Skocz do zawartości

Level design


RK

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy całe mnóstwo modelerów siedzących przy postaciach, budynkach, itemach i czym tam jeszcze ale póki co nie widziałem tu jeszcze nikogo kto dłubałby levele w level editorach- Hammerze, Quarku itp. Mylę się czy to raczej mało popularna "dyscyplina" game artu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Rzecz nie do pogardzenia chociaż mi chodziło o coś innego- ile jest osób robiących level design. W momencie kiedy potrzeba kogoś w tej specjalności to cisza głucha i nikt nic nie wie- pomyślałem że może tu się ktoś ujawni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robilem kiedys mapy do doom2 i quake 2, ale takie ktore z kumplem potrzebowalismy do dueli :) robilem w edytorach map. Specjalnie sie na bylo co nimi przejmowac bo nie byly super, ale konstruowane pod nas wiec przyjemnosc z grania rzadzila :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy ktoś ma namiary na jakies tutoriale zawierające zaawansowane techniki pracy w Quarku? Pracuje przy mapach do TGE (Torque) i w przypadku bardziej skomplikowanych obiektów (lub wymagających bardziej precyzyjnego teksturowania) zaczynaja sie problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w przypadku bardziej skomplikowanych obiektów (lub wymagających bardziej precyzyjnego teksturowania) zaczynaja sie problemy.

To jest jeden z glownych problemow TGE... w TSE jest juz znacznie lepiej :)

 

Jesli można macie może jakieś tutki odnośnie tworezenia leveli - w maxie np. - jaka skala, rozmiary tekstur - pokrycia itp itd.???

Skala, systemy etc zaleza glownie od tego jak dziala dany engine i jakie zasady team narzucil... nie ma "ogolnego" tworzenia leveli... inny silnik - inne zalozenia co do tworzenia takowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quake uzywa BSP czyli w gre wchodzi quark VHE (chyba tez)...a export takiego typu obiektow z maxa jest dosc uciazliwe... zreszta te technologie powoli odchodza w zapomnienie.

 

jezeli chcesz sie nauczyc level designu dolacz do jakiegos teamu gdzie juz sa na takim etapie by tworzyc dokladnie architekture na zalozeniach silnika... na pewno pomoze :) (teamy posiadaja wlasne tutoriale badz dostep do wykonanych przez kogos innego)

 

Savi- bardziej skomplikowane obiekty wrzucaj jako modele- Torque bardzo ładnie to łyka.

lykac lyknie prawie wszystko, z tym ze na takich modelach dokladnie kolizji nie wyszukasz.. a jezeli obiekt jest skomplikowany moga byc problemy z renderem (tekstura) i moga wystapic zaklamania oswietlenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie może jakieś dobre resource'y dotyczące importu modeli, tekstur i leveli do Torque'a ? Przyznam szczerze, że wolę modelować w 3ds max i ew. Blenderze albo MilkShape. Trafił mi się taki temat, że koledzy potrzebują do Torque strukturę, a ściślej domek z jakimiś śmieciami na podwórku wraz oteksturowaniem. Nie wiem jak się za to zabrać (nie chodzi mi o sam proces modelowania). Dostałem Quark'a i nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Możecie coś poradzić ?

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, modele (dts) nie wchodzą w grę, muszę przygotowac obiekty jako "dify". Exportery, zarówno z Mayi jak i z Maxa działaja, jednak obiekty maja bardzo zagęszczona siatke - w porównaniu z analogicznymi obiektami z Quarka kilkukrotnie. Efekt końcowy jest zabójczy dla wydajności :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intoxicate- nie masz racji co do kolizji. Kolizja będzie taka jaki collision mesh przygotujesz- co do problemów z renderem skomplikowanego mesha w Torque- jeszcze ich nie spotkałem- światło to nie problem bo w wersji bazowej tak czy tak nie jest realtime tylko wypalane na mapie więc jeśli chcesz mieć poprawne to musisz dłubać w kodzie czy Ci się podoba czy nie (chyba że coś ostatnio poprawili- dawno nie ściągałem nowej wersji)

 

SaVi co do topologii siatki- zależy od tego jaką ją robisz- eksporter sam jej nie zagęszcza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rk, no to ja nie wiem co macie na mysli mowiac szczegolowe meshe.. dla mnie szczegolowy obiekt architektury to minimum 5k, a srednio 10k poly i przynamniej U MNIE na Rivie TGE 1.3 dzieje sie tak jak opisywalem.

(zreszta u innych programistow na lepszym sprzecie - rowniez) (a mowimy tutaj o meshach opartych na BSP , czyli .dif) dtsy moga byc skomplikowane, ale dify juz nie bardzo...

 

Collizion mesh mozesz sobie przygotowac ale to i tak nic nie da, bo Bukovsky mowil ze cos ma wleciec przez komin i gdzies spac po czym isc dalej.

 

Mozesz napisac wlasny system kolizji do .dstow (sporo ludzi implementuje ODE i Newtona do TGE) ale jest sporo z tym problemow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm wiem ze mi sie torque walilo jak dawalem texturke z opacity mapa, nawet z sorterem mesh sie glubil w zbuforze, ktos wspomnial o tutkach na exportowanie, zrobilem kiedys jednego, jak okaze sie ze mam go na plycie w wawie to wrzuce na dniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intoxicate- pokazywałem tu obiekty architektoniczne które robiłem do Torque (pokutują jeszcze na mojej stronce). Działają z collision meshem, postaci mogą wyskakiwać z wieży, wspinać się po belkach, wchodzić do kościołów- co tylko chcesz i wszystko działa bez problemów na defaultowym systemie. Może coś po prostu robimy inaczej albo pod inne wymogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to engine wypuszczony i promowany przez Garage Games. Kosztuje raczej niewiele i nietrudno go modyfikować także dla gier budźetowych jest ok, zwłaszcza dlatego że kod sieciowy ma bardzo miły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TGE jest kierowany dla amatorskich grup developerskich , kosztuje 100$ a TSe mozna kupic za 150$ (po kupnie TGE)

Jak na moje doswiadczenie: to jest trudny do nauki, nawet bardzo trudny... dosc stary, ale support ma najlepszy na swiecie.

 

RK - ja o tym wiem, z tym ze ja mowilem o dtsach (by takie mozliwosci co w difach i lepsze byly w TGE)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeszcze pytanie odnośnie Hammera - jak wypada w porównaniu z Quarkiem jeśli chodzi o przygotowywanie obiektów do Torque (dify). Czy ktos ma z tym doswiadczenie?

Niestety, zapowiadany przez Garage Games Constructor jakos nie chce sie ukazać i jestem skazany na prace w takim sofcie jaki jest dostepny na rynku :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej z manuala enginu lub forum Garage Games- tam naprawdę wszystko jest dość dokładnie napisane. Co do Quarka- też go nie lubię (sam siedzę w Hammerze) ale z tego co widziałem możliwości ma trochę większe tylko... upierdliwy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marioza

hym a nikt nie wsponial o edytorze unreala 2, calkiem sympatyczny, troche swego czasu w nim grzebalem ,z kazda kolejną odsłoną a raczej updajtem przy kolejnej grze przybywa mu bajerów, w pariahu są juz normal mapy zresztą w swat 4 tez, ale pariah chodzi plynnie a swat 4 nie, tutaj jest takie cos co jeden gosc tworzy na tym edytorze calkiem fajnie mu ten blade runner wyszedł : ) http://www.ataricommunity.com/forums/showthread.php?threadid=348582&perpage=30&highlight=&pagenumber=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy całe mnóstwo modelerów siedzących przy postaciach, budynkach, itemach i czym tam jeszcze ale póki co nie widziałem tu jeszcze nikogo kto dłubałby levele w level editorach- Hammerze, Quarku itp. Mylę się czy to raczej mało popularna "dyscyplina" game artu ?

 

Sa level designerzy np. tu http://www.zielok.3d.pl/index.php?menu=1 :) Dlubane w dedykowanym edytorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, trafiłem na ten temat przypadkiem :) (witam tak w ogóle ;).

Jeśli chodzi o level designerów i np. Quake'a 3, to mogę śmiało przedstawić:

- dAde - czyli ja :)

- Lukin

- NecrosiS

- Requiem

- NemiX

- TymoN

Więc nie jest tak źle :).

Oprócz takiego Hammera czy Quarka jednym z podstawowych edytorów do masy gierek jest GtkRadiant.

A jeśli ktoś jest zainteresowany samym temat level designu, to istnieją nawet dobre polskie strony zajmujące się tym tematem, a mianowicie:

Maposfera.org (Quake 3 i inne na tym enginie, Quake 4, Doom 3, Painkiller),

czy Mapping.pl (Half Life)

Przyspamowałem ;), mam nadzieję, że nikt mnie nie zabije.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie trafiliscie z tematem>

mam pleasea podzielcie sie wiedza: mam modele i texturki, gitarka, ale jak mapowac\ texturowac teren? kiedys przypisywalem materialy ID do poly, ale to porazka jest. da sie jakos malowac textura po terenie? cos ktos mowil o channel map w maxie > to rozwiazanie? jak tego uzwaywac? wiecie... drozka, kilka rodzajow trawy, jak szybko i milo to zrobic? HELP PLEASE! . z gory dzieki

ps. nie che miec wspolnego nic z programowaniem, ani z 3rd programami, hammerami i quarkami :\. chodzi mi o normalne texturowanie dla game artu w maxie, a nie sama gra, edytor, silnik,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm - widzi mi sie ze tak - robie sobie lewel - jako krate powiedzmy 10x10, robie mala texturke 1x1 (np: trawy, albo kamieni) i do tego texturki 10x10 gdzie to ma sie znajdowac (czyli mapa szarosci z odpowiednio zblurowanymi brzegami) - i teraz robisz dwa map chanell'e - pierwszy 1x1 a drugi 10x10 - i teraz w material editorze w diffuse wrzucasz mala texturka a w opacity maske i odpowiedznio im przypisujesz map chanelle

 

teraz nie wiem jak to wszystko zmontowac w jednym materiale - ale moze jakis material composite albo blend albo cus??

 

problem ze to ani uatwe ani przyjemne - i jeszcze nie do konca wiem jak w ten sposob madrze powiazac kilka (kilkanascie) roznych materialow...

 

ps - mam nadzieje ze to w miare klarownie powiedzialem

 

pozroeo

 

psII. jesczze - takie pierdoly jak droozki i inne liniowe elementy to raczej sie rzeza jako dodatkowa geometrie zazwyczaj - o ile sie nie myle - poprawcie mnie jesli kuamie :D

 

 

psIII i jeszcze sobie wlasnie przypomnialem ze fajnie mozna tu zadzialac materialem top/bottom ( robisz naprzyklad top jako trawe a bottom jako kamienie) i teraz jak dobrze ustawisz parametry (angle treshold o ile pamietam albo jakos tak) to jak zrobisz sobie plane i zaczniesz go wybrzuszac - to ci automatycznie na ukosnych face'ach wyjdzie kamien a na plaskich zostanie trawa a co fajniejsze mozna to plynnie blendowac

 

ale tak sobie jeszcze mysle - ze metody 'z automatu' to kicha bo jednak zbyt duzo nie zdzialasz... jednak najlepiej to samemu wszysttko ustawiac - duzo wiecej pracy ale efekty napewno duzo lepsze

 

pozdro - psia krew ale sie rozpisalem... srki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ftorek thx,

ale ten gora-dol material sadze, ze sie nie sprawdzi, to jest totalna amatorka i brak kontroli nad textura...

poza tym, ta mapa szarosci spox, bylo by ok, ale jest ale! do terenu bym potrzebowal texturke wielkosci 10000-10000 a to do giery chyba troche nie teges.... sa tereny tez duze... poza tym, oczywiscie, ze to zalezy od silnika, ale ja mam test zrobic > LICZY SIE TYLKO JAKOSC i dlatego chce jaka KOLWIEK dobra metode.,,, i chyba mam:

zrobie wlasnie z ta opacity mapka, ale ... kurcze zrobie ja 1024-1024, i bedzie ona rozciagnieta! > czyli bedzie mniej dokladnie,. ale za to bede mogl malowac po terenie w body paincie! i gitara...chyba :] tylko kurcze,,, 10 texturek trawy , kamieni po 512, oraz na kazde pzrejscie texturka black-white 512 ... tez kicha bo to za duzo chyba, ale KIJ lepsze to niz very BIG hi res texturka!, thx za pomoc, ale i tak dalej czekam na ten ... idealny sposob, universalny itd...

bo wiecie, tak dochodze do wniosku, ze chyba teges teges,,, ale chyba nikt nie wie :| juz wiekrzosc sie wypowiedziala, takze na priv. jak pytalem, i kurde nikt mi konkretow nie zapodal... no no chyba nikt sie tym na powaznie nie zajmowal. heh... np. empeck , po co mi takie zdania? sluszalem je juz ze 100 razy , a problem jak by;l tak jest... nie szpanuj tylko sie podziel wiedza, albo potwierdzisz moje spostrzezenie, ze takowej nie posiadasz. ( nie nie jestem nie przyjemny> takie sa fakty)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są fakty?

 

że ja nic nie umiem? Jeżeli mnie chcesz podpuścić to musisz się bardziej postarać hehe. To co ja Ci napisałem to jest fakt niepodważalny. Każdy silnik ma inny workflow.

 

Ogólniki:

 

Żeby nie robić gigantycznej maski teren możesz sobie podzielic na kwadraty - każdemu dać inną maskę do blendingu zamapowaną planarnie od góry, następnie tilujesz w materiale załóżmy trawę i ziemię (używają tego samego mapowania co maska). To tego służy materiał blend w maksie. Wyrenderujesz toto sobie, ale nie wyexportujesz.

 

Niektóre silniki na przykład umożliwiają użycie czterech masek, każda w innym kanale RGBA.

 

NIE MA IDEALNEGO UNIWERSALNEGO SPOSOBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slusznie empeck prawi a kurt sie nie unos bo nie ma po co - jesli powaznie myslisz o game-devie to tutaj wszstko i zawsze wychodzi od programistow (czy ogolnie od dizajnerow) i zawsze jest zalezne od silnika....

 

a jak chcesz sobie poogladac to max slabo sie do tego nadaje w sumie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko :P, ale wlasnie mam joba do zrobienia bez edytorow, programistow ect. mam i koniec > i zamierzalem\zrobie jak empack mowi. ps. no szkoda, ze nie ma takowego uniwersalnego sposobu..., troche glupio. nawet nie troche...

~~~~~~~~

sprawdzilem,

prawie all wypalilo, ale jest problem : body paint nie kapuje blenda ani mix-a :(:(:( czy deep paint sobie z tym poradzi ? , bo wiedzie chcialem naniesc, a potem tylko po bialo czarnej malowac pedzelkiem i widzialbym all w 3d view od razu > w p.szopie to by sie tragicznie malowalo ! :( help.

~~~~~~~~~~

3rd update::: ale moge malowac po 3d black-white texturka ;]

i tu jest 1 minust tylko: zamiast trawy i ziemi widze biale i czarne, ale.... chyba ujdzie. chodz wolabym od razu widziec efekt...no ale , no juz jest prawie git :] ps. navet na duzy teren 512-512 b-w texturka starczy! bedzie rozciagnieta ale kij z tym, starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam !!! ;)

inaczej to trzeba!: nie exportuje do bp3d z mixem albo blendem, tylko jakby nigy nic robie texturke, nakladam trawe, nakladam ziemie w 2 wartstwe a w maske wklejam b-w texturke!!! i po niej maluje!!! ;) a potem w maxie, przekladam all do mixa i mam! ;)

w ten sposob:

1) bede malowac po modelu

2) bede widziec trawe, ect> koncowy rezultat!

yupi.

darkelf- nie belkocze wcale. a co Cie moja licencja obchodzi???!!! |_()|_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności