Skocz do zawartości

Logo: Międzywydziałowy Instytut Bioetyki


torm

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Zgadzam się : Bioetyki Międzywydziałowy Instytut

 

Tak poza tym według mnie za duże pole jest czyste, niebieskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ola-f: wiem, że siatka leży i kwiczy, ale mam problem bo nie bardzo wiem jak jej użyć, tzn. po pierwsze nie mam pomysłu jak dopasować siatkę do fontu (tzn. jaką wielkość powinny mieć odstępy pomiędzy liniami, żeby dobrze rozłożyć litery, kerning czcionki niestety leży i kwiczy, robiłem to ręcznie "na oko" no i najlepiej nie wyszło).

 

Poza tym nie wiem czy odległości między literami się jakoś oblicza w zależności od ich grubości?

 

"bioetyki międzywydziałowy instytut" też mi to przeszkadza, na razie jednak nie mam pomysłu jak przy takim układzie się tego pozbyć.

 

Norad: mówisz o polu między czcionką, a znakiem graficznym?

 

pressenter: czyli z wyobraźnią jest ok, gorzej z techniką ;) nie narzekam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zasady nie ruszaj fonta jezeli nie jestes doswiadczonym typografem. Wystaw wersje w eps czy innych lrzywych, moze coś pomożemy.

 

IMO siatka powinna być zrobiona z proporcji okręgu w czcionkach, ale to tylko taka mysl, bo nie mam tego u siebie na kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liter do kółek nie odniosłem, o nie mialem napisu w krzywych wiec nie otworzył mi się. Kółko to okrąg wyciągniety z fonta (b,e,o) osadziłem w siatce 4x4 i złożyłem z tego taki schemat odstępow dla pola ochronnego, godła i teoretycznie czcionek, ale och z ww powodu nie ruszałem. Nie znam oryginalnego kerningu tego fona, ale wyglada jakby był składany na okręgu wpisanym w kwadrat 4x4 pola. Tak zbudowana zasada siatki pomoze Ci przy planowaniu odmian logotypu, roszadach elementów itp. Z siatki wynikało też, ze godło należałoby wpisać inaczej w okręgi, dlatego je ścisnąłem.

 

osobiscie uwazam, ze i tak powinienes zaczac od prawidlowego napisu i dopiero dobierać fonta i wybierać miejsce dla godła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w ogóle nie rozumiem przymusu korzystania z takiej siatki. Przecież światło międzyliterowe często reguluje się na oko a nie tak geometrycznie jak na powyższym obrazku. Poza tym ilustracja będąca częścią loga zwyczajnie wygląda gorzej po zniewoleniu niej tą siatką.

Edytowane przez dzudzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w ogóle nie rozumiem przymusu korzystania z takiej siatki.

w tym Ci nie pomogę

 

Przecież światło międzyliterowe często reguluje się na oko a nie tak geometrycznie jak na powyższym obrazku.

Tak, podobnie diagnozuje sie w polskich szpitalach :D

 

Poza tym ilustracja będąca częścią loga zwyczajnie wygląda gorzej po zniewoleniu niej tą siatką.

Być może, ale bardziej skłaniałbym się do wersji, ze należy przerobić godło jeżeli wiele straciło. Poza tym scisnąłem je na szybko, więc istotnie mogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo wiesz, w dzisiejszych czasach, gdzie mozna miec wszystko z internetu, tysiące najlepszych logobookow, opisów, przykladow, itp. ocean wiedzy, uwazam, ze do rozmowy warto się przygotowac. Ja chetnie pogadam, bo to dziedzina ktora mnie interesuje i jeszcze wiele moge sie nauczyc, ale ciezko wciagnac w rozmowę zaczynając od "ja nie rozumiem" i "na oko"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z powyższymi założeniami Twoja pomoc przy projekcie torm'a jest od początku pozbawiona sensu. On również przecież "nie rozumie" a projekt (w tym chyba również odstępy międzyliterowe) w dużej mierze robił "na oko". Mimo to w ten bezsens brniesz.

 

W merytorycznej rozmowie z owych "tysiące najlepszych logobookow i opisów" wystarczyła by mi jedna pozycja traktująca o konieczności użycia tej siatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kerning raczej ustala sie na oko. tak aby kazda litera uzupelniala kompozycjyjnie poprzednia i nie tworzyly sie dziury, ktore utrudniaja czytelnosc. oczywiscie na kompie robi sie algorytmy do tego, ale pozadne czcionki maja w sobie pary kerningowe, ustawiane "na oko" przez projektanta czcionki. nie slyszalem zeby kerning wynikal z siatki. bo to wynika z swiatla w literze. no chyba ze jakis tracking i czcionki typu courier, ale to raczej nie przy tego typu zastosowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kengi kerning nie wynika z siatki i ja tu o czym innym, ale z tym na oko to się nie zgodze. Co innego na oko osoby siadajacej do gotowego fonta, co innego na oko projektanta, ktory dany krój tworzył, majac kazdy znak rozpisany mimo wszystko na siatce.

Druga rzecz, tak jak mowilem, autor pisal, ze bawil sie kerningiem wiec wrzucilem siatkę by pokazac, ze brakuje 1/4 średnicy okręgu by wszstko się idealnie wpisało w proporcje i powstała piękna nie do zepsucia przez junior designera zasada budowania ID z takiego znaku. Po wpisaniu mamy idealnie rozpracowane pole ochnonne i ogolne zasady konstrukcji każdej odmiany.

 

@dzu: koniecznosc budowania logotypu na siatce jest podyktowana praktyką. Im sztywniejsze prostsze i zrozumiałe zasady budowy okreslisz, tym wieksze prawdopodobienstwo, ze znak krążąc po agencjach, podwykonawcach i róznych miejscach produkcji nie zostanie wypaczony. Koszta tworzenia tak prosto zdefiniowanego znaku są wielokrotnie niższe (dajesz junior designerowi, by dokonczyl corporate ID, ktory wypracował zespół kreatywny zwykle biorący grubą kasę). Jak dostanie takie logo pan od wycinania na folii z malego zakladu, ktory dal najlepszą cenę na produkcje logo na folii, to tez masz pewnosc ze tego nie spaprze, bo wszyskto jest jasne. Przy np. haftowaniu lotogypu na odziezy (wybieraniu ze skóry i innym znakowaniu przedmiotów) znacznie łatwiej się ustawia np program hafciarski więc nie ma powały na dzień przed eventem, ze bluzy mają piękne niewiadomo co na piersi.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Ideę wpisania loga w jakąś siatkę celem jego precyzyjnego zdefiniowania rozumiem. Konieczność posłużenia się konkretnym modułem dla tej siatki (okrąg z litery "o") to wg mnie rzecz totalnie uznaniowa. Zwłaszcza, że moduł ten stosujesz zarówno do porządkowania typografii jak i ilustracji będącej składową loga. Według mnie czasem ten patent się sprawdzi, czasem nie. Nie ma co się usztywniać takimi założeniami już na etapie projektowania.

 

Oglądając loga różnych projektantów odnoszę wrażenie, że zastosowana przez Ciebie metodologia nie tylko nie jest konieczna, ale również nie jest zbyt powszechną praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież światło międzyliterowe często reguluje się na oko a nie tak geometrycznie jak na powyższym obrazku.

 

i tak i nie. Zależy od czcionki. Czasami trzeba poprawić idealne odstępy (zwiększyć/zmniejszyć) przy niektórych czcionkach/literach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzu: chodzi o wyłuskanie takiego patentu właśnie, żeby potem było łatwiej, spójniej i wygodniej. Myślę, że jak poszperasz na sieci w haśle zasada budowy logotypu to znajdziesz sporo takich właśnie przykładów, polecam szukanie na przykładzie budowania całej corporate ID, wtedy najczesciej ktos sie spuszcza nad takimi detalami. Zauważ, że ową ilustrację można łatwo wpisać w tą zasadę, co bardziej przemawia za nią niż przeciw. Tak jest uznaniowa, w zależności od logotypu dobiera się coś tam. Najwygodniesze jest użycie określonego znaku lub modułu, tu w przykładzie zredukowałem go do okręgu.

Biorąc pod uwagę, ze logotypy kosztują kilka-kilkadziesiąt tys pln (tych bardziej znanych marek znacznie wiecej) warto pogłówkować i zrobić coś z głową a nie kleić pozniej na szybko jakieś tam zasady. Szczegolnie, ze dla nas oddanie projektu to koniec zycia tego logo, ale w jego funkcjonowaniu to dopiero początek i czesto przechodzi przez wieele różnych rąk. Im mocniej zredukujesz ogólną zasadę tym lepiej dla wizerunku marki za który stajesz się odpowiedzialny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jest to o czym mówicie, przynajmniej wiem po jakich hasłach szukać... czegoś na temat logotypów, ale na razie projekty, które robią mają trochę mniejszy budżet, więc nie będę się, aż tak nad nimi pocił.... niestety... ale rynek jest okrótny... i dopóki nie ma się samemu konkretnej marki... ciężko cokolwiek wycisnąć, jak na razie... proponuję kolejne rozwiązanie na temat rozmieszczenia tekstu...

 

bio-logo01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że skoro "Międzywydziałowy Instytut Bioetyki" jest nazwą własną w całości to dziwne jest, że rozbijasz tę nazwę poprzez wyróżnienie słowa "bioetyki". Ja bym próbował zrobić tak, by wszystkie wyrazy prezentowały analogiczny charakter. Tak było by logiczniej choć wiadomo, ciężej będzie z takiej grupy jednorodnych wyrazów stworzyć znak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzudzu, masz 100% racji, chętnie bym spróbował to przerobić, ale niestety nie będę miał okazji, klient uparł się na swoje logo, które niestety... zbyt udane nie jest... szczerze zapytam, czy jest sens przekonywać klienta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, faktem... ciężko zaprojektować dobre logo dla firmy o długiej nazwie... ale coś jeszcze udało mi się z tego zrobić bardziej dla siebie:

 

bio-logo02.jpg

 

przy okazji jeszcze podziele się logiem dla wydziału architektury lubelskiej, bo właśnie w ten sam sposób tutaj to rozłyżyłem... i jakoś nie bardzo przychodzą mi do głowy lepsze rozwiązania...

 

architektura01.jpg

 

--edit--

literówki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnet w Twoim logo bardzo mi się podoba z tą przestrzenią jaką ma. Ni to jajka sadzone, ni zygota - fajne.

Miałem nawet pisać kiedy założyłeś wątek, ale większość została już powiedziana.

 

Siatka chyba potrafi "zniewolić" więc jej stosowanie zależy od oka projektanta - siatka będzie ułatwieniem do momentu kiedy autor będzie w stanie wychwycić "błędy" gołym okiem. Siatka jest jak poziomica dla dekoratora wnętrz, wieszającego obrazy - to jest narzędzie.

Osobiście uważam że projektant powinien być w stanie określać przestrzenie patrząc na czysty projekt. To co ola-f pokazł z kołami to bardzo przydatna rzecz przy przygotowaniu wariantów IMHO.

 

Co do ostatniej wersji - myślę że dopisek uciekł za mocno w dół i nie czyta się razem z całą nazwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatka chyba potrafi "zniewolić" więc jej stosowanie zależy od oka projektanta

Poza tym geometrycznie może być równo a optycznie już nie (co widać w przedostatniej wersji zawiniętym tekstem).

Ostanie moim zdaniem ma lepsze proporcje znaku do tekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności