Skocz do zawartości

Pixel - alternatywa dla Photoshopa?


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Pixel jest wysoce zaawansowanym edytorem graficznym. Mało osób zna ten program, a naprawdę rośnie konkurencja dla programu Photoshop. Być może dzięki temu, że od jakiegoś czasu można go kupić oficjalnie w Polsce po naprawdę niskiej cenie program zyska na popularności. Być może wiele osób przekona fakt, iż program dostępny jest na takie platformy jak Windows, Linux, Linspire, MacOSX, BeOS, Zeta, QNX, MorphOS, FreeBSD, eComStation, OS/2, SkyOS, DOS, dla architektur x86 i PowerPC! Sam interfejs programu przypomina ten znany z Photoshopa, a program obsługuje format PSD, efekty warstw, HDR, CMYK ...

 

Zachęcamy do pobrania wersji demo programu, która pozwoli na bezpośrednie zapoznanie się z programem. Pixel w tej chwili dostępny jest w cenie promocyjnej 129zł. Program jest w fazie rozwojowej jednak zakup zapewnia możliwość pobierania kolejnych poprawionych wersji programu, aż do wersji stabilnej 2.0. Więcej informacji o programie znajdziecie w rozwinięciu tej wiadomości.

 

winxp.png

 

O programie ...

 

Autorem programu Pixel jest Pavel Kanzelsberger, który rozwija program już od 1997 roku (po kilkukrotnym przepisaniu kodu, aplikacja w obecnej wersji jest rozwijana od roku 2003). Program jest wciąż w fazie beta, lecz Autor usilnie pracuje nad poprawieniem wszystkich błędów oraz uzupełnianiem w nowe możliwości, nieustannie ulepszając produkt. Pojawienie się wersji oficjalnej jest zaplanowane pod koniec 2006 roku.

 

 

Platformy

 

Pixel posiada swoją wersję dla systemów:

Windows, Linux/x86, Linux/PPC, Linspire, Zeta/BeOS/x86, QNX/x86, FreeBSD/x86, MacOSX/PPC i MacOSX/x86, MorphOS/PPC, eComStation, OS/2, SkyOS oraz DOS

 

W przypadku zainteresowania, możliwe jest ukazanie się portów na inne systemy operacyjne:

Linux/x86_64, Linux/ARM, Solaris/x86, Solaris/Sparc, Window x64, NetBSD/x86

 

Jądro

 

Pixel jest ekstremalnie mały i szybki

  • Jest prosty do przetłumaczenia na każdy język, obsługując pełen Unicode. Aktualnie dostępne tłumaczenia są dostępne bezpośrednio w programie (English, German, French, Spanish, Dutch, Slovak, Croatian, Swedish, Polish, Russian, Korean, Hungarian, Afrikaans, Brazilian Portuguese i inne)
  • Obsługa IME i XIM dla azjatyckich języków
  • Obsługa TWAIN dla kompatybilnych skanerów i aparatów cyfrowych
  • Obsługa SANE dla kompatybilnych skanerów, aparatów cyfrowych i innych urządzeń (Linux, BeOS, eComStation)
  • Obsługa ciśnienia nacisku dla tabletów
  • Obsługa drukowania
  • Zarządzanie schowkami dla palet kolorów
  • Obsługa wielu formatów graficznych (GIF, PNG, JPG, TIFF, BMP, PSD?)
  • Obsługa formatu JPEG-2000

Edycja Obrazów

  • Obsługa warstw, ścieżek, kanałów, masek oraz selekcji
  • Zarządzanie kolorem dla RGB, CMYK, Grayscale oraz CIE Lab modes (8-bit i 16-bit)
  • Obsługa obrazów HDR ( High Dynamic Range ) z 32 bitową precyzją na kanał. Obrazy HDR w programie Pixel są edytowane w pełnej jakości, nie w 8-bit RGB, jak ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych programów
  • Efekty czasu rzeczywistego dla warstw, gotowe zestawy efektów mogą być zapisywane jako style warstw, przeglądane oraz wyszukiwane

Retusz

  • Program zawiera zestaw pędzli, wliczając pędzle pełno kolorowe oraz animowane
  • Narzędzia do retuszu wliczając efekty specjalne
  • Zestaw filtrów w postaci pluginów

Możliwości dla sieci WEB

  • Kompleksowa obsługa dla cięcia obrazów oraz optymalizacji (GIF, PNG, JPEG, WBMP)
  • Bezpośrednio edytowany kod wynikowy HTML, bez niszczenia dodatków użytkownika
  • Obsługa map kliknięć
  • Obsługa dla niewielkich animacji na potrzeby stron internetowych (animowany GIF)

sb.php?a_aid=15&a_bid=7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gdy jakiś czas temu bawiłem się wersją pod wind to ten program był jedną wielką katastrofą i błędem na błędzie, wciąż to tak fatalnie wygląda? bo wrażenie było tak niemiłe że aż nie chce mi się ściągac aktualnej wersji żeby zobaczyć czy coś się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem program i wkrótce zamieszcze może jakąś recenzję. Program wygląda naprawdę niezle. Z tego co widze prace nad nim cały czas trwają.

 

Wersja pełna różni się od dema. I ma wiele błędów poprawionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigleb: Z tego co wiem nowe wersje zmieniają się i to bardzo. Błędy są wyłapywane i poprawiane co jest dużym plusem. Ale ja pewnie patrze na to pod innym kątem.

 

Ja bardziej patrze pod kątem do grafiki pod WWW, zastosowania bardziej techniczne i schematyczne itp ...

 

Daleko mi do Twoich zastosowań (i chyba zawsze będzie daleko) :)

 

W każdym bądź razie. Oceniam program bardzo pozytywnie. Szczegolnie, że pod linuxem nareszcie mogę używać czegoś bardziej Photoshopowego niż GIMP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gdy jakiś czas temu bawiłem się wersją pod wind to ten program był jedną wielką katastrofą i błędem na błędzie, wciąż to tak fatalnie wygląda?"

 

tak, nadal jest katastrofa, ktora jest poprostu "niegrywalna" calkowicie... jako program ma pare bardzo fajnych rozwiazan. Natomiast demo jest faaatalne, error co chwila: to co namalowales po chwili sie pojawia; czasem sie nie pojawia, dopoki jeszcze raz kursorem nie przejedziesz, wywala na pulpit przy probie pomniejszenia, powiekszenia okna.... itd ..nawet nie chce mi sie wymieniac... dla bardzo cierpliwych i spokojnych ludzi.... przynajmnie wersja windowsowska

 

programowi zycze jak najlepiej, ale demo ma zachecic a nie zniechecic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciekawe co sie z tego zozwinie.. ale z tego co narazie piszecie.. to nie najlepiej to wygląda.. i coś czuję.. że stali użytkownicy PS'a tak szybko się nie przekonają do tego czegoś ;)

 

ja chyba też pozostanę przy trialu PS'a :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop na allegro leci po 2,5 tyś... Upgrade leci po 800 zł więc a PS 6 za 400 zł wraz ze skanerem, więc lepiej kupić 6 i upgrade (1200 zł) i cieszyć się CS'em xD to tak poza tym wsyztskim a co do wersji Trial no to sie tak mowi :))) kazdy wie jak to w polsce jest.... Mowisz Personal Learning Edition ?? musze szczajić co to jest xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi antivir wykrył tylko trojana przy instalacji dema :)

 

Pixel jest wolny od trojanow. Sam nie jest trojanem ani nie instaluje zadnego szkodliwego oprogramowania. Zgloszenie Twojego antywirusa moze wynikac z faktu istnienia trojana, ktory poza wieloma nazwami plikow, mozna odszukac rowniez pod nazwa pixel.exe - przykry zbieg okolicznosci.

 

Twoj program najprawdopodobniej ma w swojej bazie plik ktory sie tak nazywa i na podstawie nazwy identyfikuje plik rozruchowy pixela jako trojan - Aby sie jednak upewnic w moich slowach,zeskanowalem program. Ani moj Norton, ani AOL oraz antytrojan nic nie wykryl.

 

Byl kiedys o tym watek na usernecie - czy nie jest zastanawiajace, ze Pixela zakupilo juz tysiace osob, i na zadnym komputerze nie zostal zainstalowany zaden szkodnik?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop na allegro leci po 2,5 tyś... Upgrade leci po 800 zł więc a PS 6 za 400 zł wraz ze skanerem, więc lepiej kupić 6 i upgrade (1200 zł) i cieszyć się CS'em xD

 

A czy nie lepiej za cene 129 zł, czy docelowo 316 zakupic Pixela, nie kombinowac, nie miec problemow z licencja, a miec za to bardzo zblizone mozliwosci do produktu Adobe?

 

Prosze pamietac, ze zakupujac licencje Pixela, mozesz go uzywac do woli na kazdej z obslugiwanych platform. Jezeli zatem posiadasz np komp. stacjonarny i laptopa, i na jednym jest win, a na drugin linux - to masz prawo zainstalowac program i tu, i tam...

 

Dodatkowo w kieszeni pozostanie Ci roznica kilkuset zl.

Dla niektorych platform PS wogole jest niedostepny a Pixel tak. Dodatkowo male firmy, ktorych nie stac na wyposazenie powiedzmy 3 stanowisk w PS za laczna wartosc ok 5000 - 7000 zl, otrzymaja produkt oferujacy bardzo zblizone mozliwosci za kwote okolo 900 zl ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program zbiera bardzo wiele pozytywnych opini. Panowie - chcialbym zwrocic uwage, ze jest to wciaz wersja BETA, wiec nie nalezy jej traktowac jako oficjalnej - rowniez demo. Wersje beta upublicznia sie, aby szybciej wylapywac bledy - jezeli wiec cos sie zawiesi - zgloscie to - pomozecie.

 

Pixel z pewnoscia znajdzie swoich nabywcow. Nie powienienm mowic... ale zdradze rabka tajemnicy, ze Pewna wielka wytwornia filmowa na rynku amerykanskim, zglosila chec uzywania Pixela, przy produkcji filmowej.. jednak nic wiecej nie moge powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixel ma zaawansowane Brushe, o mozliwosciach podobnych do PS - jednak czesc funkcji jeszcze nie jest ukonczona. Najnowszy build pozwala juz na pewna zabawe pedzelkami, wiec mozna sie wstepnie zorientowac w ich szerokich mozliwosciach. Dodatkowo funkcjonalnosc pedzli bedzie mozna zwiekszac przez zewnetrzne wtyczki.

Przypominam ze jest to wersja BETA, wiec nie wszystkie funkcje juz dzialaja...

to prawda, ze GIMP jest za darmo, ale nie obsluguje formatu CMYK, ktory jest formatem komercyjnym - czyli autor Pixela za niego placi. Dodatkowo nie kazdemu GIMP odpowiada ze wzgledu na swoje GUI.

Podobnie z innymi elementami komercyjnymi, ktore ze wzgledu na koniecznosc uiszczenia oplaty licencyjnej, nie mogly zostac zawarte w oprogramowaniu darmowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sciągam demo, jesli jest bardziej zabagowane od wersji pełnej to gratuluje twórca beztroski.

Pierwsze uruchomienie - winda xp - "Some of the programs components failed to inicialize properly... Nie mo%$^na znale$%^ biblioteki jasper.dll..."

otwieranie pliku .tga przez drug and drop: "Error opening image from specifed file...", "Unsupported targa image format"

udało się jpga otworzyć, rewelka. color range - soto jest? potrafi selekcjonować jakies odcienie? nie... jakiś hide selection żebym widział co robię? nie...

Brushy też w praktyce nie da się używać...

Tekst - moge poprosić o polskie krzaczki bez posiłkowania się tablica znaków? chyba nie... o poprawną selekcje tekstu też nie...

Starczy... Fakt że przynajmniej się nie wyp*** ani razu, to już jakiś plus. Tylko tam nie ma opcji która by działała jak należy.

Zabagowana koszmarnie beta za którą jeszcze trzeba placić (nie dużo ale jednak)? Dziękuję postoję. Nie mam siły zgłaszać każdego błędu gdy one się pojawiają już na starcie. Nie mam ochoty dopłacać za bycie testerem - królikiem doświadczalnym i nie mam czasu na tracenie nerwow przez program gdy mam robotę do zrobienia. Pomysł na program bedący tańszą alternatywą dla szopa jest zacny ale pixel jeszcze dłuuugo nią nie będzie. Na chwile obecną produktu dosłownie nie da się używać więc nie ma żadnych możliwości, a nie możliwości zbliżone do photoshopa. Podobny do Szopowego interface to jeszcze nie 'możliwości'. Jako alternatywa to ciagle tylko Photopaint, Paintshop pro i Gimp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biglebowsky - przeciez powtarzam, ze Pixel jest w wersji Beta, nie traktuj wiec go jako wersje pelna, bo nia nie jest. Jak juz nizej pisalem, Bety zamieszcza sie aby szybciej wylapywac bledy - jezeli za tem uwazasz ze sa one razace - powiadom o nich autora przez specjalny formularz. Jezeli chcesz porownywac na zasadzie - wrzucilem plik do Pixela - pojawil sie komunikat o bledzie - poczekaj az bedzie pelna wersja. Wydaje mi sie e wogole nie pojmujesz istoty wersji Beta.

 

Co do placenia za cos co nie dziala - nikt nikogo do niczego nie zmusza. Placenie "za cos co nie dziala" jest wyrazem wsparcia dla autora, dzieki zakupowi wersji beta nie tylko zyskujesz prawie 200 zl, ale dodatkowo otrzymujesz wersje oficjalna oraz wszystkie pozniejsze aktualizacje do v2.0 za darmo. Czy sie to oplaca - to juz zalezy od osobistej oceny sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad ukończeniem Pixela postępują bardzo szybko. Dla zarejestrowanych użytkowników, średnio co tydzień - dwa, udostępniane są nowe wersje. Z "uzywalnoscia" Pixela na dzien dzisiejszy nie jest jednak tak zle. Faktem jest wystepowanie kilku irytujacych niedoknczonych narzedzi, ale na pierwszy ogien ida najbardziej istotne elementy do poprawy, zwiazane z funkcjonowaniem samego programu. Uzyskalem informacje, ze pelna wersja ma byc dostepna pod koniec roku - jednak najprawdopodobniej, bedzie to pierwszy kwartal przyszlego roku, poniewaz autor zajmuje stanowisko, ze lepiej opoznic nieco start, ale dac produkt mozliwie najlepiej dopracowany. Jedna osoba nie poradzi sobie jednoczesnie z testowaniem programu i rozwijaniem go.. dlatego beta jest wypuszczana, taka jaka jest. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego sie już robi czysto akademicka dyskusja, ale sie wypowiem:

skoro program ma tyle blędów to to może powinno sie jeszcze nazywac Alpha.

Po drugie, za bycie testerem powinno sie dostawać kase, a nie jeszcze dopłacać

po trzecie, gość powinien się skoncentrować na zrobieiu programu z małą ilością funkcji które działają a później rozwijać i dodawać nowe.

Po czwarte i ostatnie, jednak dodam że popieram inicjatywe robienia konkurencji, mieć wybór w oprogramowaniu to zawsze lepiej niż go nie mieć :)

 

pozdrawiam

Mirach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle.

 

Już mam wersję pełną. Aktualizacje udostępniane są widze dość często, a demo faktycznie nie jest aktualizowane.

 

Demo za pierwszym razem rowniez mi sie sypało, zarejestrowana wersja juz nie. Błędy są, ale widze, że większość, które ja zauważyłem są już na liście bugów które można zgłaszać przez dość przyjemny system. Czyli kwestia czasu.

 

Aha... program uzywam pod Linuxem w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak Photoshop :p Może nie CS3, ale jednak. Nawet skróty klawiszowe są takie same. Co do takich tanich wersji fotoszopy - czasem można kupić jakąś starszą wersję jako OEM do np. skanera, ale przed zakupem trzeba się upewnić czy możliwy jest upgrade danej wersji do aktualnej - wtedy taki manewr się opłaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności