Jump to content

Nauka blendera dla majkowca.


Monio

Recommended Posts

Chcę przerzucić się z maya na blendera. Po półtora roku pracy w maya mam już całkiem nieźle ogarnięte gdzie co się znajduje (pomijając particle i symulacje) i zastanawiam się jak posiadając tą wiedzę zabrać się do blendera. Widziałem na sieci poradniki o przeskoku z maxa na maya, z blendera na maxa ale nie bardzo z majki na blendera. Gugiel nie bardzo chce mi pomóc. ;)

Interesują mnie tutki typowo interfaceowe, podstawy modelowania i topologii czy takie rzeczy mam już dawno za sobą.

Ideałem by było przełożenie funkcji majkowych na blenderowe, nazewnictwo, różnice w działaniu i hotkeye.

Jakieś pomysły?

Link to comment
Share on other sites

nie wiem czy jest taki kurs, ale możesz tym wątkiem przetrzeć szlak dla następnych :) kto pyta nie błądzi :)

na splash screenie mash preset dla maya, ale nie jest to idealne, bo wszystkie tytki raczej są na defaultowe

jak chcesz spróbować interface blenderowy to, kiedyś też zacząłem robić zestaw tutków do blendera (nie pod maya). Dużo tego nie ma absolutne podstawy

Link to comment
Share on other sites

W przeciwieństwie do dawnych czasów gdzie blender był naprawdę w mniejszości teraz jest całkiem sporo ludzi tutaj na forum używających go na co dzień. Najlepiej zassać program chwilę się nim pobawić i jak coś jest nie jasne to pytać na forum. Ja się przesiadałem z maxa nie maji, na początku brak mi było n-gonów... ale z czasem jakoś to poszło. Zależy też co chcesz w blenderze robić np modeling, teksturowanie, renderowanie raczej odpada bo internal mimo wszystko jest daleko np z v-rayem i nie mówimy tutaj o yafaray, indigo lux render itp. Z mojej strony mogę powiedzieć że mimo wszystko jako modeler blender jest bardzo szybki i wygodny tak samo z mapowaniem. Silników do renderowania też jest trochę do wyboru no i cały czas pracują nad cycles.

 

EDIT.

Jeśli tylko będę umiał pomóc to wal na PM, można powiedzieć że znam blendera dość dobrze, może nie we wszystkim ale jednak :)

Edited by BLADE
Link to comment
Share on other sites

Tutki które podał natas są idealne na totalny start.

 

Po tych tutkach, wydaje mi się, że najlepiej będzie jak zaczniesz od:

 

1. Obczajenia wszystkich edytorów. Każdy ma własne menu, w tych że menu znajdują się wszystkie możliwe opcje, chyba że edytor ten ma belki, które otwiera się za pomocą N i T (nie każdy ma T). Każda opcja z menu lub belki ma chmurkę, z opisem co ta funkcja robi oraz skrót klawiszowy obok nazwy. W wypadku opcji z przycisku, skrót klawiszowy jest umieszczony w chmurce.

 

2. Tego co nie możesz nauczyć się w ten sposób, znajdziesz na oficjalnym wiki Blendera. http://wiki.blender.org/index.php/Doc:2.5/Manual

 

3. Kiedy zaczniesz coś dłubać, a podpowiedzi z chmurek lub wiki nie będą wystarczająco pomocne, zapytaj tutaj :)

 

Nie powinieneś mieć problemów z przesiadką. Najlepiej nie grzebać w domyślnych ustawieniach skrótów, to będzie dla ciebie tylko dodatkowy problem nie rozwiązanie, łatwiej się po prostu nauczyć nowych. Nawet takich dziwactw, jak zaznaczanie prawym myszki, potem okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda...

 

Główny problem to specjalne zgrupowane menu i opcje które są często używane, odpalane są przez skrót, ale nie są nigdzie opisane, więc jedyny sposób by je poznać to w Preferences, poczytać mape klawiszy xD

 

Dla ułatwienia podam Ci najważniejsze dla modelowania edycji UV.

 

Modelowanie, działają kiedy jesteś w Edit Mode:

W - speciale

ctrl E - menu edgy

ctrl F - menu faceów

ctrl V - menu vertexów

alt E - menu różnych extrude jeśli samo E to nie jest to czego chcesz

K - ciśniesz go i przesuwasz myszke, nóż. Dlaczego go nigdzie nie ma to dla mnie wielka zagadka.

Z - przełącza miedzy trybem wyświetlania solid i wireframe

U - menu metod rozkładania UV

 

UV: W - opcje weldowania

 

Modelowanie i UV:

ctrl Tab - menu z trybami zaznaczenia, żeby nie machać ciągle myszką w kierunku poziomej belki gdzie są do tego przyciski, ale jeśli chcesz mieć kilka trybów na raz musisz użyć tej belki przyciskając przyciski cisnąć shift, działa tylko przy modelowaniu.

 

shift Tab - tryb snapu, na poziomej belce magnes, obok niego są ustawienia jak ma snapować jest też tam odpowiednik retopo, możesz też, będąc w trybie przesuwania czegoś cisnąć ctrl, robi to samo co shift Tab tylko w chodzi w ten tryb tymczasowo, jak go puścisz to wróci do poprzedniego.

Edited by n-pigeon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mała banalna sprawa co do skrótów. Owszem można się przyzwyczaić do Blenderowych ma to swoje plusy ale i tez minusy. Jeżeli zamierzasz używać innych softów do pracy (np. Maya) to warto przynajmniej zachować podstawowe funkcje np. zarządzania viewportem, obiektów. Przerabiałem już to Modo i Blender - bywa to naprawdę denerwujące. Jeżeli zamierzasz tworzyć tylko i wyłącznie w Blenderze to nie widzę problemu by zostać przy default'owych ustawieniach programu.

Jako Maykowiec nie powinieneś mieć problemów przesiadką.. gorzej by było gdybyś był Maxowcem .. (czyt. złe nawyki) ;]

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki wszystkim za porady. Raczej mi przesiadka pójdzie łatwo, kwestia tylko szybkości workflowu na początku.

Blender, miejmy nadzieje, zastąpi mi majkę i coata czyli klasyczne modelowanie, retopologie, uv, transfery i bejki. Chętnie pobawię się w malowanie tekstur z normalami. Tak czy siak ZB będzie moją główną bronią. :)

MRay- Przeskakuje pomiędzy majką, zb i 3dcoatem i raczej nie przeszkadza mi inne sterowanie choć oczywiście pomyłki się zdarzają. Maxa omijam szerokim łukiem, nigdy nie zrozumiem idei interfaceu tego softu. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy