Skocz do zawartości

Błąd przy uruchamiamiu


Raddeo

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie ściągnąłem Blendera 2.49b, zaistalowałem (32bit, z pliku instalacyjnego), potem ładnie Python (2.6.2 bo takiego chciał również 32bit) i odpalam. Klasycznie pojawił się wiersz poleceń, informacja o tym że odnalazł Pythona (... got it!), a potem bład. Klasyczna informacja o zaprzestaniu pracy programu.

Ściągam więc 64bit (w archiwum zip, bo tylko taki był), Python też 64, i znowu ten sam błąd.

 

No ale nie poddaję się, pobieram Blender 2.48a (64bit). Pythona chciał 2.5.2 (64bit). I znowu mam ten sam bląd.

 

Mój sprzęt:

- Intel i7 860 2.80 GHz

- Ati Radeon HD 5750

- 4 GB RAM

- Windows 7 Home Premium (64bit)

 

Wie ktoś może dlaczego tak się dzieje? Bardzo potrzebuję tego programu (normalnie robie na 3ds maxie ale teraz wyjątkowo potrzebuję blendera)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Właśnie ściągnąłem Blendera 2.49b, zaistalowałem (32bit, z pliku instalacyjnego), potem ładnie Python (2.6.2 bo takiego chciał również 32bit) i odpalam. Klasycznie pojawił się wiersz poleceń, informacja o tym że odnalazł Pythona (... got it!), a potem bład. Klasyczna informacja o zaprzestaniu pracy programu.

Ściągam więc 64bit (w archiwum zip, bo tylko taki był), Python też 64, i znowu ten sam błąd.

 

No ale nie poddaję się, pobieram Blender 2.48a (64bit). Pythona chciał 2.5.2 (64bit). I znowu mam ten sam bląd.

 

Mój sprzęt:

- Intel i7 860 2.80 GHz

- Ati Radeon HD 5750

- 4 GB RAM

- Windows 7 Home Premium (64bit)

 

Wie ktoś może dlaczego tak się dzieje? Bardzo potrzebuję tego programu (normalnie robie na 3ds maxie ale teraz wyjątkowo potrzebuję blendera)...

Stawiałbym na błąd w sterownikach kart graficznych Ati (bo sterowniki OpenGL są bardzo słabe). Spróbuj zainstalować inną wersję sterowników (nie wiem czy najnowsza działa, bo dodali obsługę 4.0, ale zepsuli kilka rzeczy w starszych funkcjach). A tak na przyszłość przy kupowaniu karty graficznej wybierz nVidie, bo większość programów graficznych działa tylko w OpenGL (w 3ds masz wybór pomiędzy dx, a ogl - inne programy olewają dx, bo są wieloplatformowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dac, chodzi ci o dodanie tego do "elementu docelowego" skrótu?

Wtedy otrzymałem coś takiego:

Blender 2.49 Build

argv[0] = D:\Programy\Blender 3D 64bit\blender.exe

argv[1] = -d

argv[2] = -noaudio

argv[3] = -f

setting audio to: 0

Compiled with Python version 2.6.1.

Checking for installed Python... got it!

 

I znowu błąd.

 

Skoti, nie mam najnowszych sterowników - na najnowszch karta mi wariuje (musze iść z tym do serwisu), ale to chyba nie jest przyczyna nie dzialania programu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoti, nie mam najnowszych sterowników - na najnowszch karta mi wariuje (musze iść z tym do serwisu), ale to chyba nie jest przyczyna nie dzialania programu...

Nie tylko najnowsze mogą być problemem - co drugie stery Ati coś mają zepsute - spróbuj wersji 9.12 (jeśli dobrze pamiętam działały ok). I tak - bardzo możliwe, że to błąd w ich implementacji jakiejś funkcji OpenGL w sterownikach wywala program.

 

No to nie wiem.

Na najnowszych sterownikach od amd karta nie powinna wariować. Nie używaj sterowników od producenta karty tylko od producenta chipu.

WTF? AMD jest producentem chipu ;p. A jeśli radzisz, żeby stery brać od producenta karty to bluźnisz ;p (tak niestety trzeba tylko w laptopach (gdzie producenci wydają stery), ale za niedługo nawet AMD będzie wydawać stery dla wszystkich notebooków - nVidia już wydaje jedne sterowniki dla wszystkich kart - desktop i notebook razem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą samą kartę z najnowszymi sterami i nie mam absolutnie żadnego problemu... sprawdź czy masz dobrze dobranego phytona. Ja raz ściągnąłem najnowsze zamiast tych wymaganych i mi nie wstawał, a w ostateczności, spróbuj odpalić bez....Blender wstanie, ale będzie miał ograniczoną funkcjonalność...

 

btw. kombinuj z 2.5 lepiej, jeżeli ściągnąłeś 2.49b po to by się uczyć...to aktualnie wydaje się to już bez sensu. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właściwie to możesz przytoczyć komunikat o błędzie programu, który otrzymujesz gdy wywala się Blender 2.4x?

Być może brakuje mu jakiegoś dll-a (miałem taki przypadek z Blenderem 2.47), - brakowało odpowiedniego crt dla VC, pod którym był skompilowany Python, nie Blender!

Aha, możesz zrobić jeszcze "test 0": wywal Pythona, wgraj w jakiś folder Blender 2.47 w wersji "zzipowanej", rozpakuj i spróbuj uruchomić. Jezeli się w tym wydaniu nie wywali, to znaczy że brakuje jakichś dll-i do Pythona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwórz konsole start -> uruchom -> wpisz cmd

pojawi sie czarne okienko (to jest konsola)

w nim za pomocą komendy "cd .." wyjdz do katalogu c:\

nastepnie wejdz za pomoca komendy "cd nazwa katalogu" do katalogu z blenderem

u mnie "cd Program Files (x86)\Blender Foundation\Blender\"

wpisz blender poczekaj az sie zawiesi i przeczytaj co ci wypisuje w konsoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc zrobiłem jak powiedział szczuro. Oto rezultat:

Compiled with Python version 2.6.1.

Warning: could not determine argv[0] path

Checking for installed Python... got it!

 

Przy czym środkowa linijka tekstu wyskoczyła tylko przy uruchamianiu z konsoli (wiem co to jest konsola ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten warning jest nietypowy.

O ile dobrze pamiętam, to funkcja argv[0] oznacza w C/C++ wartość pierwszego argumentu głównej funkcji programu - main(argc, argv).

O ile (znowu) dobrze pamiętam, to argv[0] to pierwszy (domyślny) argument programu - ścieżka do pliku, który został uruchominony (pełna ścieżka do pliku blender.exe). Blender mówi, że nie może jej znaleźć. To może oznaczać, że potem nie będzie mógł znaleźć jakichś swoich dll-i, albo innych plików.

 

Nie masz folderu z Blenderem w jakimś mniej typowym miejscu? Może jakieś polskie znaki w nazwie jednego z folderów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten warning jest nietypowy.

O ile dobrze pamiętam, to funkcja argv[0] oznacza w C/C++ wartość pierwszego argumentu głównej funkcji programu - main(argc, argv).

O ile (znowu) dobrze pamiętam, to argv[0] to pierwszy (domyślny) argument programu - ścieżka do pliku, który został uruchominony (pełna ścieżka do pliku blender.exe). Blender mówi, że nie może jej znaleźć. To może oznaczać, że potem nie będzie mógł znaleźć jakichś swoich dll-i, albo innych plików.

 

Nie masz folderu z Blenderem w jakimś mniej typowym miejscu? Może jakieś polskie znaki w nazwie jednego z folderów?

 

Nie to nie to. Argv[0] to po prostu adres listy argumentów programu a że żadnych nie posłał to jest pusta. Żeby się przekonać niech uruchomi z jakimś argumentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie to. Argv[0] to po prostu adres listy argumentów programu a że żadnych nie posłał to jest pusta. Żeby się przekonać niech uruchomi z jakimś argumentem.

Zawsze będziesz pisał w sprawach technicznych mimo braku wiadomości?

Argv to lista argumentów przesłanych konsoli w celu odpalenia programu, która nigdy nie jest pusta. Argv[0] zawsze jest zdefiniowane. Np. uruchamiając program:

"blender.exe --argument"

argc będzie liczbą 2 (2x parametry), a parametry to:

argv[0] = "blender.exe"

argv[1] = "--argument"

W wypadku takiego czegoś:

"C:\Blender\..\blender2\blender.exe"

argc będzie równe 1, a argv[0] będzie zawierało tekst przekazany konsoli (z klawiatury lub skrutu)

Dla konsoli Linuksa/Windowsa/MacOS/... spacja jest znakiem pomiędzy parametrami i wystarczy źle zrobić skrót do pliku w np. katalogu ze spacją w nazwie (bez wzięcia w cudzysłów ścieżki) może stworzyć problemy... wypluwa, że nie może ustalić ścieżki do blendera z argv[0] (bo dostał tam "D:/Programy/Blender" i dodatkowe dwa parametry "3D" i "64bit\blender.exe"), jednak wątpię, żeby tu był błąd (tzn blender szuka katalogu gdzie jest exe, żeby stamtąd skrypty brać - jeśli nie może odnaleźć to zwraca tylko ostrzeżenie (nie błąd) - zresztą jak już napisał Raddeo pojawia się to tylko przy odpalaniu z konsoli (w przypadku linku program dostaje prawidłowy argv[0] i tak się wywala), a prawdziwy problem, który wywala blendera dalej upatrywałbym w sterownikach ;p).

Edytowane przez Skoti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będziesz pisał w sprawach technicznych mimo braku wiadomości?

Argv to lista argumentów przesłanych konsoli w celu odpalenia programu, która nigdy nie jest pusta. Argv[0] zawsze jest zdefiniowane. Np. uruchamiając program:

"blender.exe --argument"

argc będzie liczbą 2 (2x parametry), a parametry to:

argv[0] = "blender.exe"

argv[1] = "--argument"

W wypadku takiego czegoś:

"C:\Blender\..\blender2\blender.exe"

argc będzie równe 1, a argv[0] będzie zawierało tekst przekazany konsoli (z klawiatury lub skrutu)

Dla konsoli Linuksa/Windowsa/MacOS/... spacja jest znakiem pomiędzy parametrami i wystarczy źle zrobić skrót do pliku w np. katalogu ze spacją w nazwie (bez wzięcia w cudzysłów ścieżki) może stworzyć problemy... wypluwa, że nie może ustalić ścieżki do blendera z argv[0] (bo dostał tam "D:/Programy/Blender" i dodatkowe dwa parametry "3D" i "64bit\blender.exe"), jednak wątpię, żeby tu był błąd (tzn blender szuka katalogu gdzie jest exe, żeby stamtąd skrypty brać - jeśli nie może odnaleźć to zwraca tylko ostrzeżenie (nie błąd) - zresztą jak już napisał Raddeo pojawia się to tylko przy odpalaniu z konsoli (w przypadku linku program dostaje prawidłowy argv[0] i tak się wywala), a prawdziwy problem, który wywala blendera dalej upatrywałbym w sterownikach ;p).

 

Tak wiem, ale same argumenty są puste. Większość programów i tak nie czyta zmiennych środowiskowych. Co to zmienia. Naprawdę myślisz że Blender się wykrzacza ponieważ z jakiegoś powodu nie dostał argumentów? No czytałem więc wiem że nie.

 

P.S. raddeo może napisz czy inne aplikacje opengl pracują poprawnie?

Edytowane przez dac77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne? Możesz podać jakiś konkretny przykład. Bo przeważnie jak coś insataluję to nie zastanawiam się czy to opengl. Po prostu urchamiam.

Przełączyłem 3ds maxa w Opengl i... błąd programu! Czyli prawdopodobnie Skoti ma rację: wina karty. I tak dzisiaj oddam ją prawdopodobnie do serwisu (jak mówiłem wariuje), więc zobaczymy czy ruszy potem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne? Możesz podać jakiś konkretny przykład. Bo przeważnie jak coś insataluję to nie zastanawiam się czy to opengl. Po prostu urchamiam.

Przełączyłem 3ds maxa w Opengl i... błąd programu! Czyli prawdopodobnie Skoti ma rację: wina karty. I tak dzisiaj oddam ją prawdopodobnie do serwisu (jak mówiłem wariuje), więc zobaczymy czy ruszy potem.

 

No to już wiesz że nie masz sprawnego opengl. Tylko czy to napewno wada sprzętu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, ale same argumenty są puste. Większość programów i tak nie czyta zmiennych środowiskowych. Co to zmienia. Naprawdę myślisz że Blender się wykrzacza ponieważ z jakiegoś powodu nie dostał argumentów? No czytałem więc wiem że nie.

 

P.S. raddeo może napisz czy inne aplikacje opengl pracują poprawnie?

Argumenty nie są puste - argumentem jest też uruchamiany program i zawsze jest zdefiniowany. Większość programów czyta zmienne środowiskowe, ale co mają do tego problemu zmienne środowiskowe (ze o nich piszesz) to nie mam pojęcia.

Co do czy myślę, że przez to blender się wykrzacza, ująłem w cytowanym poście ("...jednak wątpię, żeby tu był błąd..."), jednak to nie zmienia, że wprowadzasz poprzednim postem w błąd i trzeba sprostować ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty nie są puste - argumentem jest też uruchamiany program i zawsze jest zdefiniowany. Większość programów czyta zmienne środowiskowe, ale co mają do tego problemu zmienne środowiskowe (ze o nich piszesz) to nie mam pojęcia.

Co do czy myślę, że przez to blender się wykrzacza, ująłem w cytowanym poście ("...jednak wątpię, żeby tu był błąd..."), jednak to nie zmienia, że wprowadzasz poprzednim postem w błąd i trzeba sprostować ;p.

 

No przecież ja też napisałem że to nie powód. Czepiasz się semantyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że na starej (popsutej) karcie wszystko wystarczyło zainstalować najnowsze sterownki. Starsze nie widziały opengla.

Sterowniki zmieniłem dopiero teraz, gdy byłem pewny, że karta wyląduje niedługo w serwisie, bo strasznie ciężko wrócić do starych sterowników (na których większośc programów działała, w przeciwieństwie do wszystkich nowszych, ale to już wina uszkodzonej karty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności