Jump to content

Firma jednoosobowa / wlasna działalność


bambosz
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Dlaczego zaczynam temat firmy 1 osobowej ?

Ostatnio byłem na rozmowie w sprawie pracy dla grafika komputerowego w skrócie...

Wymagania:

1. tworzenie WWW,

2. flash i action script,

3. projekt pod druk,

4. modelowanie 3d (blender, firmy nie stać na maxa),

5. obróbka krótkich filmików (takie raczej podstawy).

 

niestety nie spełniałem 2 warunku :/.

 

Zapytacie pewnie ile zarabia taki grafik.... a no propozycja jaka padł powaliła mnie na kolana....1500 brutto.

 

Po tej rozmowie postanowilem zainteresować się własna działalnością... 1000 zł to ja na 5 prostych stronkach w 10 dni bez przemęczania się zarobie (o ile znajdę klienta ;p).

 

Ale wróćmy do tematu...

 

Chciałbym zapytać doświadczonych w bojach użytkowników forum, mających jakieś doświadczenie w dziedzinie własnej działalności / firm jednoosobowych o klika interesujących mnie spraw.

Czy w Polsce warto próbować swoich sił z własna jednoosobową firmą (chodzi zwłaszcza o grafikę 2D, stronki itp.)?

Jak to wyglądało u was, zakładacie firmę i co ?

Czy szukaliście klientów wcześniej na zasadzie freelance, czy też dopiero po założeniu działalności / firmy ?

Jak to jest z opłatami ? Czytałem gdzieś ze przez pierwsze (chyba) 2 lata opłaty to około 300 zł (jakaś "zniżka" czy coś).

Wiem że nikt nie będzie chciał odpowiedzieć na kolejne pytanie ale cóż....

Gdzie szukaliście klientów ? Mailing, ogłoszenia na forach, ... jak to wygląda (przyznam że znalezienie klienta to dla mnie problem, nie mam pojecia jak się do tego zabrać :/) ?

 

Pozdrawiam i liczę na jakąś pomoc ... informacyjną :)

Link to comment
Share on other sites

Zdaje się, że większość tych kwestii była omawiana już w innych wątkach na forum. Dosyć dokładnie. Nie moge teraz wskazać ich za bardzo, ale później postaram się podlinkować lub poszukaj.

Link to comment
Share on other sites

... 1000 zł to ja na 5 prostych stronkach w 10 dni bez przemęczania się zarobie

 

Po pierwsze to walnij ty sie w głowe!

Co ty robisz stronki po 200zl????

 

Radze ci policzyć koszta prowadzenia działalności... to może być dobry początek do dalszego kombinowania i przemyśleń.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj, że przy własnej działalności musisz opłacić podatek dochodowy. Chyba że twój dochód miesięcznie wyniesie 3091, to wtedy jesteś zwolniony z podatku.

 

Odnośnie dochodowego > http://www.biznes-firma.pl/Kwota_wolna_od_podatku_2011,16995.html

 

Prowadzenie działalności to nie tylko zarabianie pieniędzy i siedzenie na swoim a bardziej kombinowanie jak tu zarobić i nie płacić podatków.

Link to comment
Share on other sites

... 1000 zł to ja na 5 prostych stronkach w 10 dni bez przemęczania się zarobie

biorąc pod uwagę, że masz 20 dni pracujących z czego 2 liczą sie jako urlop, razem 18, to mając firmę zarobisz w tym czasie 1800pln netto, zapłacisz ZUS i dochodówkę wyjdzie ok 1tys. I to pod warunkiem, ze co drugi masz nowe zlecenie. Inaczej, żyjesz za 400pln i opowiadasz znajomym jakie to masz strzały za kilka stówek za dzień pracy. Aha i jeszcze czekasz po 2-3miesiące na zapłacenie faktury.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj, że przy własnej działalności musisz opłacić podatek dochodowy. Chyba że twój dochód miesięcznie wyniesie 3091, to wtedy jesteś zwolniony z podatku.

 

Niestety, ROCZNIE - nie miesięcznie (bo inaczej by się okazało, że księgowa mnie roluje na sporą kasę :D)

 

 

Aha i jeszcze czekasz po 2-3miesiące na zapłacenie faktury.

 

oj tam oj tam, zawsze można przeznaczyć troche kasy na abonament w krajowym rejestrze długów :) - do mnie wydzwania miły pan z KRD z ofertą średnio raz na 2 miesiące.

Link to comment
Share on other sites

Zależy jakie masz umiejętności/talent. Rynek robienia stron ostro się zepsuł łagodnie mówiąc w ostatnich latach - spójrz na allegro i wszystko będzie jasne. Co tydzień/dwa dostaję żebracze oferty zrobienia strony/grafiki. Żebracze, bo oferujący zrobią je za co łaska - za jakąkolwiek część do komputera, itd. Jest to żałosne podejście, tak samo jak setki "grafików" oferujących strony www za 50-100zł i jeszcze Ci buty wyczyszczą w tej cenie.

 

Inna sprawa, że nie wystawią faktury/użyją kradzionego softu, czcionek, zdjęć a ich "prace" będą zadziwiająco podobne do niektórych tutoriali, czy innych stron ;) . Nikt z kupujących zdaje się tym nie przejmować... I tak to się kręci.

 

Miejsce zostaje dla naprawdę dobrych freelancerów (czy też jednoos. działalności) i dla dużych, oferujących kompleksowe usługi agencji.

 

Oczywiście to tylko moje zdanie, taki jest wynik moich obserwacji.

 

Zacznij od stworzenia mocnego portfolio, jeśli jeszcze takiego nie masz. Jeśli nie masz klientów, zrób fikcyjne strony, logotypy itd - żeby tylko mieć co włożyć do teczuszki.

 

 

Pozdr

Edited by SimonM
Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, przeczytałem teraz pozostaje myślenie czy mi się opłaci i czy pojawią się ewentualni klienci :). Dobija mnie troszkę wizja opłat, i roboty papierkowej (na której się wcale nie znam :/).

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, przeczytałem teraz pozostaje myślenie czy mi się opłaci i czy pojawią się ewentualni klienci :). Dobija mnie troszkę wizja opłat, i roboty papierkowej (na której się wcale nie znam :/).

 

Zatrudnij księgową - i moja rada - zrób to zanim założysz działalność (zwłaszcza jesli się będziesz starał o jakąś dotację). Wszystko jest człowiek oczywiście w stanie ogarnąć samemu, tylko czy warto?

Link to comment
Share on other sites

Z tą "papierkową robotą" i księgową to nie przesadzajmy. Do wypełnienia 1 (jedna) deklaracja miesięcznie VAT7 dla skarbówki, a jak się uprzesz to nawet raz na kwartał i co jeszcze? Wysłać raz w miesiącu przelew do ZUS. Wystawić fakturę dla klienta/-ów i wpisać dane do księgi przychodów i rozchodów. Pracując jednoosobowo nie będziesz fizycznie w stanie wykonać tyle zleceń żeby zostać zasypanym "papierami". Nie wiem ile bierze księgowa ale myślę, że księgowa, która bierze na siebie również odpowiedzialność za prowadząną dokumentację przed US to "zawola" od Ciebie połowę zakladanego na tę chwilę zysku. A za "stówkę" miesięcznie to najmiesz sobie co najwyżej "babeczkę" , która na komputerze załatwi to o czym pisałem wcześniej a w przypadku jakiegoś problemu skarbowego "umyje ręce" i ma do tego prawo.

Piszesz ,że na początek ktoś proponuje Tobie 1500 brutto to ok. 1010 zł na rękę. Jest to chyba pensja minimalna i rzeczywiście jeżeli miałbyś z tego utrzymać rodzinę to nie da rady. Ale uwzględnij fakt, że masz zapłacony ZUS, wypłatę chorobowego (na swoim raczej sie nie doczekasz), płatny urlop no i co najważniejsze co miesięczną wypłatę czy jest praca czy nie. I nie zachęcam wcale do tego , żeby brać taką ofertę (1500) bo na disiejsze czasy to smieszne ale w swoich rozwazaniach uwzględnij wszystko to co napisałem na końcu.

Link to comment
Share on other sites

Z tą "papierkową robotą" i księgową to nie przesadzajmy. Do wypełnienia 1 (jedna) deklaracja miesięcznie VAT7 dla skarbówki, a jak się uprzesz to nawet raz na kwartał i co jeszcze? Wysłać raz w miesiącu przelew do ZUS. Wystawić fakturę dla klienta/-ów i wpisać dane do księgi przychodów i rozchodów. Pracując jednoosobowo nie będziesz fizycznie w stanie wykonać tyle zleceń żeby zostać zasypanym "papierami".

 

a co np. z umowami podpisywanymi z niektorymi zagranicznymi klientami i związanymi z tym faktem dziwnymi podatkami? Tutaj wymagana jest już wiedza i doświadczenie.

Lepiej mieć księgową. Dobrą.

Link to comment
Share on other sites

Księgowa przy tej ilości dokumentów wyniesie Cię 200zł miesięcznie, ZUS chyba przez 2 lata płaci się teraz mały, więc koszty niewielkie. Oczywiście na start warto mieć trochę $ - soft, pozycjonowanie strony, reklama, jakieś broszurki, wizytówki itd... Myślę, że 5-10tyś zł wystarczy, a i z mniejszą kwotą na upartego zaczniesz, tyle, że przy braku zleceń przez pierwsze miesiące masz dużą szansę się zblokować z kasą i pójść z torbami.

 

Tak jak pisałem - wszystko zależy od tego jak mocne masz/jesteś w stanie przygotować portfolio. Ze słabym nie ma co startować, lepiej potrenować, albo przepracować jakiś czas u kogoś. Inna sprawa, że za 1500zł brutto to trochę porażka.

Link to comment
Share on other sites

SWRSC - wszystko zależy od charakteru działalności i oczywiście w wielu przypadkach trudno jest sobie poradzić samemu gdyż jak słusznie zauwazyłeś ważna jest wiedza i doświadczenie. Ale jak ktoś zakłada na początek miesięczny dochód na poziomie 1000-2000 zł jak kolega, który rozpoczął wątek to nie doradzałbym mu przeznaczania 10-20% tego dochodu na opłacenie osoby "prowadzącej mu dokumentację" bo za 200 zł to księgowej się nie zatrudni. Być może taka osoba będzie w stanie doradzić w różnych sytuacjach ale nie "demonizujmy" sprawy tzw. papierów w firmie. Wszystko zależy od skali.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy