Skocz do zawartości

[Houdini] KLASA HOUDINIEG'o


max_1989

Rekomendowane odpowiedzi

hudybt3.jpg

 

Witam, od dluzszego czasu możemy dostrzec nowy soft na rynku jakim jest houdini daje on ogromne możliwosci, aczkolwiek ilość tutoriali do niego nie jest powalająca. W tym właśnie celu powstał ten wątek, będziemy tutaj rozwiązywac problemy poczynając na podstawowych a kończąc na bardziej zawiłych.

 

 

Raz na jakis czas będzie rozpoczynana nowa LEKCJA, aby nie powodowac zamieszania prosimy o nie pytanie podczas kolejnej lekcji o poprzednie, w razie jakis problemów można sie skontaktowac z jakims uczestnikiem wątku, bądz stworzyc swój własny.

 

Darmową wersje houdiniego można pobrać z http://www.sidefx.com/ po uprzednim zarejestrowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

boxowakometayk3.jpg

 

Pierwsza lekcja ma za zadanie pokazanie kilku mam nadzieje prostych rzeczy, tworzymy boksika z otwieraną klapką, i wylatującą kometą. Obrazek wszystko wyjaśnia.

 

CELE:

- pokazanie głównych funkcji

- pokazanie jak oswietlic, wyrenderowac scene

 

CEL GŁÓWNY: pokazanie kilku klatek/animacji wyrenderowanej scenki.

 

WAŻNE: osoby które wykonają dane zadanie dobrze jeśli by zamiescily scenke z krótkim opisem co i jak.

 

boxowakometazadanielj7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięku Piotrkowi doszedłem jak zrobic otwierającą sie skrzynke :) Poniżej plik oraz krótki opis.

 

TWORZENIE OTWIERANEJ SKRZYNI

 

 

Za cel obrałem sobie eksport pliku do obj z innego softu i import do hudego. Jako ze robienie bardziej skomplikowanych obiektów wcale nie jest łatwe w houdini. Tak wiec aby importowac obiekt wykonujemy nastepujące kroki:

 

1. Eksportujemy nasz plik np. z 3ds max do *.obj

2. Nastepnie przechodzimy w tryb SOBs, i wtedy w polu zaznaczonym na czerwono klikamy "=" i wybieramy nasz obiekt UWAGA: skrzynia sklada sie z dwóch obiektów i musimy eksportowac z programu dwa obiekty pokrywa i druga czesc skrzyni jako ze pokrywa bedzie oddzielnie animowania operatorem. W przypadku przypisania operatora do wszystkiego, cala skrzynia by sie obracala.

 

ae59a217-screenopis2.jpg

 

3. Dodajemy operator transform (klikamy drugim myszy w okienku gdzie w powyzszym screenie jest zaznaczone na czerwonie i szukamy w tej stercie operatorów)

 

4. Łączymy operator klapy z operatorem transform, w trasnform klikamy display flag (to jest ten niebieskie kwadracik, gdy on sie zapali wszystkie inne niebieskie zgasną)

 

5. Teraz zaznaczamy nasz operator transform (bedzie mial żółtą obramówke) i klikamy enter, i bawimy sie w przesuwanie obiektu, jesli pivot sie nie zgadza klikamy przycisk "insert" na klawiaturze i go ustawiamy.

 

6. przechodzimy do pierwszej klatki dajemy kluczyk (jest tam gdzies taka ikonka w poblizu) teraz animacja, klikamy alt + LMB na osi którą chcemy animowac w slocie "rotate" przechodzimy do którejs tam klatki i ustawiamy na -90 i po sprawie powinno dzialac :)

 

9498ac0b-screenopis3.jpg

 

 

Tak oto mamy zaanimowaną klape skrzynki, czas na komete ... z tym bedzie problem ale sie zobaczy :)

 

PLIK: http://www.mytempdir.com/1159757

 

 

 

PS: dzięki klicku za przyklejenie :* :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animowany box zrobiony w houdinim,(w tym twoim importowanym mamy sciezke dostepu do miejsca na twoim dysku), wartosc bevela i szerokosci boksa glownego(box1) i klapy(box2) sa zlinkowane, znaczy zmieniajac wartosci box1, wartosci box2(czyli klapy) automatycznie sie rowniez zmieniaja

http://www.mytempdir.com/1159930

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm oswietlenia wogole nie robilem;) jest defaultowe to ktore pojawia sie jak odpalasz houdiniego, chyba ze chodzi ci o cos innego niz mam na mysli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy jest możliwa zmiana rozdzielczości renderu na większą w Houdinim Apprentice? Próbowałem wszędzie w kamerze, w reszcie ustawien i nie renderuje wiecej jak 320/240

 

Rozdzielczoscia w Houdinim steruja ustawienia kamery oraz te w ROPie który wykorzystuje daną kamerę. W praktyce, chyba nikt nie używa ustawień kamery. Praktyczniej jest po prostu ustawiać wszystkie parametry renderingu w ROPie.

 

Myk polega na tym, że przycisk Render znajdujący się w Viewer pane (LMB->Render to Flipbook, a po pierwszym użyciu: render to last choosen ROP, RMB-> choose ROP) ignoruje ustawienia kamery dla domyslnych ustawien mantra i PRman (czyli tych pod nazwami: "view: mantra", "view: PRman".

 

Jesli uzywasz view mantra, to zadne ustawienia kamery czy ROPow nie maja znaczenia. Moze o to chodzi? Poza tym nigdy nie spotkalem sie z tym, zeby mantra miala takie ograniczenie.

 

pozdr.,

sy.

 

PS od 8.1 faktycznie powiekszono limit rozdzielczosci do PALu. Jak tak dalej pojdzie w 9 bedzie HD ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maksymalna rozdzielczosc renderowania w apprentice to 768x576

ustawiasz w Outputs, bedziesz mial kilka nodow a jak nie to tworzysz nowe: tab>mantra i w opcjach : standart masz override default res i tam sobie wpisujesz swoja rozdzialke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achtung! stupid question: ;)

W tym watku umieszczamy tylko pytania odnosnie tych "lekcji" czy takie luzem rowniez?

Jezeli te drugie tez to ja od razu pytam czy istnieje jakies narzedzie a'la brigde tool w modo czy wings3d? PolyLoft robi niestety jakas kaszanke :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny w miarę kompletny tutorial o modelowaniu poligonalnym, jaki mi przychodzi do głowy, to było stare video by Peter Bowmar o modelowaniu buta, dostępne tutaj.

 

I cos jak funkcjonalnosc "bridge" tam była. Ale oglądałem to parę lat temu.

Houdini nie jest mistrzem świata w modelowaniu "ręcznym", ale z drugiej strony wiele jego operatorów działa świetnie o ile się je prawidłowo używa. Np. w PolyLoft wiele zależy od wcześniej zdefiniowanych grup. W przypadku innych operatorów, konieczny jest prowidłowy porządek wierzchołków, obecność jakiejś zmiennej w pointach lub poligonach itd. Niewiele wiem na temat modelowania niestety.

 

pozdr.,

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że wątek nie upadł, bo ciekawie się zapowiadał. Dzięki dla Misiekka za scenę - przerobiłem ją ‘trochę’ i moje zadanie domowe dołączyłem w załączniku – jeśli byłby ktoś zainteresowany, mogę wrzucić videotutka :)

 

P.S Kiedy zacznie się 2 lekcja i czy można zgłaszać do niej własne pomysły?

 

EDIT:

Videotutorial

Nie chciałem zamieszczać bo ustalono, że ma być 1 wersja :) ale spoko:

 

http://www.sendspace.com/file/e2f5x8

 

 

Dźwięków (tych artykułowanych i tych nie..) nie nagrałem, ale za to dodam krótki komentarz:

 

Ważne jest gdzie się wybiera komendę – w widoku 3d czy panelu z prawej (network editor) gdyż, w widoku komenda dotyczy wybranej przez nas selekcji a w panelu całego obiektu (najczęściej wszystkich wierzchołków obiektu, oczywiście możemy sami zdefiniować grupy, ale dla zwykłego extrude to imo szkoda zachodu)

Kolejną ciekawą rzeczą jest wstawienie ‘.’ (kropki) w nod’ie ‘object merge’ – odpowiada za pobieranie pozycji obiektów importowanych (żeby nam particle poruszały się za kometą oraz nie ‘zabierały’ box’a)

Materiał ognia stworzyłem w VEX Build’erze -> VEX Surface Shader (podłączyłem standardowy fire) w później z SHOP’ie wybrałem VEX Builder Surface.

 

To by było na tyle z ważniejszych rzeczy a teraz skróty klawiszowe:

MMB – super menu z przesuwaniem wartości

Alt+LMB – kluczowanie kanału (na rotacji x itp.)

Enter – pokazuje manipulator (po ludzku ‘strzałki’ )

Insert – przejście w edycje pivot’a (środka obiektu)

 

Marvey

Jeśli chcesz możesz go wrzucić na serwer (bo z sendspace może trochę mulić) – nie mam nic przeciwko (po prostu nie chciałem wrzucać na rapida czy innego megaservera, bo niektórzy mają z nimi problemu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy wątek nie upadł :) tylko z mojej strony brak czasu i zniesmaczenie :\ Nie wiem dlaczego ale mój plik sie popsul ... jak mozesz to wrzuc tego tutka napewno sie bardzo przyda i umozliwi plynne przejscie do nastepnej lekcji :)

 

 

Co do nowego tematu to zagadaj na gg: 8253196 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałbym się po "user-friendly" w 9. zbyt wiele. Houdini ma być po prostu bardziej interaktywny, żeby dało się modelować myszką, jak w innych programach itd. Jak zwykle ktoś zobaczy nowe fluidy i napisze, że koniecznie musi się nauczyć, ale jak przyjdzie mu używać CHOPsów albo ustawić Mantrę, żeby działała jak należy, to znów straci zapał... ;). Filozofia zostanie ta sama, tylko skórka będzie ładniejsza.

 

pozdr.,

sy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałbym się po "user-friendly" w 9. zbyt wiele. Houdini ma być po prostu bardziej interaktywny, żeby dało się modelować myszką, jak w innych programach itd.

I o to m.in. chodzi. Modelowanie w Houdinim to wg mnie koszmar. Taki LightWave czy modo ma 100x szybszy workflow. Juz samo zaznaczanie w trybie brush jest jak dla mnie jakies dziwne i malo intuicyjne (w przeciwienstwie do modo - tak wiem, przyzwyczailem sie za bardzo do sposobu pracy w LW/modo ;)

Super by bylo, gdyby w Houdinim znalazla sie funkcjonalnosc jaka oferuje NEX dla Mayi.

No, ale wyglada na to ze wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak, H9 okrzepło, bawimy się? Oto challenge. Mam nadzieję, że macie jeszcze ochotę:

 

(1) Jest sobie powierzchnia. Zaczyna padać deszcz. Krople zostawiają ślady na powierzchni (to ziemia, nie woda), rozpryskują się etc.

 

(2) W jednym z miejsc, zaczyna rosnąć krzak. Rozrywa przy tym ziemię wkoło siebie (interakcja z podłożem). Miejsce, w którym wyrasta krzak powinno być jakoś wyróżnione. Może tam zbierają się krople deszczu? (Piszę o krzaku, bo nie wiem, jaki kwiat rozrzuca nasiona dookoła. A taki krzak łatwiej mi sobie wyobrazić... co nie znaczy, że wiem jaki to ma myć ;) ). Warto zwrócić uwagę, że sama szyszka, która eksploduje rozrzucając nasiona dookoła jest ciekawym ćwiczeniem!

 

(3) Krzak dojrzewa i rozrzuca wkoło siebie nasiona, z których wyrastają kolejne krzaki. Drzewostan rozrasta się.

 

Jak widać to cały zestaw ćwiczeń. Dlatego rozbiłem to na części. Szukamy rozwiązań nie tylko skutecznych, ale efektywnych, proceduralnych i szybko liczących się. Najlepiej gdyby potem dawało się zamknąć wszystko w OTL'u. Proponuję robić po kawałku i umieszczać tu swoje propozycje. Termin wedle uznania, ale jak rozumiem w ciągu tygodnia deszcze powinien być gotowy. Jeśli ktoś rozwiąże część zadania wystarczająco dobrze, wszyscy mogą wykorzystać to i iść dalej. Na końcu powinien być z tego zestaw otli. Co Wy na to?

 

powodzenia!

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słonecznik? Pewne, może być słonecznik! Sprawa jest prosta, należy rozbić scenę na możliwie wiele, prostych zadań. Zacznij od deszczu - nawet bez kolizji! Poza tym zaraz ktoś tu wyskoczy z gotową sceną ;) (lepiej nie). Byle się Ptakun do tego nie przyłączył... ;)

 

powodzenia!

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki na jutro ściągne tego hudego i zobaczę czy będe umiał w nim kliknąć czy coś :)

 

jeszcze malutka prośba żeby pliki dodawać przez attach a nie umeszczać gdzieś na mytemp megauplowad czy innych(chyba że na rapidzie :P) zajmują mało a wszystkie pliki zamieszczane w takich serwisach z poprzedniej strony wygasły niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy na to?

Ales pojechal SYmek ;)

Moze by tak cos bardziej lajtowego, a nie od razu l-systemy itp.? ;)

Wiekszosc uzytkownikow Houdiniego w Polsce, ktorych i tak jest jak na lekarstwo, to poczatkujacy (pomijamy Ptakuna i tym podobnych ;)) wiec taki challange jest imho troche zbyt hardkorowy.

Moj pomysl jest taki zeby przeprowadzic wpierw "burze mozgow" i wspolnie wymyslec jakis temat na challange.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentulanie podzialmy to na etapy.

Pierwszy etap - deszczyk padający na glebę,

drugi etap - sama roślinka,

etc.

 

Właśnie to miałem na myśli, ale chciałem to jakoś atrakcyjnie ująć - marketing polityczny ;)

 

Poza tym wcale nie wierzę w absolutną niewiedzę o Houdinim w Polsce. Ostatnio spojrzałem na kilka postów tutaj i na forum3d i rzuciło mi się w oczy to, że problemy były raczej zaawansowane. Więc proszę bez kokieterii! Po Houdiniego sięgają najczęściej sprawni graficy...

 

Na początek deszczyk!

Hurra! Do działa!

 

("Wstąpiłem na ciało,

samo tego chciało")

- jak pisał klasyk.

 

pozdr.,

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już dopadłem tego hudego to zrobiłem plana (gleba :)) i drugiego plana z którego emitowałem particle (deszcz) podpiąłem grawitacje żeby prawie deszcz padał we właściwym kierunku i zadowolony z siebie skończyłem :D

muszę trochę podstaw się pouczyć bo z selekcją miałem proglemy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj pomysl jest taki zeby przeprowadzic wpierw "burze mozgow" i wspolnie wymyslec jakis temat na challange.

 

Ty mi znajdz mozgi w tym zakatku... zobacz jaki odzew! Cale 3 osoby sie odezwaly, z czego policzyc mozna wlasciwie tylko fiolka, bo Ty i piotrek jestescie jednymi z bardziej zaznajomionych w temacie (albo przynajmniej objawiacie takie checi).

 

Moj pomysl jest taki, zeby scena byla modularna i kazdy mogl sie zajac kawalkiem, ktory go najbardziej zainteresuje. Jedyne o czym trzeba pamietac to wizja calosci. Projektujac deszcz powinnismy pamietac, czemu bedzie dalej sluzyl. Robiac szyszki trzeba pamietac, ze bedzie ich wiele, wiec powinny szybko sie liczyc etc etc. Poza tym o zadaniu myslalem w taki sposob, zeby w trakcie jego realizacji zapoznac sie z tym, w czym H. jest dobry - czyli w budowaniu systemow. Robienie challangu z czegos, co kazdy z Was robi w Maxie w 5 minut - rowniez wydaje sie srednio pociagajace... nieprawdaz? ;)

 

Inny challenge? Prosze bardzo, chociaz ten, gryziony po kawalku, wydaje mi sie w sam raz. A z drugiej strony robienie kolejnej sceny "z kulkami" albo publiczne uczenie sie interfacu i podstaw, ktore sa w Helpie, moim zdaniem mija sie z celem....

 

 

... no ale, jako sie rzeklo, dam sie przekonac ;)

 

pozdr.,

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, Houdiniowych mozgow nie ma tutaj wiele, ale moze sie jeszcze jakies odezwa (no, nie bac sie ;))

A co do scenki ktora wymysliles, nie mowie ze jest zla, tylko troche za bardzo zaawansowana jak dla poczatkujacego uzyszkodnika takiego jak ja (a takich chyba najwiecej, chociaz moze sie myle i tylko ja jestem taki tepy i oporny w rozumieniu tego softu? ;)), ktory poki co ma nadal problemy z zaczajeniem o co biega z atrybutami, przeplywem danych itp. Zatem wizja zrobienia rozrastajacych sie l-systemow, ktore jeszcze cos tam rozrzucaja po drodze jest kosmiczna ;)

Ponadto wspominasz o optymalizacji, ze szyszek bedzie duzo, wiec ma sie to wszystko szybko liczyc. To tez nie lada wyzwanie, podobnie jak w programowaniu, rzeklbym tylko dla zaawansowanych uzytkownikow.

Oczywiscie robienie kulek mija sie z celem, ale myslalem zeby narazie skupic sie nad czyms prostszym.

Natomiast pomysl rozbicia calosci na kawalki bardzo mi sie podoba. Moze mozna by sprobowac wymyslec cos, co zmuszalo by do zapoznania sie z prawie kazdym modulem Houdiniego (np. zrobic do tego wszystkiego jakis shader w VOPie, zahaczyc po drodze o DOPs, etc.) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moj gust to w tej scenie mamy:

 

1. Deszcz i kolizja - Particles.

2. Moczenie powierzchni - Point clouds i shadery (albo COPsy w generowanie tekstur w locie).

3. Pekanie ziemi - SOPs z VOPami + CHOPsy.

4. Drzewa - L-System (chociaz mozna bez l-systemow na krzywych).

5. Szyszka i nasiona - DOPsy (choc osobiscie myslalem o particlach albo expressions).

 

Ja tam mysle, ze troche odwagi nie zaszkodzi. (Ja w ogole nie licze sie w 3D, nie pracuje jako grafik, prawie nic nie potrafie i za kazdym razem musze sie uczyc wszystkiego od nowa. Znam ten bol!)

 

Poza tym, po to sa te fora, zeby zadawac pytania, liedy sie czegos nie wie. Szkoda czasu na cos, co sam wiesz i potrafisz. Kazdy sie przymierzy, jak gdzies nie pusci, zada pytanie, ktos inny sprobuje pomoc i tak dyskusja sie zacznie.

 

No dobra, mialem tego nie robic, ale zrobie. Podam zlota regule pracy w programach proceduralnych... moge? Sprawdza sie jak zloto a do tego tlumaczy, dlaczego niektorzy nie lubia takich softow, otoz:

 

Jesli chcesz zrobic cos w Houdinim, przesan uzywac pojec zwiazanych z logika dzialania programu czy interfacu a zacznij od nazwania (skonceptualizowania) swojego problemu. Wiecie o co mi chodzi..? Im prostszy soft tym wiecej pytan dotyczy metod, funkcji programu a nie samego problemu. Czy istnieje choc jeden watek zBrusha o tym, jak sie rzezbi? Nie, pytania dotycza tego, gdzie jest pewien przycisk lub jaka jest kolejnosc dzialan. To samo dotyczy np. Modo - W Maxie i innych juz jest inaczej, ale wciaz wiekszosc watpliwosci dotyczy tego, jakiego plugina uzyc.

A tutaj jest odwrotnie. Jak sie nazywa dana funkcja w houdinim i gdzie ja znajdziesz, to jest oddzielny problem. Wazniejsze, co chcesz naprawde zrobic. Potem to juz kwestia poszukania w helpie albo na forach.

 

Przyklad:

 

Budujemy system deszczu, zostawiajacy slady na ziemi. (Widzialem trzy rozne sposoby zrobienia tego: CHOPsami, COPsami, i za pomoc Point Clouds i VEXa, ale mniejsza o to).

 

Jak brzmi pytanie?

 

W Houdinim (podobnie jak np. w Shaku) znac pytanie to tak jakby znac polowe odpowiedzi... ;)

 

... zatem jak brzmi pytanie? ;)

 

pozdr.,

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego deszczu padajcego na ziemie.

O emisji deszczu nie ma sie co rozwodzic. Pytanie, jak jest z tym "rzezbieniem" samej gleby po zetknieciu sie z kropla deszczu. Nie pytam o same narzedzia, tylko wlasnie o "czesc teoretyczna".

 

Taki particel styka sie z planem i, zastanowmy sie wspolnie, co teraz.

Pierwszym rozwiazaniem, jakie przyszlo mi do glowy, jest po poprostu w miejscu kolizji zmniejszenie wartosci wspolrzednej y punktu grounda i odpowiednio mniejszy wektor przesuniecia dla sasiednich punktow. Wszysto po to, by powstal ladny dolek.

To rozwiazanie ma jednak tyle wad, ze nie nadaje sie do zastosowania. Wymaga bardzo ciezkiej siatki. W dodatku poziom gleby bedzie sie coraz bardziej obnizal, chyba, ze zastosowac jakies limity...

 

To powyzsze tak na dobry poczatek. Teraz zapraszam wszystkich do dzielenia sie innymi, lepszymi pomyslami. Jesli nawet ktos nigdy nie widzial Houdiniego na oczy, a ma pomysl, jak to zrobic, tez niech sie przylaczy. Wszystko oczywiscie nie wspominajac o zadnych narzedziach w sofcie. Tym sie pozniej zajmiemy, tak jak SYmek pisal.

 

 

 

PS. Bardzo przepraszam za brak polskich znakow diakrytycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja troche nie rozumiem tego "moczenia" powierzchni. Przeciez jak bedzie padal deszcz na zwyklego plane'a to powierzchnia teoretycznie bedzie wszedzie tak samo mokra. No chyba ze bedzie ona jakas pofaldowana juz na starcie to ok. Wtedy w dolkach beda sie zbierac czasteczki i w tych miejscach gdzie sie ich najwiecej zbierze maja rosnac roslinki, dobrze kombinuje? ;)

Sorry za glupie pytania (ale ostrzegalem, ze jestem malo kumaty ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności