Skocz do zawartości

Obiekt 3D:modele low poly


vv3k70r

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam!!

w tym watku bede sie staral umieszczac moje modele low poly :)

mam nadzieje ze cos tam powiecie pozytecznego troche posmiejecie sie ;)

 

na pierwszy ogien idzie Ford GT40

miala to byc tylko baza bez wnetrza bez zbednych dupereli jak lusterka wydechy itp. wiem ze duzo vertexow mozna by wywalic.

prace nad nim trwaly 3dni po ok1-2h dziennie

5374 tri

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne modelsony :D:D... ja zawsze jak sie zabieram za cos bez "zaokraglaczy" to zawsze widac mi mnoga kantow:/ tzn jesli robie cos w poly to je widze a jak pacne na mesh to juz jest lepiej... moze zle mysle... jesli cos w tym jest to prosze o sprostowanie i rade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki panowie :)

honda ma takie nadkola :)

a jesli chodzi o to ze sie nie podoba to honda sie nie podoba czy modeling?? :)

 

empeck--> a moze nie :D myslalem o tym ale chyba pierw trzeba umiec texturowac a mi to (nauka) ciezko idzie :) ale bede sie staral texturowac bo efekt napewno bylby 100 razy lepszy :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marioza

mnie tez fordzik się podoba, co do texturowania, to autka łatwiej sie texturuje niz hipki i chałupki, uv tez w sumie nie jest problematyczna bo mozna ladnie wsztyko zamapowac z palnu + troche tweaków, a efekt jest duzo ciekawszy, ja bym powalczył z tym fordzikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, tak naprawdę lowpoly bez textur to nie jest żadne wyzwanie, stąd mój apel ;)

czemu??

przeciez low poly to tez model a nie tylko tex ;)

stachu--> :) dzieki za linka napewno sie przyda choc nie wiem czybedzie mi sie chcialo robic tex :D i renderki ale zobacze moze cos w ten weekend wrzuce.......

 

kolejny samochod(ostatni trzeba porobic cos innego) Ferrari Enzo

moje ukochane enzo doczekalo sie lowpoly :D zawsze o tym marzylem

robilem je 2h ale wzialem baze z enzo pod hp

14004tri z czego kola maja 6k tri czyli karoseria ma ponad 8k :)

ps. jak cos to zaznaczam ze te kolko na wlew paliwa robilem boolean i jak widac wszystko ladnie wyglada to dla ludzi nie lubiacych booleana !! ;)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiem tobie dlaczego.

 

Low poly to nie jest tylko model.

 

to jest praca począwszy od konceptu, poprzez model,mapowanie, texturę, rig, animację, export do engine.

 

Sam model każdy może zrobić, sztuka jest by wiedzieć co z tym zrobić dalej. Dalej twierdzę że model stworzyć to żadna sztuka, każdy przy odpowiednim przygotowaniu jest w stanie takie coś wymodelować. Jeżeli poważnie chcesz się zająć tworzeniem grafiki na potrzeby gier to musisz się zapoznać nie tylko z modelowaniem.

 

Poza tym siatki to Ty nie optymizowałes w ogóle.

 

Spróbuj to auto wrzucić do jakiegokolwiek engine, choćby jako static mesha z texturą i materiałem, to zrozumiesz o czym mówię.

 

To co Ty zrobiłeś to jest wstęp do modelu lowpoly. I to ten najprzyjemniejszy i najkrótszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta, w rzeczy samej!

 

pamietam jak robilem kiedys (hoho, maxa nie znalem... w Zanozie3d czy jakos tak) samochod do GTAvc... model - katorga (dopiero zaczynalem :D) tekstura - brak (:P) jointy i caly staff inny - ... model to był jak przedszkole :D

 

ogolnie model to dopiero wstep, jak fundament pod w pelni gotowy dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marioza

popieram Emecka, zrobienie samego modelu low poly to jest ogólnie "pryszcz" mając jakies podstawy, i to jest wstęp, dalsza robota na ogół nie jest juz taka milutka, często jest monotona i zmudna ( optymalizacja,uv, jej sesowne ułozenie, rig, testy itd itp), jesli masz w miare opanowane modelowanie warto się zająć kolejnymi etapami bo najwazniejszy jest efekt finalny i to on decyduje o wartosci i przydatnosci danego modelu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu posiedzial jeszcze nad modelowaniem bo to co ja tutaj widze nadaje sie do poprawki. A skoro piszesz ze uzyles booleana, to zycze ci powodzenia, ja tam juz widze mase bledow. Po za tym nie uznaje modelu za skonczony szczegolnie gdy ma 8ktri a zgubil podwozie. No i nie da sie ukryc ze widac ze przerabiany z HP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!1

sorki ale sie z wami nie zgodze

bo przeciez ja wszystkiego nie musze umiec nie musze znac sie na tex rigu itp. od tego sa inni a po za tym ja nie mowie ze te modele sa super chyba zalozylem ten watek liczac na wasza pomoc a narazie tyo slysze tylko bezsensowna gadke ktora i tak w niczym mi nie pomoze

wiem ze low poly to nie tylko model ale to tez nie tylko textura czy rig bo wszystko jest zalezne od siebie a niewieze (moge sie mylic bo sie nie znam) ze w profesjonalnej ekipie ktora robi gry jeden czlowiek robi wszystko rig model textury i wogole ....

ars goetia--> wyjasnij o co chodzi z tym 8k a zgubi podwozie bo nie kumam :) a to cos zlego ze przerabiany z hp?? i o co chodzi z booleanem gdzie ty tam widzisz bledy ktore zrobil boolean??

a po drugie to jak ktos jest od wszystkiego to znaczy ze nic nie umie mam to na uwadze ze powinno sie miec jakies pojecie o wszystkim (np. robie modele to musze wiedziec cos o tex rig itp) ale ja nie musze wszystkiego robic takie moje zdanie nie musiscie sie ze mna zgadzac w sumie jest mi to obojetne

bo i tak tylko gadacie a zadnego helpa nie ma tu zle tam zle tylko piszecie ze ma mase bledow dzieki napewno je poprawie ale skad mam wiedziec jakie sa te bledy :)

tyle odemnie nie dlugo dalsza czasc modeli

aha ja w tym watku chcialem sobie "potrenowac" (nauczyc sie) robic modeli low poli bo ta sa dopiero moje trzy modele a widac zadnego helpa nie uslyszalem

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim masz tam dużo zbędnych ścianek. To, że masz budżet 8k nie znaczy że możesz je marnować. Wiesz, nie będziemy Tobie przecież pokazywać które ścianki masz usunąć. Ale fakt jest taki że masz ścianki które nie tworzą bryły modelu - jeżeli masz płaszczyznę na której jest kilka podziałów, to najprawdopodobniej są one zbędne. Siatkę zagęszczaj na obłościach, upraszczaj na płaskich elementach.

 

Co do podwozia - Ty go po prostu nie masz ;) Jeżeli już chcesz pokazać model, to skończ go :D Zrób koła, karoserię, wnętrze, podwozie.

 

I specjalizacja. Nawet jeżeli znajdziesz pracę jako modeler może się zdarzyć że będziesz musiał zrobić rig czy texturę. I co wtedy? Nawet jeżeli nie będziesz tego robić to musisz mieć pojęcia co i jak.

 

Ja w pracy w zasadzie tylko modeluję i mapuję, ale staram się nie ograniczać tylko do tego, ćwiczę texturowanie, rig, bo nie wiadomo gdzie i kiedy to sie może przydać.

 

Wbrew wszystkiemu, to co mówię to nie jest jeżdżenie po Tobie, ale właśnie konstruktywna pomoc.

 

PS. jeżeli będziesz modelować low poly zawodowo to export do engine Cię najprawdopodobniej nie ominie :)

 

No i nie używaj booleana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no spoko ja sie nie obrazam :)

na poczatek czemu nie moge uzywac booleana??

wiem ze mam duzo zbednych scianek np. w fordzie jest ich masa

podwodzia rzeczywiscie nie mam :D

jesli chodzi o pojecie na temat rig i tex-->

mam to na uwadze ze powinno sie miec jakies pojecie o wszystkim (np. robie modele to musze wiedziec cos o tex rig itp)

i wlasnie o to mi chodzi bo jak piszecie ze mam mase bledow bo mi sie wydaje ze jest baaardzo krzywo tu i tam a jak napiszecieze mam duzo zbednych sicanek to sobie to zanotuje i bede sie staral popawic choc mam ta swiadomosc ze mam mnostwo zbednych ale z czasem bede robil coraz lepiej :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8k to żadne lp, na smcars spokojnie się mieszczą w 1k a większość to textury robią, bo sam model lp cienko wygląda :/

 

zobacz na to

http://www.smcars.net/forums/attachment.php?attachmentid=36710&d=1143975925

 

i jeszcze siateczka :)

http://www.smcars.net/forums/attachment.php?attachmentid=35917&d=1143067988

 

życzę powodzenia i czekam na texy ;)

 

edit:

po cholerę robisz takie szczegóły i rowki 3d??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gry mają zdecydowanie lepsze enginy niz viewport maxa;] Zdziwiłbys sie ile trojkątow jest na ekranie nawet w grze nie pierwszej swiezosci, jaką jest na przyklad morrowind.

Prawdziwa sztuka low poly to wyciągniecie maksymalnie szczegółowego modelu nie przekraczając zadanego limitu. Jeśli silnik obsłuzy 15.000 tris, to idiotyzmem jest robic cos o poziomie detali podobnym do prostopadłoscianu z 4 wycieciami.

 

Postu niżej nie ośmiele sie skomentować. Moglbym naruszyc regulamin;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stachu, nie rób z siebie ignoranta. Jeżeli mam 15k tris limitu (a to wcale nie jest dużo jak na auto) to wymodeluję wszystkie rowki które dam radę. Popatrz na to:

 

http://screenshots.teamxbox.com/screen-hires/43403/Project-Gotham-Racing-3/

 

http://screenshots.teamxbox.com/screen-hires/43402/Project-Gotham-Racing-3/

 

To jest model in-game do gry Project Gotham Racing 3 na XBox360.

 

Screenshotów które podałeś nie widzę, bo nie jestem zarejestrowany na smcars.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stachu proponuje abys najpierw zorientowal sie w temacie, nawet orzegladajac maxa, bo to co mowisz to herezje nie majace pokrycia w rzeczywistosci i tylko powodujesz fale smiechu. Zanim sie znowu wypowiesz sadze ze powinienes najpierw sie zorientowac w temacie.

 

Nielot - po pierwsze.

 

Dlaczego nie boolean. Dlatego ze robiac model z reki uzyskasz ladna siatke, zajmie to wiecej czasu ale lepiej bedzie widac. W modelach HP jak masz krzywa siatke to widac "fale". W grach jest podobnie, z tego tytulu iz specular wymaga prawidlowego rozlozenia siatki. jezeli kolo bedzie sie skladalo z edgy skierowanych do srodka badz pewien ze moga tworzyc one bledy. Jezeli natomiast beda edge porpzeczne to bledow nie bedzie to raz.

 

Dwa spojrz na miesce gdzie masz zrobione booleam ale z poziomu vertexa. Nie widzisz tam zbednych vertexow latajacych luzem??

 

Kolejna sprawa jest taka ze czesto bool robi dziury ktore trudno zalatac a dodatkowo tworzy poli ktore sa zbedne.

 

marnotrastwem jest laczenie elementow siatka, lepiej jest je dosunac bo in game efekt jest taki sam ale marnujesz o wiele mniej tri.

 

Dalej masz fajna karoserie ale brak podwozia to juz mowilem.

 

Przypatrz sie kolom, wygladaja jak od dragstera popraw je, sa za oble, kola maja mocniejsza krawedz.

 

A robienie LP z HPczemu IMO zle?? Bo masz mase scianek do wywalenia, chociazby na lusterkach.

 

Dalej. W pro studiach zgadza sie jest specjalizacja na modeleriow, riggerow, animatorow etc. Ale nie zrobisz poprawnie modelu nie nzajac sie na texturowaniu z tego wzgledu iz bardzo czesto juz zaczynajac modelling musisz go modelowac pod katem texturowania gdyz dostaniesz model z powrotem bo nie bedzie sie dalo go poprawnie otexturowac. Przykladowo jezeli bedziesz robil np. Domek do 1500 tri (niski polycount, np. rts -> AoE III) to musisz np. dach podzielic nie na polowke (lewa prawa) ale lewa strone jeszcze na dwa, bo np, na texturze bedzie jeden fragment nadach przeznaczony, i jak bedzie polowka dachu na pol to ladnie zmirrorujesz uvw, jak nie bedzie to bedzie straszny blur i rozciagniecia.

 

Jeszcze co do twojego tutoriala Stachu. Po pierwsze do prawidlowego mapowania uzywa sie checkera. Po drugie max 8 ma zaimplementowanego texportera i nie trzeba go wrzucac jako plugin. Po kolejne twoje subaru nie nalezy do najlepiej zoptymalizowanych chociazby biorac pod lupe spoiler. Po kolejne jezeli juz sie zabierasz za tutorial to psiz co i dlaczego a nie ze pozniej align to z (dlaczego?) a text ->albo kto jak chce może wybarać jeszcze "x" lub "y" jest niepowazny. Wszystko co robisz musi miec uzasadnienie, tutorial nie powinien zostawiac pytan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vorek--> przez ten avatar cie nie poznalem ;), nie nie bede robil tex ale tylko tych samochodow je uznaje za zamkniete teraz robie bmw z4 i z wasza pomoca postaram ise zrobic tez tex :)

Ars Goetia--> powiem szczeze ze niektorych wyjasnien nie skumalem ale to nie twoja wina hehe poprostu nie kumaty jestem

a wiec tak:

jesli chodzi o booleana to rozumiem o co ci chodzi ale po pierwsze u mnie na poziomie vertexow nie ma wolnych vertexow bo troche kumaty jestem i je usunalem ;) a wydaje mi sie ze wygodniej robic kolko przy pomocy booleana bo mam pewnosc ze bedzie to "idealne" kolko i pozniej tylko sobie poprzesowam vertexy zeby siatka np. sie zaokraglala nie kumam jak bool robi dziury ktore ciezko zalatac?? i nie robi zbednych poly (tzw tworzy ale latwo je usunac)

i jeszcze jedno nie rozumiem tego--->" jezeli kolo bedzie sie skladalo z edgy skierowanych do srodka badz pewien ze moga tworzyc one bledy. Jezeli natomiast beda edge porpzeczne to bledow nie bedzie to raz"

 

z tym hp i lusterkami to masz 100% racji :D

ale nie kumam tego z domkiem i uvw z tym lewa strona na dwa :D ale zapewne to wina braku wiedzy z mojej strony ;)

 

...............................................

OK

teraz okaze sie czy mi pomozecie :D

robie wip'a takiego szybkiego bo chce robic bez zbednych polygonow

robie BMW z4 nie mam okreslonej ilosc tri ale chce zeby byl w miare gladki ale bez przesady :)

aha i mam pytanie w grach robi sie rowki czy nie bo jedni mowia ze nie inni ze tak??

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marioza

według mnie jak jesteś już w miare biegły w modelowniu autek, to nie rób totalnego low poly ( chyba ze tak chcesz), określ sobie na wstępie czy auto ma mieć wnętrze, silnik itp, następnie przyjmji sobie jakis polycount w ktorym chcesz sie zmiescić, auta nie musisz zrobic od "kreski do kreski" ale warto wiedzieć ile mniej więcej trisów chcesz użyć, http://img129.imageshack.us/my.php?image=45fu1.jpg tu jest takie autko ktore robilem do bitwy, ma 6600 przed optymalizacją, po dodaniu paru szczegółw i optymalizacji chce zeby sie miescilo w 5500-6000, wyglda w miare gładko a polycount nie jest za duzy ;), co do rowkow to zalezy co masz na mysli, jesli rowki przy drzwiach masce itp, to raczej nie widzialem czegos takeigo w grach, byc moze w nowych konsolach sie to pojawi, a jesli chodzi o wszsytkie inne rowki ;) to owszem robi się , mam tu na mysli cały czas gry typowo samochodowe,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

mario don-->tak jak pisalem wczesniej chce robic wnetrze i zeby byl w miare gladki :) jesli chodzi o rowki to mam pytanie jak sie nie robi rowkow na drzwi to jak sie do niego wsiada?? (np. w gta :D) wiem ze chyba chodzilo ci o gry wyscigowe ;)

dzisiaj cos wrzuce..

ps. pokaz siatek twojego wozu tego co pokazales

pozdro

 

....................................................................................................

 

Witam!!

update :)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marioza

co do auta dzialaj dalej narazie nic jeszcze nie mozan powiedzic, co do rowków, to noramlnie robisz detach drzwi robisz i wew. strone ustaiwasz pivot tam gdzie zawiasy i masz otwierane drzwi, tak to dziala w gta i innch grach gdzie moza owierac izamykac drzwi, ( true crime, carmagedon tdr, fltaout i jeszcze cos by sie znalazło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka Nielot007 :) milo ze zabrales sie za LP :) . Zobaczymy jak wyjdzie ci ta bmka , apropos rowkow ponizej zamiescilem screeny modelu grabusa 196 ktory robilem do gierki jakis czas temu - tu rowki sa w postaci texy. Wiem ze lubisz siatki wiec tez zamiescilem :) jak tylko bede mogl sie wibc na server to umieszcze tez texte oraz wieksze screeny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Predator dzieki za screeny :) rzeczywiscie siatki to ja moglbym ogladac dniami i nocami :Djakbys dal wieksze screeny i tex bylbym baaardzowdzieczny

aa i jeszcze jakbys mial unwrapa bo bardzo mnie ciekawi jak wy samochody mapujecie :)

z gory dzieki za help :)

a jesli chodzi opostepy to karoserie mam juz skonczona zdecydowalem ze wnetrza nie robi gdyz chce sie najpier nauczyc mapowac a na wnetrze przyjdzie pora :)

ps. mam takie pytanie da sie zrobic tak zeby jak robie unwrap'a i boku samochodu to zeby dwie polowki byly jedna ale idealnie rowno i zeby po nadaniu textury np. jakiejs liczby z jednej stony nie bylo odwrocone ??:)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

ps. mam takie pytanie da sie zrobic tak zeby jak robie unwrap'a i boku samochodu to zeby dwie polowki byly jedna ale idealnie rowno i zeby po nadaniu textury np. jakiejs liczby z jednej stony nie bylo odwrocone ??:)

pozdro

Uniwersalnej magicznej metody nie ma :) Jak bys sie uparl, to mozna zrobic cos w stylu, jak na rysunku ponizej.. Tylko w tym przypadku musisz tak narysowac fragment tekstury z drzwiami, by byla powtarzalna w poziomie - ale od czego wyzwania :)

 

mapowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

aartii--> dzieki za "tutka" :D

 

a tutja skromny update :)

nie patrzcie na smoothowanie tez mnie to denerwuje 9ze tak brzydko wyglada(np. tyl)) lae nie chcialo mi sie tym bawic i poprawiac :D

ps. zastanawiam sie czy grila (te pionowe slupki) robic textura albo normal mapa gdyz zajmuja ponad 1k tri :(

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że będziesz normale robić, to wówczas tak łatwo nie przejdzie, ale pomysł dobry.

 

Tu nie jestem pewien. Normal mapa i tak bedzie miala inne rozlozenie elementow oraz wymagac bedzie innego mapowania, gdyz musi zawierac oba boki pojazdu (a nie jeden, ktory sobie wykorzystamy dwa razy). Stad jak dla mnie jest ona dosc niezalezna od base textury. Ale przyznaje sie - za duzo normal mapami to sie nie zajmowalem

 

Tu jeszcze maly przyklad zastowany w praktyce (napis A29 po obu stronach), model juz znany, nie wstawiam jako image, by juz nie psuc watku nielotowi grafikami :)

 

strona lewa: http://thearti.pl/img/towmotor_left.jpg

strona prawa: http://thearti.pl/img/towmotor_right.jpg

i teksturka: http://thearti.pl/img/towmotor_texture.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)ps. zastanawiam sie czy grila (te pionowe slupki) robic textura albo normal mapa gdyz zajmuja ponad 1k tri :(

pozdro

1k na sam grill? Musialbys tam miec chyba z 20-scienne walce, moze lepiej pokaz zblizenie - tak, by bylo widac ich siatke.

W kazdym razie jak na low poly to lepiej te 1k przeznaczyc na inne cele, no chyba ze np. specyfika gierki zaklada duze zblizenia na przod pojazdu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1k na sam grill? Musialbys tam miec chyba z 20-scienne walce

hhmmmmmm nie :)

zrobilem na boxie tylko chmfera (zaznaczylem wszystkie edges'y) i dalej widac ze jest kanciasto :) moze cos zle przeczytalem ale widzialem 1000 moze to bylo 100?? :D ehe

sprawdze......

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie jestem pewien. Normal mapa i tak bedzie miala inne rozlozenie elementow oraz wymagac bedzie innego mapowania, gdyz musi zawierac oba boki pojazdu (a nie jeden, ktory sobie wykorzystamy dwa razy). Stad jak dla mnie jest ona dosc niezalezna od base textury. Ale przyznaje sie - za duzo normal mapami to sie nie zajmowalem

 

Raczej nie jest taka niezależna. Wówczas trzeba by przygotowac dwa zestawy mapowania - jeden pod kolor, drugi pod normala, a jest to nieefektywne, ponieważ mapowanie też zajmuje miejsce w pamięci. Jeżeli engine supportuje mirrorowane normale to można pokombinować, w przeciwnym wypadku lepiej zamapować każdą stronę osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności