Skocz do zawartości

Język wybranej grupy zawodowej - informatycy; przykłady


trosiek

Rekomendowane odpowiedzi

W nastepnym roku piszę maturę. Jak wszyscy zapewne wiedza jednym z obowiązkowych przedmiotow jest na niej polski ustny. Żeby go jako tako zdać trzeba zrobić prezentację. Wybrałem temat brzmiący: "język wybranej grupy zawodowej. Omów na wybranych przykładach" I tutaj moja prośba do was. Wszyscy posługujemy się takim językiem więc może łatwo wam przyjdzie wypisanie różnych przykładów, jakichś zwrotów, wyrazów których używacie na co dzień w pracy związanej właśnie z komputerami (w przeróżnej postaci), może jakieś ciekawsze kwiatki forumowe. Może jakieś pozycje książkowe opisujące zjawisko powstawania takich tworów językowych. Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, i proszę o choć troszkę poważne potraktowanie tego tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie wiem czy o takie coś chodzi :D :

 

 

-Mam już stare kości

- Ile masz ramów ?

- Zwiesił się.

- Ściągnij to na pulpit

- Włączam internet

- nagraj mi to na USB

-Gram na komputerze

-Kupiłem nową mysz

-Skompilować, zapisać, uruchomić ! (tekst mojego nauczyciela informatyki ;) )

 

 

Nie wiem czy pisać dalej :)

Edytowane przez NV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy w ostatnim czasie zaobserwowałam użycie skrótów typu lol, wtf (wymawiane jako wu te ef), lmao, rotfl w codziennej mowie. Było to najczęściej u informatyków, ale raz też u osoby która by nie była by w stanie zaprogramować hello world, dlatego nie wiem czy to jest typowe dla informatyków czy też dla innych grup.

Edytowane przez Ania
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja często używam LOL, ROTFL, WTF, itp. w mowie, a nie ubieram się na różowo.. z drugiej strony, na papierze informatykiem też niby nie jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak...:)

 

Ogólnie język stosowany w Internecie to temat rzeka.

Ale, ze to matura to nie ma co się spinać i męczyć.

Postaram się więc zapodać parę ciekawostek na które wartoby zwrócić uwagę.

 

Przede wszystkim...

To co najbardziej rzuca się w oczy to tzw oralność piśmienna...

Ludzie pisząc po sieci mają tendecję do wyrażania się w sposób w jaki normalnie się mówi. Wliczając w to przerywniki dla przykładu, błędy w składni zdania itp. Tutaj pojawia się też problem analfabetyzmu wtórnego. Mało kto uważnie zwraca uwage na to co, jak pisze, chociaż netykieta wymaga :)

Zwrócić trzeba uwagę na obecność emotikon, które stanowią formę wyrazu niewerbalnego, czyli mimiki głównie. Emotikony potrafią róznić się w budowie zależnie od kraju, np. w Japonii główną droga wyrazu w emotach są "oczy" (^_^) podczas, gdy europejski raczej opiera sie na "ustach" :D

Dalej no to zabawa f o r m ą, nowomowa itp. Język P0k3M0n0W'y iTaKiEtAm. Skrótowce, akronimy: LOL, WTF, ASAP. No i cechy bardziej typowe, dla każdego innego języka...neologizmy, internacjonalizmy.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ma być język informatyków, czy każdego dzieciaka, który po prostu buszuje w Internecie?

Z tego, co zaobserwowałem, informatycy (tacy prawdziwi informatycy albo przyszli ─ studenci) akurat dbają zwykle o ortografię, składnię i ogólnie o język.

Umiejętność zainstalowania Windowsa albo włożenia pendrive'a do portu USB nie czyni nikogo informatykiem.

Edytowane przez piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzAk1 - świetnie! wielkie dzięki. Chyba na takiej podobnej konstrukcji oprę całą pracę. piotrek - chcę właśnie poruszyć temat tego podziału na prawdziwych informatyków i tych "domorosłych". Dlatego potrzebuję przykładów obydwu grup, z przewagą jednak na tych prawdziwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności