Skocz do zawartości

Siatka przedmiotu w Max'ie


Bart87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Najpierw przeprosze za zamieszczanie takich dennych pytan bo w 100% to nie jest dzial przeznaczony na nie.

Szukalem po innych forach w innych dzialach i topick'ach czegos na rozwiazanie mojego problemu, niestety poszukiwania zakonczyly sie niepowodzeniem.

 

Moj problem jest nastepujacy:

 

Zaprojektowalem sobie monster'a rodem z horroru z elementami robotyki, wstawilem do Max'a i chcialem zaczac modeling. Niestety pojawil sie jeden problem ktory mnie denerwuje strasznie i utrudnia wszystko. Siatka np. Box'u jest niewidoczna przy zaznaczonej opcji Smooth + Highlights

 

screenshoot:

76976997.jpg

 

Jak widac "Plane" posiada segmenty 8 x 8 aczkolwiek ich nie widze, przy zaznaczonej opcji Smooth + Highlights.

 

Gdy zaznaczam druga opcje tj. Wierframe mam nastepujacy efekt

 

51725035.jpg

 

Jak widac po zaznaczeniu opcji siatka przedmiotu pojawia sie ale rysunek ktory mam jedynie do wgladu bo ma opcje zaznaczona Freeze znika i nie potrafie modelowac np. ust poniewaz w jednym przypadku nie ma siatki a w drugim nie ma szkicu/rysunka...

 

Prosze o pomoc w tej kwestii oraz o nakierowanie mnie gdzie nastepnym razem wstawiac takie posty poniewaz nie chce zasmiecac pustymi pytaniami/problemami....

 

Pozdrawiam i czekam na jak najszybsza odpowiedz

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sprawdzalem wszystkie opcje po kolei a ta pominalem przez przypadek...

 

Teraz jest wszystko idealnie dzieki wielkie...

 

P.S. temat do zamkniecia i do zmiany dzialu dla zielonych jesli owy istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby juz nie tworzyc nowych topickow i ponownie zasmiecac swoja osoba napisze w tym...

 

Stworzylem polowe glowy mojego monster'a, zrobilem lustrzane odbicie i chcialem polaczyc te dwa elementy (prawa i lewa czesc glowy) do siebie zeby tworzyly jedna calos... Nie moge tego wykonac metoda "Target Weld"... czym to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej wiecej skonczylem, jakies uwagi czy cos mile widziane, projekt musze wykonac idealnie

 

image007.png

 

Planuje teraz zrobic zeby i jame ustna...

 

Jest jakas modyfikacja nachylenia by nie robic tego vertexami?

 

cos w tym stylu?

asdy.png

 

Z gory dzieki wielkie po raz kolejny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich za moja niewiedze, jestem osoba ktora wie naprawde duzo ale grzebanie i szukanie zeby samemu na to wpasc to naprawde zajeloby mase czasu...

 

Dzieki za nakierowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Chcialbym pokazac cala siatke sprzed wygladzenia ale niestety nie potrafie tego cofnac, wczesniej byla mozliwosc usuniecia wygladzenia a po zapisaniu i wylaczeniu Max'a nie widze tego tak jakby tego w ogole nie bylo.

 

Tam gdzie pokazuje czerwona strzalka powinna byc modyfikacja wygladzania tj. MeshSmooth... czy da sie ja przywrocic zeby model wygladal "kwadratowo"?

 

SS:

mesh.png

 

Tutaj daje siatke dla wgladu ale po zastosowaniu wygladzania MeshSmooth, wiem ze nie o to Ci chodzilo ale gdy tylko bedzie sie dalo cofnac to, z checia zamieszcze

 

siatkaw.png

 

I jeszcze takie pytanie, jak juz mam jakis tam model pasowaloby zastosowac edge loop'y.

1. Wybieram "Convert to Editable Poly"

2. Przechodze w Edge

3. Zaznaczam dowolna krawedz

4. Naciskam "loop"

 

co dalej? wyczytalem z roznych poradnikow i tutkow tylko tyle, nie wiem jak tego loop'a zaakceptowac by byl jako jednolita krawedz ktora nie bedzie reagowala na wygladzanie po przez MeshSmooth...

Edytowane przez Bart87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli użyłeś collapse i zapisałeś swój model to już nic z tym nie zrobisz. Tzn. ewentualnie możesz użyć automatu do zredukowania liczby poly ale to nie zbyt zdrowe dla topologii siatki chociaż w tym przypadku to raczej bez różnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli użyłeś collapse i zapisałeś swój model to już nic z tym nie zrobisz. Tzn. ewentualnie możesz użyć automatu do zredukowania liczby poly ale to nie zbyt zdrowe dla topologii siatki chociaż w tym przypadku to raczej bez różnicy :)

 

Zaczne jeszcze raz xd, potraktuje ta glowe jako trening...

 

a wiesz moze jak z Edge Loop'ami? zaznaczam krawedz naciskam "Loop" po czym zaznacza mi krawedz i inne ktore sa przedluzeniem pierwszej oznaczonej... co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak krawędź nie reagująca na mesh smootha, nawet po zastosowaniu grup wygładzania każdy edge będzie wygładzany w obrębie tej grupy.

 

Ok...

 

a co zrobic gdy juz mam zaznaczone krawedzie metoda edge loop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potworek nawet fajny tylko brak mu tego czegoś, Nie wygląda zbyt organicznie moim zdaniem. Poprubuj sobie z narzędziem paint deformation. A co do twoich pytań, nie odpowiadam bo już inni to zrobili ale najlepiej kupić sobie książkę, ja tak zrobiłem (wolę jakoś mieć wszystko na papierze w jednym miejscu :).

 

PS: nie zauwarzyłem twojego ostatniego pytania i edytuje posta: O co dokładnie chodzi ? Bo można zrobić wiele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Gdzies wyczytalem ze zaznacza sie krawedz naciska sie loop i mam krawedz np jakiegos przedmiotu w pelni skladajaca sie nie z 1 a z paru krawedzi...

 

Chodzi o elementy takie jak ruchome typu usta ze gdy bede poruszal ustami to reszta bedzie zachowana, nie wiem jak to sprecyzowac ; p

 

a co do ksiazki, ciezko trafic na jakas dobra ksiazke a najlepsza nauka jak dla mnie to nie z papieru a z doswiadczenia/z autopsji ; p

Edytowane przez Bart87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcaj loop zaznacza krawędzie obok siebie (ale stykacące się) mniej więcej wygląda to tak: __ __ jeśli klikniesz przycisk loop zaznaczą się wszystkie krawędzie w jednym rzędzie a jeśli strzałki obok przycisku to będziesz zaznaczał do tego momentu którego chcesz (jeśli nie chcesz zaznaczyć wszystkich), podobnie jest z funkcją Ring : / / (z tym że tu krawędzie są tylko do siebe równoległe ale się nie stykają).

 

 

PS: a co do książki to polecam wydawnictwo helion. (Zobacz sobie 3ds max biblie - tam jest wszystko ) nawet z płytą jest i w dodatku przed zamówieniem możesz obejrzeć pierwsze strony książki (on-line) Tam jest spis treści który mówi sam za siebie :).

 

PS 2: Od kiedy modelujesz w 3ds max ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Przystawialem sie wlasnie do tej 3D biblii ale bylo to jakies 3 lata temu albo i wiecej ; p widzialem ja w ksiegarni i prawie cala przejrzalem, moze jakies nowe wydanie 2010 pod Max 9 jest, bede musial sie przejsc...

 

Ciezko to powiedziec od kiedy, bawilem sie dawno dawno temu z jakies 5 - 6 lat temu w 3DZmodeler xd jest to program do tworzenia 3D pojazdow i mozliwosc dodania ich do np. GTA, sam taki model wykonalem Fiata 500 (stary model) i wstawilem go do jeden z czesci GTA ale to bylo wieki temu

 

Teraz potrzebuje sie podszkolic poniewaz pare prac 3D i jakas animacja bedzie ode mnie wymagana w Styczniu 2011 (soon).

 

Po 3DZmodeler sciagnalem 3D Studio Max bodajrze jakas wersje 5 badz 6 nie pamietam. Staralem sie wytworzyc jakies pojazdy ale zawsze konczylo sie na polowie karoserii badz jakis byk mi wyskakiwal i musialem zaczynac od zera... teraz musze sie przylozyc do tego nie ma wyjscia.

 

Co do grafikii jest to moje hobby, w przyszlosci chce kupic tablet 20+'' (miodzio), ale najbardziej to nie pedzlowanie w photoshopie czy manipulacje zdjeciami mnie pociaga, pociaga mnie stworzenie cos z niczego czyli od polygonow po cale skupiska synchronizowanych vertexow tworzacych jednolita piekna calosc... do tego pozniej swietnie oblozyc textorka, nadac dobre oswietlenie, tlo/otoczenie i jesli jest wymagane wstawic animacje tego czegos... BAJKA! ; p

 

 

Edit:

Tak jak mowilem zaczalem swoja prace od nowa, niestety nie mialem duzo czasu by siasc i porobic... mozliwe ze jutro sie przyloze i glowa bedzie gotowa... zrobilem ss'y z siatki przed uzyciem MS i po

 

Przed uzyciem MeshSmooth:

siatkaprzedms.png

 

 

Po uzyciu MeshSmooth:

siatkapoms1.png

 

siatkapoms2.png

 

Mysle ze jest lepiej wykonana szczegolnie pod wzgledem krawedzi ust oczu i nosa...

Edytowane przez Bart87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności