Skocz do zawartości

Mam coś nie tak w siatce, czy oświetlenie mi świruje?


Wizzardius

Rekomendowane odpowiedzi

Hej witajcie. Robie Passacika z zacnego tutoriala:

I wszystko CHYBA mam tak jak być powinno

2w3uk9g.jpg

 

Lecz efekt końcowy wygląda DZIWNIE (okropne cienie nie wiem skąd )

 

64ffc3.jpgWarto wspomnieć, że na tucie, autor na ustawiony chyba jakiś materiał z Vraya (nie pamiętam dokładnie, ale chyba coś takiego ustawiał), a ja Vraya nie mam, a z tego co wiem, jest płatny. Lecz tak czy siak nie zmienia to faktu, że COŚ TU NIE GRA, i nawet bez vraya powinno wyglądać ciut lepiej. Moglibyście mi pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 17
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zainstalowałem triala vraya, użyłem tego materiału co na filmiku, i wciąż nadkole mam w połowie "czarne". Jakieś pomysły ?:(

 

PS Załaczam plik z modelem. (max 2013)

 

EDIT: Problem rozwiązany. Miałem ustawiony sterownik na vieporta OpenGL. Zmieniłem na nitrousa i jest git.

Bp2.zip

Edytowane przez Wizzardius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załącz w wersji 2012 jak możesz to zobaczę, tego nie otworzę.

 

Ale teraz jak patrzę na screeny to wydaje mi się że to tylko shading domyślny w widoczku Twoim. Przejdź na shaded i zobacz wtedy jak to wygląda.

Edytowane przez Miłosz3ds
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można otworzyć pliku...

Ja mam 2012, może spróbuj zapisać w trybie zgodności z 2012, czy coś :P

 

Aczkolwiek, na moje oko nie wygląda jakoś nadzwyczajnie... Pod każdym kątem jest takie czarne? Pewnie po prostu takie masz światło w scenie.

 

 

[Edit]

Miłosz, nie zauważyłem Twojego posta heh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem...

 

we viewporcie po którymś podziale poligonów niektóre z nich zrobiły się ciemniejsze. Przy renderingu bez świateł/kamery to widać, przy odpaleniu świateł i kamery w vrayu problem znika (ale nie z viewportu). Wkurza to okrutnie bo z siatką ewidentnie jest coś nie tak, a naprawianie tego jest upierdliwe...

Dzieje się tak raz na jakiś czas przy polymodelingu.

Ktoś wie czy da się to naprawić automatycznie czy tylko kasując poligony i tworząc je od nowa?

Obrazki:

Viewport, model bez MS

siatkaviewport_zpsc18fd7b3.jpg

Viewport, model z MS

siatkaviewportMS_zps37560cf0.jpg

render w perspective view, bez świateł:

siatka_vraybezswiateliGI_zps4d0b25b0.jpg

render z vraycamera, światła ON

siatka_vrayrender_zps03e1c5f3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubajaniak - krawędź już jest, ale to nic nie zmieniło...

Ctrl+L nie działa, zmiana Viewportu na Shaded także nie.

xview pokazało 2 rzeczy:

Overlapped uvw faces:

siatkaoverlappeduvfaces_zps8fb917b1.jpg

i Flipped uvw faces:

siatkaflippeduvwfaces_zps19144dc1.jpg

reszta czysta.

Nie wiem skąd to się wzięło, bo model jest prostym boxem przekształconym na poly + kilka(naście) razy connect edges...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dwa materiały. Otwórz UV Editor, zaznacz w nim ten polygon (ale TYLKO pojedynczym kliknięciem), i spróbuj odsunąć na bok. Nie gwarantuję, że to pomoże, ale ta wynika z tego komentarza. A jeśli nie masz żadnej UV-ki nałożonej, to może pomoże samo nałożenie modyfikatora UVW Map.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh... po nałożeniu uvwmap cały model robi się zielony... już nic nie rozumiem ;)

zrobiłam test - zwykła kostka z 3 podziałami na x i y, przekształcona na poly i też flipped uvw faces i overlapped uvw faces częściowo wyskakują... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe patrz na flipped i overlaped UV faces. To dotyczy mapowania UV a Ty narazie sprawdzasz co jest nie tak z geometrią obiektu. Czyli sprawdzasz open edges,overlapping faces,isolated vertices,multiple edges, overlapping vertices. Jak nic takiego nie pokazuje to jest ok. Sprawdź jeszcze u góry w tej zakładce graphite/selection czy nie masz polygonów z wiecej niż 4 krawędziami - ngonów. Overlapped UV to nachodzące na siebie poly w mapowaniu UV, jak nie masz prawidłowego unwrapa zrobionego to zawsze będzie pokazywać. Flipped UV to lustrzane obócone poly na UV, tak samo potrzebujesz prawidłowy unwrap UV - to nie ma nic wspólnego z błędami w siatce modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności