Skocz do zawartości

Dręczące pytania.. przyszłego grafika


tomjacki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem na forum już jakiś dłuższy czas i przeglądam tak wasze portfolia itd. i miałbym kilka pytań:

1. Czy prace które przedstawiają zrzut jakieś strony to tylko "makiety"? Czy te strony powstały i są oprogramowane?

2. Wiele razy widzę jak ludzie przedstawiają wykonaną stronę np. firmy kosmetycznej, po czym wchodzę na ten adres a tam widnieje zupełnie inna strona... Tu moje pytanie? Czy te osoby tak po prostu przedstawiają wizje tej strony? nie kontaktując się z dana firmą?

 

Męczą mnie te pytania bo chce zbudować swoje portfolio, mam troche prac w photoshop'ie, w maya'i jakaś prosta strona we flash'u też się znajdzie czy też animacja w aftereffects...

 

Potrafię zrobić szablon strony w Photoshop'ie ładnie go pociachać pod stronę ale programowanie to już inna bajka.. w sumie to pisałem coś tylko w html'u i to bez żadnych wodotrysków.

 

 

ps. Mam w najbliższym czasie stworzyć stronę sklepu elektronicznego. w pierwszych miesiącach ma być tam tylko informacja o aktualnych promocjach czyli jakiś system news'ów kolejnym krokiem będzie otwarcie sprzedaży internetowej, chce to postawić na joomli zrobić jakiś szablonik i gotowe. Może ktoś wypowiedzieć się na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Grafik robi layout, programista programuje - cale zycie tak pracuje. W Polsce ale i czasami na swiecie szukaja czlowieka orkiestry co to zna grafike 2D, 3D, animuje, zna html, jave, flasha slowem "krawaty wiaze, usuwam ciaze". Dla swietego spokoju osobiscie staralem sie trzymac z daleka od tego typu stanowisk. Jesli ktos szuka grafika to bedzie patrzyl na grafike. Dzialajaca stronke dobrze jest pokazac jesli znajduja sie tam jakies fikusne animacje w innym przypadku liczy sie to co widac.

Osobiscie tez nigdy nie robilem jakichs "swoich wizji" znanych stronek - pomalu zaczalem lapac zlecenia po prostu. W razie zerowego portfolio zrob sobie lepiej kilka templatek pod jakis temat. Jak ci sie uda to mozesz je nawet sprzedac komus, a jak bedziesz mial "swoja wersje Coca Coli" to mozesz to najwyzej pokazac ale cala robota psu na bude sie zda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesto grafik (szczegolnie w polsce) uczestniczy w systemie wyzyskowym typu: jak wybiorą Twój projekt to kupujemy. Stąd bierze się sporo rzeczy nie wdrożonych do produkcji. Niemniej można po tym poznać jak grafik faktycznie radzi sobie z briefem itd.

 

co to sklepu elektronicznego to nie bardzo jest co komentowac. Jakbys mi zabrał klienta to chętnie bym sie wypowiedział ale raczej nie miało to miejsca więc mogę zyczyc tylko powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ola-f

No klienta raczej nie zabrałem, bo to akurat można powiedzieć idzie po rodzinie, i raczej nie chce się tym więcej zajmować. Jednorazowy projekcik a, że już się zadeklarowałem to szukam teraz pomocy ;) Chodziło mi bardziej o doradzenie czy budowanie czegoś takiego na Joomli ma sens, czy też może zainteresować się innym cms'em. ( W każdym bądź razie konkurencja z pewnością nie jestem ;P)

 

Co do prac do portfolio wiele mi wyjaśniliście i pomogliście. Zaznaczam, że dopiero się uczę więc liczę na więcej przydatnych wskazówek.

 

A jak zapatrujecie się na ludzi którzy mają prace z tutorial'i, czy też łudząco podobne? Wydaje mi się, że to raczej już kiepsko wygląda szczególnie wśród grafików, co innego u pracodawcy on chyba rzadko kiedy przegląda strony z tutkami. Z drugiej strony mocno z edytowane tutorial'e wydaje mi się, że już ujdą, bo nie oszukujmy się ale każdy musi się gdzieś tego nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutoriale adresuja problemy dreczace ludzi i zwykle pokazuja przykladowe rozwiazania dosc typowych problemow. Nie kopiuj 1:1 bo to bzdura i koniec koncow ktos w koncu zauwazy ze zerznales zywcem z tutoriala ;) Ale podpatruj rozwiazania i techniki jak najbardziej.

 

Generalnie chyba za duzo myslisz nad tym wszystkim ;) Na prawde lepiej jest siadac i dlubac, podpytywac konkretne rzeczy i napierac, zdobywac doswiadczenia. Nie ma co planowac, rozmyslac bo moze sie zdarzyc ze tak pochlonie cie proces rozmyslania nad robota ze zastapi jej wykonanie.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mk89
czesto grafik (szczegolnie w polsce) uczestniczy w systemie wyzyskowym typu: jak wybiorą Twój projekt to kupujemy. Stąd bierze się sporo rzeczy nie wdrożonych do produkcji. Niemniej można po tym poznać jak grafik faktycznie radzi sobie z briefem itd

 

nie raz projekt jest brzydszy ale wygrywa niestety cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja musiałem uczyć się różnych rzeczy podczas pracy w różnych firmach. Często było to podyktowane tym że jak nie ja to inny grafik to zrobi który może będzie umiał oprócz tego to co ja potrafię itp., więc projektowałem wizytówki, plakaty, foldery, broszury, książki, strony internetowe, potem je ciąłem potem je kodowałem, potem wstawiałem flasha, pod nim zmontowany film w premiere i to wszystko upychałem w cmsa.. i na to zasmażka. Przez to nie nauczyłem się niczego robić tak naprawdę genialnie i straciłem czas. Wprawdzie sporo roboty teraz mam, ale satysfakcji niewiele.

Trzymaj się jednej rzeczy i staraj się być w tym masterem. Na resztę szkoda czasu.

Co do CMSa proponuję MODx. Joomla jest tak upakowana kodami, często pourywanymi że można głowę stracić. System projektowany od lat tylko się rozrasta a powinni go już dawno napisać od nowa. Ja mimo tego że nie jestem programistą tylko grafikiem, ogarnąłem to raz dwa. Gorąco polecam. Wada: polskie wsparcie niemal nie istnieje, wszystko yn ynglysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności