Skocz do zawartości

Chłodzenie PC - Własna Obróbka Obudowy :D


naeq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

 

Chciaklem się podzielić z wami tym co Dziś uczyniłem w całkowicie domowy Sposób. Otóż nie chciało mi sie kupowac nowej obudowy, więc pomyslałem że zorbie sobie to co brakuje mi w starej obudowie :D A brakowało mi wlotów powietrza, TZN. Miejsca na Cooler... Opisze wam w jaki sposób samodzielnie w domowym zaciszu(w czasie roboty nie jest tak cicho...) zrobić sobie takie wloty w obudowie :)

 

Od razu mówie jest to sposob dla ludzi którzy nie mają w głównej ścianie obudowy miejsca na Cooler, a w ich obudowie zbiera się ciepłe powietrze. Jest to sposób dość Hardcorowy. Wszytsko robisz na własną odpowiedzialność !!

 

Potrzebne Narzędzia:

 

1. Młotek

2. Śrubokręt Płaski

3. Śrubokręt Krzyżakowy

4. Cooler (Ja użyłem standardowego 80x80)

5. Taśma Izolacyjna

6. Pilnik

7. Ołówek

8. Linijka i Ekierka

 

Więc Zacznijmy !!

Ja w swym zestawie użyłem Coolera z firmy "Arctic Cooling" z funkcją zmiany obrotów w zależności od temperatury (1000-2500 RPM)

 

Po 1. (Narzędzia 4. 7. 8.)

 

Ściagnij główną ścianke obudowy, popatrz dokaldnie i zobacz w którym miejscu najlepiej zamontować Cooler (Tak by nie przeszkadzał podzespołom komputera a za razem bym w miejscu gdzie gromadzi się ciepłe powietrze [ Miejsce to przeważnie jest pod procesorem gdzie radiator kieruje ciepłe powietrze z Coolera CPU]). W tedy mieżysz wysokość oraz inne miary by Cooler zamontować w dobrym miejscu. Gdzy już to zorbisz przykladasz Cooler do ścianki od środka i odrysowujesz kontury kjego obudowy, puźniej ołówkiem wraz z linijką i ekierką dokładnie wsyztsko poprawiasz tak by wyszlo prosto. Gdzy już masz kontury Coolera, przykładasz go do ścianki tam gdzie masz kontury i wkładasz ołówek(bądź jakies inne pisadło) w dziurki od śrubek, tak by odmieżyć w których miejscach musisz zrobić dziury na śruby... Teraz już gdy wsyztsko odbierzyłeś powinno to wyglądać tak:

 

1vg8.jpg

 

Teraz dorysuj do tego rysunku na ściance kreski połączające boki koło dziurek, mniej więcej powinno to wyglądać tak:

 

2yo8.jpg

 

Teraz gdy już mamy wyknany szkic możemy przystąpić do rąbania !!

 

Po 2. (Narzędzia 1. 2. 3.)

 

Teraz musisz w domu przygorować sobie miesce na które będzie mógł dać bok obudowy w taki sposób by była ona położona między dwoma np. Taboretami bądź szafkami, tak by tam gdzie jest szkic była wolna przestrzeń.

 

3fw1.jpg

 

Teraz najważniejsze... To juz zależy od Ciebie jak ci się uda, musisz poprostu na początku, śrubokrętem krzyzakowym zaznaczyć miejce gdzie am być dziura i wybić je młotkiem, i tak z wszystkimi czterema dziurami. Gdy już to zorbisz nie popdniecaj się, przed tobą dużo pracy...

Teraz Bierzesz do ręki śrubokręt płaski i tu się zaczyna masakra... Oczywiście jeżeli masz coś co może go zastąpić i być lepsze to użyuj czegoś innego, ale chodzi o to być tam gdzie masz zaznaczone glówne kontury, młotkiem i śrubokrętem tak wybijał blache by zorbiła się duża dziura, taka na cooler, na rysunku zaznaczyłem które kontury:

 

4gl2.jpg

 

Gdy już to zrobisz, Ciesz się, jeden z glównych zadań za tobą, teraz już prostrze rzeczy.

 

Po 3. (Narzędzia 5. 6.)

 

Teraz bierzesz pilnik w ręce i pilnikujesz miejsca gdzie odrąbywałeś blachę tak by poprsotu zniwelowac ostre końce.

Gdy już to zorbisz weź taśmę izolacyjną w ręce i poprsotu obklej całe to miejsce w sposób schludny, jak wolisz, by nie było widać robocizny oraz by wyglądało to jakoś.

 

Terwaz wkręc wiatrak, podłącz go, zamknij obudowe i skończone !! Jeżeli wsyztsko ci się udało możesz tańczyć z radości oraz jeżeli masz taką możliwość przesłać zdięcie do tego postu by pokaząc co wyczaiłeś :)

 

Przyznaje jest to dość niekonwencjonalny sposób dla osób które nie mają jakiegoś sprzętu do takich rzeczy, ale na tym przykąłdzie można zoabczyć że z użyciem prostych rzeczy można zdziałać coś :)

 

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i nietylko, jeżeli gdzieś są błędy w opisie bądź ortograficzne(czasami mogą się zdażyć :P ) to przepraszam i mam nadzieje ze komuś się przyda to co Napisałem :) Oto co mi wyszło:

 

coolingbs3.jpg

 

P.S. Po tym zabiegu moge spokojnie zamknąć obudowe i podkręcić procesor do zadowalających mnie rezultatów.

 

z 1600 MHz (AMD 2300+) podkręcony jest do 2078 (AMD 2800+) oraz jego temperatury to:

 

Standardowo 44-45

Obciążenie 48-49

 

Wcześniej niestety musiałem mieć otwartą obudowe ponieważ przepływ powietrz w niej był tragiczny a probowałem już wsyztskiego... A teraz z jendym dodatkowym coolerem spokojnie jest zamknięta bez przegrzewania się. Mam zamiar jeszcze wstawić cooler dający powietrze na procesor oraz wyciągający poeietrze do przodu boudowy, czyli z tyłu wchodzi a z przodu wychodzi ale na szczęścuie do tego moja obudowa jest przystosowana i nie będe już sie musiał bawić...

 

Pozdrawiam wsyztskich jeszce raz i życzę miłej zabawy z przepływami powietrza ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

lepiej kupic dobrze wentylowana obudowe ale heh srubokretem pzecinac blache tu mnie rozbroiles to msi wygladac tragicznie na koncu :) wez wiertarke narysuj kulko gdie bedzie wentyl onawiercaj dokola od strony wewnetrznej i poprzecinaj to co zostalo a i wtedy pilnikiem a bedzie wygladac 100x lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeże, nie wygląda tak tragicznie, no i jeszcze taźma zakrywa "drobne" nieróznoście :D Tak jak napsiałem jest to sposób Hardcorowy, dla ludzi którzy mają tyl;ko młotek i śrubokręt :P Prawdą jest że wiertarką by było lepiej i jeżeli ktoś chce może to zorbić wiertarką, ale jak wiemy przynajmniej 50 procent jak nie więcej i tak tego otwory będzie zapełnione w koncu to tylko dziury a między nimi blaccha, tak to jest... Więc lepiej zorbić całe otwarte by powietrze swobodnie wylatywało... :)

 

Piotrek - Tzn. nie wchodziło tyłem tylko z tyłu Cooler był by odpowiedni ponieważ by dawał powietrze na cooler od procesora, poniewaz cooler od procesora w zamkniętej obudowie ma trysdny dostepn do pwoietrza. testowałem już to i są lepsze wyniki, tzn lepsze temperatury :)) a co do Coolera to on wydmuchuje powietrze na zewnątrz, w koncu po to to jest by się ciepłe powietrze nie zbierało w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... pięknie to nie jest... ale jak na własnoręczną robote jest super :D Iloe placiles ??

 

A co do przepływu powietrza wygląda on mniej więcej tak.

 

5zl1.jpg

A chce by w wyglądało tak, i jutro najprawdopodobniej tak będzie wygladać poniewaz będe miał dostawe jutro do domu z dwoma coolerami.

 

6jt2.jpg

 

Napisze czy się sprawdziło i czy jest lepiej, bo w koncu nie moge wszytskiego przewidzieć moze być anwet gorzej... Ale jak testowąłem ten jeden koło procesora to było dużo lepiej bo cooler miał z kąd brac powietrze... ale o tym przekonamy się jutro :)) Narazie jest dobrze.

 

P.S. Jak sprawdziłem to teraz z otwartą obudową ma większą temperature :P tzn. rośnie :)) A co do Coolera to żeby nie było, jest tak cichy że praktycznie nic nie słychać, poniżej 20 DB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm,

 

przemyśl to jeszcze raz

 

Powiuetrze ktore wychodzi z zasilacza bedzie naprawde całkiem ciepłe, ale nie az tak zeby wyszło odrazu do gory, zaśśie je wentylator pod zasilaczem, dodatkowo masz jeszcze jeden ktory wydmuchuje od dołu z przodu

 

troche bez sensu wg. mnie, to z przodu z dołu dał bys wentylator ktory wsysa a wysoko te ktore wydmuchują powietrze, ten na dole dobrze by było przefiltrować zeby pozbyć sie nawet troche kurzu

 

temperatura w srodku nie zalezy tylko od przepływu powietrza ale tez od ilosci kurzu ktory doskonale ogrzewa niektore podzespoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, Ale ma jedno ale... Cooler ten u góry, koło procesora, który mam dopeiro dać, mówicie żeby dac go na odwrót by wysysał powietrze, ale jeżeli on będzie wysysał powietrz,e wysyśnie tez powietrze z coolera z procesora, to tym bardziej spowoduje wzrost temperatury bo cooler CPu nie będzie już wogóle miał brać z kąd powietrza. Tamten wyl;ot podobno jest właśnie poto by dać cooler który daje powietrze procesorowi. Nie wiem narazie zrobie jutro troszke testów i pwoeim co mi wyszło. Dzięki za porade marcin, dokąłdnie wsyztskoe przetestuje i dam odpwiedź co i jak... To jest trudniejsze niż się zdaje :)) a kuż ... masakra :)) pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no w sumie nie jest tragiczny ten obieg, ja mam tak ze wentyl 120x120 w zasilaczy ssie z cpu na zewnątrz, jeden 120x120 ssie w górnej sciance na zewnątrz a na bocznej jedna 120 dmucha w proca a 80 w grafike i jest porzyzwoicie, jak włacze te dodatkowe to na gpu spada o 40 stopni a na cpu i 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cooler CPu nie będzie już wogóle miał brać z kąd powietrza

Będzie, próżnia ci się tam nie wytworzy :)

 

Ja nawet nie dawałbym żadnego coolera wdmuchującego powietrze, bo ono samoistnie będzie zasysane do wnętrza obudowy w celu wyrównania ciśnień. Ssące coolery to zbędny hałas imo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrek może i masz racje... Przekonamy się jutro jeżeli będzie źle to nnie będe dawa coolera i zostawie tak jak jest a jeżeli sie polepszy i nie będzie się jakoś kurzyło to zosatwie i anpisze na forum co i jak :) Ja myśle że powinno jako tako być, teraz sa ciepłe dni dość i trzeba myśleć o dobrym Coolingu Kompa :P zima dla overclockerow to jest coś, no o ile nie mają wielkiego pudła w pokoju które go ogrzewa... to w tedy przekichane :P Pozdro i do jutra :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

kurcze, a ja testuje konfiguracje dwurdzeniowca, z wsadzonymi dwoma kartami grafikji SLI - 2 x GF 6800 ., i mam tragiczne temperatury na grafach :(. Nie wiem co robic - zamontowalem 3 wentylatowy w obudowie i tylko troche sie poprawilo :(((((( . Karty sa asusa , ale chyba srednie chlodzenie maja (tzn srednio wydajne ).

czy jest jakas szansa poza kupieniem nowych zestawow chlodzacych do graf. ?

 

edit:

dodam ze startowo te temperatury to ok, 71 i 81 stopni ,a po chwili na jedenj sie robi 101.

po wlaczeniu np. GTA robia sie artefakty i na grafie jest 114 . :(

 

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAlcom -> ta konfiguracja jest ... taka sobie ;) wiatrak, który jest z przodu obudowy powinien wsysać powietrze do środka. Ten z zasilacza i obok procka powinny wysysać na zewnątrz. Poczytaj trochę na benchmarkach i innych Tweakach, taką się stosuje konfigurację powszechnie.

Marcin słusznie zauważył. Lepiej jest mieć ciepłe tylko z jednej strony obudowy. W Twojej konfiguracja ciepłe jest zarówno z tyłu jak i przodu obudowy.

 

kannu -> 114 ? wow i jeszcze działa komp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAlcom -> ta konfiguracja jest ... taka sobie ;) wiatrak, który jest z przodu obudowy powinien wsysać powietrze do środka. Ten z zasilacza i obok procka powinny wysysać na zewnątrz. Poczytaj trochę na benchmarkach i innych Tweakach, taką się stosuje konfigurację powszechnie.

 

Mam dokladnie tak jak piszesz Leru i potwierdzam spadek temp jest ZNACZNY + dmuchawa z boku z rura pomagajaca wciagac wprost na radiator od proca, zasilacz wypluwa powietrze na zewnatrz tak samo dodatkowy wiatraczek z tylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszytskim za porady, dziś to od razu wyprubuje i dam wam znać co i jak czy się poprawiło, bo w koncu jeżeli nawet KLICEK tak ma i jest lepiej :))

 

Kannu - To źle, bardzo źle, przy temperaturze 115 stopni zegar karty graficznej autoamtycznie spada, ponieważ w takich granicach strasznie traci swoją żywotność. Jak na to poradzić ?? Chłodzenie na Kartach, to głównie, bo one na pewno długo nie wytrzymają przy takich temperaturach. Polecam FREEZONE od Pentagramu, super Seria, sprawdź modele z CU np. XC-80 Cu. Pozdro

 

Aha zapomniałem dodać, jeżeli ktoś zechce i się nie krepuje to nie będe zły jak da mi jakiś punkt za opisanie takigo pięknego artykułu jak z mlotka i śrubokręta zorbić dziure :P :))

 

Pozdro :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max_1989 - Co ty gadasz ?? Hałas ?? ja z tymi coolerami mam z 30 DB, to raczej nie jest dużo, a czasami sam cooler od CPU nie wystarczy gdy nie masz dużo powietrza w obudowie. A teraz pomagamy naszemu koledze z chłodzeniem GPU a nie procesora :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz mieć pro wyciszenie i chłodzenie ?

 

to zaprojektuj własną obudowe, oddziel ściankami zasilacz i dyski z napędami bo to one najbardziej grzeją całą blache.

 

Ja za miesiąc bede robił własną obudowe bo to co sprzedają nto totalny shit i z chłodzeniem nie ma nic wspolnego (skoro zasilacz grzeje procesor bardziej niż cokolwiek innego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle, to jest coś, z chęcią jak będe miał kase wezme się za takie coś. Choć gdy już to zorbie, dopasuje wsystko itd itp. to w przyszłości może być problem gdy kupie nowe komponenty, np. płyte główną o innym wymiarze... heh :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAlcom - to co na tych rysuneczkach, to imo bez sensu, ja bym tak proponował, ten z przodu wciaga oczywiście, zasiłka i tył wyciągają, ten na sciance pozostaje do testów :P, tutaj będzie zależeć wynik od tego jak masz podziurawioną obudowę, tj. skąd będzie brał brakujące pow.

 

kannu - nie ****** się, tylko reklamuj, bo albo masz czujnik temp. nawalony, albo chłodzenie źle założone (ale jeśli robi artefakty w grach, to raczej to drugie), najwyżej zapłacisz 2-3 dychy za ekspetyze, jeśli firma sie nie szanuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAlcom troche namieszałeś w swoim schemaciku.

Tutaj mam tak jak ja mam:

cylkuracjapowietrzadq4.png

 

Szybki opis: powietrze wpada z dołu chłodząc HDD potem leci do Chipsetu i GPU, Na GPU sie troche nagrzewa , na obódowie z boku (długie niebieskie strzałki) poprzez wentylator wpada zimne powietrze na CPU i DDR tam sie znacznie ogrzewa.. pozostale wentyle sluzo przedewszystkim do zwiekszenia wydajnosci cylkuracji. Wiekrzosc przerobek tez sam porobiłem. łacznie z zmodyfikowanym chłodzeniem GPU i BGA (cooler od amd 2800+). Ważne jest to aby w kablach był ład, bo inaczej tamuje to przepływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrek - jesli chodzi o ten który puszcza powietrze na hdd to amplituda temperatury hdd i przy wiekszym obciazeniu wynosi nawet 7-8*C, GPU przy kilko h testach dokładnie 6*C (dla GPU to duzo), CPU to jest zaledwie 2-3*C, Ram nie wiem. A chipset płyty to coś koło 4*C (przy długotrwałym słuchaniu muzyki - ja mam w zintegrowana karte dzwiękową), wiec warto. Dla CPU/DDR najwiekszą role pełni boczny wlot powietrza, tam nie liczy sie tyle predkość obrotowa, wentylatora, lecz jego wielkość i profil łopatek. W przeciwienstwie do frontowego, gdzie nie ma zawiele miejsca.

 

streaker - mylisz sie, to że otworzysz bude nie oznacza lepszej wymiany temperatury. pomaga to dla CPU i GPU, nie powiem, ale chipset, BGA, DDR i co najważniejsze tz. "kosteczki mocy" :D czyli to dzieki czemu masz prąd na płycie głównej dostają popalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie taką konfigurację i obecnie większość markowych i niemarkowych obudów taką posiada (chodzi o wentylatorki obudowy):

Przód 120 mm -wciągający

Tył 120 mm- wyciągający

Panel boczny 90 mm-wciągający

Dwa wentylatory zasilacza -wyciągające

Na wentylatorach wciągających są filtry przeciwpyłowe co by się w budzie kurz nie zbierał:)

 

Prawda jest taka, że dobrze mieć wentylator wciągający zamontowany przed dyskiem twardym. Chłodzi dysk a dodatkowo "pompuje" nam powietrze do budy. Wentylator z boku obudowy też dużo pomaga bo wieje dodatkowo na procka.

 

A jak już ktoś chce mieć ciche i wydajne chłodzenie to niech zamontuje sobie chłodzenie wodne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BizU - dlaczego chipset ma gorzej ? Przecież ten układ ma własne chłodzenie i przy otwartej obudowie logicznie rzecz biorąc będzie miał lepszy dostęp do chłodnego powietrza, podobnie z "kostką mocy" (fajna nazwa :D ), BGA (to pamieci na grafice, nie myle sie ?) - tu sprawa zależy od chłodzenie karty, ale zgodze sie, że dla nich to może być nie najlepsze rozwiązanie, podobnie z DDR, jasnym jest też, że jeżeli na nie siłą wtłoczysz świeże powietrze z zew. to będzie to najlepsze rozwiązanie, ale trzeba wziąść też pod uwagę głośność pracy, na twoim rysunku jest (o matko) 9 wentylatorów, ja mam 5 i zastanawiam sie jak je wyciszyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezus ale się rozpisaliście.. A do mnie nawet pan kurier nie zajrzał i niemam jeszcze wiatraczków by experymentować :P Jutro powinny być... A tak wogole to zaciekła walka użytkowników o chłodzenie komputera - można by o tym ankręcić film :D Modowanie, Tuning, Overclocking, Wysokie Temperatury i jeszcze więcej :D:D pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

streaker - fakt, nie jest cicho, ale nie aż tak głośno żebym spać nie mógł, a pozatym mi to nie przeszkadza gdyż słucham muzyki cały czas. Jak ktoś chce mieć cicho to woda sie kłania ;]

A z chipsetem to jest inaczej, mimo iz posiada własny wiatrak (gożej jak radiator tylko) ta jest wiatrak conajwyzej 40mm niby wystarczy, ale CPU dmucha na niego rozgrzane powietrze, od dołu nic jego nie ciagnie ku górze ciepła prócz zjawiska dufuzji termodynamicznej gazów. Masz racje zawsze cześć ciepła przez to okno powstałę w budzie sie wydostanie, ale nie wystarczająco tyle żeby dorównać dobrze zrobionemu przepływowi.

Acha i jeszcze jedno o zasilaczu ja nic nie wspomniałem, a owe kosteczki mocy to całkiem inna rzecz, są to transrormatorki albo rezystorki koloru czarnego, prostokatne w lewym górnym rogu płyty głównej. One szczególnie podczas zwiekszania napiecia grzeja sie.

BGA - tak pamiec karty graficznej, pisałem to w oparciu o moja karte, która nie ma obódowanego chłodzenia. Na BGA tylko mam radiatorki. ZAleży co kto ma.

No i rzecz jasna że nowe płyty główne i całe kompy maja duzo bardzie zaawansowany układ chłodzenia, ja mam staruszka i sam go musze udoskonalać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności