Skocz do zawartości

Monitor LCD 19" lub CRT 19"


Loozack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zastanawiam się nad zakupem nowego monitora, pytanie tylko jakiego... przyznam, że przeczytałem sporo testów, recenzji i opinii użytkowników ale im więcej czytam tym bardziej jestem przekonany, że nie ma dobrych monitorów w rozsądnych cenach. Te o których myślę to:

 

LCD

 

Samsung Sync Master 193P+

Fujitsu Siemens P19-2

 

CRT

 

Samsung 959NF

NEC FE991 SB

Lg Flatron F900P

 

najlepiej gdyby nie kosztował więcej niż 1999zł ;)

 

bardzo bym chciał przeczytać opinie ludzi, którzy mają jeszcze na tyle dobry wzrok, że potrafią doradzić kupno nie tylko według ładnego wyglądu ale według jakości wyświetlanego obrazu (LCD = czas reakcji, smużenie, kolory, czerń; CRT = odświeżanie, max rozdzielczość, geometria).

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

 

P.S. od razu mówię, że nie stać mnie na LCD Eizo z serii CG ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:)

LCD

czas reakcji/smużenie - zapomnij o tym ... to był problem ponad 10 lat temu a w nowych lcdkach nic takiego nie doświadczysz

kolory - no to jest jedyna lipa w lcdkach ... niby lepsze od tych w crt ale za to zmieniają się jeżeli nie patrzysz na monitor pod kątem prostym :/

czerń - ???? what's the problem ????

 

CRT

co masz na myśli pisząc odświeżanie ?????? że jest większe / lepsze ???? mylisz się ... w lcd nawet jak ustawisz standardowe 60Hz to nie ma mowy o migotaniu ... w crt natomiast nawet jak sobie ustawisz powyżej 100Hz to niby nie widzisz że miga ale takie migotanie męczy mózg przez co po wielu godzinach boli cię głowa a przy lcd nie (to zostało udowodnione naukowo)

max rozdzielczość - jest większa niż w LCD ale czy będziesz jej używał ?? ja mam 19' i nigdy nie ustawie na nim większej rozdziałki niż 1280 x 960 bo poprostu by mi się wszysko rozmazywało w moich niezbyt perfekcyjnych oczach ... chyba że ty masz perfecto ale i tak 19' lcd mają matryce 1600 x 1200 i więcej naprawde nie trzeba

geometria - hmmm chodzi ci o nie płaskie crt ?? ja mam taki i wcale mi to nie przeszkadza :P

 

podsumowując kupuj zdrowy dla oczu LCD !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgodzę :P

 

LCD to lipa! Przereklamowane badziewie. Do grafiki się nie nadaje, chyba, że produkt NECa za kilkanaście tys. zł.

 

Ja mam 959NF i jestem bardzo zadowolony :)))

 

Miałem 1280x1024 100Hz i nic mnie nie bolało ani nie swędziało ;)

Teraz mam 1600x1200 85Hz i też jest spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

LCD

czas reakcji/smużenie - zapomnij o tym ...

 

używałem Samsunga 173 P i ma on jeszcze pewne problemy z w/w zakresie działania (wystarczy jakieś okno poprzesuwać po ekranie - problem jeszcze występuje chociaż w minimalnym stopniu), w P+ podobno dopalacz robi swoje i obraz jest na poziomie żylety (rónież w ruchu) - przez jakieś 15 min testował jeden egzemplarz 193P+ w Vobisie i jest to prawda,

co do Siemensa to z opinii kolegów, którzy używają - panel ten ma lepsze odwzorowanie kolorów, podobno pełna paleta 16,7 mln kolorów bez widocznego ditheringu

 

też w chwili obecnej zastanawiam się, który z tych paneli wybrać i bardziej skłaniam się ku Samsungowi (ale to pewnie przez to, że już miałem), chociaż Siemens też nie byłby zły

 

Miałem 1280x1024 100Hz i nic mnie nie bolało ani nie swędziało ;)

Teraz mam 1600x1200 85Hz i też jest spoko.

 

może za krótko siedzisz - spróbuj po 16h na dobę przez tydzień, jak Cię nie będzie pikać z tyłu głowy to znaczy, że inaczej niż reszta ludzi reagujesz na promieniowanie, którym z działka ładuje do Ciebie kineskop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz rozpeta sie bitwa lcd vs crt :D ale dobra czas na mnie :P wiec: lcd - reklama czyni cuda :P tak naprawde nie jest to jakas szczegolna technologia, ale wychwala sie to pod niebiosa, bo producenci maja na tym zysk, marketing sprawia ze to jest modne, czasopisma recenzuja panele, a crt opisuja jako odchodzace w zapomnienie. kto chce kupowac sprzet odchodzacy w zapomnienie?? i ludzie wydaja gruba mamone na lcd :P co do wad lcd: po pierwsze cena i jeszcze raz cena! za 1 19" lcd bedziesz mial 2*crt a jak to pomaga w pracy mowic chyba nie musze? po drugie stala rozdzielczosc - to naprawde uciazliwe, szczegolnie jak bys chcial np w cos pograc a komp ci nie wyrabia w tej 1600x1200, do tego dochadza kolory, smuzenie, martwe pixele, za to masz geometrie(w lepszych crt i tak da sie ustawic ze oko nie widzi roznicy), ladna stylistyke i mozesz sie pochcwalic kumplom. sam nie dawno kupilem 959nf i jest swietny, obraz zyleta w 1600x1200@85hz, wzrok sie mi nie meczy ani glowa nie boli(to raczej indywidualna cecha czlowieka zreszta). ten monitor ma tylko jedna wade - sa bardzo cienkie 2 linie poziome w 1/3 i 2/3 ekranu, ale to widac tylko wtedy gdy chce sie to zauwazyc. a tak to szczerze polecam, bo jest warty tego

 

edit: kowalski - ja przez poltora roku siedzialem czesto po 16h przy tv na 50hz i glowa mnie nie bolala, co najwyzej z rzadka bolaly oczy. a teraz jest bosko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolory, smuzenie, martwe pixele, za to masz geometrie(w lepszych crt i tak da sie ustawic ze oko nie widzi roznicy)

 

rok temu sam tak mówiłem, teraz już nie biorę CRT pod uwagę, może jestem "inny", a może wpadłem w szpony socjotechników, nie wiem, wiem jednak, że na lcd lepiej i składniej mi sie pracuje (sama funkcja pivot przy DTP czy zwykłym Wordzie to spore ulepszenie w wykorzystaniu powierzchni ekranu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za dwa tygodnie kupuję LCD belinejki 19" za około 1,4k. Może faktycznie kolory są nieco słabsze (choć ta Belinea ma już pełną paletę kolorów), ale ja nie przygotowują żadnego DTP, ani stronek www. Komputera używam tylko do netu i 3d, nie gram i nie oglądam na nim filmów. A stawiając koło siebie CRT i LCD, to CRT nie ma żadnej ostrości.

 

Nie wiem czy wiecie że Eizo już nie produkuje CRT ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo jak sony, inne marki tez niestety odchodza od baniek - ale co to ma wspolnego z ich jakoscia?? poza tym na jakiej podstawie twierdzisz ze crt nie ma ostrosci??? no chyba ze porownujesz do jakis tusonic 21' za 300zl no to sory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Javor

 

czas reakcji/smużenie i kolory to problem, który istniał, istnieje i będzie istniał w monitorach LCD, niestety, taka technologia, gnębi mnie tylko gdzie te "ułomności" są najmniej widoczne :) co do czerni to w monitorach tego typu nie zawsze jest ona... czarna :)

w przypadku rozdzielczości i odświeżania to oczywiście interesują mnie jak największe liczby, chociaż więcej niż 1600x1200 na ekranie 19" to nieporozumienie, będe wniebowzięty gdy uświadczę na monitorze CRT rozdziałke 1600x1200 przy odświeżaniu 85Hz, na LCD 19" max. rozdzielczość to 1280x1024 a nie 1600x1200 w ramach sprostowania :) pisząc o geometrii miałem na myśli jakość obrazu a nie wypukłość kineskopu...

 

@El Wieczór

 

z tą lipą to po części prawda, ale jednak oszczędność oczu najbardziej za mną przemawia w tym momencie

 

@Kowalski

 

na stronie http://www.mva.pl są testy obu monitorów, Fujitsu wypadł lepiej od Samsunga, jednak jeśli ktoś zna powód, dla którego miałbym nie wybierać Fujitsu niech powie to teraz lub zamilknie na wieki :D

 

@Robertus

 

z CRT skłaniałbym się chyba też do NECa (polecało go już kilku grafików z tego forum), chociaż w Samsungu i LG kusi rozdz. 1600x1200@85Hz (może kosztem gorszej ostrości, hmm)

 

@all :)

 

zdrowy rozsądek mówi "kup LCD, oszczędzaj oczy, najwyżej będziesz mniej grał", natomiast ciekawość podpowiada "kup CRT, w takiej rozdziałce to dopiero będzie się pracowało", teraz kogo słuchać :) najbardziej skłaniam się ku Fujitsu LCD jednak, zwłaszcza że widziałem filmik gdy ktoś grał na nim w Half Life 2, muszę przyznać że nie zauważyłem żadnego smużenia, wkurzająca jest tylko jego cena, ok 2100zł ale może da rade wziąć skubańca na raty

 

dzięki wszystkim za odpowiedzi, chętnie wysłucham kolejnych rad, zwłaszcza że jeszcze z tydzień pewnie sobie poczekam na wyjście na zakupy, więc macie czas ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zdrowie...

 

Ja 5 lat się gapiłem w 15" 60Hz i mam -1 dioptrii. Mama cały czas mi gadała, że oślepnę w końcu. Poszedłem do najlepszego okulisty z nadzieją, żeby za bardzo mnie nie opieprzył a on: "To absolutnie nie jest wina monitora".

 

A mój 959NF ma TCO03 i jest KUL! :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu mam na biurku i LCD i CRT, efekt jest taki że siedzę praktycznie wyłącznie przed LCD. Zaczęło się jak jakiś czas temu jak miałem okazję dłużej pomodelować na troszkę starszym LCDeku... efekt był taki że odchodząc od pracy oczka szepnęły „dziękuję”... No i decyzja o zakupieniu była kwestią czasu. Oczywiście że mają swoje wady (o których doskonale zdawałem sobie sprawę przy zakupie) i nie ma co się oszukiwać, nie ma wyjścia idealnego. Szczerze doradzam tylko jedną opcję:

 

Pościągaj wszelkie możliwe testy monitorów (programy testujące), zapoznaj się z nimi, nagraj na płytkę, dodaj do tego jakieś ulubione grafiki, jakąś animację, potem rozejrzyj się po testach (różnych serwisów) czym w ogóle warto się interesować i fruń na podbój sklepów. Każ sobie podłączać wszystko i testuj ile wlezie. Nawet nie poprzestawaj na firmie i modelu... Wybierz konkretny egzemparz i wróć z nim do domu. To jest jedyna opcja jeśli chcesz być naprawdę zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei doradze crt - sam niedawno mialem podobny dylemat i zdecydowalem sie na banke - 1600x1200@85 to mocny atut baniek. Luksus podczas pracy (nawet podczas programowania).

 

Teraz kilka uwag odnosnie modelu - 959 mialem okazje uzywac przez kilka tygodni - mimo licznych plusow jak swietne kolory, dodatkowe podswietlanie ekranu, rozbudowane menu, mozliwosc sterowania ustawieniami za pomoca myszki poszedl do zwrotu - powod: fatalna ostrosc - nie moglem usiedziec przy monitorze dluzej niz 30min zeby nie doswiadczyc bolu glowy. Teraz mam philipsa 109p40 i moge siedziec 16h na dobe przy 1600x1200@85Hz.

 

Prawda jest tez taka, ze, aby byc w 100% zadowolonym z kupna monitora, trzeba miec szczescie do konkretnego egzemplarza - w moim prawie wszytko jest ok - prawie oprocz nie do konca idelanej geometrii przy lewej krawedzi ekrany (obraz wydaje sie lekko zwezony). Dlatego tez radze Ci kupic monitor przez internet - masz 10 dni na przetestowanie sprzetu. Do tego czasu mozesz go zwrocic nie podajac powodu (tracisz kase na pzresylke, a jesli bedziesz chcial wymienic u tego samego sprzedawcy, to moze nawet i tych kosztow nie poniesiesz, mozna sie dogadac). Sam tak zrobilem i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smużenie to było kiedyś ... pamiętam jak kumpel miał laptopa z prockiem 20MHz i czarno-białym lcd :) jak graliśmy w duke 1 to obraz zostawiał smuge na pół monitora :D

teraz teoretycznie też jest ale trudno je zauważyć i z pewnością nikomu nie będzie w niczym przeszkadzało ... np przy szybkim scrolowaniu stron smuga może mieć najwyżej 1 - 2 piksele i widoczne jest np na literach .... ale przy takiej prędkości i tak się nie da czytać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7th_son - jaki sklep polecasz?

 

kupowalem w sklep.benchmark.pl (czyli komputronik)

Po wymianie philipsa na samsunga przez pomylke przyslali mi drugiego philipsa dzieki czemu moglem porownac obie marki niemal jednoczesnie :)

 

Generalnie otwarci na klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności