Skocz do zawartości

Praca dyplomowa z grafiki 3d


bapi23

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Jaka może być praca dyplomowa (inż) z grafiki 3d, ktoś na pewno na tym forum juz taką pisał, z czego była, czy była to animacja, jakies wizki...? Dodam że kierunek nie jest do końca związany z informatyką - edukacja tech-inf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie wiem jeszcze czy to będzie animacja, ale raczej o sofcie nie. Poprostu szukam propozycji, bo wogóle nie wiem czy można taką pracę zrobić na moim kierunku, tzn związaną z grafiką 3d. Więc Proszę o kolejne propozycje, z góry bardzo dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz właśnie robić o symulacjach fizycznych - jakieś ognie, wody, cząsteczki etc. albo coś o shadingu - wymyślisz jakiś dobry shader i nie tylko dostaniesz dyplom, ale np. na siggraph pojedziesz go zaprezentować :P

 

Albo jeszcze jakieś inne tematy - algorytmy renderingu etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja studiuję elektrotechnikę, specjalność mechatronika (roboty i dyski twarde :D). W ramach pracy robię aplikację edukacyjną wyjaśniającą parę spraw związanych z obliczaniem robotów. Sporą częścią pracy są trójwymiarowe modele robotów i ich animacje, więc możesz iść w takim kierunku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, ze to pewanie ja będę musiał zaprezentować temat pracy, tzn wyjść ze swoim tematem pracy i tutaj mam pytanie, jak wygląda wtedy rola promotora, tzn czy on wogóle jest? Skoro nie wiem czy na mojej uczelni, jest taka osoba, która umie chociaż tak niewiele jak ja w 3d;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fizia0028

ja tez robie prace dyplomowa związaną z 3dmax a mianowicie animacje z wykorzystaniem techniki motion capture. Zaczynając nie miałam pojęcia co to jest i nie znałam 3dmax, sama do wszystkiego dochodziłam, ale mam tez pytanie może ktoś wie jak plik z rozszerzeniem .max zapisać na .3ds w jaki sposób lub za pomocą jakich innych programów 3d to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej sie dowiedz jakie sa mozliwosci na samej uczelni, i koniecznie dowiedz sie czy w danej dziedzinie jest promotor, ktory rzeczywiscie bedzie Ci w stanie pomoc...

 

taki maly offtop ale jeszcze w temacie troche :P

ja sie kiedys porwalem z motyka na slonce, wybralem sobie temat sieci spolecznych i roznych zaleznosci miedzy jednostkami w wirtualnych swiatach typu mmorpg (w wielkim uproszczeniu), wtedy nie bylo praktycznie nic na ten temat, a ludzi sie tym zajmujacych garstka...

 

temat mi sie rozrosl straszliwie, w koncu promotor powiedzial ze to mozna pisac prace doktorska, a nie mgr na ten temat ... mi zabraklo zapalu + praca zawodowa, imprezy itd i na 5tym roku zmienialem temat heh... juz ze 2 lata temu powiniem sie obronic... teraz pisze jakis nudny temat, a moj promotor wpada do polski w przerwach od swoich wykladow w californii i praktycznie wszystko musze robic sam, bez zadnej pomocy...

 

reasumujac - rob prace dyplomowa z zakresu na ktorym sie dobrze znasz, jest duzo materialow i ludzi sie na tym znajacych, + niech Cie to ciekawi, bo pisac/zajmowac sie czyms nudnym to najgorsze co moze byc...

 

trzeba to po prostu miec za soba, jak chcesz cos odkrywczego zrobic itd to doktorat :p

 

licencjat czy mgr to jak matura hehe, nie trzeba odkrywac ameryki i rewolucjonizowac swiata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam od roku robie prace licencjacka "Intro gry koputerowej" i "Modelowaniem i texturowanie LowPoly w Grach" czy jakos tak.... z wlasnego doswiadcznia wiem ze jak chcesz cos takeigo robic to wybierz wyscigi samochodowe.....robisz 3 modele, ladnie renderujesz i koniec!:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem prace inż. związaną z grafiką: "Wirtualne Audytorium". Było to audytorium mojej uczelni po którym można się wirtualnie poruszać i włączać/wyłączać różne bajery. Programik robiłem w 3d maxie oraz w Quest3d, którego musiałem się uczyć od podstaw- ale warto było. Teraz mam pracę o praktycznie identycznym charakterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Poszperałem w necie i znalazłem coś takiego:

Wirtualny model Bazyliki ONMP w Wadowicach , Koczur Bartłomiej, Piątkowski Andrzej, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej

Wirtualny model organów Archikatedry Oliwskiej , Katsiaryna Lipnitskaya, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem w necie i znalazłem coś takiego:

Wirtualny model Bazyliki ONMP w Wadowicach , Koczur Bartłomiej, Piątkowski Andrzej, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej

Wirtualny model organów Archikatedry Oliwskiej , Katsiaryna Lipnitskaya, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej

 

Robione w XSI :D

 

Z tego co pamiętam powinien być jeszcze młyn wodny , kuźnia , model kościoła w Suchej , model zamku w Suchej (siedziba szkoły) i model parku zamkowego. Ze starszych prac można znaleźć wprowadzenie do XSi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które prace widziałeś ? Mam dokumentacje z 2 czy 3.

Animacja organów była niezła któryś z kościołów chyba wygrał jakiś konkurs w Krakowie.

 

Co do jakości prac niektóre były lepsze niektóre gorsze , pisali je też studenci zaoczni (brak czasu etc.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze i ja cos dorzuce. Jeden z promotorow kiedys zaproponowal temat

.. hmmm jak to okreslic:/

Mniejsza.. chodzilo o to zeby zrobic virtualny spacer po jakiejs ulicy starego masta. Wiadomo teraz troche sie pozmenialo wiec chodzilo o to zeby pogrzebac troche w historii, pocztowki, zdjecia i na tej podstawie zrobic cale otoczenie.Temat wydaje mi sie ciekawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wirtualny spacer, tez o tym myślałem, tylko jak to wyeksporotwac, żeby normalny użytkownik mógł to odpalić???? TO jest najwiekszy problem! Może ktoś ma rozwiązanie? Chodzi o poruszanie się strzałkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wirtualny spacer, tez o tym myślałem, tylko jak to wyeksporotwac, żeby normalny użytkownik mógł to odpalić???? TO jest najwiekszy problem! Może ktoś ma rozwiązanie? Chodzi o poruszanie się strzałkami

 

To bardzo proste :)

wejdź na stronę http://www.quest3d.info - tam u góry jest banner informujący o artykule w 3Dfx - gazetę dostaniesz jeszcze przez dwa miesiące w empiku - znajduje się tam artykuł making of - jak zrobić wirtualny spacer 3D no i przykładowe pliki do ściągnięcia.

 

Jak będziesz miał pytania, to pisz, chętnie pomogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, jestem teraz na 2 roku i planuję przez wakacje już zacząć coś robić. Planuję zrobić wirtualny spacer po uczelni, na zewnątrz i samego wydziału wewnątrz. Modeluję (oprócz organiki;p) chyba już na jakimś poziomie więc z tym nie będzie chyba problemów. Jak myślicie, wyjdzie coś z tego? Ponawiam pytanie o tą wersję 30-dniową, czy można publikować pliki w exe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, jestem teraz na 2 roku i planuję przez wakacje już zacząć coś robić. Planuję zrobić wirtualny spacer po uczelni, na zewnątrz i samego wydziału wewnątrz. Modeluję (oprócz organiki;p) chyba już na jakimś poziomie więc z tym nie będzie chyba problemów. Jak myślicie, wyjdzie coś z tego? Ponawiam pytanie o tą wersję 30-dniową, czy można publikować pliki w exe?

 

jesteś na 2 roku i już chcesz zaczynać prace dyplomową? :P na drugim roku sie inne rzeczy robi ;] sie "studiuje" w najlepszym tego słowa znaczeniu ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Teraz sprawa legalności mojej pracy. Czy zrobienie jej na 30 dniowej wersji programu Quest 3d będzie legalne, czy zrobienie modeli w 30 dniowej wersji 3ds maxa bedzie tez legalne(opcjonalnie jest PLE Majki, ale jej dopiero zamierzam się uczyćlub zakupić 3ds maxa bo wersja edu jest już dużo tańsza. Promotor posatwil sprawe jasno, musi mieć na papierze od przedstawiciela, że zrobienie takiej a takiej pracy i użycie programow bedzie zgodne z prawem. Może ktoś wie coś na ten temat, bo nieciekawie się zrobiło;/

Edytowane przez bapi23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową zasadą używania wersji niekomercyjnych, czyli trial, demo, edu - jest wykonywanie prac do użytku własnego, celem poznania programu, co oznacza, że nie wolno sprzedać prac wykonanych w takich programach. O wersjach nielegalnych nie wspominam, bo nawet ich posiadanie jest zabronione.

 

Teoretycznie więc nie trzeba pytać producenta, czy można wykonać pracę niekomercyjną, bo odpowie, że tak. Ale - prace wykonane na uczelni, m.in. na potrzeby obrony dyplomu zwykle pozostają własnością uczelni i tu pojawia się pytanie, co uczelnia z tym zrobi?.... Nawet jeśli nie sprzeda, a tylko będzie używać do celów promocyjnych, czy to jest już działanie komercyjne, czy nie?...

 

Swoją drogą dziwię się, że promotor wymaga pisemnej zgody, bo jeśli sobie przypomnę, to od ok 10 lat studenci architektury załączają do dyplomów wizualizacje i jeszcze nie słyszałem o tym, by ktoś pytał ich na jakim programie to zrobili. Ale czasy się zmieniają i w sumie na lepsze, gdyby... ...gdyby uczelnia zapewniała studentom wersje edukacyjne.

Kupowanie prywatnie wersji edukacyjnych jest bez sensu, bo wiadomo, że z czasem staną się 'martwe' kiedy tylko skończymy studia. Dlatego wersje edukacyjne Quest3D możliwe są do kupienia tylko przez jednostki edukacyjne. I to jest najlepsze rozwiązanie. Promotor nie musiałby o nic pytać, a taki program będzie służył pokoleniom studentów.

Czy warto? wersja komercyjna podstawowa Quest3D to 1250 Euro - wersja EDU to 249 Euro

Najbardziej zaawansowana wersja Quest3D to 10tys. Euro - zaś jej wersja EDU 429 Euro

Przy większej ilości wersji edukacyjnych możliwe są rabaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wersją 30-dniową 3ds maxa, czy ktoś będzie się czepial, jeśli zrobie prace dyplomowa na niej i nie bede jej rozpowszechnial i nie bede mial zadnch korzysci majatkowych? Może ktoś wie cos na ten temst lub da namiar na jakiegoś przedstaweiciela, lub osobe z ktora mozna o tym porozmawiac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności