Jump to content
Altus

Fotografia: Altus

Recommended Posts

SunRider, wszystkie zdjecia strzelam w RAW'ach (NEF'ach), potem wywoluje je w Lighroom'ie i edytuje w PS.

Ze zdjec 61-64, o ile dobrze pamietam tylko 63 bylo HDR.

Setup zdjecia z kwiatkiem wygladal tak: http://img8.imageshack.us/img8/8140/studiou.jpg To byly poczatki mojej nauki uzywania flash'a, wiec to zdjecie to poprostu nic innego jak lampa skierowana prosto na kwiatka z czarnym tlem. Aparat trzeba ustawic tak, zeby swiatlo zastane nie mialo wplywu na ekspozycje (niskie iso ~100-200, migawka na czas synchronizacji, przeslona miedzy f/5.6 - f/8)

73.

Dzien4:Ja

Caly dzien spedzilem w domu, jakos nie mialem weny na dzisiejsza fotke.

Lampa przez parasolke (45stopni na prawo, 45 w gore), srebrna blenda po lewej.

day4me.jpg

dzięki za odpowiedź mistrzu.

tylko link do studia nie działa :P

edit: już działa :P

Edited by SunRider

74. Profesor, wykladowca na University of the West of Scotland.

Chcialem zrobic pare zdjec sal chemicznych na uniwersytecie (potrzebuje do projektu), no i w jednej nadzialem sie na tego milego pana, ktory zgodzil sie pozowac :)

Mialem troche problemow z balansem bieli - 3 zrodla swiatla i kazde z inna temperatura (na suficie swietlowkowe, w lampkach na dole zarowe, z lampy dzienne).

Po lewej dalem lampe z parasolka, po prawej srebrna blende. Blenda niewiele dala, byla trzymana przez krzywego szkota :P

profg.jpg

75. Urodziny bratanka.

Nie chcialem robic z wysokosci oczu, bo w tle bylyby tylko samochody. Saturacja podniesiona celowo.

Swiatlo zastane staralem sie przyciemnic o 1-2EV wzgledem lampy na stopce.

98321512.jpg

76. Slonce nisko w tyle, z przodu doswietlilem lampa trzymana w reku (zdalnie odpalona) - staralem sie ja dac jak najbardziej z boku, zeby uniknac plaskiego swiatla na twarzy.

bb3t.jpg

77. Fake 3D. Troche przypadkowe, nie bede klamal :P

fake3d.gif

Ostatnio malo weny do fotografowania.

78. Pomarancza. Pomarancze postawilem na lustrze, po prawej stronie lampa w parasolke, a sama lazienka w ktorej bylo robione zdjecie, dala fill light.

orannge.jpg

79. Oko. Lampa od parasolki, obiektyw 50mm f/1.8 +pierscienie makro.

eye2.jpg

Musze sie pochwalic, bo kupilem sobie druga lampe :) zabawy co niemiara.

80. Brat Witek. Czlowiek jednej miny - doslownie. Wiem, ze troche "typowe", prosze to traktowac bardziej jako test/zabawe.

Jedna lampa po prawej odbita od parasolki, druga gola z tylu po lewej.

witek.jpg

A tu przed i po PS:

witeggif.gif

typowy ale udany test błysku. dokup wyzwalacze phottixa i trzecią lampę. wtedy dopiero jest dopiero zabawa :)

portrety i studia wychodzą całkiem fajnie. reportaże... no już niestety nie tak do przodu. a makaron spaliłeś ;)

Przecież jest widoczne. Nie chodzi o to, by oba były super widoczne. Błędem jest dopiero, gdy któreś z nich jest w cieniu, w którym nawet się nie zarysowuje. A tutaj ja widzę to oko, jest nawet blik.

Ostatnio mialem mala fotosesyjke z dwiema 19 letnimi szkotkami - z czego jedna jest siostra mojego dobrego znajomego, ktorej w przyszlosci mam porobic zdjecia do portfolio (uczy sie w Collegu Makeup Artistry). Na obu zdjeciach ponizej jest jej kolezanka Leigh-anne.

Generalnie, sesja nie poszla tak jakbym chcial (a bylo to moja pierwsza w takim stylu). Bylo szaro i pochmurnie, strasznie wialo (tak, ze ktos musial trzymac statyw z lampa i musialem uzywac mniejszej parasolki), druga lampa (SB-80dx) z niewiadomych przyczyn nie sychronizowala (wyzwalam ja w trybie SU-4) - takze bylem zmuszony uzywac tylko jednej, do tego modelki byly troche hmm... wstydzily sie strasznie, nie braly tego na serio i na ogol ciezko mi sie z nimi pracowalo.

81. Lampa po lewej od parasolki - staralem sie utrzymac rownowage miedzy swiatlem zastanym, a tym z flash'a. Tak to wygladalo poza scena: http://img718.imageshack.us/img718/9379/behind.jpg

Wieza z tylu to Glasgow Tower. Wpisana jest do Ksiagi Recordow Guinness'a jako najwyzsza budowla, ktora jest wstanie odwracac sie w strone wiatru. O ile mi wiadomo to 2 najwyzsza budowla w Szkocji.

leighanne2.jpg

82. Lampa po lewej, troche blizej aparatu - slonce bylo schowane za chmurami za modelka, wiec staralem sie je przyciemnic, o ile pameitam o 1,3EV. Nie dalo sie uniknac ludzi w tle.

leighanne6.jpg

Troche sie zawiodlem cala ta sesja, tylko kilka zdjec mi sie podoba... Ale duzo sie nauczylem, wiem na co zwracac uwage, no i... juz zamowilem radiowe wyzwalacze.

Postaram sie zalatwic jakas nastepna modelke na wekend. Uzalezniajace to :)

Edited by Altus

82 ...ładna dynamika całości ale czy ta Pani się nie odrazi za tą twarz jak słoneczko...:)).... było by bardziej dynamiczne, no ale szeroki kąt ma swoje prawa....:)).

81 ...no nie wiem nic mnie nie przekonuje oprócz skosu.

ps. ...mam takie pytanko co to jest, jak ktoś coś robi to, że tak powiem z pasją to to jest polak z wysp....tak tu ostatnio trafiam.... ???... jakiś przypadek czy standard....:))).

jak ma być inaczej, kiedy w kraju wojna? Ci najmądrzejsi wyjechali póki czas...

p.s. a czemu miałaby się obrazić? - taka promienna :)

Buzia bylo nawet jeszcze szersza na tym zdjeciu, ale troche ja zwezilem w PS. Leigh-anne powiedzialo, ze to zdjecie sie jej najbardziej podoba, wiec jest chyba ok :)

82

ps. ...mam takie pytanko co to jest, jak ktoś coś robi to, że tak powiem z pasją to to jest polak z wysp....tak tu ostatnio trafiam.... ???... jakiś przypadek czy standard....:))).

Ja osobiscie wyjechalem do Szkocji, kilka dni po napisaniu matury i dopiero wtedy bylo mnie stac na sprzet foto, ktory mnie nie ograniczal. W liceum mialem Nikona F80 na klisze, razem z kitowym obiektywem, ale rzadko kiedy mialem pieniadze, zeby kupowac i wywolac film.

Takze, jakby nie patrzec dopiero wyjazd mi pozwolil sie rozwijac. Troche to smutne.

Dodalem opis do poprzednich 2 zdjec.

Altus

... ja wiem czy smutne, jak tylko tam mozesz sie ułożyć do rzeczywistości, a możliwość realizowania w tym pomaga to czemu nie...:)).

Trochę Ci zazdroszczę... zawsze marzyłam o wyjeździe, nie na Bermudy czy w Tybet .... a raczej do Szkocji czy Norwegii.... to moje klimaty.

Chętnie popatrzę jak wrzucisz coś ze Szkockich krajobrazów....:))

Powodzenia, niech Ci sie układa....!!!!

Tak sobie przejrzałem teczunię i... bardzo fajnie prace :) W szczególności godne uwagi wydają mi się:

6 i 7 - bardzo mi się podobają (zwłaszcza kolory)

32 - a gdzie reszta ja się pytam? (zima chociażby), fajnie że zamykasz obiekt w ramach czasu :)

35 - zostaw kurz, dobry jest :P

50 - imo trochę mniej z prawej (bardziej otwarta kompozycja)

77 - wcale nie jestem tutaj obiektywny, wstyd się przyznać, ale za efekt... :)

82 - lewa strona coś mi przeszkadza kompozycyjnie, a i warto by poświęcić trochę więcej uwagi ubraniu (ale rozumiem, wiatr)

Troche zle sie wyrazilem - one strasznie sie peszyly z powodu przechodniow... no ale jakos to wyszlo, one w kazdym razie zadowolone ze zdjec :)

Na poczatek przyszlego tygodnia mam juz umowiona nastepna modelke modelke wiec moze byc ciekawie. Nie moge sie doczekac.

A tak dzisiaj z nudow:

83. Moj stary Nikon N80. Tylko jedno swiatlo po lewej, odbite od duzej parasolki.

nikonf.jpg

Nie mam zelazka...

Altus fotoszopowałeś to trochę? wygląda jak z reklamy :)

a co do żelazka... to wygląda jak wyprasowana ;)

Kazde zdjecie, ktore mam w teczce przeszlo przez photoshopa.

Jesli chodzi o to konkretne zdjecie powyzej:

wywolalem RAW'a w Lightroomie, w photoshopie dodalem high pass filter, winiete ze srodkiem w miejscu aparatu, pobawilem sie curves'ami, usunalem kolor z korpusu aparatu (byl lekko niebieskawy, oraz brazowawy nad napisem NIKON - swiatlo odbilo sie od mojej szyi), pousuwalem troche kurzu i drobnych rzeczy, ktore rzucaly sie w oczy. Jako ostatnia warstwe dadalem gradient map z opacity na 10%, ktory zmienil ogolne zabarwienie zdjecia i sprawia, ze czarny kolor nie jest juz taki "czarny". Na koncu zmiejszylem i wyostrzylem filtrem smart sharpen z malymi wartosciami, tak zeby odzyskac stracona ostrosc podczas skalowania.

GIF z przed i po:

nikonafter.gif

*obrazek "przed" jest juz wywolanym RAW'em z lightroom'a - takze powyzszy GIF pokazuje tylko to co zrobilem w PS.

Moze nastepnym razem nagram jak obrabiam zdjecie, ogladnalby to ktos?

Bardzo ładna korekcja (reklamowa).... praca w ciemni to podstawa, tak było kiedyś i tak powinno być i teraz skoro mamy takie fantastyczne narzędzia. Ja z przyjemnością ogladam to co robisz.

Oglądalność działu mocno wzrośnie jak zrobisz korekcje..... ale na modelce....:)).... to zawsze działało....:))).

Wesołego jaja .... bez korekcji....!!!!

Wczoraj mialem szczescie i byla ladna pogoda w Szkocji (w sumie to rzadkosc), wiec sie wybralem zdobyc gore Goat Fell na wyspie Isle of Arran. Generalnie jechalem rekreacyjnie, a fotki przy okazji - bralem jak najmniej sprzetu, zeby mi sie kanapki do plecaka zmiescily :)

84. Sklejone z ok 5 pionowych zdjec, zrobione Tamronem 17-50mm @17mm. Pstrykane z reki.

arran3.jpg

85. Podobnie jak poprzednie. Tak dla kontrastu: widzicie strumyk w lewym dolnym rogu? tam bylo zrobione zdjecie nr 29 i 32.

arran5.jpg

86.

arran2.jpg

(moze jeszcze dzisiaj wrzuce wiecej zdjec)

swietne krajobrazy i podoba mi sie ze nie przegiales z obrobka i kolorami przez co wszystko wyglada naturalnie i ladnie ;)

...piękna ta Szkocja jest... chociaż nie przy takiej pogodzie.

Jak dla mnie pogubiły się plany, wyszło za płasko, gubię się przy oglądaniu,

nawet niezmaczna różnica koloru tego nie zmienia...:)).

Natomiast wycieczki zazdroszczę....!!!!

Maly sneak peek z dzisiejszesz sesji z Lauren - robie zdjecia do portfolio dla kolezanki makeup artist'ki. Jutro dodam wiecej, plus opisze ustawienia.

87.

laureni.jpg

88.

lauren4.jpg