Skocz do zawartości

Nie działa literka małe Ć


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od pewnego czasu taki problem, że nie działa mi małe Ć.

Wszystkie inne polskie literki działają, zarówno duże jak i małe. Ć działa mi tylko duże. Jeśli próbuję wstukac małe Ć (AltGr + c, albo Ctrl+Alt+c), to się nie robi nic, tak jakbym nic nie wcisnęła. Problem występuje w każdym programie.

System to Windows XP, i mam zazwyczaj ustawione literki "Polskie dla programisty". Przełączenie na inny język (np. niemiecki) i z powrotem nie pomaga. Wystartowanie komputera na nowo nie pomaga. Problem występuje od kilku tygodni.

Czy ktoś spotkał się kiedyś z takim problemem i wie co można zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tez mialem problem z ć, a mianowicie program zarzadzajacy karta graficzna miał domyslnie ustawione alt+c jako jeden ze skrótów. Tylko u mnie otwieral sie panel i moglem dzieki temu zidentyfikowac zrodlo problemu. Byc moze u Ciebie to takze zarezerwowany skrot przez jakas aplikacje, ktora jednak sie nie ujawnia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trosiek -

To znaczy, ja mam niemiecki laptop, z ustawionym polskim pismem. Więc zamiast Y pisze się Z, ale tak było zawsze i to jest u mnie normalne (napisy na klawiszach mam niemieckie, czyli Z mam u góry, ale jak przełączę na polskie pismo to u góry mam Y)

Ctrl+Shift u mnie nic nie robi.

214 u mnie nie było nigdy aktywne. Dodałam i usunęłam, ale nic się nie zmieniło.

Próbowałam też usunąc programistę i dodac znowu, ale dalej nie działa.

 

Leander -

żaden panel mi nie wyskakuje, i wydaje mi się że nic nie instalowałam ostatnio. Karta graficzna była zawsze ta sama i nigdy dotąd nie gryzła się z literkami.

Czy jest jakaś możliwośc sprawdzenia, czy dany skrót akurat coś uruchamia w programach? Oprócz przeglądania po kolei list skrótów wszystkich programów?

Acha, u mnie nie wciska się Alt+c, u mnie jest i zawsze było AltGr+c albo Ctrl+Alt+c. Samym Altem nic się nie da, także te wszystkie ś, ż, ź, ą itd. wciskam poprzez AltGr.

 

Bruneq -

Żadnego ATI tu nie ma, z tego co wiem.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, Catalyst Control Center swojego czasu też sprawiało mi problemy. Jeżeli masz to zainstalowane to spróbuj wyłączyć w nim skróty klawiszowe i koniecznie zrestartować komputer. Jeżeli mimo to 'ć' nie będzie działać to pozostaje odinstalować Catalysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu, a spróbuj nacisnąć tę kombinację ctrl+shift kilka razy. Często mi się to zdarza jak w programach graficznych zwłaszcza przy np. skalowaniu kiedy dużo używa się kombinacji shift+ctrl+alt+cośtam jeszcze:), zauważyłem, że pojedyńcze naciśnięcie nic nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ć było problemem u użytkowników radeonów od bardzo dawna. Rozwiązaniem była zmiana skrótu klawiszowego w panelu ATI (Catalyst Control Center), ale skoro go nie ma, to może spróbuj Start - Uruchom - services.msc - odszukaj usługę ATI Hotkey Poller - właściwości - tryb uruchamiania zmień na Wyłączony. Restart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak uruchomić skrót ALT+c, natomiast obchodzę problem w ten sposób, że używam ALT+0230

Pochodzę z tej epoki, kiedy był w szkole średniej ekonomicznej przedmiot "technika biurowa i komputerowa" i korzystam dlatego głównie z POLSKI 214

ALT+0230 na pewno u Ciebie zadziała.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Alt+0230 sprawdziłam, jest ten problem, że to się wstukuje przez klawisze numeryczne (te 9 w kwadraciku z prawej na standardowej klawiaturze), a ja mam laptopa na którym jest tylko rządek 9 cyfr nad literkami, którymi to nie działa.

 

Jak nic innego nie pomoże to będę się musiała nauczyć Polski 214, ale dość niechętnie bo trudno się przestawić ---- ooo teraz ććć zadziałało, ale niebardzo wiem co przełączyłam.

Mam nadzieję że mi zostanie. Już raz mi tydzień temu zadziałało na krótki czas, ale potem znowu przestało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety link do programu xmodmap nie działa, a małe Ć znów znikło. Ale pomysł jest dobry, nie wiedziałam że takie programy są, i znalazłam sobie inny, podobny program (http://www.autohotkey.com), i próbuję to uruchomic. Narazie są problemy bo w programie nie są chyba przewidziane obce literki, ale pytam się na ich forum i może jakoś się będzie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do sprawdzenia, czy aby skrót nie uruchamia Ci jakiejś aplikacji włącz sobie menedżer zadań i sprawdź w zakładce Procesy, czy nie pojawia się jakiś nowy.

A co do klawiatury numerycznej w laptopach, to zdaję się, że każdy ma takową rozmieszczoną na klawiszach z literami, dostępną przez przytrzymanie klawisza Fn

 

Pozdrawiam i życzę rozwiazania problemu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się znaleźć złoczyńcę - był to program Trillian, ktory co prawda miał ten skrót Ctrl+Alt+c nieaktywny, ale mimo to go jakby słyszał. Skasowałam wszystkie skróty z Trilliana i teraz działa (jak na razie).

 

Programem Autohotkey też udało mi się włączyć ć, ale działało to tylko w przeglądarce internetowej, nie działało np. w Notepad ani w OpenOffice, ponieważ te nie rozpoznawają znaków Unicode wprowadzanych w ten sposób.

Za to wpadłam na pomysł że w ten sposób mogę sobie zrobić własne skróty klawiszowe w Blenderze, więc w sumie na dobre mi wyszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności