Skocz do zawartości

Zestaw na procesorze AMD


hajsssss

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu nowej stacji. Działam głównie w Sketchupie i Vray 2.0, poza tym Photoshop i Illustrator, w planach Modo. Dotychczas pracowałem na AMD Pxenom II X6 1055, było spoko, ale myślałem o zmianie procka na Intela I7 i tu trochę przerażają mnie ceny. Wszystkie świeższe posty na forum dotyczą zestawów opartych właśnie o I7, a co byście powiedzieli na zestaw z prockiem AMD? Dodam że będę korzystał z renderingu sieciowego z dwoma dodatkowymi jednostkami (wspomniany stary procek). W V-ray zamierzam korzystać z RT. Proszę opinię na temat takiego zestawu:

 

Procesor: AMD FX-9370 (4.4GHz, Eight Core, 8MB, 8MB, 220W, AM3+) 861 zł

Wentylator: Scythe Ashura 210 zł

Płyta główna: Asus M5A97 R2.0, AMD 970, DDR3, SATA3, RAID, USB3.0, GBLAN, ATX, AM3+ 302 zł

Pamięci: DDR3 32GB 1600MHz Kingston HyperX XMP Beast (4x8GB, QuadDDR, CL9) 1311 zł

Karta graficzna: GeForce GTX760 Asus 2048MB, DDR5, DP, HDMI, 2xDVI, PCI-E 955 zł

Jeżeli chodzi o ram to na początek 16 potem 32. Do karty graficznej cały czas nie jestem przekonany. Płytę wziąłem pierwszą lepszą z USB 3.0. Proszę o opinie czy to AMD w ogóle ma sens czy od razu wybić go sobie z głowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dzięki za odpowiedź. Chcę oszczędzić procesorze przede wszystkim ale też co za tym idzie na płycie głównej. Te 400 złotych to porównywałeś z jakim modelem z Intela możesz coś polecić? Umówmy się że 400 złotych to nie jest wielka sprawa ale różnica 800-1000 już tak. Swoim postem ogólnie chciałem posprawdzać co sądzicie o AMD teraz bo widzę że tematy o tych procesorach padły a jeszcze jakieś 3 lata temu jak składałem poprzedni zestaw była to zawsze niezła alternatywa.

Jednak najbliższym zakupem będzie teraz kart graficzna, wstępnie zdecydowałem się na GTX 760 (z tym że nie ukrywam że się na tym za bardzo nie znam i po prostu czytałem forum). Chcę używać jej do V-Raya RT w Sketchupie. Pytanie czy wogóle jest sens kupować kartę za 1k tylko do tej opcji (bo przecież z CPU też wyrenderuję RT) czy ta karta również usprawni mi pracę w viewporcie Sketchupa i programach Adobe w porównaniu do mojego starego GTX 450? Warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pracy w wievportach seria 4 gtx i 5 była bardzo dobra, jeśli nie zmierzasz robić finalnych renderów spod vray rt na gpu to nie jestem wcale przekonany co do gtx 760. Co do amd sam posiadam jeden z komputerów wyposażony w FX i wcale nie narzekam co prawda jest on głównie użytkowany do renderowania ale nie zauważyłem aby miał sobie nie dawać rady w autocadzie , photoshopie, ogólnie AMD z serii FX dają sobie lepiej rade w wielowątkowych aplikacjach zresztą po to one były tworzone. Co do procesora co podałeś nie mam przekonania ze względu na jego wydzielanie ciepła a także ze tak po prawdzie ma parametry FX8350 tylko zegar podkręcono za cenę większego poboru prądu i wydzielania sporego ciepła. Nie wiem skąd jest tu na forum taki pęd do Intela z mojej dziedziny mogę ci powiedzieć ze architekci cenią sobie procesory amd. Współpracuje z kilkunastoma firmami zachodnimi i jakoś nie widzę tam intela. Oczywiście jeśli zamierzasz także grac na kompie no to w takim przypadku Intel :))) atak pomijając wszytko inne jak na forum zaczyna się mówić o AMD to człowiek jest zadeptywany jak kaczka :)

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,dowale do pieca..!)

Poruszyliście ciekawy temat:

procesor 4 rdzeniowy----Intel Core i7 4770K, kwota 1299,00

procesor 8 rdzeniowy----AMD X8 FX-9590, kwota 1157,78

Jak żyć? ;)

może rzeczywiście jest sens składać kompa na AMD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tgz. odpwoedź nie pozostawiająca komentarza;)

też to wcześniej wklepałem do cpubossa-liczyłem na jakieś wywody.

tylko nie piszcie- co tu komentować liczby mówią same za siebie ;/

 

Jestem zielony i nie do końca rozumiem to zestawienie. Na chłopski rozum są tam 2 procesory w tej samej cenie - Intel z czterema rdzeniami 3,5 GHz i AMD z ośmioma rdzeniami 4,7. Czyli wydaje mi się że w tej samej cenie można mieć nazwijmy to 2 razy lepszy procesor, ale znowu niżej testy wydajności przemawiają lekko za Intelem. To o co w tym chodzi bo ja naprawdę nie czaję już nic. Jak wyglądają te testy wydajności czy przekładają się one bezpośrednio na rendering czy na granie w gry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rendering. amd robi znacznie slabsze rdzenie a ht intela podciaga jeszcze wynik. wiele rzeczy wciaz odbywa sie na 1rdzeniu - nie rendering ale rozne skrypty i wtyczki. intel to lepsze rozwiazanie w produkcji jezeli cena jest porownywalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 8350 (4 moduły a nie 8 rdzeni(w sumie się przyjęło że jest 8 rdzeni bo każdy moduł ma 2 rdzenie ale nie można ich nazwać pełnoprawnymi rdzeniami)) i do wielowątkowych zadań nadaje się świetnie tylko trzeba wiedzieć jaki program wykorzystuje wielowątkowość a z grami to jest tak, jak grasz w nowsze to są pisane by wykorzystać wielowątkowość ale często na 2 rdzenie. Jak chcesz grać w coś konkretnego to sprawdź jak działa pod amd, nie ma przecież nikt tyle czasu by grac w wszystko. Wszytko powyżej 8350 to są wyżyłowane procki i nie wiem czy warto się w nie pakować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMD ma osiem rdzeni. Core i7 ma cztery rdzenie ale z HT efekt jest taki że mają również osiem. Mówiłeś o oszczędnosciach, więc TDP na pozimie 220W procka AMD nie jest oszczędne, wyjdzie w rachunkach za prąd. AMD się gorzej kręci, o wiele. Też jestem fanem czerwonych, jednak jak miałbym dzisiaj składać sprzęt do 3d, postawiłbym na Core i7. Niestety. A jeszcze co do tego co pisałeś że AMD jest 8x, a intel 4x to biorąc ten tok rozumowania, nie każdy samochód dajmy na to sześciocylindrowy jest szybszy od czterocylindrowego, za to prawdopodobnie będzie brał wiecej paliwa ;)

Edit: Jak szukasz oszczędności, mozesz się jeszcze zainteresować Xeonem bez układu graficznego - trochę taniej, ale one są bardziej do serwerów.

Edytowane przez Pawlito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak pisze olaf.

 

Patrzeć na ilość rdzeni, taktowanie i lajki na fejsbuku (cast your vote :D ) to tak jak kupować aparat i wybrać najtańszy, który ma największą liczbę megapixeli i dziwić się czemu ludzie kupują droższe i gorsze.

 

Zobacz też zużycie prądu. Wiadomo, że to nie są idealne wyliczenia, ale coś to mówi - rocznie za "utrzymanie" niepodkręconej i7 wykorzystywanej do celów pro (tzn. tak rozumiem "commercial energy cost") zapłacisz 225 złotych. Za AMD - prawie 600 :)

 

Dość dobrym pomiarem jest bęczmark Cinebench R11.5, który bazuje właśnie na renderingu. Warto na to patrzeć.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki te odpowiedzi w zupełności rozwiewają moje wątpliwości na temat procesorów. Zostawię sobie starego Phenoma 1055 jako rendernoda, a do pracy na co dzień będę musiał przerzucić się na Intela. Mam jeszcze wciąż wątpliwości co do grafiki którą chcę wymienić szybciej. Potrzebuję jej pod Illustratora, Photoshopa, płynną pracę w viewportach oraz poglądowe rendery w V-Ray RT, zero gier. Planowałem GTX 760 ale chyba to nie jest dobry pomysł pod moją działalność. Mam teraz GTS 450, możecie coś doradzić pod moje potrzeby żeby znaczącą poprawiło wydajność i będzie przyszłościowym rozwiązaniem? Nie planuję renderingu CPU, tylko V-ray RT do podglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki te odpowiedzi w zupełności rozwiewają moje wątpliwości na temat procesorów. Zostawię sobie starego Phenoma 1055 jako rendernoda, a do pracy na co dzień będę musiał przerzucić się na Intela. Mam jeszcze wciąż wątpliwości co do grafiki którą chcę wymienić szybciej. Potrzebuję jej pod Illustratora, Photoshopa, płynną pracę w viewportach oraz poglądowe rendery w V-Ray RT, zero gier. Planowałem GTX 760 ale chyba to nie jest dobry pomysł pod moją działalność. Mam teraz GTS 450, możecie coś doradzić pod moje potrzeby żeby znaczącą poprawiło wydajność i będzie przyszłościowym rozwiązaniem? Nie planuję renderingu CPU, tylko V-ray RT do podglądu.

 

gtx 580 najszybszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. AMD się gorzej kręci, o wiele. Też jestem fanem czerwonych,
Jak na fan czerwonych to kolega niezłe herezje tu opowiada :) zerknij na overclocking http://cpuboss.com/cpu/AMD-FX-8350

. Edit: Jak szukasz oszczędności, możesz się jeszcze zainteresować Xeonem bez układu graficznego - trochę taniej, ale one są bardziej do serwerów.
kolejny mit z tym ze to procek do serwerów dziwnym trafem profesjonalne stacje renderujace są oparte na xeniach

 

TDP Thermal Desig Power to wskaźnik ile ciepła wydziela dany procesor pod maksymalnym obciążeniem a nie że tyle prądu nam zje w trakcie pracy to parametr którym się musisz kierować przy doborze chłodzenia

Amd ciągną więcej prądu ze względu na proces technologiczny w jakim są wykonane jak właśnie ze względu na to ze zamiast HT maja rdzenie którym trzeba dostarczyć energii

 

Co do samego HT już nie raz usłyszanemu tekst "bo ma ht" i wiele osób uważa ze to jest jakieś magiczne słowo a tak naprawdę to jest możliwość przypisania przez system lub oprogramowanie do każdego rdzenia procesora fizycznego dwóch procesorów wirtualnych, a następnie dzielenia obliczeń pomiędzy nie.

Jak to się ma przy wielowątkowości w stosunku do 8 rdzeni natywnych( czy tez 4 modułów z 2 rdzeniami każdy) łatwo zobaczyć w tym teście http://www.behardware.com/articles/880-7/amd-fx-8350-review-is-amd-back.html

 

 

 

Zobacz też zużycie prądu. Wiadomo, że to nie są idealne wyliczenia, ale coś to mówi - rocznie za "utrzymanie" niepodkręconej i7 wykorzystywanej do celów pro (tzn. tak rozumiem "commercial energy cost") zapłacisz 225 złotych. Za AMD - prawie 600
o tyle jest to prawdziwe jeśli komputer pracuje non stop w stresie tylko który z naszych kompów tak pracuje chyba ze stoi na farmie i cały czas renderuje. Tu na forum wszyscy straszą tym obciążeniem portfela Pół roku temu zmieniałem kompa do domu właśnie na FX8350 komputer nie jest oszczędzany pracuje po naście godzin dziennie a za półroczne rozliczenie zapłaciłem znacznie mniej niż w poprzednich latach przy intelu Na poważnie polecam zwrócić uwagę na płyty główne majce odpowiednie systemy sterujące poborem prądu wtedy kiedy tego procek nie potrzebuje

 

Jeśli robisz rendery spod vraya to możesz spokojnie zainwestować w platformowe opartą na FX3850 zaoszczędzone pieniądze na Procku dołożyc albo do karty graficznej tez popieram GTX 580 lub do dobrego dysku ssd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności