Skocz do zawartości

Monitor 27 czy 32?


Arte17

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Stoję przed wyborem monitora i po przemyśleniach doszedłem do wniosku, że na 27 calach nie ma sensu ładować się w 4K i wystarczy mi 2K, a jeśli chcę wejść w wyższą to warto zainwestować w 32 cale. 
Co wy sądzicie? Czy pod koncept, matte painting i modelowanie warto wchodzić w 32 cale? Czy będzie za duży? W tej chwili monitor stoi około 35 cm od krawędzi biurka (1080 na 21 calach) 

Dzięki z góry

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnych kilka lat siedziałem na 2x27 WQHD a teraz już dobre 2 lata na 2x32 4k i jest bardzo dobrze, większość programów już ładnie skaluje interface do większej rozdzielczości najlepiej chyba blender, houdini też sobie nieźle radzi, maya ma tylko kilka trybów ale z grubsza wystarcza. Ja bym już szedł w 32 4k a sam chętnie bym wymienił swoje monitory na 34 16:10 gdyby coś takiego istniało 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Destroyer napisał:

Ładnych kilka lat siedziałem na 2x27 WQHD a teraz już dobre 2 lata na 2x32 4k i jest bardzo dobrze, większość programów już ładnie skaluje interface do większej rozdzielczości najlepiej chyba blender, houdini też sobie nieźle radzi, maya ma tylko kilka trybów ale z grubsza wystarcza. Ja bym już szedł w 32 4k a sam chętnie bym wymienił swoje monitory na 34 16:10 gdyby coś takiego istniało 🙂

Rozumiem, że czy będę brać 27 czy 32 to iść w 4K? Czy może jednak do 27 wystarczy to wqhd? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Używam co prawda 31 (16:9) cali ale różnica niewielka, do konceptów i matte paintingów to z taką powierzchnią moim zdaniem będziesz zadowolony. Tych 35 cm od krawędzi biurka nie rozumiem za bardzo, w sensie że boisz się że nie starczy miejsca na podstawkę monitora? Jeżeli tak to zerknij na specyfikacje modelów, mój zapasowy 24 cale ma większą podstawkę od 31. A jeżeli masz  na myśli 35cm od oczu do monitora to tak...to jest zbyt blisko...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JmTm00 napisał:

Cześć,

Używam co prawda 31 (16:9) cali ale różnica niewielka, do konceptów i matte paintingów to z taką powierzchnią moim zdaniem będziesz zadowolony. Tych 35 cm od krawędzi biurka nie rozumiem za bardzo, w sensie że boisz się że nie starczy miejsca na podstawkę monitora? Jeżeli tak to zerknij na specyfikacje modelów, mój zapasowy 24 cale ma większą podstawkę od 31. A jeżeli masz  na myśli 35cm od oczu do monitora to tak...to jest zbyt blisko...

 

Poprawka. Nie 35 a 50 cm. A chodzi o to, że ekran stoi 50 cm od krawędzi biurka przy którym siedzę. Czyli jakieś 70 cm od moich oczu. 

 

5 godzin temu, Destroyer napisał:

Ja bym jednak szedł 32 4k albo 27 WQHD, przy 27 przy 4k nie zauważysz dużej różnicy w upakowaniu pikseli a kompa będzie bardziej obciążało, chyba że kupisz jakiś gorszej jakości monitor i będzie duża przestrzeń pomiędzy pikselami to przy jednolitym tle wypatrzysz siatkę na ekranie.

Super. To chyba wiem już co i jak. Macie jakieś modele które możecie polecić? Patrzę na BenQ PD2700Q i na monitory od LG do 2000 zł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • KLICEK featured this temat

Ja mogę polecić ViewSonic VP3268-4K kawał solidnego monitora którego koty nie przewrócą 🙂  ale teraz po obniżkach można dorwać "już" za ok 4tys, ze dwa lata temu były po 5k, ewentualnie Dell UltraSharp U3219Q co prawda tego nie miałem ale miałem 27 calowe kilka lat i dobrze się sprawowały. 

Co do 27 to teraz się nie orientuję bo od dłuższego czasu nie jest to w moim kręgu zainteresowania 🙂 ważne żeby było na ips bo na va czy innym ah-ips, pva czy coś to może srebrzyć, mogą być vertical, horizontal bnading etc i w takich przypadkach najlepiej iść do sklepu/ galerii handlowej i potestować na jendolitych kolorach jak np. bardzo ciemny szary to wtedy bardzo łatwo zoabczyć czy są babolce w monitorze czy nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie mieć dobre kolory, ale za to trzeba płacić sporo. BenQ na PD2700U (4K przy 27 calach) ma 99 albo 100% srgb więc już jest fajnie (cena 2100) Ale za to samo na 32 calach trzeba zapłacić już 3000 (PD-3200u) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście mam 34-calowy, 21:9(2560x1080) i sobie chwalę. Model to LG 34UM69G, IPS, LED, 75Hz, bardzo dobre kąty widzenia. Paleta "ta lepsza" nie pamiętam dokładnie jak to leciało ale ma 1,07mld kolorów. Regulowana wysokość, nachylenie itd. Ja go wyłapałem w tamtym roku na promocji za niecałe 1900 a teraz spokojnie w okolicach 1500zł albo taniej można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, BoguslawJestem napisał:

Ja osobiście mam 34-calowy, 21:9(2560x1080) i sobie chwalę. Model to LG 34UM69G, IPS, LED, 75Hz, bardzo dobre kąty widzenia. Paleta "ta lepsza" nie pamiętam dokładnie jak to leciało ale ma 1,07mld kolorów. Regulowana wysokość, nachylenie itd. Ja go wyłapałem w tamtym roku na promocji za niecałe 1900 a teraz spokojnie w okolicach 1500zł albo taniej można znaleźć.

masz 2 takie monitory? czy po prostu pracujesz wtedy na jednym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KLICEK napisał:

masz 2 takie monitory? czy po prostu pracujesz wtedy na jednym?

Na 1 siedzę i w zupełności mi wystarcza. Widziałem na różnych dev-diaries, że profesjonaliści siedzą na 2 ale to zależy od umiejętności i przyzwyczajenia mi się wydaje. Poza tym gdzie dwa takie kolosy 34 calowe bym upchał na biurku 😄

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, BoguslawJestem napisał:

Na 1 siedzę i w zupełności mi wystarcza. Widziałem na różnych dev-diaries, że profesjonaliści siedzą na 2 ale to zależy od umiejętności i przyzwyczajenia mi się wydaje. Poza tym gdzie dwa takie kolosy 34 calowe bym upchał na biurku 😄

 

dwa monitory to minimum 🙂 widzialem gdzies w necie ze takie duze byki, maja mozliwosc wydzielania miejsca na programy, ale nie wiem dokladnie jak to dziala 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, BoguslawJestem said:

Poza tym gdzie dwa takie kolosy 34 calowe bym upchał na biurku

Jeden nad drugim 🙂

Polecam taką porównywarkę można sobie posortować co i jak i jest większość sklepów w polsce i jak już się wybierze to mozna jeszcze sprawdzić na ceneo i googlacz czy czegoś taniej nie ma. Gdy wybierałem monitor ot na IPS-ie w zasadzie dużego wyboru nie było bo ten dell kosztował prawie 6k albo w ogóle tego modelu jeszcze nie było a BenQ czy LG to za często gdzieś czytałem po forach czy komentach że jakoś bywa bardzo różna i czesto mają niskiej jakości panele więc wybór był prosty, teraz jest trochę więcej opcji do wyboru.
https://cenowarka.pl/?cat=monlcd19wide&bpmax=9000&v=e&hloc=pl&filter=aktualizuj&sort=p&xf=11939_31.5~11940_34~11955_IPS~11955_IPS%2FIGZO~13263_38402160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Destroyer napisał:

Jeden nad drugim 🙂

No w sumie racja. Ale ja mam za małego skilla żeby aż tak inwestować 😄
 

8 minut temu, KLICEK napisał:

dwa monitory to minimum 🙂 widzialem gdzies w necie ze takie duze byki, maja mozliwosc wydzielania miejsca na programy, ale nie wiem dokladnie jak to dziala 🙂

No tak podejrzewałem, że te 2 monitory to nie bez powodu. Co do tego dzielenia ekranu to nie używałem tego nigdy bo nie potrzebowałem, głównie purref i tyle.  No ale jak mówisz, że 2 to minimum to już dzielenie nie ma sensu 😄

Edytowane przez BoguslawJestem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, KLICEK said:

dwa monitory to minimum 🙂 widzialem gdzies w necie ze takie duze byki, maja mozliwosc wydzielania miejsca na programy, ale nie wiem dokladnie jak to dziala 🙂 

 

DisplayFusion pozwala rózne cuda robić z monitorami czy to kilkoma czy jedną krową 🙂
To moze już by się bardziej opłacało kupić jakieś bydle zamiast dwóch monitów i podzielić za pomocą df na wirtualne okna robocze

https://www.displayfusion.com/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam osobiście 27 cali NECa + 24 cali NECa WMI.

Praktycznie zero backlight bleeding i super kąty. Ciężko by mi było wymienić na coś innego. Myślę nad zmianą 24 cali na 32 cale + 4k, ale chyba nie jestem jeszcze gotowy na to, no i dobrej jakości matryca 4k (NEC, EIZO) trochę jednak kosztuje. :)

 

Przy kupnie ultrawide (szerokie bydle), niestety okropne są matryce i ja osobiście nie potrafię pracować 12h na takich monitorach. Kąty są słabiutkie, widać backlight bleeding, często jest srebrzenie itd. Lepiej kupić IMO super jakości 32cale + gorszej jakości 24 cale niż słaby ultrawide.

Edytowane przez brain
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę nad tym. 27 cali 2560x1440. Jest też 32 cale 2560x1440 ale tutaj zagęszczenie pikseli może być już za małe. 

https://www.x-kom.pl/p/358046-monitor-led-27-benq-pd2700q-czarny.html

 

Zamówiony. Mogę zdać relację jak już dotrze jeśli komuś się to przyda. 

Edytowane przez Arte17
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym szedł tylko w cienkie ramki, nawet gruba listwa na dole mnie mierzi i odstrasza. Pro tip przy bardzo cienkich ramkach - nie używać płynu do mycia szyb do czyszczenia monitora bo można zobaczyć bardzo fajne tańczące pionowe linie na ekranie, zabawy co nie miara a śmiechom nie ma końca 🙂 

KLICEK jeżeli masz miejsce to może iść w duży monitor tj od razu 43" 🙂 podzielić go przez dispaly fusion i będzie gitara, poniżej inspiracja z jaskini batmana 🙂

1566537465834.thumb.JPEG.76788e8c2cdc663c7213ca307271157d.JPEG

ECxMg7_UcAAnQhQ.thumb.jpg.5f4f3fa2ddb5afd88575951789268598.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Untaggable napisał:

I co poużywałeś go już? 🙂 Czekam na recenzję!

Jestem w trakcie, ale teraz mało czasu mam więc nie jestem jeszcze tak zaprzyjaźniony z nim 😜
Pierwsze wrażenie jest takie, że ten 32 to jednak przesada by była (chyba) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gryzon napisał:

A Ty teraz tylko na linuxie urzędujesz? 

tak podoba mi sie strasznie + wydajność systemu

obecnie siędzę na ubuntu 18.04 LTS.. ale jak będę miał trochę więcej wolnego czasu to będę robił upgrde do POP OS 19.04 albo do ubuntu 19.04 jeszcze nie zdecydowałem 😛

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Boris napisał:

czemu nie CentOS... bardzo stabilny skurczybyk...

Bo cent jest szrotem. sorry ale no ale o ile rozumiem powody LTS'owych systemów jak i VFX industry standards... tak no dla mnie osobiście trochę przeginają... i po prostu ten system chodzi na archaicznych standardach wszystko jest przestarzałe... a nie chce mi się spedzać kilka weekendów updejtując to wszystko... był ziomek ostatnio na discordzie który stwierdził że se zainstaluje centa... jizas... ile problemów było zanim on ten system ustawił żeby dało się na tym pracować to sorry ale nope. ujmę to tak.. Jeżeli zainstalowanie majki zajmuje tydzień to ja niechce takiego systemu.

A najnowszy POP_OS 19.04 albo Ubuntu 19.04... instalujesz, potem instalujesz aplikacje i wszystko odrazu działa bez zarzutu w dodatku dostajesz najnowszy Gnome i parę innych bajerów... takich jak cały system sterowników od nvidi + biblioteki do CUDA/OPTIX więc jak instalujesz sobie potem jakąś apkę i np wymagają instalowania manualnie lib optixa czy coś.. to nie mussiz tego robić. bo to już jest 😄 W dodatku support monitorów 4k etc.

wracając do centa teraz niby ma albo już wyszedł nowy cent... który rozwiązuje sporo dotychczasowych problemów ale to dalej śmietnik. I o ile Cent jest zajebisty jak masz dział IT który dzięki temu ma pracę. to jak jesteś freelancerem.. to niechce ci się w to bawić.

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Boris napisał:

Ok.  Ja na Centosie daje rade Mayke zainstalowac, na innych nie.  Udaje mi sie ja zainstalowac w godzine hehe

Ale fakt, wszystko trzeba terminalem zalatwiac... i ciezko to idzie.

ja osobiście do terminala nic nie mam bo używam mega często wszystko co mam zainstalowanie to manualnie. 
Co do stabilnosci... no linux jest stabilny wystarczajaco a jak ma sie wykrzaczyć to i tak się wykrzaczy nawet na redhacie. Bo ino systemy te są teraz na takim poziomie że same z siebie się już nie krzaczą musi naprawdę srogi error wyjść a wtedy czy linux taki czy owaki to nie pomoże. innymi słowy.. po prostu niechce mi się bawić w ustawianie podstawowych spraw w cencie. Lubie konsole etc ale jest pewna granica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności