Skocz do zawartości

FX-8150 przegrzewa się przy referencyjnym chłodzeniu


Aethersis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak w temacie - mam AMD FX-8150 i procesor dochodzi do 100*C przy fabrycznym chłodzeniu przy pełnym obciążeniu i standardowym taktowaniu 3,6GHz. Płyta główna to Gigabyte GA-990XA-UD3, zasilacz Tacens 850W, 8GB ram DDR3 w 1 kości 1333MHz.

Wiatrak, który był w zestawie do procka był totalnym dziadostwem - nie dość, że łożyska w tym biją gdy tylko pokręci się tym w rękach (czuć dosłownie jak drga cały wiatrak), to przy pełnych obrotach (~3000RPM) ten szajs wyje jak suszarka. Wymieniłem go więc na SilentiumPC, który kręci się do około 2200RPM, ale ma większą powierzchnię łopatek, przez co jest cichszy, zapewniając podobny przepływ powietrza. Pasta termoprzewodząca zapewnia przepływ na poziomie 2.2W/m-K, tak więc jest nieco lepsza od fabrycznej. Niestety temperaturę na stałym poziomie 80*C osiągam dopiero po zredukowaniu taktowania do 2.2GHz

Proszę Was, powiedzcie mi, czy problem ten wynika z wady fabrycznej procesora, czy też fabryczny radiator to aż taki bubel, że nie ma możliwości, żeby dał radę z takim obciążeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 17
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

@Aethersis trudno oczekiwać aby referencyjne chłodzenie spełniało wymagania, choć w przypadku intela jakoś daje radę mimo hałasu.

Raczej konieczne jest założenie nowego chłodzenia z wyższej półki dla wydajności, bezpieczeństwa i komfortu pracy.

Procesor ma moc 125W jeśli się nie mylę, co z góry oznacza wyższe temperatury.

Proponuje chłodzenie np. Arctic Cooling Freezer 13 lub z wyższej półki NH-D14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smażysz procesor FX8150 ma temperature maxymalna pracy 61C przy kreceniue 65C także albo padły ci czujniki albo niedługo będziesz miał pożar w domu core temp podaj graniczna temperaturę TJ 90C. Sprawdź ustawianie napięcia na płycie bo może tu leży problem, co do chłodzenia tego procka to świetnie sprawdza się noctua nh d 14 tylko warto zmienić oryginalne wiatraczki na AAB 15 łopatek 1300RPM 12-14cm spadek temperatury jest niesamowity.Szczególnie niepokojące jest to że ty masz nadal absurdalna temperaturę przy sporym obniżeniu częstotliwości pracy procka. Na takim procku jak twój przy wielogodzinnej pracy na 100% temperatura nie przekracza 38C Tylko że ja mam także w obudowie parę wiatraków także to są na pewno czynniki wpływające na dobra cyrkulacje ;)

http://www.purepc.pl/procesory/test_amd_fx8150_bulldozer_kontra_intel_sandy_bridge?page=0%2C9

http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx?id=770&f1=AMD+FX+8-Core+Black+Edition&f2=FX-8150&f3=3600&f4=1024&f5=AM3%2b&f6=B2&f7=32nm&f8=125+W&f9=5200&f10=False&f11=False&f12=True

Edytowane przez shadowsexpe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TDP twojego procesora to 125W czyli sporo. Jednakże te temperatury jakie podajesz są anormalne.Przy prawidłowym chłodzeniu i obciazeniu wszystkich rdzeni na 100% ( np. Prime95) temoperatura nie powinna przekraczać 80C nawet na stockowym chłodzeniu. Sprawdź jakie masz napięcie zasilania procka i zresetuj BIOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ustawienia są standardowe, napięcie na procku jest chyba w porządku - 1.3125V, na mostku północnym 1.1875V, taktowanie HT 2,6GHz, taktowanie NB 2,2GHz. Może powinienem to reklamować? Napisałem do pomocy technicznej AMD i czekam na ich odpowiedź. Czy te napięcia i taktowania są ok?

Co do czujników - raczej nie padły, bo jak dotknę heatsink radiatora to jest tak gorący, że nie przytrzymam na nim palca na dłużej niż 2 sek! Temperatura którą podaję to właśnie core temp.

 

 

EDIT:

Zmieniłem napięcie na 1.150V i cud! Temperatura zatrzymała się na 66*C i nie przekracza tej wartości. Nie ma przy tym praktycznie żadnego spadku wydajności w renderowaniu programem LuxRender (pokazuje ile jest KC/s i ta wartośc nie spadła). O co tutaj chodzi? Jak to jest z tymi napięciami?

 

EDIT2:

Długo sie nie nacieszyłem. Po paru minutach komp się wyłączył. Minimalne napięcie to 1.2625V i temperatura staje na ok. 70*C. Dodam jeszcze że tutaj to może być wina pasty termoprzewodzącej, bo użyłem takiej słabej ceramicznej 0.8W/m-k.

Edytowane przez Aethersis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie polską pastę AG chemia ze srebrem. Ostatnio zmieniłem i bije poprzedniego zalmana temperaturami i ceną, poza tym dobrze się nakłada. Jak obniżysz napięcie to temperatura zawsze spada, bo przecież prąd mniejszy. Ale nie każde taktowanie pójdzie na niższym napięciu. Możesz jeszcze obniżyć zegar i zobaczyć czy pójdzie. A jeżeli zależy ci na wydajności to podstawą jest dobry cooler - większość ludzi z mocnymi maszynami używa wydajnych chłodzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperaturę dla twojego procka podaje core temp jako TJ?

Tak ogólnie to bym na twoim miejscu pojechał z nim do serwisu

mpta no cóż wynika że genialne I jest bez wad, dopiero co niedawno był watek o wysokich temperaturach na i7 i takim delikatnym mankamencie jakim jest krzywizna na heatspreaderze ;)

Edytowane przez shadowsexpe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest offtop, a laptopa bym raczej nie używał do renderingu, chyba że do jakichś pojedynczych scen. Spróbuj wyrenderować animację, to zobaczysz że to "parę sekund" nabiera ogromnego znaczenia, gdy przemnożyć je przez kilkanaście tysięcy klatek :)

Co do samego procka - oglądałem benchmarki i wynika z nich, że na fabrycznym chłodzeniu faktycznie ten proc potrafi się grzać do siedemdziesięciu-paru stopni celsjusza i to dla niego "normalne". Widać inżynierowie z AMD odwalili gównianą robotę i to fabryczne chłodzenie to jest śmiech na sali. Przy obniżonym napięciu system zachowuje się w 100% stabilnie i temperatura nie przekracza tych 73*C jak w benchmarku na pclab, tak więc na razie nie będę tego reklamował i sprawdzę jak się zachowa ten procek przy konkretnym chłodzeniu dającym sobie radę z 320W ciepła. Bawi mnie trochę, że nadal nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od serwisu AMD. Czyżby bali się przyznać że popełnili błąd konstrukcyjny? :)

 

shadowsexpe, mógłbyś mi powiedzieć na jakim napięciu pracuje twój procesor? W przypadku mojego chłodzenia, to tyle już z nim się naeksperymentowałem, że najprawdopodobniej ma obecnie wydajność niższą od referencyjnej, za to działa znacznie ciszej (prawie go nie słychać). Główna wina leży najpewniej w lipnej paście termoprzewodzącej (Pasta H, która ma przewodność 0.8W/m-K).

 

I jeszcze jedno - co to jest TJ? Tempratura o jakiej mówię to uśredniona tempratura z programu AMD OverDrive dla poszczególnych rdzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpta bardziej mnie interesowało czy Ci nie szwankuje lapek od takiego obciążania go :D słyszałem kilka razy że się udało lapka zajechać przez rendery. Ale jak daje radę to w porządku! :)

 

Aethersis TJ to jest maksymalna dopuszczalna temperatura procesora. Ale nie polecam się tym kierować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,152 przy standardowym 3,6 jak go podkręcałem tak na próbie do 3,9 to jest 1,368 natomiast przy podkręceniu do 4,2 napięcie było 1,380. Tj w core temperatur mowie o programie pokazuje tak zwana temperaturę graniczna dla procesora, ja tez się tym nie kieruje zadałem pytanie co mu wskazywało w przypadku gdy miał 100C bo wtedy komp sie powinien po prostu wyłączyć bo to by wskazywało jkies problemy w biosie Tj jest podstawa najczęściej aby bios zgasił komp przed spaleniem procka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden program nie pokazuje mi temperatury granicznej. Z tego co mówisz, to wnioskuję już na 100%, że problem tkwił najzwyczajniej w zbyt wysokim napięciu, które u mnie standardowo wynosi nieco ponad 1.3V Moja płyta główna sama ustawia tak wysokie napięcie, ale na szczęście jej BIOS ma ogrom funkcji i obecnie po jego redukcji wszystko zachowuje się w miarę dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wszystko już będzie ok jak po prostu powyłączasz wszelkie "auto" ustawienia w biosie - wszystko po prostu ustaw nawet domyślnie na sztywno i będzie gitara. Zobacz też jak wygląda sytuacja z opcjami dotyczącymi oszczędzania energii - one też często potrafią bardzo dużo namieszać. Zdziwiłem się co do tego napięcia - nie wiem jak to wygląda w AMD, bo miałem jednego tysiąc lat temu, teraz tylko Intel - i na napięciu 1,315 i7 2600k leci mi spokojnie na 4,7. Z temperaturami przy renderingu max. 73 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności