Skocz do zawartości

Maya 2009/Maya 10th Anniversary + Autodesk Siggraph2008


Nezumi

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i panowie - ksiezna Maya zostala oficjalnie zapowiedziana a przy okazji wersji 2009 obchodzi okragle dziesieciolecie! Zwolennicy, przeciwnicy, narzekacze i klakierzy - czapki z glow! Ten program - co by nie mowic - wniosl bardzo wiele do swiata CG!

 

Maya 10th Anniversary

 

lista nowosci

 

------------------

 

tu jeszcze link zbiorczy do autodeskowych nowosci zwiazanych z edycjami 2009 a tutaj adres stronki gdzie mozecie obejrzec prezentacje Autodesk z tegorocznego Siggraph na zywo (uwaga - niektore elementy prezentacji mozna tylko uslyszec bo wrazenia wizualne sa przeznaczone tylko dla partycypujacych w cenach biletow, tym niemniej warto!).

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Z Mayą niech coś więcej robią, bo XSI ich wygoni z rynku (choć pewnie nie szybko).

Mam wrażenie, że większość tych featurusów, jeśli ktoś był zainteresowany bardzo, już dawno miał w postaci skryptów.

Ciekawe, jak te nParicle wyglądają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, nie mówię, że wszysko. Ale np. te Improved Modeling Workflow wyglądają na takie, co akurat można. Przynajmniej na opisie. Nie wiem, jak to wygląda w praktyce.

 

Zmierzam do tego, że wielka radość z dziesiątej rocznicy, więc mogliby jakieś naprawdę przełomowe zmiany wprowadzić. Choć ja miałbym problem z wymyśleniem tak od ręki, co chciałbym dostać na tę rocznicę, ale pewnie są rzeczy, którymi mogliby zadziwić.

 

Render Passy obiecująco wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Mayą niech coś więcej robią, bo XSI ich wygoni z rynku (choć pewnie nie szybko).

Miewam takich klientow co mowia "niech pan COS zmieni" ale tak do konca nie bardzo wiedza co ;)

 

Mam wrażenie, że większość tych featurusów, jeśli ktoś był zainteresowany bardzo, już dawno miał w postaci skryptów.

Zainteresowanie nowa opcja - chocby najwieksze - nie robi z ludzi programistow. Przynajmniej ze mnie nie zrobilo...

 

Ciekawe, jak te nParicle wyglądają...

Widzisz - zaczales narzekac a jeszcze nie widziales...

Ogladalem transmisje z Siggraph i nparticle prezentuja sie wcale niezle a mozna tym cuda na patyku robic.

 

edit

Co do tego modelowania to juz bylo w ktoryms rozszerzeniu wczesniej.

Bedziesz gosc, jak napiszesz skrypt, ktory na przyklad robi symetrie taka, ze pomimo roznic w siatce po obu stronach program przelicza odksztalcenia starajac sie dopasowac obydwie polowki...

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm do wygonienia mayi przez xsi z rynku to daleka droga .Maya i Max maja ponoc po 40 procent udzialow w rynku. Z drugiej strony troche szczupla ta lista nowosci i faktycznie rozczarowuje. Pozatem poczekajmy na prezentacje video bo narazie ciezko cos stwierdzic czy sie cieszyc czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wkurza, ze jak jakis konkurencyjny soft, dla softu przeze mnie uzywanego, zrobi jakis cudowny feature, ktory sprawia, ze zaczynam sie "przesiadac", producent mojego softu nadgania. ;)

 

Chetnie zobacze to nParticles, bo nie dalej jak wczoraj probowalem uzyc partikli z 2008. Majka poraz kolejny udowodnila mi, ze z usability jest kilka lat w plecy.

Probowal ktos podpiac z palca Sprite`y? Nie polecam.

 

BTW nie powinienem w tym watku, ale powiem to: ICE FTW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony troche szczupla ta lista nowosci i faktycznie rozczarowuje.

Same Maya Muscle zintegrowane (wczesniej plugin) to duza sprawa, ulepszanie modelowania i UV, calkiem nowe nparticles to kolejny potezny update... A cala reszta listy - MALO?

 

@marcin wuu - to jest ZAPOWIEDZ ;) A dawno juz wydany max2009 nie przeszkadza? ;)

 

BTW - Dostaje sie jakies punkty lansu za narzekanie na Maye?.. W takim razie.... eeee... co by tu... BLENDER I TAK RZADZI! :D

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nezumi, zobacz co sie dzieje z innymi softami, popracuj w nich, to sie przekonasz, jak Majka jest w plecy z prawie wszystkim*.

 

Uazam, ze jako majkarz, mam wystarczajace podstawy, zeby wysuwac takie tezy. Wyroslem juz z idioto-patriotyzmu softowego i nie udaje, ze biale jest czarne ;P :> :D

 

 

*ostatnimi czasy nadrabia na szczescie i to mnie bardzo cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW nie powinienem w tym watku, ale powiem to: ICE FTW.

zawsze myślałem że FTW to WTF tylko od tyłu bo cenzura :) ale coś mi nie pasowało w wypowedzi, sprawdziłem i teraz już wiem ^^ For The Win aka is the best :D

 

maya 2009 no to fajnie jak się pospieszą to przed końcem roku jeszcze 2010 wydadzą a jak naprawdę się sprężą to hoho, na przełomie stycznia i lutego będzie 2011...

oj nie przesadzaj to nie max :P to jest tylko zapowiedź i relase tak jak przy mudboxie będzie w octoberze :P tj w październiku czyli jeśli nie liczyć dodatków extinction 1 i 2 to ponad rok od poprzedniej bo wtedy była wydana w tym samym czasie co trwał Singraph jeśli dobrze pamiętam

 

 

liczyłem na więcej nCzegoś :) nParticle fajnie ale jak kiedyś jakiś beta tester się wygdał na CGSociety to mówił coś o nDyanmice i nFluidach że są mega szybkie cool wypas itd. :) ale do realasu jeszcze trochę czasu to może jeszcze dadzą tą dynamikę i jeszce coś bo "niektóre usery" :)

considering a divorce with Maya, if 2009 isn't spectacular

hell i don't know czy nParticle, Render passy i reszta tego jest spectacular enought :D

 

Mnie wkurza, ze jak jakis konkurencyjny soft, dla softu przeze mnie uzywanego, zrobi jakis cudowny feature, ktory sprawia, ze zaczynam sie "przesiadac", producent mojego softu nadgania. ;)

hehe ;)przecież to było do przewidzenia :) ja na szczęście u konkurencji nie zauważyłem nic co by mnie do przesiadki skłoniło :) bo leniwy też jestem:P więc musiało by to być coś naprawdę dużego jak 15 słoni w stodole :D choć strzałki i te kolorowe nody w "ajsie" mi się nawet podobają :D

Edytowane przez Destroyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm do wygonienia mayi przez xsi z rynku to daleka droga .Maya i Max maja ponoc po 40 procent udzialow w rynku. Z drugiej strony troche szczupla ta lista nowosci i faktycznie rozczarowuje. Pozatem poczekajmy na prezentacje video bo narazie ciezko cos stwierdzic czy sie cieszyc czy nie.

Jeśli te dane są prawdziwe, to żadnej dominacji tutaj nie widzę (najwyżej lekką przewagę). Statystycznie każdemu przypada po 20% (choć podobno mamy małe kłamstwa, duże kłamstwa i statytykę), a jakich graczy mamy jeszcze w tym segmencie ? XSI, LW, C4D, Blender którym przypada 60% udziałów w rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą numeracją to nie mam nic przeciwko mayi żeby nie było :) to jest ogólny przytyk do debilnej polityki autodesku. W 2004 jak kupowałem autocada to nazywał się 2004. Potem się dopiero zaczęli rozkręcać na maksa. Sam nie wiem jaki numer ma teraz acad a max 2009 już jest od dawna - powrót do przyszłości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkty lansu to może nie, ale konkurencja płaci za każdy taki post.

Ach, ten piekielny, monopolistyczny Blender Institute! ^^

 

@Reanimator - glownie pracuje w XSI (probowalem 3ds maxa ale ten soft jest dla mnie znakomitym przykladem zaprzeczenia wygody. Powtarzam - dla mnie ;)) ale nim wyszla siodemka liznalem Mayi w ramach planowanej przesiadki bo mialem juz dosyc XSI z jego niektorymi wspanialosciami doprowadzajacymi mnie do szalu. Teraz musze zerknac jak siodemeczka sie prezentuje ale Maya ma w sobie cos, a nowe modelerskie usprawnienia sprawiaja ze juz mi tak XSI nie brakuje. Stwierdzenie ze Maya jest w plecy z prawie wszystkim traktuje jako dobry zart (no, nie taki znow dobry, ale niech tam... ;)

 

@streaker - stawianie Blendera w jednym rzedzie z XSI i C4D to kpina czy po prostu nieporozumienie? (kibicuje blenderowi i rozwija sie szybko ale nie przesadzajmy z tym ze jest on jakimkolwiek graczem na rynku. Nie w tym momencie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklady czego? :D

Tego co mnie wkurzalo w XSI? Nie nadajace sie do niczego czasteczki - ale golym okiem widac ze to uleglo zmianie w XSI7. Brak latwej symulacji miesni - podobno Ice to zalatwia, ale pytanie czy Maya Muscles nie sa wygodniejsze i szybsze (nie wiem - nie testowalem nowego XSI bo sie nie chce zabieraz za 30 dniowy trial jak mam zlecenie na glowie ;) A w absolutnie kazdym sofcie brakuje mi majowych paint effects.

 

Poza tym - cholera wie dlaczego, skladam to na karb mojej niekompetencji - w tym znakomicie zintegrowanym mentalu w XSI wiecznie mam problem z fotonami, ktore na kazdej klatce inaczej sie ukladaja i to bez wzgledu na to czy ustawie rebuild czy nie :/ Zawsze jakies chocki-klocki i efekt stroboskopu ktory ostatecznie udaje mi sie zmniejszyc ale kosztem jakosci renderu... O dziwo - ten sam mental, podobno nawet slabiej zaimplementowany przynosi od reki lepsze efekty w Mayi - jakim cudem? Nie wiem, ale takie jaja wystepuja. Zywie sentyment do XSI, ale pcha mnie w strone Mayi - mysle ze XSI7 i Maya2009 ostatecznie rozwiaza ten dylemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nezumi - no tak, particles, to wszyscy od dawna wiedzą, że xsi miało do bani i że to się zmieni jak w końcu będzie moondust/ice - więc trochę przeterminowany argument

 

Nie chce tutaj się jakoś wypowiadać jednoznacznie po stronie któregoś softu, tym bardziej, że maye znam w ten sposób, że próbowałem i odstraszyła mnie interfacem - ale chętnie poznam twoje argumenty.

 

Muscles - zobacz np. nowe video ice unleashed, gdzie pokazuje brzuch kołyszący się automatycznie w miarę marszu postaci.

 

A swoją drogą, trzeba przyznać, że xsi jest teraz na topie: wątek o maxie - gadamy o xsi, wątek o houdinim - gadamy o xsi, teraz wątek o mayi - i co ? Gadamy o xsi ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, trzeba przyznać, że xsi jest teraz na topie: wątek o maxie - gadamy o xsi, wątek o houdinim - gadamy o xsi, teraz wątek o mayi - i co ? Gadamy o xsi ;D

 

A miałem założyć wątek o nowej wersji Cinema4D R11 (dzisiaj się pojawiła) ale jak wszyscy mają znowu mówić o XSI to się poddaje i nie zakładam... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładaj, zakładaj, każdy wątek jest dobry, żeby podyskutować... o xsi :P

Swoją drogą nie wiedziałem, że jest nowa cinema, muszę zajrzeć co tam zrobili ciekawego. Może ruszyli w końcu xpresso - podobno ma duże możliwości - tylko nic się z nim nie dzieje od lat (skoro już o particlach, nparticlach, ice'ie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Panowie nie licytujcie się który soft na więcej nowości.

Co do XSI 7 i ICE to już obczajam (bo już jest trial) i przyznam że wydaje się niezły bajer (ale wstrzymuje się jeszcze do pełnego "yes yes yes").

Odnośnie Mayi to bym się nie bał bo masowych ucieczek nie będzie, nawet jak by przez 2 lata nie wydawali nowej wersji- po prostu gigantyczna baza użytkowników. Uczyłem się z ciekawości M. i jest ostro pomieszana ale przed XSI jeszcze długggga droga aby stać się głowym softem dużych studiach.

Na pewno ICE troszkę mu w tym pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jakims tam majowcem nie jestem - dla mnie 3ds Max forever. Ale na wczorajszej prezentacji (a bylem osobiscie) jak zobaczylem realtime modelowanie (sam sie tez tym bawilem na party) w stereoskopowych okularach Dolby 3D to mi jaja urwalo :). To robi wrazenie - pewnie tradycyjnie nadal kazdy bedzie opedzac siatke, ale zobaczy swoj efekt w "prawdziwym" trzecim wymiarze?? Bezcenne - za wszystko inne (w tym Maye ;-)) zaplacicie karta M..Card (zeby nie bylo kryptoreklamy). Zaczeli chlopcy od Mudboxa, przerzucili to przez MotionBuildera i Maye a wykonczyli w Toxiku. Caly czas pracujac w Dolby 3D! Taki workflow robi wrazenie.

Edytowane przez ZelvaBOi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na prezentacji jak koleś tylko dotknął ikony stop IPR, to momentalnie wylądował na pulpicie, tłumacząc się, że obiecano mu rozwiązać ten problem. Render passy wbudowane są zdaje się w render layers, oby nie z całym 'inwentarzem' tych ostatnich.

WOW wyjdzie w praniu. Fajnie byłoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fikolek - a niech sie rozwodza :D! Ja chyba jednak rozwiode sie z XSI pomimo tych wszystkich super superow ICEowych, ale najpierw musze ukrasc komus troche czasu bo swojego nie mam na sprawdzenie tej 7ki.

 

No i sprawdzilbym mudboxa chetnie. O zbrushu cichutko nowym, pomimo ze oficjalnie zapowiedzieli na Siggraph jakis pokaz maly...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wam powiem tyle, ze jak nie pomacasz to nie wiesz czy to silikon czy prawdziwe. Reprezentujac Autodesk moze nie powinienem tego mowic, ale pewnie czas zweryfikuje co i jak. Na razie ja mam wrazenia pozytywne bo Maya juz dawno byla w plecy do wszystkich - najwyzszy czas bylo ruszyc z nowosciami. A moj nabial pozbieralem i przyszylem w hotelu nitka :) - tu tyle pieknych kobiet, ze lepiec miec na miejscu to i tamto :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Nie wdaje sie w takie dyskusje. Bo zacznie sie o tym, ze piernik od wiatraka lepszy. Czytaj uwazniej watki na forum. Rozumie, ze Maya jest tak dobra, ze juz nigdy nie powinno sie w niej nic zmieniac i dodawac. Ja jednak wole jak cos nowego sie pojawi w sofcie od czasu do czasu, a tylko Maya sie spozniala z nowosciami.

Edytowane przez ZelvaBOi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majka ukradła maxowi kilka kluczowych polytoolsów - wreszcie.Tylko nie wiem czy oglądając prezentacje na Siggraph ktoś poza mną ma poczucie bycia traktowanym jak idiota - 5 minut naiwnych tłumaczeń co to i po co jest Soft selection. Kolumb tak sie nie ekscytował na odkrycie Ameryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka to doktryna, przepraszam? Myslisz ze Autodesk chce tylko zarobic a inni producenci chca zbawiac swiat? ;)

 

(Ten "po prostu niezly" soft jest jednym z liderow na rynku ;)

Generalnie mam gdzies kto jest jego wlascicielem dopoki bedzie wart swojej ceny. Alias, Autodesk - jedna cholera. Wszyscy robia to dla kasy.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności