Skocz do zawartości

Zakup aparatu - raczej canon (choć niekoniecznie:) - do 3k


Levus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Chciałbym nabyć aparat fotograficzny, raczej miałby być to canon, dlatego, że większość znajomych ma canona.

 

Podobno należy wybierać markę (system) ze względu na dostępność akcesoriów w okolicy;) (tzn. koleżko, pożycz obiektyw).

 

Średnio się znam na foto, przeznaczenie:

-fotki ogólnie:)

-nauka robienia ładnych fotek

-fotki hdr, także fotki hdr z kulki

-textury

 

Najlepiej żeby to nie było samo body, zdecydowanie z jakimś deafultowym obiektywem, możliwe, że również z dodatkowym obiektywem, widziałem takie sety na allegro, ale nie wiem co o tym sądzić.

 

Może ktoś coś doradzi? Byłbym wdzięczny bardzo:)

pozdrawiam!

Edytowane przez Levus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Też polecałbym Canona EOS 500D. Ostatnio sporo się naczytałem o różnych aparatach (polecam testy na http://www.optyczne.pl oraz http://www.dpreview.com) i ostatecznie wybrałem EOSa 1000D, ale mając więcej pieniędzy do dyspozycji zdecydowanie brałbym jego większego brata.

 

Z tego co widzę ceny body (500D) z obiektywem 18-55 IS zaczynają się od ok. 2600zł, do tego dojdzie jeszcze pewnie zapasowy akumulator (ok 50zł), szybka karta pamięci (ok 100zł), może jakiś filtr (uv, polar), zestaw czyszczący i torba (polecam od razu kupić sobie większą, ja naiwnie kupiłem taką prawie na styk - Lowepro Mini Nova AW - i jak wpakowałem do niej wszystkie graty to nie wiem już gdzie by wszedł dodatkowy obiektyw), całość zamknie się akurat w okolicach 3000zł.

 

Teraz kilka słów dlaczego wybrałbym właśnie ten model. Nie jestem profesjonalistą tylko amatorem, któremu jednak zależy na dobrej jakości zdjęć i tu matryca Canona wygrywa z matrycami na przykład Sony Alpha (w tym samym pułapie cenowym) pod względem szumów, które zaczynają być widoczne dopiero przy iso 800. Dobra jest również rozpiętość tonalna, która pozwala czasem wyłowić różne szczegóły w niedoświetlonych miejscach w plikach RAW. Kolejna, chociaż może i mniej istotna sprawa to bardzo wygodne i intuicyjne menu, w przeciwieństwie do tego, które jest na przykład w Olympusie. O Live View nie wspominam bo to można znaleźć także w konkurencyjnych aparatach, poza tym szczerze mówiąc przydaje się o wiele rzadziej niż myślałem, właściwie tylko w sytuacjach gdy robimy zdjęcie tuż nad ziemią lub nad głową i ciężko by było przystawić oko do wizjera. Możliwość nagrywania filmów HD też wg mnie jest jak najbardziej na plus, pewnie zaraz ktoś wyskoczy z tekstem "że aparat jest do robienia zdjęć" ale zupełnie nie wiem jak mam takie coś odbierać. Jeszcze rozumiem, gdyby ta funkcja w jakiś sposób pogarszała jakość zdjęć ale przecież jedno nie ma wpływu na drugie, a jeśli mam akurat okazję nakręcić jakiś filmik to nie będę sobie pluł w brodę, że nie wziąłem kamery (którą najpierw trzeba by kupić). Następna rzecz to duży wachlarz obiektywów (w tym niefirmowych zamienników jak tańszy Tamron czy Sigma), z którym konkurować może jedynie Nikon. Ale jeśli jesteśmy przy obiektywach to wychodzi też mała "wada" Canona, nie ma on stabilizacji w matrycy jak to jest choćby w Sony, przez co jeśli chcemy z niej korzystać to musimy zaopatrywać się w posiadające ją obiektywy, które nieraz są 2x droższe od zwykłych. Za to zaletą jest całkiem dobre szkiełko Canona, jakie dostajemy w zestawie, przez co nie musimy od razu szukać nowego i wpędzać się w kolejne koszty.

 

Uff, to się rozpisałem. Nie podałem jednak wielu informacji technicznych, które mają bezsprzecznie większe znaczenie jeśli chodzi o jakość zdjęć od takich dodatków jak "Live View" czy nagrywanie filmów, ale te zobacz już najlepiej sam na stronkach, które Ci podałem.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Loozack
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam canona 400d i szczerze polecam. duzo lepszy od 350 a naprawde bardzo tani jak na to co oferuje. lepie w obiektywy zainwestowaczamiast w roznice miedzy 400 a 500 tak mi sie wydaje. zastanawialem sie jeszcze nad 1000d ale jakoswydawalmi sie gorzej wykonany i delikatniejszy jak go mialem w rece

 

 

400d ma nowsza matryce niz 350d do tego podczerwien wbudowana no i dobrej jakosci wyswietlacz dotego

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi, soczyste posty nagrodzono:)

 

Teraz mniej więcej wiem na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu parametrów.

Na przykład wzmianka Loozacka na temat matryc, bardzo istotna imo, dzięki za to.

 

 

To jak tak może nie będę się upierał przy canonie, jeśli ktoś ma coś do powiedzenia na temat innych marek, o ich wyższości nad konkurencją, bardzo chętnie przeczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwocie, którą podałeś to mieszczą się trzycyfrowe canony i raczej nie kombinowałbym tutaj za bardzo i wziął najnowszy model, czyli właśnie wspomnianego 500d. Sama pucha to 2300zł, za resztę kombinuj jakie szkło kupić ;) Dlaczego najnowszy - bo dokładnie nie zdefiniowałeś czego potrzebujesz ? Czy będziesz drukował odbitki w wysokiej rozdzielczości ? Bo jeśli tak, to bardziej napakowana pikselami matryca będzie tutaj plusem, a z drugiej nie powinno to negatywnie wpłynąć na zakres tonalny i pracę w wyższych iso, właśnie przez wspomnianą nowszą technologię produkcji matryc (ta sama co np. w 50d). Dalej idąc 500d jako jedyny z trzycyfrowych ma DIGIC4 - szczerze mówiąc nie wiem jaka jest różnica do DIGIC3, ale wiem jaka jest to DIGIC2 - bo przesiadałem się z 300d - i to był po prostu szok, że aparat może tak szybko działać :) Żadnych opóźnień,żadnego czekania, aż się wygrzebie z robotą etc. no sama przyjemność z focenia :)

 

DIGIC IV

 

Canon claims improvements such as:

Much faster image processing when compared to previous processors

Improved noise reduction in high-ISO images

Improved performance while handling larger 14-bit RAW images

Live Face Detection AF during Live View

H.264 1080p encoding.[6]

za wikipedią :)

 

Jeszcze dalej idąc - filmowanie, które niektórzy uważają za zbędny bajer - cóż... ja nie i gdybym teraz miał kupować aparat dołożyłbym tego tysiaka do 7D (pomijając już inne bajery jak np. uszczelnienia, które 7d posiada, czy sterownik lampy). Dlaczego filmowanie uważam za takie super ? Nie dlatego, że nie musisz z sobą targać kamery, czy wogóle ją kupić, ale dlatego, że w sytuacjach gdzie nie potrzeba sprawnie działającego autofocusa i innych udogodnień jakie daje nam pełnoprawna kamera (bo trzeba pamiętać, że filmowanie aparatem jest obciążone sporymi ogranniczeniami) to dslr z dobrym szkłem da nam taki obraz, jakiego nie dostaniesz w żadnej kamerze za czterocyfrową cenę (skrócenie głębi ostrości, boheh etc.) Imo świetna sprawa i świetne pole do zabawy i eksperymentowania.

 

Dobra, jeszcze co do szkła - jeśli szukasz taniego, żeby nie przekroczyć założonych 3k to rzeczywiście może być EF-S 18-55 IS - koniecznie wersja IS, bo z tego co czytałem, jest o niebo lepsza optycznie od wersji bez IS, takie samo światło, kosztuje niewiele więcej (koło 150zł więcej)... no i ma IS :) Wersję bez IS sam mam (nie)przyjemność posiadać - i mogę o nim powiedzieć, że umie tyle ile kosztuje ;) Tzn. jest leciutki (co świadczy o jakości wykonania), całkowicie plastikowy (również bagnet), zasysa kurz (już raz był na czyszczeniu), a soczewka rotuje przy ostrzeniu! Z ostrością (czy jak kto woli rozdzielczością obrazu) też jest kapryśnie, bo potrafi przy środkowym zakresie ogniskowych robić świetne zdjęcia (35mm), ale na skrajach mydli. Ja wszystkim szukającym dobrego jasnego i taniego (w rozsądnej cenie) szkła do cropa polecam Tamrona 17-50 f2.8 - takiego również posiadam i chwalę sobie przy każdej okazji - wydatek ok. 1.5k zł Zresztą możesz poszukać na forum, bo ttaaddeekk już o tym szkle wątek założył i dawałem tam wycinki z swoich zdjęć).

 

Jakby co to wpadaj na IRC'a :)

 

...:::EDIT:::...

W nikonach, sony i innych z tego przedziału cenowego nie orientuje się zbytnio...

Edytowane przez streaker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak a propos obiektywów, wiadomo, są gorsze i są lepsze (i przy okazji o wiele droższe), ale z tego co zauważyłem nie ma szkieł idealnych, nawet tak często polecane stałki mają swoje wady co objawia się mydleniem obrazu przy skrajnych wartościach przysłony. Zjawisko to dobrze widać na poniższej stronie:

 

traumflieger *

 

oraz tutaj

 

dpreview - lens reviews **

 

Wiem, to wszystko sprawia, że jeszcze bardziej można zgłupieć przy wybieraniu odpowiedniego sprzętu ale jedno Ci powiem, jeśli to będzie Twoje pierwsze lustro to obiektyw KITowy na początek w zupełności wystarczy. Gwarantuję, że i tak Ci szczęka opadnie jak porównasz sobie jego możliwości do tego, co oferował kompakcik, wiem po sobie ;) Do tego weź jeszcze pod uwagę, że zestaw z obiektywem jest tylko o jakieś 300zł droższy od samego body, więc w najgorszym wypadku go komuś odsprzedasz... i pewnie nawet na tym nie stracisz, bo same takie obiektywy są do kupienia za jakieś 600zł. Tylko tak jak mówi kolega powyżej, celuj w obiektywy z IS, uważnie czytaj oferty i patrz jakie obiektywy oferują w zestawie, zwłaszcza jeśli cena jest o wiele niższa niż w innych sklepach.

 

Pozdrawiam.

 

* czasem zamiast testu pojawia się strona zachęcająca do płatnej rejestracji, wystarczy wtedy albo odświeżyć stronę, albo skopiować link i wkleić go ponownie w nowym oknie... albo wybrać inny obiektyw w tabelce,

 

** nie jestem pewien czy w adresie nie ma numeru sesji, więc gdyby były jakieś problemy to po prostu wejdź na głównej stronie w "lens reviews", wybierz pierwszy z brzegu obiektyw, przejdź na zakładkę "test results", w okienku testowym kliknij "compare" i już możesz wybierać co chcesz i patrzeć na efekty przesuwając suwaczkami na dole :)

 

P.S. Jeśli planujesz głównie biegać z aparatem i robić fotki motylków, kwiatków i drzewek, ewentualnie porobić jakieś portrety (to nie wrzuta, sam tak robie ;)) a później zmniejszać zdjęcia do szerokości powiedzmy 1024px, żeby móc się nimi pochwalić gdzieś na forach, czy choćby drukować je w formacie... niech będzie nawet A4, to przy aparatach z matrycami 12-15mpix nie musisz aż tak patrzeć na idealną ostrość szkieł bo i tak tego nie będzie za bardzo widać po zmniejszeniu. Bardziej bym patrzył na to czy dają ładny bokeh ;)

Edytowane przez Loozack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co cudowac :) w tym przedziale cenowym Canon 500D. Naprawde ten model ma wszystko co do szczescia potrzebujesz na ta chwile jesli nie jestes wytrawnym fotografem :)

 

Piszac prosto dostaniesz przyzwoite body z dosc uniwersalnym zakresem ogniskowych z mniej lub bardziej przydatnymi nowymi fiuczerami na dzisiejsze czasy, ktorych nie bylo w starszych modelach tej klasy ktore tez robily swietne zdjecia.

Edytowane przez Rascal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności