Skocz do zawartości

animacja 3d, roboty


vv3k70r

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam!

 

Ściągnąłem full wersje i szczerze zawiodłem się (wybacz) spodziewałem sie czegoś lepszego, wszystko jakoś takie chaotyczne, nie wiem co sie dzieje, sądzę że to wina renderingu i tego ruchu kamer. Jeżeli pokazał byś to z innego ujęcia (statycznego) było by lepiej.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu... generalnie jak powyzej - chaos i b. slabe ujecia kamery, choc pomysl na animacje dobry. Moze na poczatku skup sie na samych robotach [kilka zblizen + prezentacja [moze dodaj jakias bron, np. miecze?]] a potem juz nawalanka:) nie czuje sie w ogole powera tych robotow, fajne byly by jakies pady + kamera szejki itp

Brakuje plynnosci i spojnosci

 

Edit: ...I jakies bardziej zaawansowane texturki by sie zdaly bo teraz tak biednie wyglada:/ widac ze sie narobiles przy tym i szkoda bylo by tak to zostawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec ten tego, dziekuje za komantarze,

teksturek tu nie ma,

 

to jest ten tego... speed to jest zrobiony na dwudniowym wykladzie jak sie je animacje ludzikow, i od czego jest swiatlo w scanlinie... robiony z glowy na biezaco wg propozycji rzucanych przez audytorium...

 

poniewaz chcieli to obejrzec, to wrzucielem render (6 tygodni to gryzlo ze wzgledu na powymyslane z ksiezyca efekty i scanline'a)...

 

calosc ma 10 sekund, jest z 4 kamer i po prostu jest pozniej poprzekladane...

 

edit:

3grosze, i co jeszcze uwazasz powineinem uzyc? moze superprodukcje zrobic? animacja zrobiona z soboty na niedziele, na modelach z szuflady... posadzasz mnie o jakies ambicje artystyczne? po prostu wrzucilem co zrobilem... w celu pokazania co zrobilem, bez motywu, bez opisu co tam sie dzieje, po prostu przykladowa, speedowa animacja... nie reel o modelingu, texturowaniu, animacji, montazu czy obsludze postprodukcji...

 

zrobilem co zrobilem, jakbym nie zrobil to by nie bylo co komentowac, po to chyba sa watki na forum zeby wrzucac tu co sie zrobilo... inaczej byloby to dosyc puste forum, jakby tu ludzie nie wrzucali?

 

bardzo podobaja mi sie komentarze o stronie technicznej animacji (tak, tak, nic nie widac... pewnie gdzie indziej ludzie maja inne oczy :) ), zeby sie ktos chociaz o timingi czepil :)

no w kazdym razie mozna na Was liczyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma tu za bardzo nic, nawet samokrytycyzmu sory źą

ale następna będzie lepsza

następnym razem zainwestuj czas w jakiegoś afterka, didżital fjużyn albo innego kombustiona

 

ps.

kiedyś była taka gra: Rise of the Robots, możę ktoś pamięta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak next time skup się chociaż na jednym aspekcie bo w tej chwili to nie ma tam kompletnie nic, co można by nazwać z grubsza poprawne, no może po za modelami robotów. Ruszają się ni to zwiewnie jak pszczółki, ni to bensują jak expremier a upadają jak marionetki. nie mają masy ani charakteru. Tam jest jakieś światło? toon shader z diplacem i okludem mrygające jak stroboskopy, które by nawet na okładkę płyty disco polo trudno było opchnąć. Montażowo to jakiś żart, kamera lata w te i we wte, nawet udało ci się złamać oś montażową, czego w praktyce nie udało mi się nigdy wcześniej zobaczyć. Mrygające, skaczące dymy, napierdalające elektroogniki.... można bez końca wyliczać. Nie ostrzegałeś że to z jakiegoś wykładu i 2 dni. Zresztą nad renderem siedziałeś znacznie dłużej. Masy błędów można było uniknąć oszczędzając przy tym czas. Nie widać tam kilkudziesięciu materiałów, ani tego że klatka liczyła ci się 45 min.

Ehh, po co ja się nad tym pastwię, jaki jest każdy widzi. Za każdym razem gdy pokazujesz jakiegoś gniota masz tysiące wymówek i usprawiedliwień, może czas skończyć z tą dziecinadą i zrobić jakąś poważną prace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigus-jak wlejalem same zanimwoane kosci to byl jek ze same kosci, albo ze kamera za bardzo lata... mam pliki maxowe wrzucac do wgladu czy jak zeby kazdy sobie podlug gustu kamerke ustawil?

jak zajmujesz sie wszystkim na raz i robisz od poczatku do konca wszystko sam to ja z checia to zobacze :)

 

pies jest pogrzebany w tym ze pokazuje cos, a tu zaraz wrzawa ze powinno byc ladniej... troche wywazenia?

 

edit:

jak byly same modele robotow to tez stwierdziles ze zle... gusta Ci sie aby za czesto nie zmieniaja?

 

skoncze juz trolowac, bo to do niczego nie prowadzi :)

jest co jest, opinie sa jakie sa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co Wam chodzi. Dla mnie jest mega wypas!

 

Dzieki zastosowaniu kolorow jasnych wszystko jest czytelne i widoczne jak na dloni. Animacja prosta, ale bardzo efektowna. Widac nawet pojecie autora w temacie choreografii walki.

 

Przeciecie osi akcji? Zgubiles sie po tym Bigu, chociaz maja rozne kolory? Zenada.

 

Ja tu widze bande zazdrosnikow, ktorzy niczego nie robia, tylko krytykuja!

 

Ehh...chcialbym tak umiec animowac.

 

Szacun!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótko i zwięźle: tragedia. jestem totalnie za zdaniem bigiego. animacja, montaż, kolorystyka, render, sama fabuła tego shorta jest poniżej krytyki. nadal nie rozumiem czemu używasz tego ohydnego toona zamiast zrobić animke bez map ze zwykłym szarym diffuse z jakimś skylightem czy nawet zwykłym spotem.

 

btw: jazda kamerą przyprawia o ból głowy. więcej statyki więcej spokoju, pokaż jak te roboty walczą a nie jak ta kamera nawala po scenie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja teraz bez ironizowania...

 

Jaki kon jest - kazdy widzi. Efekt koncowy zupelnie niespojny.

 

Masz zal, ze ludzie krytykuja, gesto sie tlumaczysz ze wszystkiego, jakbys sam dobrze sobie zdawal sprawe, jakie to jest.

 

Pytanie wiec: po co tutaj to pokazujesz, jezeli nie chcesz krytyki, a wiesz, ze na oklaski nie ma co liczyc? Masochizm? A moze brak samokrytyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojecia czym otwierac mpeg :)

Shogun uznal ze to dobry format :)

jak co sciagnij avi, jest na cinepaku i chodzi na wszystkim :)

 

nie zapomne dopisac do czegokolwiek niezrobionego toonem ze jest brzydkie :)

ze juz lepiej zrobic na szaro niz fotorealistyczne textury :)

 

jakby mi sie ink toon nie podobal to bym nim nie robil... uwazam malwoanie wszystkiego w kolorki realistyczno maskujace za znecanie sie nad ogladaczem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prawie nic tu nie widze, mryganie, miganie itd. Byc moze postacie sa nawet ok, moze nawet dobrze zrigowane itd, ale kompletnie nic nie widac. Materialy swiatlo i render sa niestety straszne, jesli to mial byc szybki spidzik animacyjny, to trzeba bylo pojechac po zupelnym minimalu z tymi rzeczami i pojsc w czytelnosc, ktorej brak. Przy pierwszej klatce ktora tak dlugo Ci sie liczyla i efekt byl taki jak widac trzeba bylo dac cancel, dac statyczna kamere, ze dwa swiatla, szary material i wyrenderowac. Skoro to mial byc pokaz animacji postaci to by spokojnie wystarczylo, przynajmniej byloby cos widac. Sama animacja postaci przypomina mi bardzo stare bijatyki, niezbyt to chyba pozytywny efekt, ale moze o to chodzilo, jesli tak, to jest to jedyny dobry element calosci (moze modele postaci sa ok, ale niezby to widac).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zarty sobie robisz... To Twoja praca, i Twoja rzecz zeby cos bylo widac.

 

Twoje dywagacje na temat toona vs realizm sa smieszne, mozna zrobic toona ktory wyglada ok i cos widac, sa toony i toony takie jak ten Twoj. Podobnie z realizmem, nikt tu sie nie czepia, ze uzyles toona, tylko tego, ze to wyszlo zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję patentu na zawieszenie notatnika :>, jeszcze ten posmak "trzeba było przeczytać post", manewr pierwsza klasa :>.

 

Jakoś zdążyłem się już przyzwyczaić do tej twojej wyuzdanej stylizacji, animacji od pozy do pozy z przedziwnym timeingiem no i podejścia- jak animować to wszystko.

 

Robisz to co lubisz, jesteś z tego zadowolony to nie widzę żadnych przeciwwskazań aby tego nie umieszczać w sieci- no ale nie spodziewał bym się wielu pochlebnych komentarzy- tak to już działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wypowiedziami Biga i Reanimatora mogę się podpisać obiema łapkami.

vv3k70r - człowieku.. zastanów się trochę nad sobą. Choć przez chwilę. Bo w moich oczach niestety czasami zachowujesz się jak egocentryczny głupiec. Jeśli uważasz, że jesteś taki dobry, to przekonaj nas o tym swoimi pracami a nie czczą gadaniną.

Dawaj tu jakiś porządny kawał animy to będą i brawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę godności panowie.

 

vv3k70r Jeśli uważasz że toto jest dobre, średnie lub w ogóle ma jakiś status to życzę ci powodzenia i abyś osiągnął sukces. No chyba że już go osiągnąłeś. przykro mi.

 

Co do prowadzenia wykładów to całkiem możliwe. podobny poziom umiejętności, edoizmu i samokrytycyzmu reprezentowali moi wykładowcy 3ds max np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkleilem animacje, bez opisu, bez niczego, a TWA najechalo na mnie jakbym napisal ze to jest do zachwycania sie i nie spelnilo ich wybujalych oczekiwan...

 

se zrobilem taki render bo taki mi sie podoba... bo taki mi odpowiada... nie oczekuje podzielania gustow... zrobilem sobie taka a nie inna animacje ludzikow... bo taka mialem robote zeby zrobic, i postanowilem sobie zasadzic na tym taki render jaki lubie... i przemulilem rendery przez psa zeby wygladalo jak wyglada... bo tak wlasnie chcialem zeby wygladalo, jakbym nie chcial to by tak nie wygladalo...

 

szare rendery (do tego rozbite na kolejne kamery, ciagle i bez tego przerzucanai scen) wisialy dosyc dlugo, byly dyskutowane wlasnie w kwesti timingow, tyle ze nie tutaj, wlasnie ze wzgledu na oszolomstwo... ze wzgledu na takich wlasnie Krisow i Biglebowskich, ktorzy wymyslaja sobie do tego teorie ze to mialo byc zachwycajace...

bylo mi jeszcze napisac zebym nie wlaczal maxa jak nie umiem nic w nim zrobic ...

 

popukajcie sie czasem w lepetyny, ludzie wklejaja tu szkice z zeszytow szkolnych... jakos na nich nie najezdzacie, ja bez slowa komentarza wklejam animacje, zrobiona wlasciwie na kolanie i bez koncepcji... i od razu jest worek postow ze zle, ze poc ot wklejam...

bardzo przepraszam, ze ja, glupi i niedoswiadczony, ledwo umiejacy ustawic boxa w maxie naruszylem wielkopanskie gusta TWA wklejajac tutaj linka, pokornie przepraszam...

 

edit: Lis jak wykladowca komus nei odpowiada to sie nie przychodzi na nastpne zajecia i nie placi wiecej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj moze jeszcze raz co Ci ludzie napisali, poczytaj inne watki w na tym forum dot. skonczonych prac, popatrz na krytyke i na reakcje na nia. Pisanie, ze sie cos nie podoba, na dodatek pisanie dosc konkretnie wielu wypadkach nie jest najzdzaniem jak to okreslasz. Po prostu krytyka i tyle, czasem sporo daje, jak sie umie ja spozytkowac w nastepnych pracach. Bardziej osobiste teksty w Twoim kierunku zaczely sie po tym jak sam zaczales pisac rozne dziwne rzeczy, jak to masz w zwyczaju zreszta. Jasne, ze zrobiles jak Ci sie podoba, nikt Ci nie zabrania, kazdy pisze co mu sie w tym nie podoba, na tym to polega, chyba nie? Czego sie spodziewales? Jakie chciales dostac komentarze? Zastanow sie o co Ci chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odsylam do dluuugiej dyskusji przed bitwa, oraz do Jarasa :) co mnie wtedy zjechal :)

nie chce mi sie tlumaczyc jeszcze raz tego za co mnie tu chieli zjesc, a co okazalo sie prawda, jednak uznano za "ale to przeciez nic takiego"... :)

teraz to juz jest tlykow eselej :) ale nei bede sie kopal z koniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwania biglebowskich moze i sa wybujale ale potrafia wszystkie one biglebowskie docenic i szkic zeszytowy jesli jest dobry. Zrobiles jak chciales i spoko, sory ze sie nie podoba, nie poradze.

 

btw. 'zrobilem bo taka mialem robote' nie tlumaczy kompletnie niczego. 'bo tak chcialem mozna od biedy uznac o ile za 'tak chcialem' stoja jakiekolwiek merytoryczne przeslanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Big-przyjmij ze nie stoja za tym zadne merytoryczne przeslanki, jak cos nabazgrzesz dlugopisem to czy jest sens sie czepiac ze nie jest kredkami? no nie podoba sie i tyle, tylko po czorta taki najazd?

zrownowazenia troche :)

 

to ze sie zgadzam z opiniami nie znaczy ze odpowiada mi sposob w jaki zostaly one wyrazone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkleilem animacje, bez opisu, bez niczego, a TWA najechalo na mnie jakbym napisal ze to jest do zachwycania sie i nie spelnilo ich wybujalych oczekiwan...

 

se zrobilem taki render bo taki mi sie podoba... bo taki mi odpowiada... nie oczekuje podzielania gustow... zrobilem sobie taka a nie inna animacje ludzikow... bo taka mialem robote zeby zrobic, i postanowilem sobie zasadzic na tym taki render jaki lubie... i przemulilem rendery przez psa zeby wygladalo jak wyglada... bo tak wlasnie chcialem zeby wygladalo, jakbym nie chcial to by tak nie wygladalo...

 

szare rendery (do tego rozbite na kolejne kamery, ciagle i bez tego przerzucanai scen) wisialy dosyc dlugo, byly dyskutowane wlasnie w kwesti timingow, tyle ze nie tutaj, wlasnie ze wzgledu na oszolomstwo... ze wzgledu na takich wlasnie Krisow i Biglebowskich, ktorzy wymyslaja sobie do tego teorie ze to mialo byc zachwycajace...

bylo mi jeszcze napisac zebym nie wlaczal maxa jak nie umiem nic w nim zrobic ...

 

popukajcie sie czasem w lepetyny, ludzie wklejaja tu szkice z zeszytow szkolnych... jakos na nich nie najezdzacie, ja bez slowa komentarza wklejam animacje, zrobiona wlasciwie na kolanie i bez koncepcji... i od razu jest worek postow ze zle, ze poc ot wklejam...

bardzo przepraszam, ze ja, glupi i niedoswiadczony, ledwo umiejacy ustawic boxa w maxie naruszylem wielkopanskie gusta TWA wklejajac tutaj linka, pokornie przepraszam...

 

 

hmm... czyli wychodzi na to, że siedząc sobie po ciemku w domku tworzysz coś animacjopodobnego i oczekujesz, że jeśli sie spodoba to polecą ochy i achy a jesli nie to morda w kubeł? heh. sorry ale jeśli tak myślisz to zmień forum na wp.pl...

 

pamiętaj, że tworząc animację i publikując ją musisz się liczyć z tym, że pojawią się komentarze zarówno te pozytywne jak i negatywne. owszem nasze komentarze lecą poprzez pryzmat twojej osoby co do której znaczna cześć forum ma pewne obiekcje, ale niestety tak to jest kiedy ktoś kreujący się na gwiazdę CG wypuszcza takiego gniota.

 

sorki, ale pamietaj, że to, że ty lubisz taki klimat renderu nie oznacza, że jest zjadliwy dla komentujących to ludzi. moim zdaniem umiejętne wykorzystanie toonkowych renderów to zaleta nie wada, ale tylko wtedy kiedy umiesz go obsłużyć, umiesz w nim wykreować świat jaki jest strawny dla znacznej części komentujących go ludzi.

 

Twoje teorie dotyczące TWA zostawiam bez komentarza bo to równie żałosna teoria co spekulacje o inteligencji Giertycha.

 

poza tym jeśli wklejasz animację "zrobioną praktycznie na kolanie" to musisz się liczyć z tym, że raczej komentarze nie będą zbyt pochlebne więc nie widzę sensu zarzucać forum tego typu speedem.

 

co ciekawe jakoś nie widziałem cię w Speed Animation contest jaki zorganizował Kris_R? może tam byś wykazał się swoim kunsztem animacyjnym

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyy, ale ja sie nie czepiam ze zrobiles 3d a nie plastelinowa animacje poklatkowa. Wciaz nie kumam co chcesz uslyszec, co chcesz zebym napisal, ze nie jest to tak zle jak sie wydaje? Mozna od tak sobie od czapy, w tym samym czasie zrobic x razy lepiej, mozna uzyc toona tak zeby render wygladal fajnie. To nie jest tak ze albo szaraki albo real albo toon. Tego toona to mozna na fafnascie siecy sposobow uzyc, wybrales jeden z tych niewlasciwych sposobow. To ze cos powstalo bez planu i zalozen nie oznacza ze nie da sie znalesc uzasadnienia dla uzytych srodkow.

 

EDIT:

 

I odwrotnie Najgorszy gniot umiejetnie wybroniony moze stac sie interesujacy i w jakis sposob wartosciowy. W tym wypadku nie ma ani efektu wizualnego ani chociazby umiejetnego wodolejstwa. Nie podoba ci sie sposob krytyki, oki, to powiedz w jaki sposob komentowac zebys nie czul sie nastepnym razem dotkniety, przynajmniej tyle pozytywnego ten watek wniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROTFLMAO

 

Przestan juz sie pograzac:) Brniesz w absurd z kazdym postem i zaczynasz atakowac personalnie.

 

Twoje argumenty sa jak wioskowy glupek. Durne, ze az zal sie nad nimi pastwic.

 

Samozwancze gwiazdy zawsze maja ciezej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary ciesz się że ktoś to wogóle skomentował.

Ja jak daje coś do sketchbooka to ludzie boją się to skrytykować, hehe

 

Po obejrzeniu tej animacji, mogę tylko powiedzieć że bardzoooo małymi kroczkami zbliżasz się do celu, jakim jest dobra animacja,

Więc, byle do przodu, nawet na wstecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda jazda biala gwiazda ;) Dziwisz sie, ze ktos komentuje to? Wystawiasz prace do oceny. Forumowicze daja ci -1 i ty ruszasz do kontr ataku.. jak pisiowcy rzucasz "brudami" z rekawa. Chciales zablysnac zrobic cos orginalnego, nie udalo sie. Nie brnij w kupke g...na ktore sam narobiles bo sie umaziesz na dobre. Dla mnie nie liczy sie zabardzo efekt wizualny samego przedstawienia przy typowych probkach, moze to byc nawet zrzut z ekranu (ladniej by wygladal w tym wypadku). Chodzi o sama animacje.. ja nie sadze, ze robiles ja 2 dni.. to wyglada jak 30min.. jeden wielki chaos przyspieszony 2 razy... bys zrobil przez te 2 dni 2 sec i by pewnie wygladalo to duzo lepiej... pojechales nie wiem co chciales osiagnac ale napewno nie sukces, a walisz riposty takie jakby to bylo dzielo ktore czeka na lepsze czasy i inne spojrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

no nie wiem jakby mi reanimator(nie dawno drug dal mi rade na f3d i odra zu poczulem sie maly i zaczalem myslec ze malo umiem i musze sie duuuzo uczyc i tak powinno byc ktos powinien cie /mnie na zeimie sprowadzac) i biglebowsky dawali rady to chyba bym sobie to wzial do serca gdyz przeciez nie sa to nowicjusze i na rzeczy sie znaja i mozna sie od nich duuuzo nauczyc, kurde nie kumam takiego podejscia widac ze zamieszczajac to tutaj liczyles na pochwaly ochy i achy gdyz po krytyce starasz sie ostro bronic ale ci to nie wychodzi :)

nie chce cie krytykowac ale chyba powinienes zaczac od czegos malego, kazdy zaczyna od malych rzeczy a ty odrazu poszedles na gleboka wode nie umiejac plywac :) powolutku towarzyszu.......

:)

tyle ode mnie :)

pozdro i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również jak piotrek zmieniam zdanie, po dłuższym przyjrzeniu widze że to przepiękna animacja, powala. (po co sie narażać).

 

Swoją drogą:

jak pisiowcy rzucasz "brudami" z rekawa.

SUPER_OKO co za idiotyczna metafora. Obrażasz moje upodobania polityczne, w związku z tym że utożsamiam sie z tą partią ubliżasz również mnie :( (a ktoś by mógł pomyśleć, że to forum o grafice)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust nie powinieneś zmieniać stylistyki aby trafić w gust jakiegoś forum, co pracę celujesz w coś podobnego więc w sumie można by się tego trzymać- hehe taki znak rozpoznawczy. Dla mnie grunt aby to było od strony animacyjnej dopracowane, po prostu tak abyś nie musiał tego bronić "robieniem w dwa dni". A tak w ogóle to do forum trzeba się uzbroić w sporą dawkę dystansu do własnych prac (w sumie to w twoim wieku powinieneś mieć już tego pod dostatkiem), nie trzeba daleko szukać, thread o trailerze do wiedźmina czy na innym pl forum 3d thready z reklamówkami, zawsze coś się nie podoba czy wbija się w oczka. ;) A tak w ogóle to wrzucając speedy zawsze warto brać poprawkę że to potencjalny szmelc- nawet jak się tego od razu nie widzi to szybko następuje weryfikacja ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności