Skocz do zawartości

Grafików 2D, 3D, animatorów itp Cała Polska


ramze

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jakiś czas temu opracowałem sobie koncepcję mojego własnego biznesu i doszedłem do wniosku, że główną przewagą na rynku powinna być jakość usług i terminowość. Dlatego poszukuję ludzi do pracy właśnie z takimi cechami.

 

Ten post to tylko wstępna informacja dla zainteresowanych i dyskusja na temat waszych ewentualnych potrzeb i preferencji dotyczących oprogramowania i sprzętu.

 

Prosiłbym o wasze czysto zawodowe fantazje na temat miejsca pracy. Oczywiście proszę o realne fantazje i bez świństw ;).

 

Agencja ta ma być wyspecjalizowane we wdzięcznej dziedzinie grafiki jaką jest 3d i zajmować się zleceniami specjalistycznymi dla potrzeb telewizji, reklamy, gier itp.

 

Oferuję pracę zdalną, czyli każdy grafik dostaje jakieś cuś do zrobienia i to robi sobie w domu na swoim kompuerze i oprogramowaniu, następnie wysyła do centrali. Oczywiście nie ma problemu żeby przyjecha do centrali zabrać się do roboty w firmie na specjalisyucznym sprzęcie z bajerami :), jak ktoś jest z daleka to informuję, że biuro będzie w moim domu i będzie można nocować u mnie oczywiście wszystko jest do uzgodninia. Po dłuższej współpracy chciałbym wstawić kilka komputerów do osób współpracujących do domu ale nie wszystko na raz, na początek trzeba pamiętać, że dysponuję bardzo ograniczony budżetem (około 35 ty zł) i mam zamiar przeznaczyć go na zakup najpotrzebniejszych rzeczy.

 

Co oferuję w ramach współpracy:

- umowa zlecenie (oczywiście tylko na początek, jak pojawią się pierwsze zlecenia to pojawią się pierwsze STAŁE etaty)

- baza zdjęć (licencja na firmę)

- dostęp do sprzętu i oprogramowania w "centrali" (na początek mam zamiar stworzyś stanowiska do pracy nad grafiką 2d stacjonarną(oczywiście na początek niezbyt wyrafinowane urządzenia ale z bajerami typu tblet i dwa monitory :) ), stanowiska animacji 2d (też tablet będzie) oraz stanowiska SGI do 3D)

- czcionki (licencja na firmę)

- rysunki techniczne

- specyfikacje

- plany techniczne

- mapy

- tekstury

- gotowe modele

- wewnętrzne materiały szkoleniowe

- wewnętrzny panel dyskusyjny (grupa wsparcia dla samotnych i zagubionych)

- dostęp do maszyny do wyliczeń i renderingu (prowadzę z SGI rozmowy na temat zakupu ORIGIN'a 350 jak pojawią się konkretne zlecenia to pojawi się ON :) )

- coś jeszcze?

 

I tutaj prośba o podpowiedzi jaki soft by was interesował, jaki byście polecili, co do animacji 2d (do robienia kreskówek), co do montażu filmów, jakie konfiguracje sprzętowe (oczywiście jakieś realne no i nie apple bo mnie nie stać na takowe), co do 3d (myślę nad cinema 4d ale nie wiem jaki pakiet kupić a może lightwave??). Może znacie jakieś miejsca gdzie można zdjęcia, czcionki itp kupić (zefa trochę droga choć ceny mają standardowe to i tak wysokie). Polećcie jakieś hurtownie sprzętu i oprogramowania itp.

 

Z góry wielkie dzięki, a jeżeli ktoś jest zainteresowany szczegółami to piszcie na meila

 

Proszę o niebulwersowanie się, że ten sam post jest w kilku różnych serwisach.

 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

no ja się dołączam do pytania kannu_, i mam jeszcze jedno: czy już masz na oku jakiś projekt nad ktorym zespół, który zbierasz mógłby zacząć prace??

 

co do softu to myśle że 3d studio; chyba najwięcej osób z niego korzysta, więc w przypadku pracy zdalnej nie było by większych problemów z przesyłaniem scen modeli itp.

 

no i naprawde mógłbyś podać miasto, w którym siedziba będzie sie znajdować

 

a tak poza tym bardzo ciekawa inicjatywa ;] powodzenia, może mógłbym popracować troche ;]

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie rzeczy do wytknięcia (bez złośliwości)- niezależnie od nich powodzenia z projektem.

 

- Terminowość i rzetelność w tej branży nie są na tyle rzadkie żeby mogły stanowić podstawę strategii.

 

- założyłeś bardzo szerokie pole działania- każda z dziedzin które wymieniłeś- gry, film, TV to oddzielna grupa specjalistów. Albo rezygnujesz ze specjalizacji i rzucasz sieci szeroko a płytko albo wybierasz jakiś segment i w nim drążysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100% zgadzam się z RK i dodam jeszcze, że możesz mieć kłopoty z większymi projektami. Chodzi o sprawy techniczne i organizacyjne. Jak wpadnie Ci duuuży projekt, za duża kasę na szybki termin, to możesz mieć problem żeby większą grupę ludzi pracującą zdalnie zaprząc do pracy razem, tak, żeby miało to ręce i nogi. Do tego dochodzą sprawy techniczne w dużych projektach (wymiana i aktualizacja plików między ludźmi, moc obliczeniowa przy renderowaniu animacji 3d na przykład). Masz fajny pomysł i nie chcę się przywalać, ale lepiej weź takie rzeczy pod uwagę na początku i bardziej słuchal ludzi, którzy się "przywalają", niż takich, którzy mówią, że wszystko jest ok.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy, ale RK ma rację. Też jestem ciekaw Twojej lokalizacji i konkretniejszych planów, oraz tego, czy masz juz baze klientów? To od tej bazy w duzej mierze wbrew pozorom zalezy powodzenie biznesu. Chalek wspomniał o dobrej organizacji. Ja lubie pracowac zdalnie, ale to wymaga doskonalego porozumienia. Ja na przykład na bieżąco jestem na gg i na Skype. Skype umozliwia mi jednoczesną pracę i rozmowe z klientem.

Poza tym Chalek ma rację. Jak ktos ma sie do czego czepnąc, to lepiej wziąśc na to poprawke wcześniej, by sie nie naciąć później.

A tak w ogóle, to pomysł super, byle wypalił. Wówczas się na niego piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie dlatego zapytalem o ZREALIZOWANE projekty - bo to dla mnie wyznacznik. Bo tylko realizacje pokazuja faktyczny stan rzeczy. Plany sa wielkie - wiadomo.

Generalnie to bardzo ciekawy temat do rozmowy - ale napewno nie tutaj. Fajnie gdyby jakis modek mogl to przeniesc i kontynuowalibysmy tego typu dyskusje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35tys. to stanowczo za mało żebyś mógł działać w tak szerokim zakresie, chyba że się skupisz na tanim oprogramowaniu. Niestety jeżeli wybierzesz tanie oprogramowanie to licz się z mniejszą liczbą osób wykorzystujących go perfekcyjnie a to oznacza, że jeżeli ktoś nawali to możesz nie znaleźć osoby która ją zastąpi i terminy szlag trafią. Zacznij od jednej rzeczy która przyniesie ci zysk i dopiero wchodź powoli w większy zakres. Przekonaj się najpierw jak sprawuje się grupa osób współpracująca z Tobą. Dobrze jest gdy masz małą grupkę osób przy sobie a nie liczysz tylko na ludzi z innych rejonów polski.

Powodzenia w zakładaniu firmy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zgadzam sie ze SGI to nie jest najlepszy pomysl. I zastanawiam sie jak skojarzyles SGI z pakietem cinema lub lightwave. Moim zdaniem SGI mozna sobie darowac od razu jesli nie bedziesz zakladal stanowiska on-line. I maszyny typu ORIGIN czy ONYX przy tworzeniu grafiki 3d nie maja juz do zaoferowania wiecej niz pozadny pc. Proponuje zainteresowac sie maszynami typu PC (np dwuprocesorowymi AMD Opteron lub Xeon)z pakietami 3ds MAX, Lightwave, XSI, lub MAYA. A jesli chodzi o pakiety 2d to proponuje Adobe AfterFx lub Shake. Mysle ze to podstawa jesli chodzi o grafike. Jesli zmierzasz w kierunku reklam Tv to proponuje zaoszczedzone na maszynach do grafiki pieniadze zainwestowac w jakiegos Avida, no i Bete cyfrowa ktora bedzie niezbedna do zgrywania tasm emisyjnych. Ale poczatki zawsze sa ciezkie:) Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapraszam do mnie, gwarantuje prace w fajnym zespole i jesli cos zacznie wychodzi to bede to promowac :)

 

niestety, na tym forum sa graficy ktorzy gdyby mogli tylko pracowac po ludzku to by zarabiali po 1-3 tys Euro za projekt, sadze ze jak tylko granice do pracuy za granica sie otworza to wiekszosc osob stad ma szanse.

 

Oczywiscie patrzac tylko na poziom pracek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra.

 

Teraz mam trochę więcej czasu i mogę się rozpisać i odpowiedzieć na pytania i zadać kilka nowych.

 

Odpowiadam:

 

Doświadczenie:

Zajmuję się grafiką 2D (raster i wektor) i nie posiadam wystarczającej wiedzy by działać w 3D(znam się na stronie teoretycznej, ale praktycznie nie wykorzystuję żadnych programów 3D, chyba, że hobbystycznie). Odchodzę od grafiki jako takiej ponieważ więcej się zarabia na koordynowaniu niż na wykonywaniu projektów.

 

Pozyskanie klientów: jak będzie firma to można szukac klientów, a tak to jak mam ich szukać? Jako kto?

 

Uczestniczę w projekcie SIFE, uczestniczyłem w budowie firmy handlującej saunami, pracowałem w banku, pracowałem w drukarni w dziale marketingu i w dziale technologii.

 

Teraz odpowiem w jaki sposób mam zamiar zorganizować firmę:

 

1) W jaki sposób będzie to wszystko realizowane

a)Firma

*obmyślenie koncepcji graficznej

*wymyślenie postaci i ich narysowanie

*rozrysowanie scen

*zdobycie i stworzenie materiałów niezbędnych do tworzenia modeli i animacji

*zlecenie konkretnym freelancerom wykonanie założeń projektowych (i tak jedna osoba będzie modelować inna animować a inna oświetlać i teksturować)

*po odebraniu gotowych elementów i scen składamy wszystko i montujemy film

b)Freelancerzy (wybrane osoby pracują nad wybranymi scenami i elementami)

*Modelowanie głównych postaci (jeżeli takowe występują)

*Modelowanie otoczenia (każda grupa freelancerów dostaje do wykonania otoczenie danej sceny)

*Próbne animacje (okrojonych) postaci

*Teksturowanie i oświetlenie scen

*Wysyłka gotowych scen do montażu i końcowej obróbki

 

Pewnie taka koncepcja funkcjonowania przedsiębiorstw nie jest wam obca ale na wszelki wybadek piszę.

 

2)Uważam, że mogę sobie pozwolić na taki rozrzut, jeśli chodzi o główne dziedziny projektowania 3D przez firmę, ponieważ mam zamiar współpracować z wieloma freelancerami, których pracę mam zamiar koordynować po to by uzyskać odpowiadający mi efekt. Więc wykonaniem grafiki do gry zajmie się jeden zespół ludzi a kolejny zajmie się wizualizacją dla firmy X.

 

Jesli chodzi o szczegóły to opiszę je chętnym, którzy napiszą na maila.

 

Wybaczcie ale z chęcią skorzystam z animowości jaką daje mi internet i publicznie nie opublikuję mojego telefonu itp. Jeśli chodzi o kontakt to tylko mail bo gg, skype itd. nie wchodzą w grę ponieważ nie używam netu regularnie.

 

Jak ktoś ma pytania to proszę na meila, w korespondencji prywatnej mogę podesłać dużo bardziej szczegółowe informacje dotyczące mojej osoby.

 

[email protected] ([email protected])

 

Jeżeli jesteś zainteresowany lub zainteresowana to pisz.

 

A oto lista osób, które poszukuję do współpracy:

3D

- modelarz lub jak ktoś woli modeler

- animator postaci

- animator mimiki

- animator kamer

- animator ruchu pojazdów

- specjalista od cząsteczek i fizyki itp.

- osoby do teksturowania i renderingu

- oświetleniowcy

Proszę o wyszczególnienie na czym się lubi pracować (drzewa, koty. kozy, kreskówki samochody, samoloty, architektura, itp.) i w jakmi stylu(kreskówki, fotorealizm itp.)

2D

- animatorzy (też flash)

- rysownicy

- koloryzatorzy

 

Jeżeli masz zamiar nadesłać swoje zgłoszenie to napisz czym chciałbyś się zajmować i w jakim programie pracujesz, a także czego byś ode mnie oczekiwał.

 

Po więcej szczegółów proszę pisać na meila:

powtarzam [email protected] [email protected]

 

Pozdrawiam

 

P.S. Jak pojawią się nowe pytania i sugestie oraz podpowiedzi to napiszę wtedy gdy będę miał czas i dostęp do netu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramze, brzmi to ciekawie, tylko że całe moje doświadczenie podpowiada mi, że nie zakłada się firmy bez pakietu stałych klientów, ponieważ bardzo łatwo jest o bankructwo, gdy sie ich nie ma i próbuje zdobywać dopiero z ZUSemi i US, oraz kosztami utrzymania firmy na karku.

Poza tym od razu zakladasz robienie filmu. Film, zwłaszcza jesli ma byc produkcją profesjonalną, to nie jest w kij dmuchal. To jest kolosalna robota i niepewny zysk. Poza tym klienta na film to szuka sie duzo trudniej, niż igły w stogu siana.

Podział pracy nawet sensowny, ale to wymaga kolosalnego zgrania i ustalenia zasad współpracy, norm itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramze na poczatek chcesz stworzyc film ?? a to takie zalozenie ze poprostu zrobicie jakis czy masz juz scenariusz ?

I nie zapominj o jednej waznej rzeczy o oplatach jak powiedzial juz Shogun, ZUS itp.. od kazdej osoby musisz zaplacic podatek teraz masz bonus z zusu tylko przez dwa miechy potem to juz ponad 700 miesiecznie za 1 osobe wiec powodzenia, jak zatrudniasz kogos na umowe zlecenie to tez placisz podatek, jesli ma byc to profesjonalne to niestety musi byc legalnie przeprowadzone, awiec oprogramowanie i sprzet. Wydaje mi sie ze masz bardzo ambitne plany ale nieco zbyt duze jak na mozliwosci poczatkowe firmy. Jesli potrzebowal bys reklamy itd... zglos sie dogadamy sie, a moze bede mogl ci jakos pomoc, lubie ambitnych ludzi i mam nadzieje ze ci sie uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

doswiadczenie mam znikome (zadne ;))

ale cos powiem.

Pomysl mi sie podoba ale wydaje mi sie ze chcesz za duzo na raz,

odrazu chcesz robic reklamy w tv jakies animacje filmy hmmmm tylko powiedz mi kto ci da zlecenie??

bo ja watpie zeby jakas telewizja firma (ktora sie reklamuje w tv) dala nie znanej bez doswiadczenia firmie tak wazna dla ich firmy zlecenie

narazie twoja firma by nie miala nic do zaoferowania wiec musisz na razie sobie odpuscic robienie reklam dla tv a zajc sie drobnymi zleceniami

jakies loga banery prezentacje itp. i po dluuugioch meczacych miesiacach pracy nad drobnymi mialbys argument aby zapukac do drzwi firm ktore sie reklamuja w tv i zaprezentowanie sie co twoja firma potrafi, bo narazie to nic nie masz (doswiadczenia).

z tym ze to co napisalem to jest dopiero pierwszy probelm ,drugi to kontakt, jak bys juz (zaluzmy teoretycznie) mial firme kilku pracownikow (grafikow itp) i kazdy byl by rozproszony po polsce to ty jako szef musialbys miec z nimi kontakt non stop caly czas mic albo gg skyp wlaczone (najalepiej tel), to nie jest takie proste zalatwic wszystkie sprawy dotyczace projektu przez gg bylyby problemy z dogadaniem sie (ze swoimi pracownikami).

kolejna sprawa to pieniadze (:D) na moje oko twoj budzet poszedlby na sprzet programy zusy i inne duperele.... a co z pieniedzmi dla pracownikow??

skad bys wzial na to kase przeciez oni nie beda pracowac za free.

duzo jest problemow ale licaze ze wybrniesz z tego....

zycze powodzenia

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - to nie jest ogłoszenie płatnej pracy- wiec to nie jest miejsce na ten watek.

Po drugie - nie masz doświadczenia to nie masz świadomości jakie problemy napotkasz :( .

Poprzegladaj działa animations - w kazdym watku pirwsze trzy posty opisujące jaki to bedzie super film , i potem końcowe - dlaczego nie wyszło i czyja to wina.

Raczej powinieneś (jesli moge zasugerowac) dobrać sobie zespół ludzi i pracowac nad demem , które bedziesz mógł podsyłać potencjalnym zleceniodawcom.

Itak naprawde ot nie jest kwestia kasy i zusów - to poprostu kwestia obycia w srodowisku 3d, softów, świadomości jak trudne to bywa , i jak sie moze projekt przeciagać z powodu jakiejs "bzdury".

Fajnie że masz checi, ale w/g mnie powienieneś plany podzielić przez 10 i sie zabrac do roboty. Poza tym w tej branzy czesto bywaja naciagacze - i wlasnie podobnie to funkcjonuje typu: zrob mi animacje to potem jak Cie wybierzemy to dostaniesz kase :DDD ) - i na takie ogloszenie obawiam sie ze nikt na wysokim poziomie Ci nie odpowie.

powodzenia życze . duuuzo powodzenia :)

i napisz za jakiś czas co z tego wyszło . -a moze przyłacz sie do innych ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, ale kwestia zusów, usów, krusów i całej reszty już została rozwiązana.

 

Nie martwię się o opłaty stałe bo ich problem mam załatwiony. Odpowiednia konstrukcja umów rozwiązuje wiele problemów i obniża koszty z korzyścią dla grafika i dla mnie.

 

Moim pierwszym planem jest stworzenie demo, na które mam w moich założeniach programowych wygospodarowane środki. Demo to 5 minutowy film animowany z elementami fotorealistycznymi i animacją 2d, do którego scenariusz właśnie piszę i muszę przyznać, że to wcale nie jest łatwe zajęcie.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu meilowego.

 

Chcę przed rejestracją firmy zebrać zespół dobrać oprogramowanie i sprzęt do konkretnej grupy ludzi.

 

Postanowiłem zmienić swoje postanowienia dotyczące oprogramowania i zakupić softimageXSI. Podstawowy pakiet posiada atrakcyjną cenę a rosszerzenie pakietu też w porównaniu do reszty programów jest korzystniejsze cenowo.

 

Zastanawiam się nad avidem, dostałem na meila kilka porad dotyczących softu i wiem, że wygodnym byłoby kupienie pakietu adobe z affter effects w roli głównej.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszam na meil:

[email protected]

 

P.S. Co do terminarza to mam zamiar wystartować na cacy z projektem na początku przyszłego roku (jako, że muszę pisać pracę i przeżyć obronę i zaliczyć sesję to wszystko z początkowymi terminami może się stać, ale bez paniki nie planuję większych niż 1 miesięczne opóźnienia ze startem). Rozmowy zaczynam tak wcześnie ponieważ chciałbym skompletować zespół (jest najważniejszy), orpogramowanie, sprzęt stworzyć platformę do kontaktu z freelancerami, stworzyć odpowiednie zaplecze techniczne (konstrukcja systemu wymiany danych itp.). Trzeba rozdzielić kompetencje, sprawdzić kompetencje grafików i ich umiejętności. Musimy wspólnie stworzyć program współpracy (wytyczne techniczne, specyfikacje, przyjęte standardy itp.). Jest trochę tego dlatego wątek zaczynam już teraz, żeby na start mieć już przygotowaną sprawnie działającą platformę. Bo przecież nierozsądnym byłoby budowanie infrastruktury dopiero po założeniu firmy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności