Jump to content

Tutorial z programowania w Maya poziom 01 - 3 części


beny
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

w zeszłym roku przygotowałem tutorial o programowaniu w Mayce, który dopiero dzisiaj po raz pierwszy ujrzał światło dzienne. Jest prowadzony w języku polskim dla osób z językiem angielskim nie bardzo zaznajomionych i jest za darmo. Jako że trwa prawie 2h podzieliłem go na 3 części. Na chwilę obecną jest to część 1. Pozostałe 2 udostępnię jak tylko przejdą przez salon kosmetyczny after effectsa.

 

Część 1 jest dla na prawdę początkujących osób z wyjaśnieniem wszystkiego co mi przyszło do głowy, aby wyjaśniać.

Część 2 wprowadza wspieranie się quick helpem z listą parametrów, nowymi operacjami na transformacjach obiektów oraz pojęcie zmiennych

Część 3 skalowanie kodu poprzez wprowadzenie pojęcia pętli

 

Link do części 1: https://vimeo.com/53506124

Link do części 2: https://vimeo.com/53791080

Link do części 3: https://vimeo.com/58795850

 

Miłej nauki.

 

Pozdro!

Edited by beny
Link to comment
Share on other sites

@legomir - Jeżeli już cokolwiek liznąłeś skryptowania w Mayce, a wiem, że tak - to część 1 możesz sobie darować ... baa - powiem więcej, jak wiesz co to zmienne i petle to i część 2 i 3 możesz sobie darować, bo to też szczegółowo mocno omawiam :) Programowanie w Maya 01 jest raczej celowane w ludzi w firmach postprodukcyjnych, którzy wiedzą że można coś pisać w Mayce, ale myślą, że to tylko fizycy jądrowi potrafią i nie starają się nawet liznąć tematu. Nie powstało jeszcze "Programowanie w Maya 02" i zobaczę czy powstanie ... narazie nie mam w planach. Zrobienie merytorycznie przemyślanego tutka, zwłaszcza o programowaniu, gdzie bardzo łatwo o błąd i ślęczenie godzinami w celu znalezienia takowego, to dużo roboty - znacznie więcej niż czas trwania tutka. Raczej jeżeli mnie najdzie to zrobię po prostu bardziej krótkie tutki "How to" niż pełen metraż jak powyższy.

 

Świetnie. Tutoriali na ten temat to nie widziałem za wiele więc pewnie ludziom się przyda. Przeniosłem wątek do działu Wideotutoriali. Na pewno lepiej tu pasuje i tutaj można dziękować ;)

 

Ok dzięki :)

Link to comment
Share on other sites

Świadomie użyłem słowa "programowanie", które absolutnie nie jest wprowadzaniem w błąd użytkownika. Do programowania w C++ tworząc ten tutek miałem w planie dojść, ale najpierw chciałem omówić większość zagadnień MEL'a, gdyż C++ jest tak na prawdę jego uzupełnieniem. Skryptowanie jest najwyższym poziomem programowania nie wymagającym kompilacji kodu, więc jest to de facto programowanie najwyższego poziomu.

Link to comment
Share on other sites

O, fajna inicjatywa :) A może by tak z pythona coś?:)

 

Pozdrawiam.

 

Jako, że w znacznej większości przypadków w Mayce odpalanie pythona sprowadza się do uruchomienia komendy melowej tylko ze składnią pythona, zacząłem od czystego MELa uruchamianego bez pośredników :) Niemniej jednak może z czasem powstanie tutek i z pythona ... BA! Może i z pluginów pythonowych. Może kiedyś, jakiegoś pięknego wieczora przysiądę z kroopsonem przy piwku i opracujemy takiego. Jeszcze o tym nie wie, ale to dobry pomysł, więc możliwe że się ziści w nieodległej przyszłości :)

Link to comment
Share on other sites

Z pluginami pythonowymi dobry pomysł, bo tak łatwiej pisać prototypy pluginów w C, a co za tym idzie zaspokoi to moja ciekawość :D W MayaHowTos ostatnio pojawił się fajny tutek o pluginach Pythonowych, nie wiem czy widziałeś.

 

Nie widziałem. Szczerze mówiąc myślałem że ten kanał padł śmiercią naturalną, ale widzę że ma się całkiem nieźle. Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

Zapraszam do obejrzenia 3 części z serii. Długo trwało, ale na prawdę nie miałem kiedy do tego przysiąść. Następne tutki na 100% będę starał się robić krótsze, bo edycja takich długich to masakra, zwłaszcza jak nagle się okazuje że jedna część się nie nagrała i trzeba ją dograć prawie 2 lata później

 

Link do części 3: https://vimeo.com/58795850

 

Pozdrawiam!

M.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy