Skocz do zawartości

Sprzedaż modeli 3D a prawo autorskie względem pierwowzoru.


Gość Adas89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Jestem nowym użytkownikiem forum, na imię mam Adrian jestem grafikiem (freelancerem), od pewnego czasu zastanawiam się nad sprzedażą własnych modeli po przez internet (kameralna strona z systemem paypal) głównie chodzi o modele mebli, dekoracji, wyposażenia mieszkań/domów itd. Mam natomiast problem z prawami autorskimi do mebli. Rzeczą naturalną jest że modele powstają na podstawie rzeczywistych produktów znalezionych w internecie (głównie zdjęcia) Czy sprzedając takie modele w formie cyfrowej jest to naruszenie prawa? Nawet jeśli nie jest to dokładna kopia na podstawie planów technicznych lecz tylko element na którym się wzoruje w pewnym stopniu odbiegający od pierwowzoru? Czy zmieniając w części wygląd modelu umożliwi to legalną sprzedaż po przez internet?

 

Bardzo proszę o pomoc, pytałem na forum prawnym jednak nie otrzymałem odpowiedzi. Jeśli temat znajduję się w złym dziale proszę o przeniesienie, jeśli był już poruszany to przepraszam, przeszukiwałem forum maxa niestety nic podobnego nie znalazłem.

 

Pozdrawiam serdecznie

Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Być może prawo nie reguluje tego typu przypadków, aczkolwiek na chłopski rozum, czy nam się to podoba, czy nie, jest to naruszenie jakichś dóbr twórcy. W każdym bądź razie nie umieszczałbym nigdzie nazw firm, loga, linków, tak, aby mebelki funkcjonowały tylko i wyłącznie jako bryły 3D a nie modele konkretnych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, że nie można oficjalnie używać nazw handlowych. To w zasadzie tyle. Nikt natomiast nie robi z tym problemów, raz dostałem maila żeby taką nazwę usunąć.

 

Model jest dziełem autorskim sam w sobie, bez względu na to czym był inspirowany. Nie podpada pod plagiat, bo to jedynie cyfrowa reprezentacja czegoś realnego. Podając nazwę mebla, tylko podkreślamy że projekt nie jest naszego autorstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że był podobny wątek, ale dotyczył samochodów. Nie pamiętam czy to vision3d pisał, ale firmy raczej nie robią problemu jeśli widzą model np. Audi w wizualizacji, traktują to jako reklamę, ale dla świętego spokoju warto napisać do firmy i spytać.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnoscią najlepszą odpowiedź otrzymasz od prawnika, zajmującego się prawami autorskimi. Dobrym rozwiązaniem będzie dogadanie się z producentem mebli i produkowanie modeli 3D dla niego. Jezeli Twoje modele są dobre, nie w kosmicznych cenach i dany producent jeszcze nie ma modeli 3D, to powinien sie zgodzić. Jeżeli będziesz produkował konkretne modele mebli w 3D to będziesz musiał podać nazwe producenta. Takie modele głównie wykorzystuja projektanci/architekci, którzy musza klientowi przedstawić kosztorys a ten bazuje na konkrecie.

Z samochodami jest troche inaczej. Wszystkie modele sa opatentowane i np. Toyota nie będzie sie martwiła, ze ktos będzie ja kopiował. Z meblami to juz nie jest takie oczywiste. Coraz częściej widzę identyczne meble (różnia sie jedynie ceną) od róznych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

designconnected ma to zgrabnie ujęte w regulaminie:

10. Intellectual Property Rights

 

a. Designconnected exclusively owns or is entitled to grant any intellectual property right over the Designconnected Products.

b. The law protects Designconnected Content as well as the original interior design products, reproduced in the Designconnected Content as three-dimensional models. Except as expressly stated herein, this License Agreement does not grant to the end-user any intellectual property rights over the Designconnected Products or over any original interior design products included in the Designconnected Content. Designconnected or the respective owner of the intellectual property rights over original interior design products, included in the Designconnected Content, reserves all rights not expressly granted.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to nie same meble mogą być kłopotem tylko logo danej firmy które jest chronione, jeśli nie masz zezwolenia zastosowania logo danej firmy to po prostu go nie umieszczaj lub jeśli już chcesz zastosować nazwę to ja zmień zobacz jak to np wygląda w przypadku modeli pochodzących od evera gdzie znane nazwy a zmieniane np canon na conan ;) Co do samochodów to nikt nie zwraca uwagi na to że one są na wizualizacjach natomiast w przypadku gdy chcesz prace sprzedawać przez stocki to musisz się liczyć z tym że będzie wymagane od ciebie usuniecie wszelkiego rodzaju znaków i log chronionych prawem autorskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności