł byś powiedzieć ( jeżeli ) skąd czerpałeś inspiracje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć.

Dziękuję za wszystkie komentarze, postaram się na niektóre odpowiedzieć:)

 

peter_muler: tak, robiłem to na PK ale u Wyżykowskiego :)

 

Marcel - Postaram się trochę obronić mój projekt. Wziąłem sobie Twoje uwagi do serca i przyjrzałem jeszcze raz budynkowi i my po prostu mamy odmienne wyczucie proporcji, ponieważ mnie nie rażą elementy, które wymieniłeś. Pytałeś o inspiracje...niektórzy architekci mają na mnie duży wpływ przy każdym projekcie (tak ogólnie). Taką bezpośrednią inspiracją podczas projektowania tego budynku były dla mnie rozwiązania jakie proponują holenderscy architekci. Mam takie fotki: uliczka pełna wąskich, dwu lub trzy kondygnacyjnych budynków o prawie identycznie rozplanowanej funkcji(to już wiem nie ze zdjęcia), a każdy z budynków trochę inny...okna w każdym z nich mniej więcej w tym samym miejscu jednak o zmienionych proporcjach, ze stolarką grubą wychodzącą na zewnątrz, inne zaś z cieńszą tradycyjnie osadzoną...Wspomniałeś o kontekście...najważniejszym przy tej lokalizacji był dla mnie kontekst przyrodniczy, sąsiadztwo Puszczy Niepołomickiej. Projekt zlokalizowałem w Niepołomicach, w miejscu gdzie łąki ciągną się hektarami:) a tylko od strony wschodniej pojawia się zabudowa jednorodzinna przeplatana niskimi budynkami wielorodzinnymi. Budynki isniejące sa "każdy z innej bajki", nie mają żadnego wspólnego mianownika, jest to niestety częsty obraz architektury w Polsce. Cięzko mi było czerpać z obecnej tam architektury jakieś wzorce. Kontekst architektoniczny zaproponowałem ja, projektując jeszcze inne budynki w sąsiedztwie tej szeregówki.

 

Jeszcze może dodam opisując swój projekt, że na elewacji południowej te lekko pochyłe pasy przeszkleń to fragmentarycznie pojawiająca się transparentna izolacja termiczna.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehem... poprzednicy wszystko juz powiedzieli; fajnie ogolnie mi sie na to patrzy, elewacja przedstawia fajna kompozycje roznych elementow, jako bryla archiotektoniczna super, ale... na studiach, lub na konkurs OK; mieszkac w tym bardzo bardzo bardzo nie OK...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypo, Dziękuję za odpowiedź.

 

Mi poprostu nie odpowiada ciężar i przysadzistość tego budynku, którą potenguje ten gzyms, jednak są również Ci, którym podoba się taka architektura.

 

Budynki isniejące sa "każdy z innej bajki", nie mają żadnego wspólnego mianownika, jest to niestety częsty obraz architektury w Polsce.

 

Nawet bardzo częsty.

 

Zapytam z ciekawości, czy to Krakowski wydział architektury ?

 

Pozdrawiam i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej..

dlaczego nie pokazujecie rzutow ?? przecie bez nic trudno wykumac cos konkretniej

z vizek prezentuje sie to dosc sympatycznie,..osobiscie gdybym mial tam mieszkac, albo polecic to komus napewno zasadzil bym tam mase zieleni zeby ten betonik mial czym oddychac ( fotosynteza ) :).. hie hie,..i ciekawe kiedy w polsce beda sobie stac takie domeczki z fotoelektrowniami.

btw.. w poznaniu obok dworca glownego jest takie urzadzenie napedzane fotopanelem

ciekawe czy ktos to wyczail juz z poznaniakow:)

szkoda ze linia dachu jest taka prosta,.no jak to linia bywa czesto :)

piszesz jaki byl cel projektu, ..i oczywiscie zostal osiagnieyt, ale czemu tak malo elementow formy ruszyles ? z powodu jakis ograniczen ktorych tu nam nie napisales ?

 

pozd

FotoAs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz jaki byl cel projektu, ..i oczywiscie zostal osiagnieyt, ale czemu tak malo elementow formy ruszyles ? z powodu jakis ograniczen ktorych tu nam nie napisales ?

pozd

FotoAs

 

Witam. Fakt że rzuty by się przydały, w wolnej chwili wrzucę... Każde z mieszkań oparte jest na rzucie kwadratu. Celem było uzyskanie bryły jak najbardziej zwartej, a przez to zmniejszenie powierzchni którą ciepło "uciekałoby" na zwnątrz. Jakoś do kuli się nie przemogłem. Jedynymi elemantami wysuniętymi stały się przedsionki (to w parterze) oraz w niekórych miejscach obramienia okien. Nie chciałem aby elewacja północna była zbyt płaska, narażona na podmuchy wiatru.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że wjazdy do garaży są skierowane na północ, więc od strony południowej okien jest więcej. Niestety są one malutkie i to właśnie powoduje skojarzenia z bunkrem. Sądzę, że forma sama wsobie jest ciekawa, ale mieszkałoby się w takiej architekturze koszmarnie. Za mało światła dziennego w pomieszczeniach, choćby i były przestronne. Z rersztą wcześniej i tak wiele zostało powiedziane i nie mam wiele do dodania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście chlodne elwacje nie przemawiają do mnie odstraszają, odgradzają tak jak małe okna. ogólnie pierwsze skojarzenie to sria najopularnirjszy domków jednorodzinnych z przełomu lat 60-70 sześcienna bryła, oszczędne okna.Stoi ich mnóstwo w niepołomicach również i grupowanie ich w szeregówkę to błąd moim zdaniem. Zwłaszcza że niepołomice mają ciekawe widoki miejscami, lecznie wiem gdzie dokładnie je stawiałeś. Noo a teraz plusy, całkiem ciekawa tektonika bryły momentami da się lubić, pomysł z bateriami też niezły. Tyle mogię na razie powiedzieć, reszta po rzutach wyjdzie czy da się tam żyć, czy można się tam zastrzelić. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamieszkał bym tam za rzadne skarby świata. Choćby te okienka (bo oknami tego nazwać nie można) od strony północnej (jak się domyślam po kierunku ustawienia ogniw). Nie dość, że od północy jest zawsze ciemno to jeszcze to. Rozumiem, że tam będą głównie toalety i łazienki ale czy tylko ??? Ogólne wrażenie dołujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzuty juz nie sa tak kontrowersujne jak wizualizacje ;)

jak na moje to sie dziwnie otwieraja drzwi od spiżarni (chyba) nie mozna by ich na zewnątrz?

poza tym gora ekonomicznie i funkconalnie rozpanowana tak na 1 wszy rzut oka

 

ps jakos nie jestem przekonany tylko do tego ogrodu zimowego ;) mozesz cos wiecej o tym napisac?

 

pozdrawiam miki(boba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-wejście wprost na schody i to z boku, ze schodów wprost na kibel. :/

-wejścia do pokojów wzdluż ścian.

-okna w pokojach dosyc oszczedne. jaki stosunek do podlogi ?

-gdzie stoi pralka ?

 

nie podoba się mi. elewacje strasznie ciężkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok... zaczne od bryły ... osobiście uwielbiam beton ale w twojej propozycji to rzeczywiście bardziej mi przypomina bunkier niż mieszkaniówkę. za bardzo to industrialne.

 

wnętrza... jak na mój gust byłyby na 100% za ciemne. strefa salon/jadalnia/kuchnia doświetlona jest 2 malutkimi okami (w tym jedno od północy) w przypadku krańcowego modułu trzema. jakoś nie bardzo sobie wyobrażam życie w takim domu. te ogniwa raczej nienadążyłyby z prądem ;)

 

przyłączam sie do 'aaa' i ide o zakład, że projekt nie spełnia wymogów dotyczących stosunku powierzchni okien do powierzchni podłogi... a kwestia pralki też bardzo trafna.

 

to tyle uwag. pozdrawiam.

 

 

p.s. gratuluje wyróżnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"te ogniwa raczej nienadążyłyby z prądem " - to one maja wytwarzać prąd?? - w Polsce sa takie warunki geograficzne ze nie ma na to szans... moze przez 1 miesiac w roku by sie to jkao tako udawalo... myslalem ze to panele sloneczne do grzania CWU wtedy to jka najbardziej, nawet za duza powierzchnia do potrzeb jest, a woda by byla nawet przez 6-8 miesiecy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli chodzi o zastosowanie przeze mnie baterii fotovoltaicznych - miałyby one być głównym źródłem energii elektrycznej zasilającej pompę ciepła w okresie całego roku. Natomiast pompa ciepła stanowiłaby podstawowe źródło ciepła do ogrzewania części budynku za pośrednictwem niskotemperaturowego, wodnego systemu ogrzewania podłogowego obejmującego wszystkie pomieszczenia na parterze budynku oraz łazienki na poddaszu. Z powodu braku czasu nie mam niestety żadnych precyzyjnych wyliczeń cieplnych. Wszelkie informacje jakie posłużyły mi do stworzenia tych ogólnych założeń zebrałem z artykułów, z czasopism.

Stosunek okien do podłogi - hmmm pewnie macie rację, tu popełniłem duży błąd.

@ boba - Ogród zimowy ma wysokość dwóch kondygnacji i w rzucie wymiary 180cm x 180cm. Fakt że jest niewielki, ale stolik i siedzonko się tam zmieszczą.Poza tym jest on jakby częścią salonu (oddzielony jest przeszkleniami).

 

To tyle:) Nie ma co Was już męczyć tą szeregówką - postaram się niedługo inny projekcik wrzucić.:)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ ma_ry - System ten składa się z trzech części. Od zewnątrz znajdują się jedna przy drugiej drobne szklane rurki zamknięte hermetycznie między dwoma szybami. Kolejna warstwa pełniąca warstwę absorbera to ciemna powłoka. Za nią w kierunku wnętrza znajduje się masywna ściana, która akumuluje wytworzone ciepło i z czasowym opóźnieniem oddaje je do pomieszczeń. Ponieważ szklane rurki ułożone są prostopadle do powierzchni ściany promienie słoneczne odbijają się od wewnętrznych ścianek rurek i wnikają w głąb docierając do absorbera. Przed nadmiernym przegrzewaniem się budynku w miejscach gdzie zastosowałem ocieplenie transparentne założyłem wykorzystanie rolet opuszczanych w okresie największych temperatur w lecie. Wewnętrzna ściana w tym systemie pełni funkcję niskotemperaturowego grzejnika. Dodatkowo pochylone szyby od strony zewnętrznej przyczyniają się do tzw.efektu szklarniowego zwiększając temperaturę w tych pionowych pasach. Oczywiście mogłem całe ściany zaproponować jako transparentne ocieplenie ale tak mi się bardziej podobało żeby pozostałe fragmenty ścian były docieplone bardziej tradycyjnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość trzykropki

Dobra, czysta architektura. Troche zbyt szara, ale mysle, ze to przeklamania wizualki.

Surowa architektura daje lepsze wrazenie i na dobra sprawe lepiej sie w niej mieszka, bo daje mozliwosci dostosowania do potrzeb mieszkanca. Domki z bajek z czerwonym dachem nie daja zadnych mozliwosci. Jedynie surowy beton jest masakrycznie przykry z socjologicznego punktu widzenia. Polacy maja w glowie blokowiska wiec male domy mieszkalne w betonie nie przejdą. Natomiast jesli juz jest to dom zasilany naturalnie to proponuje pojsc za ciosem i zrobic zdrowe sciany, z cegły np lub drewna.

Okiem architekta postuluję: dać mu szansę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tylko tyle. Ktoś tu wspomniał o zgraniu architektury w regionie bo tak powinno być. Nie wiem tylko czy to można zgrać z jakimkolwiek rejonem Polski. No chyba że będzie się to budowało na odludziu to może być. Później inni zaczną nawiązywać do tego i może coś z tego wyniknie. Więc nie mówię nie ale też nie jestem za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności