Skocz do zawartości

Walniety procek, a może płyta główna... help!


Loozack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem, otóż jakiś czas temu złożyłem nowego kompa i od samego początku dzieją się z nim jakieś cuda, oto jego specyfikacja:

 

Tagan 480U-01

Asus A8N-SLI Premium

AMD Athlon X2 3800+

2x1gb G.Skill GBHZ DDR500

Seagate 160gb SATA2

Galaxy GF7600GS 1,2ns

Sound Blaster X-Fi Extreme

 

 

Problem jest taki, że nie wszystkie programy chcą działać lub działają niestabilnie, przykład:

 

RegCleaner - po zainstalowaniu próbuję go uruchomić ale nic się nie dzieje, mimo że w procesach jest włączony, lub jeśli jakimś cudem uda mi się go uruchomić to wywala się podczas czyszczenia rejestru,

 

Oxygen Phone Manager - komputer się zawiesza przy starcie programu,

 

Samurize - czasem przy starcie tego programu pojawia się błąd: ERROR: INVALID FLOATING POINT OPERATION,

 

3ds Max 6 - restart komputera poprzedzony błędami w viewportcie, takimi jak TU lub TU, po którym niektóre programy gubią swoje ustawienia (firewall, antywirus), od niedawna mam również problem z renderowaniem, gdyż po kilku bucketach rendering się zatrzymuje a po chwili Max się wyłącza i powiadamia o błędzie,

 

S&M - komputer przechodzi wszystkie testy oprócz testu karty graficznej, program wywala błąd na samym jego początku,

 

czasem też się zawiesi podczas grania w jakieś gry (np. C&C Generals, rFactor), ale bardzo rzadko.

 

 

A teraz co zauważyłem i co wykluczam:

 

myślę, że nie jest to wina RAMu ponieważ problemy są te same bez względu na to czy mam zamontowane kości 2x1gb G.Skill czy 2x512mb GeiL,

 

nie jest to również wina podkręcania ponieważ błędy wystepują nawet gdy wszystko w BIOSie mam ustawione na AUTO,

 

komputer wykazuje pełną stabilność w programach typu Prime95 czy SuperPI, nawet puszczonych jednocześnie,

 

nic się nie przegrzewa gdyż obudowa jest bardzo dobrze wentylowana, wszystkie temperatury są w normie.

 

 

Podsumowując:

 

może to być uszkodzony procesor, na co wskazują błędy przy uruchamianiu niektórych programów oraz przy renderowaniu, jednak testy syntetyczne przechodzą bez problemów,

 

karta graficzna może być sprawcą artefaktów w viewportach 3ds Maxa oraz zwiech w grach ale nie może mieć nic wspólnego z błędami programów,

 

płyta główna jakby nie patrzeć kontroluje prace wszystkich podzespołów a więc może to ona,

 

zasilacz, hmm.... nie mam miernika ale z tego co mi pokazuje Everest napięcia utrzymują się w normie.

 

 

Najgorsze jest to, że nie mam możliwości pożyczenia od kogoś sprzętu do podmiany i sprawdzenia czego to wina bo nikt w pobliżu nie ma płyty głównej na Socket939 ani choćby karty graficznej na PCI-Express i dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do Was :)

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

A może konflikt sprzętowy? Płyty na przykład gigabyte (ds3, ds4, dq6) miały i chyba dalej mają olbrzymi problem z obsługą kart graficznych galaxy, a w szczegolnosci z tym modelem - 7600gs z ddr3. Kup tanią karte na PCI (kilkanascie zł;) ) i sprawdz czy dalej będą takie dziwne błędy np w regcleanerze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej biedny loozack nie ma na czym autek modelowac :P

ja się ostatnio dziwiłem czego moja nówka karta graficzna wywala artefakty ... różne rzeczy kombinowałem a okazało się że wszystko dobrze tylko trzeba było trafić na odpowiednią wersje sterowników :) więc pościągaj kilka (też starszych) i testuj. wbrew pozorom nie tylko viewporty ale i zwykłe programy moga się wieszać, nie radze też podkrcac magistralą, jeżeli masz podkrcone o więcej niż 10% to mogą się dziać złe rzeczy a nawet powstawać bady na hdd :|

instaluj wszystko od nowa i mów jakie zmiany lub czy ich brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, według mnie to wina karty graficznej. :)

Lubię Galaxy, ale bądz co bądz zdarzają im się dalej dość duże odsetki wadliwych kart. Ja moją nową 7300GT oddałem na następny dzień do serwisu, bo pamięci nie wyrobiły, ale teraz nowa działa cacy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, dziwna sprawa, zainstalowałem system na drugim dysku i karta graficzna przechodzi test, którego nie mogła przejść na tamtym, RegCleaner o dziwo też działa, hmm... na razie nie chcę zapeszać, zainstaluję 3ds Maxa i potestuję dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej jak coś było nie tak to reinstalowałem system ale tutaj widzę, że to nic nie da bo to na 100% nie wina systemu.

 

Jednak problem w Maxie istnieje nadal, wgrałem ostatnią dobrą scene z tamtego dysku (tą, która się normalnie renderowała) i dodałem elementy, które powodowały później wywalenie Maxa i jest to samo, czyli rendering się zatrzymuje a po chwili Max się zamyka. Elementem tym jest Brazil Light, za który odpowiedzialny jest plik w folderze Plugins a więc niby też można by to podciągnąć pod wine dysku ale już sam nie wiem, ehh...

 

Poszukam jeszcze na innych forach czegoś o płytach Asusa + Galaxy 7600gs, może to rzeczywiście jakieś konflikty, ale z drugiej strony co ma grafika do renderingu.

 

A jeszcze co do sterowników do karty graficznej, na tamtym dysku miałem identyczną wersje jak na tym i tam karta nie przechodziła testu w jednym programie a tu przechodzi, heh, cuda...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz podkrcone o więcej niż 10% to mogą się dziać złe rzeczy a nawet powstawać bady na hdd :|

zależy przedewszystkim od plyty, jesli ma zablokowany dzielnik FSB/PCI(e)|AGP to niezbyt dobra wiadomośc,

 

instalowanie kilka razy sterowników starszych i nowszych wersni niezbyt czesto pomaga, a wrecz przeciwnie robi syf w systemie.

 

zdziwiło mnie jedno, czemu masz DDR500 mimo iże pewnie chodzą one jako DDR400 - dla mnie to jest pierwszy podejrzany

 

Grafika - masz dodatkowe gniazdko na zasilanie? i czy jest podlaczone.

 

Wada CPU odpada, jak bys miał jebniety CPU to by testów nie przechodził.... ba... windows nie wiadomo czy by wstał.

 

HDD odpada przy tej ilości ram

 

Mi to śmierdzi jeszcze burdelem w systemie.

Pyatnie: reinstalowałes system po zmianie komponentow (tj. CPU, Mo/Bo) ?

 

A apropo sterow, to jesli Wingroza da swoje przy instalacji to je ostaw i wtedy zobacz czy działa np 3dsm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to jednak nie dysk, zostawiłem na całą noc skanowanie programem HDD Regenerator i nie znalazł ani jednego uszkodzonego sektora.

 

Jak zmieniałem sterowniki do karty graficznej to pozostałości po starych zupełnie wyczyściłem za pomocą DriverCleaner3, a więc syfu raczej nie mam.

 

Co do pamięci to podałem w opisie DDR500 bo taki jest ich model, ale po tych wszystkich błędach obniżyłem taktowanie do 400MHz (command rate 2T) a ostatecznie wymieniłem kości na stare GeiL DDR400, które mam cały czas, wkładałem je też do innych slotów ale to nic nie zmienia, dlatego wykluczam uszkodzenie kości RAM.

 

Nie mam dodatkowego gniazdka na zasilanie w grafice, z resztą gdyby nawet było a zapomniałbym podłączyć to powiadomiłby mnie o tym komunikat przy starcie systemu (wiem, bo jak wcześniej miałem 6600GT na AGP to raz zapomniałem ^^).

 

Według mnie w tym momencie najbardziej podejrzana jest płyta główna, ale jak to sprawdzić, ehh... Spróbuję jeszcze odinstalować sterowniki IDE z paczki nForce, gdzieś czytałem, że to też może być sprawcą problemów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio też sobie wymieniłem sprzęt, na X2 4200+, Gainward GF7600GS i Asus A8N-E. postawiłem XP sp2, komp się za każdym razem zawieszał bez przyczyny na czystym systemie, potem to nawet nie startował:/ pomogło... zainstalowanie Windowsa 2000 sp4, nie ma chyba lepszego systemu, wszystko działa stabilnie bez najmnejszych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba się rozwiązał, nie chcę zapeszać ale prawdopodobnie wystarczyło zainstalować "Dual Core Optimizer" ze strony AMD i przejść w końcu z Maxa 6 na 8, żeby problemy zniknęły :) Jednak za mało zrobiłem testów żeby być pewnym na 100%, że to to.

 

Dzięki wszystkim za rady, pozdrawiam :)

 

P.S. TUTAJ znajdziecie troszkę więcej informacji na ten temat.

 

P.S.2 Master Kiełbaster, chyba nie jestem na bieżąco... o co chodzi z tym avatarem, sygnaturką i w ogóle fairy-style? :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

Loozack - ja na mojim pierwszym kompie z prockiem 64 mialem jakies tragiczne przejscia z systemem. Pomogło zupdejtowanie biosu do płyty ( pomimo, że w jego opisie nie było mowy o wyawalaniu sie systemu itp) To tez była płyta asusa - sprobuj , bo warto . W asusie jest super programik do pobierania biosu z netu - nic nie stracisz, a mozesz miec rozwiązany problem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności