Jump to content

Recommended Posts

Cześć! Dawno nie zakładałem tutaj wątków więc najwyższy czas 🙂 Przez ostatnie kilka miesięcy dużo eksperymentowałem ze skanowaniem 3D, na razie głównie opartego o fotogrametrię. Zbudowałem całe urządzenie i robota pozwalającego na bardzo dużą automatyzację procesu (kiedyś to opiszę). Będę wrzucał tutaj wszystkie testy i gotowe skany.

Skan figurki dla klienta o wysokości 12cm, finalnie 57M trójkątów, ponad 300 zdjęć. Model był dość mocno czyszczony w Zbrushu, było kilka baboli jak pęcherze po odlewie, które trzeba było usunąć i wygładzić powierzchnię z niedoskonałości. Całość gotowa do druku.

Porównanie przed i po czyszczeniu: https://drive.google.com/file/d/1ESCIAajnT_AhUUGMttJxzZhsZwZGpYku/view?usp=sharing

dllhost_0XWL9RmgaZ.png.1a342e3ec5ab272c1f99396a155950d2.png

s4.thumb.jpg.38dd84e7f14265697db84a3f34a7ad84.jpg

s5.jpg

s2.jpg

Edited by McGavish
  • Like 4

@dm_Dzięki! Jak na razie to skanuję fotogrametrią, czyli robię zdjęcia (bezlusterkowiec 16mpx) i później je procesuję w Reality Capture albo Metashape. Całość jest bardzo zautomatyzowana i nie trzeba praktycznie wcale ingerować w proces.

Jeśli chodzi o skanery to przymierzam się właśnie do zakupu skanera światła strukturalnego, może być przydatny w specyficznych przypadkach. W każdym razie fotogrametria jest bardzo elastyczna, chcesz mieć dobry detal to robisz więcej zdjęć z różnych dystansów i po sprawie. Skaner laserowy i światła strukturalnego ma swoje parametry, których nie da się przeskoczyć. 

nah wyglada zajebiscie, wiesz kamerka ma mala rozdzielczosc. Jezeli bedziesz dluzej trzymal aparat w jednym miejscu i pozwolisz mu wyslac wiecej rejow to skan jest calkiem dokladny 🙂 Udawalo mi sie robic skany po 500k trisow na mordach 🙂 wiadomo ze trzeba to przezebic itp wszystko zalezy do czego i potrzebujesz 😄

• Like 1

W sumie jakby figurkę postawić na automatycznym stoliku, telefon na statywie to faktycznie można zrobić fajny bazowy skan 🙂 Chociaż znacznie taniej wychodzi Lidar od Intela: https://www.intelrealsense.com/lidar-camera-l515/, ale jakości końcowej skanu jakiegoś mniejszego elementu nie widziałem. Masz całe SDK do tego i można programować, tylko że tym nie zadzwonisz 😄 

@michaloOkoło 3,5h, z czego 3h to praca komputera i robienie zdjęć, pozostały czas to przesyłanie plików (mój aparat nie obsługuje niestety na razie zapisu od razu na dysk), ładowanie plików, obróbka w Zbrushu i ogólnie nadzór. Musze sprawdzić lepiej jeszcze batch processing w Metashape bo może bardzo zaoszczędzić czas. 

@RaVirrTest skanu na podstawce pod figurki 🙂 Jutro postaram się wrzucić dwa słonie 🙂

• Like 1

Kolejny skan, tym razem słoń o wysokości 12cm.

• Metashape na ustawieniach high
  • Czas obliczeń + zdjęcia około 2h
  • 140 zdjęć
  • 1,1M faceów surowy skan
  • Render w Blenderze + Cycles

Eksperymentuję jeszcze z ciekawszym oświetleniem, chcę zrobić preset do spójnej prezentacji wszystkiego 🙂

Wypustki w różnych miejscach to jakieś pyłki kurzu, nie przetarłem przed skanowaniem.

Model lekko wygładzony w Zbrushu + retopo i projekcja   

s1.jpg

s3.jpg

s2.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Edited by McGavish
  • Like 2