Skocz do zawartości

5-Boki, kąty przy Poly - herezja? ;)


MatPat

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo, że należy używać polygony o czterech bokach, kątach, czy jak to, tam kto nazwie. Ale dlaczego nie użyć 5-kąta, czy trójkąta jeśli w siatce po MS nie widać jakiś dziwactw w tym miejscu?

 

Kiedy można użyć tych osobliwych rozwiązań w postaci trójkąta, czy o rany 5-kąta, a kiedy należy zawsze ale to zawsze używać polygonów o czterch ściankach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hmm, ja tam się czasem nawet i siedmiokątów nie boję ;) ważny jest efekt po działaniu MSa... i tyle

 

pozdrawiam

 

Święte słowa imo :)

 

W organice uzywa sie trojkatow i pięciokątow do uzyskania efektow np. dolkow, lub ciaglych polaczej z jednej faldki w 2ga, oraz przy kacikach ust niekiedy sie stawia odwrocona 4kę albo 5piątke robi to fajne wgiecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od modelu, sytuacji, czy model jest animowany czy nie itp. Jak już koledzy napisali :) Jeżeli efekt Cię zadowala to mozesz używać n-gonów do woli (patrzcie na prace Stevena Stahlberga :) ) Co do lowpoly to już faktycznie inna historia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli ma być coś Lowpoly to tylko czworo-kąty i chyba trójkąty, bo bez nich nie da się czasami obyć?

 

No ale po MS siatka przy trójkątach, czy pięciokątach też dziwnie się zakrzywia, zaokrągla. Czy to będzie jakoś przeszkadzało po oświetleniu, nadaniu textur? Z tego co tutaj czytam to chyba jednak tak (reflect).

 

A co będize gdy w polygon o 4 veretexach przyjmuje kształt trójkąta, jak to traktować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty acz troche naciagniety przyklad. Ciezko teraz wymyslec jak to pokazac ale tutaj widac co sie dzieje jak mamy n-gon (n=/4)

 

wlasnie mialem zapodac przyklad apropos tego reflecta ale widze ze juz nie trzeba:)

Generalnie tak sie dzieje ale nie zawsze - po prostu najlepiej zrobic sobie probnego renderka i wtedy bedzie widac czy cos sie kaszani czy nie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj illy Bacry ma racje przedzieliles poligona w samym srodku i tak wsyzstkie naokolo teraz masz tam kawalek plaski i dlatego tak sds zadzialal a nie inaczej a nie ze to wina ze sa trojkaty. ciezko by bylo zrobic model z samych 4rokatow a jak sie wie jak dziala taki SDS to mozna je spokojnie stosowac ale wiadomo najlepsza siatka pod SDS to 4rokaty niema co ukrywac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzuku, sam polygon nie jest plaski, ale to tez potwierdza teze ze trojkaty nie dizalaja dobrze na siatke, u mnie to wszystko jest mikro, ale im wieksza powierzchnia tym gorzej. Jesli ktos teraz robi jakis model i mu trojkat wyszedl to niech wrzuci skrina i pokaze. Wiadomo ze czasami trojkaty daja dobre efekty ale trzeba wiedziec kiedy mozna ich uzywac. Czyt: duzo testowania i pare modeli za soba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem po co ta dyskusja

wiadomo ciezko jest zrobic model bez trojkatow wrecz sa potrzebne, i tak jak pisze illy jesli ktos wie jak ich uzywac to nie ma problemu ale trzeba trenowac i robic modele.....

ale cos mi sie nie chce wiezyc ze przecielenie 4rokatnego polygona aby byly 2 trojkaty zmienia odbicia hdri.

illy-->bacry ma racje tam gdzie dodales edges to napewno jest plasko ale ty tez dobrze mowisz ze on nie jest plaski bo nie jest ale jest napewno plaszczy niz ten po prawej czyli bez dodanych edgow. czyli krotko mowiac ingerowales w siatke

ps. jak gadam bzdury to poprawcie mnie :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trójkąty rzeczywiście są potrzebne ale co z tymi pięciokątami i większymi. Czy ich używanie to nie błąd? Wszędzie piszą, gadają, że nie wolno użwac nic poza trójkątami jeśłi trzeba i 4-kątami, żadnych 5, 6, 7 itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N-gon, jak napisalem wczesniej musi zostac "pociety" na trojkaty skladowe. A jak wiadomo trojkat miesza w siatce. Ale jak wspomnialy tutaj osoby bardziej doswiadczone ode mnie: uzywanie N-gonow i trojkatow jest w niektorych sytuacjach jezeli nie konieczne to przynajmniej zalecane.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od samochodów specem nie jestem, toteż nie będę się wypowiadał, ale w organice czasem jest niezbędne zastosowanie pięciokąta. Już tutaj wszyscy moi poprzednicy pisali, że to zależy od kontekstu i zastosowania. Podam przykład: jeśli robisz np. cylinder, to jego spód i werzch mogą mieć dowolną ilość boków, na dobrą sprawę wiadomo, że im jest ich więcej, tym lepszy render (choć krawędzie i tak będą kanciaste), ale jednak będzie to wieeelobok i nic nie ma prawa się kaszanić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności