Skocz do zawartości

Czy funkcja Bridge w Maya jest skopana, czy ja czegoś nie wiem?


Ajgor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zauważyłem, że w Maya funkcja "Bridge" zachowuje się... dziwnie. Wytwarza nowe polygony, które NIBY są cześcią całego obiektu, ale... nie do końca. Nie bardzo wiem, jak to wyjaśnić, dlatego spróbuję na najprostszym przykładzie.

 

1. Tworzymy najprostszego Cube'a.

2. Kasujemy polygona z góry.

3. Zaznaczamy dowolne dwie przeciwległe krawędzie powstałego otworu, i używamy funkcji "Bridge". Otwór z powrotem zostanie wypełniony polygonem. NIBY wszystko OK. Otóż nie do końca.

4. Spróbujcie teraz do Cube'a dodać Edge Loopy w osi X i Z - tak, żeby tego nowo powstałego polygona przecięły w obie strony. Co się okazuje? W jedną stronę Loop obejmuje normalnie całego Cuba, a w drugą albo tylko tego polygona, albo cały obiekt OPRÓCZ niego. Ba... Jak w tym niepełnym loopie złapiemy krańcowego vertexa i pociągniemy w dół, to robi się dziura. Mało tego. Jak wciśniemy na klawiaturze "3" żeby go zaokrąglić, to widać, że ten poly działa zupełnie osobno. Z tego wynika, że ten polygon nie jest częścią całości. Gdzie jest błąd? I jak go naprawić? Delete history nie pomaga. Merge vertices też nie. Dodam, że w 3DS Max tego problemu nie ma. Tam robimy Bridge, i później loop normalnie obejmuje cały obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Heh, faktycznie. Ciekawe. Zarowno w 2011 i 2012. Moze to teoria na wyrost ale moze Maya poza specyficznymi sytuacjami do modelowania prostych oczywistych rzeczy sie nie nadaje?;) Pewnie czegos nie wiemy:)

A na serio to kurcze dziwne, bo z przy jednej parze przeciwleglych scianek te verty sa polaczone a od drugiej pary przeciwleglych jakby nie. Mozg rozwalony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bridge jak sama nazwa wskazuje sluzy do laczenia dwoch brzego czyli tym samym tworzenia polaczenia miedzy 2 edgami (naprzeciwleglymi). Do wypelniania dziór uzywaj. Fill hole lub appenda. Jak masz duzo poligonow do wypelnienia to dobrze zrobic brigem zostawiajac skrajne krawedzie i tam dac fill hoe lub append polygonal too.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa , tylko seba wytlumacz jedna rzecz. Jesli mam 4 vertexy, to logiczne, chyba ze jesli zastosuje bridge na wlasnie tych 4 vertexach to efekt powinine byc dokladnie taki sam jak przy fill. Inna kwestia, ze nawet po takim bridgu i zmergowaniu vertexow nie powinno byc opcji takiej jak na obrazku ponizej...

https://www.dropbox.com/s/f9k4ok6irmr4ufu/JezusMariaMaya.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu tylko podałem przykład. Czasem potrzebne jest inne zastosowanie. Na przykład łączysz dwie duże nieregularne powierzchnie z wieloma podziałami. Nie zawsze da się zrobić to na jeden raz. Robisz na dwa-trzy razy, a później chcesz to połączenie podzielić na więcej segmentów loopem, i... zonk. Trzeba ręcznie jakimś cutem ciąć, i ręcznie weldować. BYĆ MOŻE jakoś da się ustawić bridga, żeby działał tak, jak się spodziewamy (jakoś nie chce mi się wierzyć, że tak podstawowe narzędzie ma tak dziwne działanie w takim potężnym programie), ale ja nie znalazłem takiego ustawienia.

Jak pisałem - w Maxie takich cyrków nie ma. Tam działa bridge tak, jak powinien. Ale za to Max ma NURBsy do kitu. W zasadzie wcale ich nie ma :) Tylko jakąś namiastkę. I bądź tu mundry człowieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam powstrzymał się od bridge'a za wszelką cenę. Od lat skopana funkcja w Maya od kilku dobrych wersji wstecz, niestety. Ciekaw jestem kiedy ją poprawią zamiast wsadzać jakies pierdoły do service packów i updatów a nawet całych wersji nowych maya ze starymi bugami . Szok ;)

 

pozdro

czaps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowa sytuacja od kiedy tylko używałem majki. Z modelowaniem w majce trzeba sobie wyrobić nawyk że po kilku operacjach trzeba włączyć smootha o oglądać czy siatka nie jest skopana, nawet jak robi się gameart. Polecam 2 dobre pluginy które rozwiązują wszystkie problemy z modelowaniem i UV w majce, jeden nazywa się Modo a drugi Blender.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego, jak jakiś soft ma potężne narzędzia, to albo ma pozornie drobne błędy, które utrudniają pracę, albo ma mocne narzędzia w jednej dziedzinie, a skopane w innej? Dlaczego nikt dotychczas nie wpadł na pomysł, żeby zrobić NURBS i animację z Majki, poly i SDS z Maxa (osobiście uważam je za lepsze w Maxie niż w Maya), integrację z Mentalem i node'y z XSI itp? Pozbierać z każdego softu to, co w nim najlepsze i zrobić jeden program, który na prawdę będzie miał wszystkie narzędzia wykręcone w kosmos, zamiast dodawać coraz nowsze funkcje, a wszystko "po łebkach". W Maya skopane poly, w Maxie i XSI - NURBSy to tylko żart, we wszystkich softach Loft to jest loft, tylko w Maxie Loft to jakaś chińska kombinacja alpejska. Tego mi w Maxie najbardziej brakuje - zaznaczam kilka krzywych, jeden klik i powstaje gotowa powierzchnia z odpowiednią topologią - dokładnie tak, jak w Maya. Z kolei w Maxie edycja krzywych jest o wiele lepsza niż w Maya itd... itd... itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Ja jestem maxowcem z krwi i kości i początkowo też mocno narzekałem na modelowanie w mayi. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że nie jest tak źle. Warto przyjrzeć się pluginowi o nazwie NEX.

 

legomir> co masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy generalnie jak się przyzwyczaisz do skrótów typu CTRL + prawa mysz, to jest wygodne. Nawet wygodniejsze, niż w Maxie. Ale ma właśnie takie błędy, jak ten bridge. I półśrodki typu Fill Hole to raczej nie jest lekarstwo na Bridge, bo Bridge nie zawsze się używa do łatania dziur. W zasadzie to chyba najrzadsze wykorzystanie. Najczęściej służy do wstawiania geometrii między dwoma elementami, a tu Fill Hole nie zadziała. Fakt, że do tego jest append to polygon tool, które działa prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

legomir> co masz na myśli?

 

A takie tam plotki i moje wniosk

 

. W zasadzie to chyba najrzadsze wykorzystanie. Najczęściej służy do wstawiania geometrii między dwoma elementami, a tu Fill Hole nie zadziała. Fakt, że do tego jest append to polygon tool, które działa prawidłowo.

 

Od bidy można zrobić convert konkretnych edge do curve i używać loftów/extudów w trybie poly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem niedawno, a gdyby nie pewien fakt o ktorym wiem, a nie powiem, to na pewno bym kupil ;)

 

kupiles? :)... Diamand tools tez dobre swego czasu byla beta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności