Skocz do zawartości

Wyburzenie mostu w Pilchowicach na użytek filmu.


Shogun 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, od ponad tygodnia krążą wieści o planach wysadzenia zabytkowego, ponad stuletniego mostu w Pilchowicach na użytek sceny do kolejnej części "Mission Impossible" z Tomem Cruise'm, kręconej przez Paramount Pictures.
Nasze "kochane" ministerstwo z "kochanym" ministrem glińskim (nie, to nie błąd, ro zamierzone) klepnęło już zgodę na wyburzenie. Mało tego: dorzucą jeszcze hollywoodzkiej produkcji 5 mln zł za złomowanie starej, niemieckiej (czytaj - nazistowskiej, w ich mniemaniu, choć wówczas jeszcze nazizm nie istniał), konstrukcji. Już widzę, jak SPATiF na hasło 5 mln zł dostaje odruchu Pawłowa. Ale nie dla psa kiełbasa.
Ja sam grafiką 3D już się nie zajmuję, siedzę w Bitcoinach, ale byłem w branży na tyle długo, by wiedzieć, że dziś WSZYSTKO można zrobić w 3D. Łącznie ze sceną wybuchu mostu wraz z lokomotywą. Oczywiście to jest zadanie dla studia, a nie freelancera i wymaga to odpowiednio dużej mocy przerobowej i obliczeniowej.
Dzisiaj, zaledwie 2h temu na moście w Pilchowicach odbyła się konferencja z udziałem m in. posła Piotra Borysa z KO, który jest stanowczo przeciwny niszczeniu zabytku.
Przed chwilą rozmawiałem z jego kancelarią, zwracając uwagę, że technologia cyfrowa jest doskonałą alternatywą. Na pytanie o koszty nie potrafiłem odpowiedzieć, gdyż nie znam scenariusza i nie wiem, ile ma być ujęć i jak ma to wyglądać, poza tym wycena to zadanie potencjalnego wykonawcy.
Uważam, że kierownictwa czołowych polskich studiów postprodukcyjnych i wytwórni filmowych powinny sprawę przemyśleć i podjąć próbę zgarnięcia zlecenia na VFX, przyczyniając się zarazem do uratowania zabytkowego mostu. Ministerstwo już się wypaplało, że ma luźne 5 mln, a - moim skromnym zdaniem - to aż nadto na jedno lub kilka ujęć, które, jak mniemam, łącznie nie przekroczą 15 s.
Wiem, że na tym forum ma konta śmietanka polskich speców od VFX, pracujących w dużych wytwórniach, część z Was znam z resztą osobiście.
Być może ktoś z Was pracuje w Paramount.
Proszę Was o inicjatywę w tej sprawie.
Jest okazja, by zrobić coś dobrego.
Nie przegapmy jej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół żartem pół serio, skoro most został zeskanowany na potrzeby gry Vanishing of Ethan Carter, może twórcy gry użyczyliby modeli 3d?

https://biznes.wprost.pl/technologie/gry/10348962/gracze-stana-w-obronie-mostu-w-pilchowicach-moga-pamietac-go-ze-znanej-polskiej-gry-komputerowej.html

https://www.gram.pl/artykul/2014/09/29/red-creek-valley-jest-prosto-z-polski-a-ethan-carter-ginal-na-slasku.shtml

Chociaż jak patrzę na screenshoty, to nie jest to w 100% wierna kopia.

Edytowane przez Tvaroog
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Tvaroog said:

Chociaż jak patrzę na screenshoty, to nie jest to w 100% wierna kopia.

A po co komu wierna kopia? To ma pierdyknac w powietrze i tyle. Koles ogladajacy to w Stanach nie bedzie sie doszukiwal roznic w jakims polskim moscie (w sumie to niemieckim chyba bardziej :D) ktory zagra most w Szwajcarii... Maja gdzies co to za most - to ma wyleciec z hukiem w powietrze i tyle.

Nikt nie zaakceptuje CG do tej sceny bo caly gimmick polega na tym, ze cos ma na prawde wybuchnac, zeby w making of i promo mogli o tym wspomniec,  Podobnie jak Cruise nie musi przyczepiac sie do startujacego samolotu, mozna by to spokojnie zalatwic w CG. Oni chca to zrobic na prawde. Jakby chcieli zrobic w 3D to raczej w Hollywood nie brakuje im kaski na to.

Z innej beczki - uwaga, bedzie niepopularna opinia.
Mam wrazenie, ze ludzie jak zwykle mieli w dupie ten most przez caly czas, nic tamtedy juz nie jezdzi, popada to w ruine i popadloby do konca a nikt by sie tym nie przejal w ogole. Nawet nikt by nie uslyszal o tym. Daloby sie tabliczke "grozi zawaleniem" i tyle. Ot, stary most zerdzewial.
No, ale zaraz zaraz... Jak to?! "Amerykany" chca wysadzic NASZ, POLSKI MOST? No moze i poniemiecki, ale... U NAS! Nasz kochany, zabytkowy, jedyny w swoim rodzaju, nadajacy charakteru miejscu, opowiadajacy stare dzieje most?! Ja sie tam Jadzi oswiadczylem! (niedaleko, ale widzielim ten most stamtad, no!). NIEDOCZEKANIE! To zamach na nasza historie! W zasadzie to Tom Cruise chce ZAMORDOWAC nasza Polska historie! Hanba! itd. itp.
A poza tym mozna to upolitycznic, uzyc w jakiejs kampanii, czy cos... Tak tylko, przy okazji. Sie dorobi jakas ideologie ze taka to a taka partia wysadza nasze zabytki a jakby byla inna to by zrobili z tego mostu muzeum.. I pare glosow wpadnie.
Prawda jest taka, ze jak ten most "obronia" to zamiast nowego beda miec stary, ktory i tak popadnie w ruine bo jak zwykle sie okaze za chwile, jak to juz przestanie byc goracy temat, ze "nie ma srodkow na remont" i skonczy sie tak samo jakby go mieli wysadzic, tylko ze gmina nic z tego nie bedzie miala. Bo Polak, bracie, ma leb do interesow! Tak jak zesmy wojne "wygrali" tak i teraz "obronimy" most.

No nic, mnie to nic nie zmieni. Walczcie, panowie bracia! Nie bedzie jakis Jankes myslal ze u was wszystko na sprzedaz jest, co nie? Niech se cos w Stanach wysadzi gupek!
Takie z nas cwaniaki, ze bedziemy zap...lac do zabytkowej studni po wode i smiac sie z glupiego Jankesa co ma w kranie w domu...

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/6/2020 at 3:25 AM, Tvaroog said:

Polska da kasę Amerykanom za wysadzenie zabytkowego mostu z 1905 roku

Autorzy tych wiadomosci o tym, ze Polska da kase Amerykanow, zeby im most wysadzili cyt. "zapomnieli jednak dodać, że producenci, którzy otrzymują wsparcie w postaci zwrotu 30 proc. kosztów kwalifikowalnych oraz firmy obsługujące całą produkcję, płacą wtedy podatki w Polsce, a szacowany zwrot z tego tytuł to trzykrotność udzielonego wsparcia.".

On 8/6/2020 at 3:25 AM, Tvaroog said:

Polska da kasę Amerykanom za wysadzenie zabytkowego mostu z 1905 roku, a widzowie i tak będą myśleli, że to Szwajcaria. Fajnie.

A jakby mysleli, ze to Polska to myslisz, ze by masowo zobaczyc miejsce po moscie? 😄 Kiedy ostatni raz pojechales ogladac miejsce w ktorym jakis film krecili?

----------------------------

Ale spoko, na prawde mam nadzieje, ze go nie wysadza. Bedzie kolejny sukces az sie sam nie zawali albo go rozbiora a kawalek konstrukcji dadza do muzeum obok archiwalnego zdjecia.

Tylko potem sie nie ma co dziwic, ze milion filmow zostalo nakreconych w czeskiej Pradze zamiast na przyklad w Krakowie. Nie beda nam ploszyc golebi jakimis poscigami, ci glupi Amerykanie!
A najlepsze, ze potem wszyscy pojda na ten film do kina tak czy siak 😄

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że mostu w Pilhowicach nie wysadzą. Znaleźli inny: w Swobnicy. Tak się składa, że w sobotę bylem w Pilhowicach, a dwa dni wcześniej w Swobnicy, choć akurat nie po to, by oglądać most, ale zamek Joannitów.
Nadal nie rozumiem, czemu filmowcy tak się uparli na stosowanie anachronicznych metod, zamiast skorzystać z 3D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Shogun 3D napisał:

Wygląda na to, że mostu w Pilhowicach nie wysadzą. Znaleźli inny: w Swobnicy. Tak się składa, że w sobotę bylem w Pilhowicach, a dwa dni wcześniej w Swobnicy, choć akurat nie po to, by oglądać most, ale zamek Joannitów.
Nadal nie rozumiem, czemu filmowcy tak się uparli na stosowanie anachronicznych metod, zamiast skorzystać z 3D?

Bo Tom Cruise!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Shogun 3D said:

Nadal nie rozumiem, czemu filmowcy tak się uparli na stosowanie anachronicznych metod, zamiast skorzystać z 3D?

A co przyciagnie wiecej widzow do kina? "Prawdziwy most wysadzili!" czy "zrobili jak most wybucha w 3d!"..?

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Tvaroog said:

Ja myślę, że przeciętnego widza mało to obchodzi.

Moze przecietnego widza w Pilchowicach malo to obchodzi. Na swiecie Tom Cruz slynie z tego, ze jak kreci film to wiele rzeczy dzieje sie na prawde. Nie dlatego sie wiazal do startujacego samolotu, ze im zabraklo kasy na CG. Nie dlatego sobie zlamal kostke skaczac pomiedzy budynkami, ze akurat nie bylo pod reka kaskadera.
Facet chce w jednym z nastepnych filmow odbyc spacer w kosmosie na prawde, we wspolpracy z NASA i Elonem Muskiem. Tez nie dlatego, ze nie mieli jak zrobic tych scen inaczej. Dlatego wiele osob chodzi na te filmy, A tutaj "a dlaczego chca most wysadzic?". No nie dlatego, ze w tych wielomilionowych budzetach im zabraklo kasy na Hindusa z Houdinim przeciez...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tvaroog napisał:

Cruise lubi się chwalić, że sam bierze udział w scenach kaskaderskich, ale bardziej chodzi o zaspokojenie jego ego niż o cokolwiek innego. Przeciętny widz ma to gdzieś.

Jeśli ma taką pozycję, że może tego żądać - czemu nie?

Zawsze jak widzę scenę w makiecie statku/samolotu, jak np. wstar wars, gdzie wszystko się telepie, wszędzie pociski a aktor próbuje to sprzedać - zastanawiam się jak niedorzecznie i banalnie musi to wyglądać z boku. Trochę mi żal tych aktorów, zwłaszcza drugoplanowych, gdzie jeszcze bardziej muszą to sprzedać jak ich pokażą przez sekundę.

Dla tego myślę, że Cruise woli skakać pomiędzy prawdziwymi budynkami jak ma możliwość niż pomiędzy zielonymi makietami otoczonym przez niewidzialną scenerię dodaną później.

Poza tym dodatkowe umiejętności poza grą i wyglądem dla aktora to duży plus. Jak umiejętność śpiewania/tańczenia 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Tvaroog said:

Cruise lubi się chwalić, że sam bierze udział w scenach kaskaderskich, ale bardziej chodzi o zaspokojenie jego ego niż o cokolwiek innego. Przeciętny widz ma to gdzieś.

Cruz trzepie miliony na filmach, ktore robi w taki a nie inny sposob. Nie wiem, nie jestem psychologiem, zeby stwierdzic co on tam sobie zaspokaja. Faktem jest ze jego markowy numer to robienie tych rzeczy na prawde. Dlatego chce ten zakichany most wysadzic. Tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to takie zamieszanie marketingowe głównie, żeby było o tym głośno, tylko bardziej o filmie czy o moście 🙂 ? Dolny Śląsk ma wiele klasowych zabytków, które niekoniecznie znajdują się w przewodnikach turystycznych, a są unikatowe w skali Europy czy świata, zawsze można coś odkryć nowego i ciekawego Lubiąż, Srebrna Góra... i  tysiąc innych miejsc. Burzenie 100-letniego mostu dla kaprysu jakieś produkcji to bzdura. Technicznie rzecz biorąc, nie jestem pewien czy wysadzenie będzie wizualnie lepsze dla odbiorcy niż grafika 3D, takie pieprzenie o realizmie jest bez sensu - to dla wiarygodności aktorzy zaczną do siebie strzelać na planie ostrą amunicją? Film to film, życie to życie. Sporo już było przypadków, że jakaś ekipa filmowa niszczyła jakieś zabytki dziedzictwa czy to kulturowego  czy przyrodniczego i ani film nie zyskiwał na tym jakościowo, ani sympatii ludzi.

Edytowane przez alex3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności