Skocz do zawartości

Wojsuj


Wojsuj

Rekomendowane odpowiedzi

Jedziem z koksem :D ołówków nie będę wstawiał, bo będzie podobna jakość szkiców jak na początku teczki, więc to nie ma sensu. Na kompie będę robił tylko studia z książki Color and light

Sun light

tumblr_np67n5Rr4S1usuapgo1_1280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 215
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kolejny updejt :D Teraz w wakacje muszę się wziąć do roboty, bo nie wiem jak w liceum z czasem będzie ;/.

Zauważyłem, że krawędzie u mnie to przekleństwo. Ma może ktoś jakieś tutki czy samemu jakoś to ogarnąć z martwą?

 

Studia:

 

tumblr_nqnol9Ybtk1usuapgo5_1280.jpg

 

tumblr_nqnol9Ybtk1usuapgo2_1280.jpg

 

I luźne eksperymenty, szkicyki:

 

tumblr_nqnol9Ybtk1usuapgo3_1280.jpg

 

tumblr_nqnol9Ybtk1usuapgo4_1280.jpg

 

tumblr_nqnol9Ybtk1usuapgo1_1280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mało malowałem i rysowałem, może to przez nową szkołę. Postanowiłem, że zrobię jakieś podsumowanie, albo inaczej po prostu coś swojego dla przyjemności. Wiem, że usta to masakra, ale praktycznie moje ostatnie portrety jakie rysowałem to te z początku teczki.

 

tumblr_nv1kujyOvb1usuapgo1_1280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, ze sie bierzesz za martwa Wojsuj, tak trzymac.

Sprobuj ustawiac wiecej obiektow o roznych fakturach i unikaj centalnej kompozycji.

Kiedy bierzesz tylko jakblko do malowania to nie dziwota, ze od razu ladujesz je centralnie :) Postaraj sie od razu narzucac sobie bardziej dynamiczne linie diagonalne ukladajac martwa nature.

Ten portret potwora, jaki zrobiles ostatnio, bedzie mi sie snil po nocach :D

 

Rada moja: cisnij jak najwiecej martwych natur, najlepiej z natury. A ludzkiej sylwetki podchodz z rozwaga, krok po kroku. Zaopatrz sie w jakies fajne ksiazki anatomiczne (czytelne, najlepiej dla artystow) i rysuj z nich. Pracuj na razie w czerni i bieli, ale studiuj kolor na martwych naturach :) Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rozpu myślałem, że się domyślicie po wcześniejszych postach xd. Mam 16 lat i jestem w 1 liceum, dlatego ciężko mi było się przyzwyczaić do codziennej nauki. Nie to co w gimnazjum, tylko na testy i sprawdziany xd. Gdzieś ktoś napisał, że chciałby tu trafić mając 13 lat. Ja tu trafilem mając 14-15 lat i myślę, że to nie ma nic do rzeczy. Zresztą widać po moich pracach, że jakiegos wielkiego progresu nie zrobiłem. Pewnie też to wina tego, że nie malowałem codziennie, bo mam inne pasje, bo gry, bo mi słabo idzie itd. Może gdybym miał nauczyciela nad głową, który by mnie bardziej motywował do pracy to może coś by z tego wyszło...

@DAGOO dzięki za rady :D. Póki na razie nie chcę się bawić w książki anatomiczne, chcę studiować bryłę, kolor, ćwiczyć kreskę

 

Ostatnio więcej robiłem jakieś szkice/linie na kartce, bo stwierdziłem że za słabo panuję nad ręką. Od razu oczywiście wyszły moje braki z perspektywy, więc będę musiał się za to wziąć. Stwierdziłem również, że nie mam po co się brać za kolor jak tak beznadziejne rozróżniam materiały i wszystko jest takie plastelinowe. Póki na razie pierwsze studium.

 

tumblr_nw89c5LMmS1usuapgo1_1280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rozpu kurcze myślałem, że wszystko okej z proporcjami, chociaż teraz widzę, że jedne oko za duże. Zawsze mam z tym problem. Masz rację, powinienem dłużej siedzieć nad szkicem

 

Speed paint, zwykłym okrąglakiem, bo mój komp chyba za słaby na jakieś wymyślne brushe xd

 

tumblr_nwdx3rESBl1usuapgo1_1280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym tekstem o tym, że nie chcesz studiować żadnych książek o anatomii to trochę poleciałeś. Oczywiście, że każdy by chciał od razu rysować super rzeczy, ale na początku zawsze trzeba ogarnąć podstawy. Jak chcesz rysować głowy to zacznij od tego:

 

 

...a później resztę lekcji z Jego kanału.

 

Natomiast co do ćwiczenia ręki i poprawienia kreski to polecam tego typu rzeczy:

 

1820_17_42-freehand-exercises-lines-and-circles.jpg

 

hatching-line-exercise.jpg

 

cross-contour-design-260x171.jpg

 

...szybkie i zdecydowane linie, ale nie na odpierdol, każdą kolejną kreskę postaraj się wykonać lepiej od poprzedniej. Z czasem nabierzesz pewności, szybkości, a i linie będą takie jakie chcesz. Ja swego czasu rysowałem codziennie przed pracą po 8-10 kartek A3 ...z obu stron :-)

 

Pozdrawiam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostosowałem się do rady tylko tego nie wrzuciłem, bo po co? To, że nie wrzucam to nie znaczy, że nie robię.... Mam mnóstwo prac których nie wrzucam, bo stwierdzam, że nie warto. Ostatnio malowałem teksturę i rysowałem te linie, próbowałem coś ogarnąć z tego filmu Proko. Tylko w jaki sposób mi pomożecie w rysowaniu prostych kresek, jak wiem wszystko jak mam to robić ( wcześniejsze strony teczek + Proko), tylko brakuje praktyki. Teksturę malowałem pierwszy raz w życiu, zresztą mam kogoś kto się na tym zna i mi pomaga, a twarze muszę całkiem załapać i wtedy coś wrzucę... A ten digital wstawiłem, bo mam nadzieję, że ktoś mi może coś jeszcze wytknie jakieś błędy dotyczące waloru.

Edytowane przez Wojsuj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co wytykać Ci błędy w walorze, skoro leżą podstawy? Widzę, ze dalej nie rozumiesz tego, że najpierw musisz do perfekcji opanować kreskę, a dopiero później dalej. Niektórym przychodzi to szybciej, a niektórym wolniej, dlatego musisz skupić się nad tym, a nie próbować od razu stworzyć arcydzieło, na to przyjdzie jeszcze czas.

 

Zrób sobie zadanie, że przez miesiąc codziennie będziesz rysował i dokumentował to na forum:

- 10 kartek A3 (po obu stronach), z takimi ćwiczeniami rysowania linii, elips, kostek, walców itp. (tu: http://max3d.pl/forum/threads/81446-Technika-rysowania-cia%C5%82, @gutekfiutek wrzucił kilka przykładowych ćwiczeń, które wtedy był dla mnie zapalnikiem - wspominałem o tym we wcześniejszym poście).

- 30 głów od Proko - bez oczu, nosa itp., samą bryłę, abyś nabrał lekkości i pewności w ich rysowaniu.

- 10 perspektyw, ustaw sobie na stoliku jakieś proste bryły (żadne czajniki czy wazony bo będziesz tracił czas na próby uchwycenia ich formy, a tu nie o to chodzi w tym ćwiczeniu), najlepiej kostki i walce. Staraj się to rysować szybko (wcześniejsze ćwiczenia sprawią, że ręka będzie pewniej prowadziła), grunt to aby po skończeniu rysowania brył (same bryły, zostaw walor), perspektywa się nie sypała.

 

Rób te ćwiczenia w tej właśnie kolejności, nie rób tego na odpier*ol, staraj się robić szybko, owszem, ale aby każda kolejna kreska była lepsza od poprzedniej. Zostaw wszystko inne i popracuj tak przez miesiąc. Wykonanie tego powinno zająć Ci około 1-1,5h (mi tyle zajmuje, ale ja mam na to czas max. 2x w tygodniu). Zobaczysz jakie po miesiącu będą efekty. Później powinieneś to kontynuować, ewentualnie jedynie zmniejszyć ilośc kartek z kreskami, poza ćwiczeniami z głowami dodać jeszcze ćwiczenia rysowania oczu, nosa, ust (tu w sumie mam pytanie do innych, bardziej pro - ja uczę się tak, że rysuję kształty głów jako jedno ćwiczenie, usta jako oddzielne, oczy jako oddzielne. W rysowanie kompletnych głów jeszcze się nie bawię, bo chcę nauczyć się dobrze rysować każdy element, dopiero później będę rysował całość ...to dobrze czy bardzo źle? - oczywiście czasem rysuję całe głowy, ale to pojedyncze przypadki, na szybko), do perspektyw zaczniesz dodawać walory itp. i z pewnym momencie jak będziesz próbował narysować jakiś obrazek sam się zdziwisz jak uchwycenie pewnych kształtów przyjdzie Ci z o wiele większa łatwością... ale na to potrzeba czasu, a nie tłumaczenie, że po co bo Ty wszystko wiesz jak narysować. Ja też wiem jak narysować ilustrację, która dostanie się do złotej galerii, ale kurde, ja to tylko wiem... jeszcze długa droga przede mną... a na założenie własnej teczki jeszcze nie mam odwagi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodzisz do tematu dużo sensowniej niż ja w twoim wieku, ale jeśli liczysz na pomoc ludzi z forum to proponuję wrzucać przede wszystkim te ćwiczenia które doradzają, w innym wypadku będziesz miał mało odpowiedzi albo nie takie o jakie ci chodzi bo ludzie będą zmęczeni tym, że się angażują podpowiadają ci drogę która skróci ci proces o lata, a ty nie pokazujesz, że z tego korzystasz. Uh gdybym mógłbym się cofnąć w czasie i siebie samego do tego przekonać to teraz łohoho co by nie było ; ) Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo fajnych wskazówek i porad tu dostałeś. Sam po przejrzeniu Twojego wątku przypomniałem sobie o wielu ćwiczeniach, które zaniedbałem - a problemy z którymi się spotykam podczas swojego rysowania, czy też malowania najczęściej opierają się o te podstawy - perspektywa, czucie brył, proporcji i linii oraz pewność ręki. Często te ćwiczenia nie są za ciekawe, zwłaszcza jeśli się je robi z 30 kartkę z rzędu, ale na pewno dużo dają. Ćwicz, rysuj, analizuj. Chętnie zobaczę kolejne wstawki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SławomirWolicki Ja słucham wszystkich rad i się staram dostosowywać. Ostatnio robiłem tylko te kreski i ewentualnie jakieś rzeczy dla przyjemności i stwierdziłem, że nie ma sensu tego wrzucać oprócz ostatniej pracy. Trochę mnie boli to to myślenie że : nie wrzucasz znaczy nie robisz...

@pakal Ja też od czasu do czasu przeglądam teczkę i szukam informacji. To boli jak patrze na swoje stare prace :D. Ogólnie lubię robić te ćwiczenia na rękę. Tylko nie wiem jak ogarnąć perspektywę w sensowny sposób, bo chyba rysowanie siatki nic nie da?

Próbowałem ogarnąć nasycenie, ale nie wyszło xd

 

tumblr_o0pih13ZKC1usuapgo1_540.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, tu nie chodzi o to, że nikomu się nie chce doradzać bo nie wysyłasz zdjęć pokazujących, że się zastosowałeś do porad... po prostu po Twoich pracach widać, że rzeczy, o których wspomnieli Tobie inni graficy, w ogóle nie poprawiłeś.

 

My nie potrzebujemy abyś Ty teraz niewiadomo co udowadniał, bo to po prostu widać. Wg mnie Ty po prostu nic przykładałeś się do tego i koniec. Jestem gotów założyć się o piwo, że przez ostatni miesiąc nie zarysowałeś więcej niż 10 kartek A3 z ćwiczeniami, o których mówiłem.

 

STary, ćwicz, ucz się i pracuj... masz dobry wiek, w którym rodzice chętnie Tobie pomogą. Skorzystaj z tego i przyłóż sie do pracy. Bo jak ruszysz 4litery to możesz być kolejnym Wojtkiem Fusem tego forum :-)

 

Pozdro, PS. Jakby co to ja się nie znam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw uczysz się perspektywy w teorii, potem przerabiasz tę wiedzę na papier. Tutaj masz po polsku serie tutoriali m.in. o perspektywie.

 

 

Potem wiedzę przekuwasz w rysunki ćwicząc rękę, oko i umysł, poprzez przetwarzanie tego co się nauczyłeś - następnie utrwalenie poprzez powtarzanie takich rysunków aż do perfekcji. Przede wszystkim wszystko co rysujesz ma swoją konstrukcje, chodzi o to żeby rysować też to czego nie widać, czyli np. tylnie ściany sześcianów etc. A tu masz przykłady rysunków ćwiczeniowych:

 

1_zpsk5zwpxaa.jpg

2_zpsfvdnkydi.jpg

perspective-4.jpg

1903981_244301965758140_1135628193_n.jpg?oh=8e5d24c3e17de82a2c41e7418f352948&oe=57060BCD&__gda__=1463959441_0e03c8193d8fba224dbc01ff343ddca4

1410955_10152750476542793_2459536006049984963_o.jpg

11182785_10152750475497793_5536304597502230982_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią wrażenie te ćwiczenia Pakal. Nie powiesz chyba że to wszystko tak bez linijki? :)

 

Tylko nie wiem jak ogarnąć perspektywę w sensowny sposób, bo chyba rysowanie siatki nic nie da?

 

Uzyskuje się to przez ustawienie fokal pointów- rzecz jasna. W photoshopie bardzo łatwo można to zrobić za pomocą specjalnych brushy, które mozna zrobić samemu lub ściągnąć za free tutaj: FREE PHOTOSHOP/GIMP BRUSHES! + Explanation

 

Na samym końcu brushowego wyswietlacza (w rubryce guides) znajdują się specjalne brushe do ustawiania proporcji i perspektywy.

 

Wystarczy zainstalować, wybrać brush vanishing point i na wykreowanej do tego osobnej warstwie (lub najlepiej kilku warstwach) kliknąć brushem na poziomie horyzontu by otrzymać siatkę perspektywy.VP_zpswdyefwuh.jpg

 

jeszcze długa droga przede mną... a na założenie własnej teczki jeszcze nie mam odwagi :-)

 

To gigantyczny błąd. Warto umieszczać swoje prace na forach (albo chociaż linka w sygnaturze do nich) nawet kiedy jeszcze są słabe. Odwaga to niestety to coś czego też trza się nauczyć i z czym ja też mam problem. Po za tym zawsze może ktoś skorzystać z takiego tematu dla świerzaków. Jestem pewien że wiele osób skorzystało z tego że taki totalny beginner jak Wojsuj miał odwagę i utworzył swoją teczkę.

 

Acha. Takie jedno pytanko do Ciebie, Wojsuj. Czym się posługujesz malując w digitalu? Mam nadzieją że nie myszką. Bezsens to jest, gigantyczna strata czasu i nerwów.

Edytowane przez JonJoan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JonJoan Oczywiście, że bez linijki ;) Te ostatnie 3 prace to są prace domowe z domina, a zwłaszcza pierwsza z tych trzech (wykreślanie sześcianów) i każdy coś takiego robi w pewnym momencie nauki, jedynie te które ja wstawiłem to są zrobione z tego co wiem przez prowadzących - ewentualnie przez kogoś zaawansowanego (u początkujących to zawsze trochę koślawo wygląda), dlatego są tak prosto narysowane - wprawiona ręka. Te dwa pierwsze to pierwsze ćwiczenia, które ja robiłem - najstarsze rzeczy jakie miałem z tego tematu u siebie w mieszkaniu, dlatego wstawiłem - widać dużo niepewnych, urywanych kresek - teraz po tych paru miesiącach widzę duży progres własnie m.in. po takich ćwiczeniach/zadaniach. Poza tym rysowanie z linijką mija się z celem - na początku rysujesz po to żeby wytrenować rękę, a linijka to pójście na łatwiznę. Tak samo jak masz np. darmowy tutorial na stronie warszawskiego domina - jak go przerabiałem to aż się za głowę łapałem, że tak prosto to wszystko narysowane.

 

DOMIN_canaveral_1.jpg&quality=90

 

Też dużo pomaga rysowanie na większym formacie np. 50x70 i właśnie na początku rysowania na takich formatach widać jak niewprawna jest ręka np. przy rysowaniu pionów czy zbiegów. A i myślę że warto na papierze uczyć się perspektywy i robić takie ćwiczenia, bo na papierze jak robisz ilustracje, czy rysunek to nie może być takiej sytuacji, że przy dwuzbiegowej perspektywie masz dwa zbiegi na kartce - to nie jest zbyt realistyczne - jeden zawsze powinien być poza kartką, a w sumie nawet oba. To dodatkowo uczy wyczucia perspektywy, a nie tylko poprawnego wykreślania od punktu do punktu. W digitalu rzeczywiście można sobie pomagać brushami etc. ale raczej dopiero wtedy kiedy już wiesz na czym ta perspektywa polega.

 

A i rzeczywiście brak odwagi w publikowaniu swoich początków jest ciężko przeskoczyć. W sumie mam to samo. Ale musisz pokazywać rysunki, prace żeby też wiedzieć czy chociaż się coś podoba. Inaczej skreślasz sobie okazje do otrzymania jakiejś konstruktywnej krytyki, porady. Ja osobiście też podchodzę do tego, że mam jedno miejsce, czyli teczkę gdzie chcę mieć udokumentowany progres (noworoczne postanowienie) - mnie to motywuje, tak samo jak przeglądam takie gigantyczne wątki jak np. @WojtekFus i jego teczka. Dla mnie pierwszym skokiem z rysunkiem to był kurs i wyraźnie czułem, że potrzebuje kogoś kto mnie poprowadzi przez te początki. Teraz trochę już złapałem wiatr w żagle i wyrabiam sobie nawyki codziennego rysowania, kończenia jednej większej pracy tygodniowo.

 

Ps. to wszystko w stylu "nie znam się, to się wypowiem". Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tym większy szacun że żeś to wszystko bez linijki pociągnął. :). Widać prawdę mówią że w dominie można już naprawdę mocno podreperować swój skill. Cały ten Domin to dość kusząca alternatywa. Niedługo rusza w Gdańsku kurs z podstaw rysowania i tak się zastanawiam czy nie zapisać się na niego czy też po prostu nie olać tego całego interesu z malowaniem i rysowaniem i nie wziąć się do "normalnej" porządnej roboty jak to mi większość ludzi z mojego otoczenia ciągle radzi.

 

Ps. to wszystko w stylu "nie znam się, to się wypowiem". Pzdr.

Przecież żyjemy w Polsce! w kraju którym dominuje wręcz autorytarne myślenie- w stylu mam spory bagaż życiowych doświadczeń więc i we wszystkim mogę się wypowiedzieć. Nie jestem specjalistą od CG (i właściwie od wszystkiego innego też nie) ale swój rozum mam. A te całe malowanie to nie jest normalna robota tylko jakieś mżonki, bzdury, itd.

 

Ok. pozdro i z mojej strony.

PS. Jak chcesz kontynuować wątek to może w Twojej teczce? Bo nie ładnie tak u Wojsuja robić bajzel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga masz calkiem przyzwoite prace:

 

https://www.artstation.com/artwork/8mm0G

https://cdn2.artstation.com/p/assets/images/images/001/778/918/large/stephan-bored-prolog4-copy.jpg?1452612530

https://www.artstation.com/artwork/gPPme

 

Zrob jeszcze takich 3 albo wybierz co ladniejsze kadry z komiksu i masz swietne portfolio pod planszowki i ksiazki dla dzieci.

 

Tylko blagam, nie wrzucaj koszmarkow robionych 10 lat temu w stylu:

 

https://www.artstation.com/artwork/WPQZy

https://cdn1.artstation.com/p/assets/images/images/001/778/945/large/stephan-bored-sea-nymphs-by-jonjoanson.jpg?1452612936

 

bo psujesz tym odbior calego portfolio.

 

Eksperymenty z z-brushem i strony komiksu lepiej umieszczac na deviantartcie a w portfolio miec tylko topowe prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tym większy szacun że żeś to wszystko bez linijki pociągnął. :)

 

tak gwoli ścisłości, sześciany (te małe sześciany z narysowanymi dwoma pkt zbiegu to google) i rakieta nie są moje jak wspomniałem w poście, są wzięte ze strony domina, bo szukałem przykładu - moje z tej wstawki są tylko te pierwsze obrazki - krzywo narysowane planes'y - ich nie mogłem znaleźć na szybkiego u wujka g. Domin głównie jest nastawiony na architekturę (no ale nie tylko), dlatego dużo tam perspektywy i geometrii.

 

Ps. chyba trochę offtop się zrobił.

 

Ps2. Z tym nie znam się a się wypowiem chodziło mi tylko i wyłącznie o moją wypowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze :D To bardzo motywuje :D Dyskusje są jak najbardziej na miejscu, nie ma problemu. Tylko proszę nie przesadzać z offtopem :D

 

@Gnacik masz rację, trzeba ruszyć 4 litery. Postaram się jak najbardziej mogę.

@Pakal dzięki za przykładowe ćwiczenia. Właśnie o to mi chodziło :D

@JonJoan jak ściągnąłem jakieś brushe to właśnie miałem taki. Póki na razie muszę ogarnąć podstawy, żeby w ogóle się w takiej skomplikowanej siatce poruszać :D. Mój tablet to Pentagram Thintype (chyba)M.

Edytowane przez Wojsuj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga masz calkiem przyzwoite prace:

 

Zrob jeszcze takich 3 albo wybierz co ladniejsze kadry z komiksu i masz swietne portfolio pod planszowki i ksiazki dla dzieci.

 

Miło to słyszeć. Cały czas pracuję nad uzupełnianiem portfolio takimi lepszymi pracami. Wykorzystuję czas póki go jeszcze mam.

 

Tylko blagam, nie wrzucaj koszmarkow robionych 10 lat temu w stylu:

 

Ten drugi koszmarek wywaliłem już. Smoka też wywalę. Ale na razie niech może będzie. Parę osób na AS go lubi. Dzięki za rady bo fakt faktem że nie należy wrzucać do portfolio byle czego. Nawet jeżeli chce się pokazać progress.

 

JonJoan co ćpiesz? malarstwo to nie jest normalna robota??? to jaka jest normalna?

 

Na budowie, w magazynie, na produkcji, w wojsku, jako handlowiec, prawnik, itd.

W czasie wigilii mój kuzyn bardzo był chwalony że dostał się po znajomości (wujek na polowaniu poznał jakąś szychę wojskową) na szkółkę wojskową. I że w przyszłości może to zaowocować stabilnymi zarobkami i godną emeryturą. A co on tam będzie robił (w swoim życiu interesował się tylko graniem w piłkę, gry komputerowe no i trochę imprezowaniem -pewnie) to nie wiem. Różne rzeczy o wojsku słyszałem. Czasem bardzo nieciekawe.

Kuzyn był bohaterem a ja oczywiście wiecznym nygusem, który miga się nieustannie od prawdziwej roboty, żyje marzeniami że jako jedyny z całej rodziny będzie zarabiał na tym co lubi robić.

 

Tylko proszę nie przesadzać z offtopem :D

 

Ok. Ja już kończę. Będę się wypowiadał w tym temacie tylko wtedy kiedy będę mógł w czymś pomóc. Np. odnośnie pentagramu. Sam kiedyś używałem. Jakiś starszy typ, chyba. Było to dość koszmarne doświadczenie i z tego co słyszałem tablety pentagram należą do jednych z najgorszych.

Mówię o tym bo wybór narzędzia pracy jest ogromnie ważny. Sam próbowałem ich wiele: długopisy, kredki, farby olejne i akrylowe, aerograf a nawet myszka komputerowa. :P. Dopiero Wacom Cintiq 13 hd sprawił mi prawdziwą przyjemność. Był drogi ale Imo się opłaciło. Wreszcie malowanie sprawiło mi prawdziwą radochę. Taką że mogłem malować od rana do nocy. No i wreszcie zaczął następować jakiś sensowny progress.

 

Oczywiście ćwiczenia z podstaw robię cienkopisami kreślarskimi na szarym bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi koszmarek wywaliłem już. Smoka też wywalę. Ale na razie niech może będzie. Parę osób na AS go lubi. Dzięki za rady bo fakt faktem że nie należy wrzucać do portfolio byle czego. Nawet jeżeli chce się pokazać progress.

 

Takie rzeczy (np. progress meme) warto miec na deviantartcie vel rozszerzone portfolio. Jak ktos bedzie zainteresowany to obczai. Ale takie "glowne" portfolio powinno zawierac najlepsze prace dla dobrego pierwszego wrazenia.

 

Na budowie, w magazynie, na produkcji, w wojsku, jako handlowiec, prawnik, itd.

W czasie wigilii mój kuzyn bardzo był chwalony że dostał się po znajomości (wujek na polowaniu poznał jakąś szychę wojskową) na szkółkę wojskową. I że w przyszłości może to zaowocować stabilnymi zarobkami i godną emeryturą. A co on tam będzie robił (w swoim życiu interesował się tylko graniem w piłkę, gry komputerowe no i trochę imprezowaniem -pewnie) to nie wiem. Różne rzeczy o wojsku słyszałem. Czasem bardzo nieciekawe.

Kuzyn był bohaterem a ja oczywiście wiecznym nygusem, który miga się nieustannie od prawdziwej roboty, żyje marzeniami że jako jedyny z całej rodziny będzie zarabiał na tym co lubi robić.

 

Przeczytaj sobie to w celu zrozumienia pewnych mechanizmow: http://max3d.pl/forum/threads/100106-Pesymizm-dyktowany-przez-otoczenie-niszczy-mnie?p=1257494&viewfull=1#post1257494

 

A pozniej to: https://medium.com/@noahbradley/how-i-became-an-artist-4390c6b6656c#.oawltuw6b

 

To, ze niektorzy concept artysci pisza: "rysowalem od kolyski, rodzice architekci/graficy/artysci mnie wspierali" no to jasne, bo przeciez jesli ktos mial pod gorke, to nie bedzie sie z tym uzewnetrznial ale jednak z jakiegos powodu wiekszosc ludzi w branzy to samoucy, czesto z wyksztalceniem znacznie odbiegajacym od tego, co robia. Tobie sie tylko wydaje, ze kazdy mial droge uslana rozami :P

 

Natomiast ty nie masz na co czekac. Koncz skladac portfolio i uderzaj do firm. Nie musisz miec uber poziomu ani pracowac dla najwiekszych firm, by zaczac zarabiac. Szukaj w malych firmach, planszowki, ksiazki dla dzieci, tla pod animacje reklamowe, indie studia robiace visual novel. Tego sporo jest. A i rodzina bedzie sie inaczej odnosic jak zaczniesz zarabiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jon Joan noooo ten tablet zacina się, czasem mnie trolluje i przełącza na drugi ekran - na nieszczęście w prawym górnym rogu gdzie jest wyłączanie przeglądarki :D. Czasem mi nie wykrywa piórka nad powierzchnią, problemy z sterownikami. Moim zdaniem i tak lepszy od wacom bamboo one, którego najpierw miałem. Mimo tych wszystkich problemów, czułośc i dokładność jest większa.

 

Na dniach przyjedzie do mnie Intuos pro i na moje szczęście zaczynają się ferie, więc będzie więcej martwych itp. Zobaczymy czy ten tablet rzeczywiście jest taki dokładny :D

Starałem się codziennie przysiąść do kresek, perspektywy itp. Zrobiłem około 60 kartek, ale wrzucam tylko po przykładowych ćwiczeniach, które robiłem. Tylko zastanawiam się czy to dobry sposób na uczenie się rysowania elips, takie rysowanie na chama, odręcznie.

 

tumblr_inline_o2af66yoxe1ts2ig3_540.jpg

 

tumblr_inline_o2af2jsdac1ts2ig3_540.jpg

 

tumblr_inline_o2aeyn2xHz1ts2ig3_540.jpg

 

Chciałem jakoś uchwycić to 60 kartek :D

 

tumblr_inline_o2aerrfHKl1ts2ig3_540.jpg

 

No i coś dla przyjemności, jeszcze na starym tablecie

 

tumblr_o2af86Eihc1usuapgo1_540.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało tych kresek, zwłaszcza na pierwszym obrazku. Tu masz dla porównania jak to powinno wyglądać. Zdjęcie jest sprzed kilku lat, ale jak dobrze pamiętam to chyba z 2 ale raczej 3 dni kartki, A3, zarysowane z obu stron.

 

wp_000176.jpg

 

Do boju! Szybkie i zdecydowane kreski, nie zastanawiaj się pół minuty przed narysowaniem. Weź sobie np. jakieś słuchowsko, audiobook czy coś, gdzie każdy odcinek trwa około pół godziny. Bierz to na słuchawki i po prostu rysuj aż się odcinek skończy i za każdym razem staraj się zarysować jak najwięcej kartek.

 

Pozdrawiam,

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lucyfer w sumie masz racje :D

@gnacik zawsze coś słucham, albo oglądam. Wczoraj i dziś wczuwałem się w muzykę Huntera :DDD. Masz jakiś sposób na skuteczne rysowanie elips, czy tak jak robię?

Nie wiem czy to dobry pomysł wrzucać w taki sposób. Oczywiście kartki są również zarysowane z drugiej strony. Przepraszam za jakość zdjęć.

 

part1_zpsgjompyw5.jpg

 

part2_zpsymqkwhf9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę pamiętał :D

Wkońcu Intuos przyjechał :D Po tygodniu czekania (!!). Też tak macie, że wam się przykleja ręka do powierzchni? Macie jakiś dobry sposób na to?

Studium walorowe.

 

1_zpsrjswyzxn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Łee, kolejne 40 zł do wydania, co za oszuści! :D

Tymczasem kolejne studium. Ta wiedzę miałem nie licząc "terminatora", ale dobrze jest sobie to uporządkować i znać te wszystkie nazwy. :D

 

kulki_zpsrlttxf0d.jpg

Edit: Poprawka głupich błędów

Edytowane przez Wojsuj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim się zabierzesz za anatomie lepiej pomalować martwe jeszcze w walorze i robić inne studia ( też w walorze ). Nawet jeśli będziesz coś ogarniał z anatomii to nic nie zrobisz bez umiejętności posługiwania się walorem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności